Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

#UyanBerkin

gloria

Önerilen İletiler

Ben lafa değil cinayete bakarım

Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Ahmet Atakan, Medeni Yıldırım, Hasan Ferit Gedik, Mustafa Sarı ve Berkin Elvan... Gezi Parkı direnişinde kaybettiğimiz canların sayısı 9'a yükseldi.

49607_cover_rect.jpeg

aksim'deki Gezi Parkı'nda başlayan ve tüm Türkiye'ye yayılan direnişte 9 can yitirildi. Gezi'de kaybettiklerimiz arasına en son, Okmeydanı'ndaki olaylar sırasında polisin attığı gaz fişeği ile başından vurulan ve 269 günlük direnişin ardından bugün aramızdan ayrılan Berkin de katıldı.

İşte Gezi Parkı direnişinde yitirdiklerimiz

18.jpg

Berkin Elvan: (15 YAŞINDA): Gezi Parkı direnişi sırasında İstanbul Okmeydanı'ndaki evinden ekmek almak için dışarıya çıkan Berkin, polisin attığı gaz fişeği tarafından başından vuruldu. 269 gün direnen Berkin, 11 Mart günü sabah saatlerinde yaşamını yitirdi.

19.jpg

Ali İsmail Korkmaz (19 YAŞINDA): Gezi Parkı'ndaki direnişe destek için Eskişehir'de düzenlenen gösterilerde ara sokaklardan birine kaçan Anadolu Üniversitesi birinci sınıf öğrencisi Ali İsmail, sivil giyimli polisler tarafından dövülerek öldürüldü. 38 gün boyunca komada kalan Ali İsmail, 10 Temmuz 2013 günü hayatını kaybetti.

20.jpg

Ethem Sarısülük (26 YAŞINDA): Ankara'daki direniş sırasında Kızılay'daki Güvenpark'ta Ahmet Şahbaz isimli polis tarafından başından vuruldu. Ankara Numune Hastanesi'nde 14 gün yoğun bakımda kalan Ethem, 12 Haziran günü yaşamını yitirdi.

21.jpg

Abdullah Cömert (22 YAŞINDA): Hatay'daki Gezi Parkı direnişi sırasında 'akrep' diye adlandırılan polis aracından atılan gaz fişeği ile başından vuruldu. Abdullah, 3 Haziran'da aramızdan ayrıldı.

22.jpg

Mehmet Ayvalıtaş (20 YAŞINDA): Gezi Parkı protestolarının tüm yurda yayıldığı İstanbul'un Ümraniye ilçesinde protestocu kalabalığın arasına dalan bir aracın çarpmasıyla yaşamını yitirdi. 2 Haziran 2013 günü hayatını kaybeden Mehmet, henüz 19 yaşındaydı.

23.jpg

Ahmet Atakan (22 YAŞINDA): Eylül ayında ODTÜ eylmelerine Hatay'da destek vermek için sokağa çıkan 22 yaşındaki Ahmet Atakan, 9 Eylül akşamı yüksek bir yerden düşerek hayatını kaybetti. İddialara göre Ahmet, polisin attığı gaz fişeği nedeniyle bulunduğu yerden düşmüştü.

24.jpg

Medeni Yıldırım (18 YAŞINDA): 28 Haziran günü Lice'deki karakol protestosu sırasında jandarmanın açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti. Medeni hayatını kaybettiğinde 18 yaşındaydı.

25.jpg

Hasan Ferit Gedik (21 YAŞINDA): 29 Eylül akşamı İstanbul Gülsuyu'nda uyuşturucu çetelerine karşı sokağa çıkanlar arasında olan Hasan Ferit, başından silahla vurularak öldürüldü.

26.jpg

Mustafa Sarı (27 YAŞINDA): Adana'daki Gezi Parkı'na destek protestoları sırasında görev yapan Komiser Mustafa, alt geçit inşaatından düşerek yaşamını yitirdi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslinda ben polis terorunun gazindan zehirlenip olen, Serdar Kadakal'i da anmak istiyorum.

Sonucta o yogun gaz bulutu olmasaydi, bugun aramizda olacakti.

serda23.jpg

Serdar Kadakal, Kadıköy’ün köklü konser mekânlarından Shaft’ın 12 yıllık tonmaysteri; 13 Eylül Cuma gecesi işyerinde kalp krizi geçirdi ve yaşama veda etti.

35 yaşındaydı, 1996 yılında ufak tefek bedeniyle ters orantılı kalbinin kapakçıkları değişmiş ve düzenli ilaç kullanmaya mahkûm olmuştu.

Evi ile işi birbirlerine çok yakın olduğu için, son üç gününü yoğun gaz saldırısı koşullarında geçirmişti. Gaz nedeniyle giderek fenalaştığını söylüyor, özel durumuna istinaden duyulan kaygıya karşılık, eşinden “burası çok fena gazlı, istersen annene git bu gece” uyarıları alıyordu.

İlk müdahaleyi yanındakiler yaptı, ama ambulans çevredeki kuşatma yüzünden bir türlü gelmek bilmiyordu. Biber gazından hayatını kaybettiğini ileri sürmek ne kadar tartışmalıysa, toplumsal olaylardan uzakta ve sadece hastalığı nedeniyle aramızdan ayrıldığını iddia etmek de o kadar güç. Belki de en makulü, birinin diğerini tetiklediği telaffuz etmek; bilimsel olarak iddialar sağa ya da sola yaslanana kadar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İşte Berkin Elvan'ın annesini isyan ettiren o sözler
Gezi Parkı direnişinde polisin attığı gaz bombasıyla vurulan, 269 gün sonra bugün yaşamını yitiren Berkin Elvan, Türkiye'yi yasa boğdu. Berkin'in annesi hastane önünde "Benim kuzumu Alllah almadı, Tayyip Erdoğan aldı" diye ağıt yaktı. Anne Elvan'ın sözleri, "Diyorlar ki polise talimatı kim verdi, ben verdim. Ben verdim. Evet" tepki niteliğindeydi. İşte Erdoğan'ın o sözleri.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Turkiye'den Twitter'a saat 8'den beri girilemiyor.

Twitter'a ne oldu?

Sosyal paylaşım sitesi Twitter akşam saatlerinde kullanıcılarına "Teknik bir hata" arızası mesajı verdi.

23616929.jpg

Twitter 'da akşam saatlerine doğru yaşanan sıkıntının dünya genelinde de olduğu öğrenildi.

Sosyal paylaşım ve micro blog sitesi Twitter'da şu sıralar teknik bir arızadan dolayı girilemiyor. Twitter kullanıcıları 11 mart 2014 akşam saat 20.00'den itibaren Twitter kullanamıyor. Sosyal paylaşım ve micro blog sitesi Twitter, şu sıralar kullanıcılarına cevap veremiyor. Twitter.com adresine girenler kullanıcı adını ve şifresini girdikten sonra 'TEKNİK BİR HATA VAR' uyarısı ile karşılaşıyor. Kullanıcılar, sadece Türkiye'de meydana geldiğini düşündüğü sorunun kısa zamanda dünya genelinde olduğunu farketti ve kısa sürede sonuçlanmasını bekliyor.

Bir saat kadar kapalı kalan twitter ilerleyen saatlerde  çalışmaya başladı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vali'nin "Berkin" mesajına tepki yağıyor
Gezi Parkı direnişi sırasında polisin attığı gaz bombasıyla başından vurulan ve 269 gün süren yaşam savaşını kaybeden Berkin'in ölümü üzerine İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu başsağlığı tweeti attı. Vali Mutlu'nun tweetine Twitter kullanıcıları büyük tepki gösterdi.

Gezi Parkı eylemleri sırasında ekmek almak için evden çıktığı sırada başından polisin attığı gaz fişeği ile vurulan Berkin Elvan'ın vefatını ailesi duyurdu.

Gezi eylemleri sırasında Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Ahmet Atakan, Medeni Yıldırım ve polis memuru Mustafa Sarı yaşamını yitirmişti.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da Elvan için Twitter hesabından bir mesaj paylaştı. Mutlu şöyle dedi:

"Hayata tutunmak için uzun süre mücadele eden Berkin Elvan'ı kaybettik. Allah'tan rahmet, muhterem ailesi ve sevenlerine başsağlığı dilerim."

avnii.jpg

İşte Vali Mutlu'nun ardından tepki tweetleri:

Sevin Turan ‏@sevinturan 2 sa.

Vali Mutlu tweet atmış, "Berkin Elvan'ı kaybettik" diye. Fiiliniz yanlış olmuş Sayın Vali, fiiliniz yanlış olmuş RE

Big Boss ‏@paasbik 3 dk.

Hala daha biber gazi atiyor, insanlari yaraliyorsunuz hastane onunde vicdansizlar!! Lafa degil icraata bakicaz biz!! @Valimutlu @RT_Erdogan

Muhalif Ç. ‏@muhalif_c 2 sa.

Hangi şehirde valilik yaparsanız o şehirde çocuklar ölüyor devletin kirli elisiniz çocukları öldürme görevini hep size verdiler @Valimutlu

Sedef Erken ‏@SedefErken 3 sa.

biraz vicdanınız varsa istifa edin, ben görevdeyken oldu, sorumluyum deyin, bırakın o koltuğu vicdana gelin @Valimutlu

Umut ‏@Sinek_2 3 sa.

Ölü çocuklar parklarda oynayamaz... Artik kapatmasan da olur @Valimutlu

7.Cadde ‏@GezidenHaber 35 dk.

"@MerveCavusoglu: Kaybettik mi? Bir yanlış olmasın vali bey! Biz kaybettik, siz öldürdünüz. @Valimutlu"

çapulcu ‏@BozkurtEylul 1 dk.

Onurlu, şerefli, mücadeleci cocuk kalmadı@valimutlu artık hırsız çocuklarına parkın kapılarını açabilirsin.

Seçil Altınöz ‏@Ssecil_A 2 dk.

@Valimutlu utanmadan başsağlığı diliyorsun. Aslında zerre kadar önemsemiyorsun da işte prosedür icabı dimi bu twit? Midemizi bulandırıyorsun

zeynep öktem ‏@zeynepktem 2 dk.

#BerkinElvanÖlümsüzdür valimutlu taziye twiti atmış Berkin'in vurulduğugün polisin fevkalade başarılı müdahalesini anlatıyodu.mutludur artık

Sercan Erol ‏@Sercan_Eroll 3 dk.

Biri gaz fişeğini nişan alıp tetiğini çekti, biri o emri evdi, biri bunlara kahraman dedi. Biz onlara katil diyoruz @Valimutlu

Berke GÜNAYDIN ‏@kaya_berke 2 dk.

sizin icraatlarınız çocukları öldürmekse sizi şöyle Silivriye alalım Ankara'ya yakışmıyorsunuz @RT_Erdogan @cbabdullahgul @Valimutlu

Ayfer Bayraktar ‏@aiklimbayraktar 1 sa.

BU KADAR UTANMAZLIK HAYRA ALAMET DEĞİL...! #BerkinElvanÖlümsüzdür #HoşçakalBerkinim @Valimutlu

Simto Alev ‏@simtoalev 1 sa.

Bir ekmeğin bedeli nedir? @valimutlu, @06melihgokcek, @RT_Erdogan

Deniz Kestane ‏@denizkestane 2 sa.

Bana attığınız DMyi hatırladınız mı? Berkinimiz öldü. Size "haksızlıkmış" ama kusura bakmayın. Suçlusunuz! @Valimutlu pic.twitter.com/LSgAY9I7vb

Emre Akbasoglu ‏@ea977 1 dk.

Erdogan hala istifa etmedi mi?vali mutlu mu? O gunki polisler kahramanliklarina devam mi ediyor? Burasi Turkiye. Hic birsey degsmiorr.

boran ekin doğan ‏@memorator 2 dk.

"@Valimutlu: Hayata tutunmak için uzun süre mücadele eden Berkin ELVAN'ı kaybettik." sinirden gülüyorum şu an, Allah belanızı versin.

Anıl Eryılmaz ‏@anileryilmaz 2 dk.

@Valimutlu insan olan utancından susar, hala Berkin Elvan ismini nasıl ağzınıza alıyorsunuz?

ben yazmadım ‏@egom_yazmis 2 dk.

samimiyetsz @Valimutlu polis gönderceğine kendn gitseydn ya hastaneye polisinz bi çocuğu daha komaya soktu onun içnde taziye mesajnı hazırla

Gezgin Mimar ‏@gezginmimar 3 dk.

@Valimutlu Berkin kabusun olur inşallah! Uyuyama! Uykularında yazdığın destanın hesabını ver inşallah!

erhan taş ‏@Iwannabeabarfly 3 dk.

Fazla değil azıcık vicdan @Valimutlu

Bülent Sakıncı ‏@bulentsakinci 4 dk.

@valimutlu emri kim vermişti, Ben unutmadım ya siz ?Unutturmaya çalışmak için mi Berkin Elvan'ı kaybettik tiwit'i atıyorsunuz

!foo ‏@ifoooooooooo 4 dk.

Başsağlığı yazmanız günah çıkarmaz. belki siz tövbe edersiniz ama umurumuzda olur mu, hayır! @Valimutlu

gztrn ✌ ‏@Obefintlig 5 dk.

Cenazeye de müdahale olacak mı?! @Valimutlu

khaos 097★ ‏@khaos097 14 dk.

@the__majestik @tknss @Kizil_Dayanisma @KIZIL_DERE 1 sene içinde Cemevinden kaldırdığımız kaçıncı evladımız bu..@RT_Erdogan @Valimutlu

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Başbakan Erdoğan'ın danışmanı hacklendi!

11 Mart 2014 Salı 22:34

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlarından Mustafa Varank'ın twitter hesabı hacklendi.

basbakan_erdoganin_danismani_hacklendi_h

Yapılan hack saldırısını “DLMK Hack” adlı grup üstlenirken, Varank'ın hesabından "Çocuklar uyurken susulur, ölürken değil. Biz susmuyoruz", "Berkin Elvan'ın katilini tanıyoruz", "Berkin Elvan ölümsüzdür" şeklinde tweetler atıldı. Ayrıca hesabın profil bilgilerinde, Başbakan Erdoğan ve AKP aleyhinde ifadeler yer aldı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bugün bir çok gazete Berkin ile ilgili haberi manşetten verirken Yeni Akit bu konuyu gazetenin en alt sayfalarına atmış, kullandıkları metin ile de insaniyetten nasiplerini almadıklarını bir kez daha göstermişlerdir. Haberi yaparken amaçlarının ne olduğu ise gayet ortada...

x9P398.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AĞLAMAYIN ULAN!

İlk kez anlıyorum o sert kadınları, adamları.Ölüm
oruçlarında, “illegal” mahallelerde, örgütlü evlerde,
kanlı gömleklerin atıldığı görüş günlerindeki kaşları
çatılmış o insanları anlıyorum.
“Ağlamayın, onlar görmesin ağladığınızı” diyenleri,
ilk kez.
Anlıyorum şimdi insan neden düşman olur kendi
gözyaşına. Anlıyorum neden kesip atmak istersin
en insani, en yumuşak yanını.
Berkin’i küçük bir tabuta koymuş
götürüyorlar...“Ağlamayın ulan!” diye bağırasım
geliyor bütün memlekete, “Kesin ağlamayı! Hesap
soracağız! İşte o kadar” İnsanın gözünü, küfrünü
ve hatta kalbini kurutuyor namussuzlar, biz niye
ağlayacakmışız! Bağırın ulan! Bağırın! Siz de
varsınız! Bağırın ki duysunlar! Biz de varız!
Nasıl denir ki bu? İmana gelsinler istiyorum şimdi.
Ömürlerinde bir defa. Bir kereliğine be! “Ey
muktedir seviciler, sizin şuranızda ne var? Duble
yolun asfaltı mı?!” diye bağırasım geliyor. Bu
soruların hepsinin sonunda hiç etmediğim küfürler
var. Böyle acı ile yırtık pırtık olup pır pır edip
berhava mı olacağız acaba?
Öyle bir yazı yazayım ki istiyorum, bütün
çocukların kanı yerden kalksın. Berkin’in,
Ceylan’ın, Uğur’un, Ali’nin, abilerinin, ablalarının,
ölmüş göçmüş gitmiş ne kadar güzel çocuk varsa,
anladınız mı... Yok öyle bir yazı. Öyle bir söz yok.
Kimse yazamaz öyle bir yazı. O cümle işte hepimiz
biraraya gelince kuruluyor, imlasız bir cümle, pek
kalabalık. Yüzlerimizden kurulu bir küfür, açık
havada.
Tek tek alnından öpesim var dün sokağa çıkan
herkesi. Bu memlekette insanlıktan çıkarılmak için
türlü işkenceye, korkuya, sultaya bana mısın
demeyen insanlar onlar. “Dayak yenecekse yenir
be!” diye, artık evde duramadığı için sokaklara
dökülen, eline bir ekmek alıp parka çıkan o ilk
adama, kadına sarılasım var. “Bırakma beni”
diyesim var, “Ben de seni bırakmam”. Çünkü
bırakırsak birbirimizi ölürüz, anladın mı? Ölüyoruz,
biliyorsun değil mi? Tut elimi... Ağlama bak! Başa
çıkacağız. Üstesinden geleceğiz bu ahmaklığın...
Tamam mı! Ağlama bak!
Hiç yakışmayacak bana şimdi söyleyeceğim şeyler.
Yakışmasın, şu kadarcık umurumda mı acaba! Biz
Berkin’e ağlarken, ağlamamaya çalışırken ortalara
çıkıp da gevşek gevşek konuşanların, yasımızı
bölenlerin ağzının ortasına şöyle elimin tersiyle bir
tane çakasım var. İmana gelmeyeceği kesin
olanların ağzının ortasına. “Sus ulan! Sus artık”
diyesim var.
Sonra dönüp benim gibilere, elim kolum takaatsiz
sorasım var:Biz bitmeyiz de mi!
Biz Berkin’iz de mi? Öldürmekle bitmeyiz de mi?
Ağlama ulan! Ses ver!

... / Ece Temelkuran

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Berkin Elvan' ın Ölümünün Nedeni/Değerlendirilmesi

Bugun cenazeye Istanbul nufusunun 1/10'unun katilimini saglayan, bugun ve dun tum Turkiye'de her kesim ve degerden herkesin protestosuna neden olan, dun saat sabahin 7'sinden beri, haberi alanin; burnunu sizlatan, bogazini dugumleyen, gozlerinden yas getiren, katilimlarda ekmegi sembol haline getiren, kisaca Turkiye farkli halklarini ve kewsimlerini tek bir temelde sokaklara doken; belki de T.C.tarihinde en cok kitlesel katilimlardan birine sahne olan, Berkin Elvan'in 269 gun sonra; kafasina aldigi gaz kapsulu sonucu yasamdan ayrilmasinin, degerlendirmesinin ve nedeninin temeli asagida verilen  seceneklerden ya da secenekte olmayan baska neden ve degerlendirmelerden hangisidir ve neden odur?

Bildigim kadariyle, sitemizde bir anket verme teknik olanagi yok. O yuzden ben secenekleri siklar olarak verecegim.

B.Elvan'i Olduren Neden ve Degerlendirme
A-Insani
B-Adli
C-Vicdani
D-Ideolojik
E-Etik
F-Politik

Bu degerlendirmeleri yaparken, isteyen birden fazla secenek te secebilir.

Berkin Elvan'in yasama tutunus mucadelesinin 269 gun sonra sona ermesi, dunya'da da kitlesel yanki buldu.

Benim bireysel degerlendirmem, bu katliam insanlik tasiyan her bir beyinde vicdan olarak adaleti saglama adina kitleselklesmistir.

Buradaki vicdanin da adaletinde insanliginda ideolojik etik politik hic bir yani yoktur.

Tabi ki Berkin Elvan'i hayatindan koparan, diktator idaresindeki terorist ve biatci devletin ve onun polisinin ve polise teror estirme emrini verenlerin isledigi insanlik sucudur.

Berkin Elvan'in 269 gun sonra yasamindan kopusu, bu temelde Turkiye tarihinde Gezi bilinci direnisinin bir sembolu olarak vicdanlari adaleti saglamaya cagirmistir.

Zaten vicdan da adalet de, sadece insanliktan nasibini almis olanlarda mevcuttur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Artık öldürmeyin yeter
İzmir’de yaşlı bir kadın elindeki ekmekle çevik kuvvet ekiplerinin yanına giderek onlardan birine sarıldı ve “Yeter artık öldürmeyin çocukları” diye seslendi.

page.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tum Turkiye, dun ve bugun INSANLIGIN VICDANI VE ADALETI icin sokakta ve ayakta iken; hipokritik diktator, Siirt Mitinginde hic utanmadan sormus “Ne yaptım adam mı öldürdüm? Bir şeyler mi çaldım? Ne yaptım?”

Sonra da piskince eklemis;

:“Önce Gezi eylemleri dediler. Şimdi de 17 Aralık, 25 Aralık darbe girişimiyle yeni Türkiye’ye sabotaj düzenlemek istediler. Şunu bilmenizi istiyorum. Gezi eylemleriyle ağaç bahaneydi, çevre bahaneydi. Gerisi çok şahaneydi. Ne oldu? Güzel neticeler mi alındı?”

Yanitlayalim;

Netice: Berkin Elvan’la birlikte 8 direnişçi yaşamını yitirdi, 60’ın üzerinde ağır yaralı, 100’ün üzerinde kafa travması, 10 binin üzerinde yaralı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diktatörün ne kadar vicdandan yoksun oldugunu anlamak icin ölenlere direnisci derken aslinda terörist demeye calisiyordu.15 yasindaki bir cocuga bile terörist demek isteyen bir basbakandan hangi hak ve hukuk beklenmektedir.Gözünü iktidar hirsi bürümüs olan birisi icin söylenen hersey bostur o artik sözden anlamaz.Onun anlayacagi tek dil siddettir.Bu siddeti 30 Martta hissedecekmi bilmiyorum ama benim anlatmak istedigin siddet sandik siddeti degildir.Keske o olsaydi yani sandik ta agzinin payini alabilseydi.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.