Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ALLAH NEDEN BİRDİR?

ANTON_SZONDOR_LAVEY

Önerilen İletiler

Cümleleri tutup tutup kendi tarafına yontman klasik ateist felsefesiyle örtüşüyor. Bu konuda uzmansın. Ya yontma taş devrinden kalma bir adamsın yada güzel sanatklarda resim heykel işeleriyle uğraşıyorsun. Dilediğin tarafa iyi yontuyorsun sana helal olsun.

Allahın Kainatı ne kadar günde yatrattığıyla dünyanın yaşının ne alakası var. Onun yaratmayı tamamlamasından sonraki geçen süre dünyanın yaşıdır..

Ayrıca sen bilimsel olarak böyle olmadığını ifade etde görelim..))

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 349
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Cümleleri tutup tutup kendi tarafına yontman klasik ateist felsefesiyle örtüşüyor. Bu konuda uzmansın. Ya yontma taş devrinden kalma bir adamsın yada güzel sanatklarda resim heykel işeleriyle uğraşıyorsun. Dilediğin tarafa iyi yontuyorsun sana helal olsun.

Allahın Kainatı ne kadar günde yatrattığıyla dünyanın yaşının ne alakası var. Onun yaratmayı tamamlamasından sonraki geçen süre dünyanın yaşıdır..

Ayrıca sen bilimsel olarak böyle olmadığını ifade etde görelim..))

Sana dürüstsün dedik...yine döndün...ne olacak dostum senin bu halin?

Allah göğü,yeri ve ikisi arasındakileri 6 günde yarattığını söylüyor...

Öyleyse dünyanın yaratılması demek,bilimsel olarak dünyanın oluşumu demektir...

Öyleyse evrenin yaratılışı demek,bilimsel olarak evrenin oluşumu demektir..

Peki bilim ne diyor ; yaklaşık olarak evrenin yaşı 13-15 milyar yıl diyor...ve kesin bir ifadeyle söylüyor...

Peki bilim ne diyor ; yaklaşık olarak dünyanın yaşı 4,5 milyar yıl diyor..ve kesin bir ifadeyle söylüyor..

Bana ben bilime inanmıyorum desen daha mantıklı olurdu ama sen ; ....

"""Allahın Kainatı ne kadar günde yatrattığıyla dünyanın yaşının ne alakası var. Onun yaratmayı tamamlamasından sonraki geçen süre dünyanın yaşıdır"""""

....diyorsun..

Sana verdiğim bulguları her kaynakta bulabilirsin....Ve kesin bir dille bulabilirsin...

Ama bu 6000 yıl tamamen yanlış....hatta komedi....sana şuanki bilim günümüzden değil 6000 yıl öncesini,yüzbinlerce yıl öncesini,hatta big bang i de sayarsak 13-15 milyar yıl a kadar olan süreyi açıklıyor..

Yapma gözüm..

Dürüst ol...hiç olmasa kendine karşı..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne biçim bir mantık bu ya..

Dünyanın ne kadar sürede yaratıldığıyla yaşının ne alakası var.

Siz bir çocuğun yaşını söylerken annae karnındaki süreyidemi hesap ediyorsunuz. Ortaya çıkan birşey ortaya çıktıktan sonra yaşı hesaplanır, tarihi atılır..

Ayrıca Allahın bütün kainatı 6 günde yaratmasından 6000 gün çıkatrıyorsunuz ve dünyanın yaşını da bununla sınırlandırıyorsunuz.

Matematik problemimi yaşıyorsunuz, mantık propblemimi..??

Yaratılmanın ardından geçen süreyle bunların ne alakası var..

Artık ben kendimden şüpe duymaya başladım, acaba yanlış bir yerdemi yazışıyorum.

Bu kadar mantık yanılgaması olamaz ya..

Kardeş gerçekten çok tutarsız fikirleriniz var. Apaçık yanılgıdasınız..

Ama sen gene dediğim dedik dicen dimi..))

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne biçim bir mantık bu ya..

Dünyanın ne kadar sürede yaratıldığıyla yaşının ne alakası var.

Siz bir çocuğun yaşını söylerken annae karnındaki süreyidemi hesap ediyorsunuz. Ortaya çıkan birşey ortaya çıktıktan sonra yaşı hesaplanır, tarihi atılır..

Ayrıca Allahın bütün kainatı 6 günde yaratmasından 6000 gün çıkatrıyorsunuz ve dünyanın yaşını da bununla sınırlandırıyorsunuz.

Matematik problemimi yaşıyorsunuz, mantık propblemimi..??

Yaratılmanın ardından geçen süreyle bunların ne alakası var..

Artık ben kendimden şüpe duymaya başladım, acaba yanlış bir yerdemi yazışıyorum.

Bu kadar mantık yanılgaması olamaz ya..

Kardeş gerçekten çok tutarsız fikirleriniz var. Apaçık yanılgıdasınız..

Ama sen gene dediğim dedik dicen dimi..))

yaw artık daha usandırdın...

ateizmin tanımı yapıyorum anlamadığını söylüyorsun...

Dünyanın oluşumu,size göre yaratışı dır , çünkü dünya oluşmadan önce dünya diye bişey varmıydı diyorum...anlamadığını söylüyorsun...

Evrenin oluşumu , evrenin yaratılışıdır size göre , çünkü daha önce evren yokyu diyorum, anlamadığını söylüyorsun...

E kusura bakma...anlamıyorsan bu benim suçum değil dostum....

Yahu ne alaka şimdi...

Yaratmak demek , bişeyi yoktan var etmek demek değilmidir?...

Sende allahın evreni yoktan yarattığını söylemiyormusun?...

E evrenin bugüne kadarki oluşum süreci 13-15 milyar yıl almış diyorum.....

Yani başka ne diyeyim sana...

Öyle bi benzetme kuruyorsun ki bide ; ...tAm bi komadi...

dünya senin anne karnı örneğindeki gibi, ilk olarak belirli kütleyle mi var olmuş...hiç yokken güneşden kopan ve diğ4eer yıldızlardan kopan veya çarpan kütlelerle yavaş yavaş, yokken oluşmuş...ve buda günümüze kadar 4,5 milyar yıl sürmüş...

Ama sen hala kuranda geçen sözleri anlamamazlıkdan geliyorsun dostum...

Kuranda allah " benim nezdimde bir gün, sizin saydıklarınızdan 1000 yıl gibidir" diyor...

Ve yeri,göğü ve ikisi arasındakileri 6 günde yarattığını söylüyor...değil mi?..değilse deki değil?

bende diyorum madem bizim bir günümüz allahın 1000 günü ve allah yeri göğü ikisinin arasındaki 6 günde yaratmış...

Bu da doğal olarak 6000 yıl eder...

O halde bu da yanlış...

neden hala anlamamakda ısrar ediyorsun ...işte bunu da ben anlayamıyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yav Allah aşkına yapma..

Görende karşısında alim bir zaat varda anlamıyor zannaedecek

Senin yazdıklarının hangisini anlamıcam..

Sana diyorumki,

Big-Bangtan itibaren, tüm kainatta bir düzenin yerli yerine oturması ve dünyanın da yaratılacak canlıların yaşama koşullarına göre hesaplanıp (irade edilip) son halini almasından bu yana ki geçen süre dünyanın yaşıdır.

Altı gün meselesi de bu saydığım zamandan öncesidir.

Sanırım anladın bu kez..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şimdi artık sana sazan demiyeceğim

Enfal-8-65-Ey peygamber, mü'minleri cihada teşvik et! Eğer sizden sabreden yirmi kişi olursa ikiyüz kişinin üstesinden gelir ve eğer sizden yüz kişi olursa o küfredenlerden binini alteder. Çünkü onlar, gerçeği kavrayamayan anlayışsız bir topluluktur.

bu ayette müslümanların 1'e karşı on kişiden fazlasina sabretmeyip savaştan kaçarsa enfal-8-16 ayet hükmü uygulanmayacak yani firari sayılmayacak bunun sebebi müslümanların sayısı az idi çok az müslümanın bir kaçı firar ederse savaşın kaybedilmesi kesin olur o yüzden 1'e karşı 10 ve 10'dan az düşman askerinden kaçarsan enfal-8-16 hükümleri geçerli olup firar etmiş olurlar ve cehennemlik olacaklar

maksat sayıca az olunduğundan savaşı kazanılma ihtimalini arttırmak

Enfal-8-66-Şimdi Allah sizin yükünüzü hafifletti ve sizde bir zaaf bulunduğunu bildi. Şimdi sizden sabredecek yüz kişi olursa, ikiyüz kişiyi alteder. Sizden bin kişi olursa, Allah'ın izniyle ikibin kişiye üstün gelir. Allah sabredenlerle beraberdir.

bu ayete geldiğimiz zaman müslümanların sayısı artmıştır ama yeni müslüman olmuş ama aralarında zayıf olanları kaybetmemek için enfal-8-16 hükmü hafifletilmiş ve böylece 66.ayete göre ayete göre 1'karşı 2'den fazla düşman askerinden kaçarsa enfal-8-16 ayetine göre firari olmayacak ve cehennemlik sayılmayacak ve böylece daha çok müslüman kazanacak

benim anlamadığım ayetler aynı surede peşpeşe dün yüz kişiydiler yarın onbin kişi mi oldu aslında olay şu 65.ayet bedir savaşı başlamadan önce 66.ayet bedir savaşı kazanıldıktan sonra aralarında zayıf dediğimiz esirlerin müslüman olması için sırtını sıvazlamak yani anlayacağınız basit bir taktik ve bu taktiyide çok akıllı olan kuran yazıcılarından olan salman ferasinin taktiğidir hendek savaşında hendeklerin kazılması aklı veren salman ferasidir daha sonra islamiyeti terketmiştir.

bak kral x mahalle ağzyla vevap vereceğinize şu yukarıda yazdıklarıma cevap versene kuran herzaman o günün koşullarına göre yazıldığı bu ayetin açıklaması da o günün bir kısa hikayesi o gün yapılan taktik artık bugün olması imkansız neden?

1- savaşlar eskisi gibi karşı karşıya gelerek yapılmıyor

2- günümüzde islamiyeti yaymak gibi savaşlar artık olmuyor

3- en önemlisi müslümanların nüfusu dünyada zaten en fazla olanıdır

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aziz amca, sana amca dedim, benim güvenimi sarsma.. Karşımda mahalleden biri olunca ona mahalle ağzıyla cevap veririm.

Forumda ilim adamlarına..)) nasıl cevaplar verdiğimi, nasıl bir üslupla onlara yazılar yazdığımı gör. Bu sayfa bu sayfa içindir, burayı örnek alma..., bu arada üç-beş ileti daha yazda artık şu çaylaklığa son ver.

Ayrıca ben neye cevap vereyim..?? anlmadım yani, yukardaki yazılara cevap ver demişsin, hangi yazılara, cevapsız yazımı kalmış..??

Eğer enfal suresindeki 65-66 yı kastediyorsan az zahmet çek bir sayfa geriye git ve oku..

Her gelene ısıtıp bir dahamı sunalım..

O sorunuza cevap vermiştim.. Bu sayfada biraz geriye git bulacaksın..

Saygılar-Sevgiler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili kralx...

Boşuna uğraşma..hiçbirşeye cevap vermedin..çünkü veremedin..

Bir de gelmiş burda ileti sayının fazlalığını göstererek üstünlük taslamıyormusun , işteona yıkılıyorum gülmekten.

Çünkü artık sığınacak birşeyin kalmadı...

Bizlerde biliriz sabahdan akşama kadar sitede boş boş şeyler yazıp ileti arttırmayı...

Ama bizler için hiç önemi yok...hem ne önemi var adımızın altında "çaylak" veya başka bişey yazmasının?...

Yazdığın iletiler ortada....

Senin 1000 küsür ileti atman , sana bir ayrıcalık mı kazandırıyor...

bu sitede öyle fazla ileti atanlar varki , okuyorum gülüyorum..ama öyle az ileti atıp , resmen kapak yapan insanlar varki okudukça tebrik ediyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu bölümü baştan aşağı okudum iyi mi ettim bilmiyorum . bölümü açan arkadaştan edindiğim intiba; elinde mercek, muhataplarının yazdıklarında kendince bulduğu çelişkileri sıralamak. üstünlüğünü pekiştirmek için de muhatabını küçümsemek alaya almak. bilimsel ( kendinizi benim argümanlarımla tanıtın dayatması) olarak ispat edin diyor. bence sen bilimsel bir mantığa sahip değilsin. başta ki ön kabulsuz şartlanmayı kendin için de bağlayıcı kıl. ve tartışırken bağımsız fikirlerini açıkla önüne gelen yazıyı tırtıklama, derim. ama bu yazının da tırtıklanacağı endişesiyle yazıya yazık mı etmiş oluyorum bilmiyorum. vesselam

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili pejmurde...

Tabiki yazılan cevapları en ince ayrıntısına kadar inceleyip , inananların kendi inanç sistemi veya kendi sözleriyle olan çelişkilerini bulmaya çalışacam..

Bu sözün şeye benziyor : ...

Düşünki bilardo oynuyoruz...Sen bana sürekli sota veriyorsun...bende sürekli sotalarını iyi değerlendirip sayıya çeviriyorum..

Sende bana diyorsunki ....

....""niçin sotaları alıyorsun..neden sürekli sotaları sayıya çeviriyorsun?"....

Aynı mantık...Bu kadar anlamsız bi söz olabilirmi?...e öyleyse oyunu neden oynuyoruz...

Muhattabımın eksikliğinin farkında olduğunu anlarsam asla küçümsemem..

Ama...

..muhattabım eksik olduğunun farkında değil ve üstüne üstelik cehaletinin yanısıra beni küçümsüyorsa, nerede ve hangi konuda eksik-yetersiz olduğunu yüzüne vururum...

Ön kabul lü olduğumdan bahsediyorsun ama önkabulümün ne olduğunu belirtmiyorsun..

Şimdi diyeceksin ki allahın olmadığı...

bende sana diyecem ki ateizm ; allahın varlığı yada yokluğu hakkında bi iddiada bulunmaz...

ve sen tekrar diyeceksin ki öyleyse siz allahın varlığını kabul ediyorsunuzda inanmıyorsunuz..

Sonra ben sana hayır deyip ......

.....vs

.....vs.

Şimdi de diyeceksin ki yok ben öyle bişey demiyecektim.

Diyecektin ama senden önce ben dedim...

Bunu için artık diyemeyeceksin..

Artık tartışmalarınızdaki o meşhur sozrularınızı bile ezberledim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Lavey senin her yazın sote.... onu geçelim..

Ben bin küsür ileti yazdım diye övünmedim, elbette bu binküsür iletiden çok kısaları veeğlence maksdadıyla yazılmışları vardır..

Ama istersen bir göz at, yüzde sekseni senni dediğin gibi değildir..

Tabi bu seni ilgilendirez... Bakmazsın da zaten..

Pejmurde çok iyi bir tespit yapmıştır, aynen katılıyorum, bunun üzerine laf etmek istemiyorum densizlik olur...

enfal 65ve 66 ya cewvap yazılmıştır.. Sen de zahmet et de oku...

Artık bıktım, biriniz geliyor aynı şeyi söylüyor cevabı alıp gidiyor, diğeriniz geliyor aynı şeyi, söylüyor...

Zaten durumunuza çok gülüyorum, ağzınızda üç-beş iftira sözcüğü nere gitseniz onu yazıyorsunuz...

Saygılar-Sevgiler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ALLAHU TEÂLÂ’NIN VARLIĞININ İSPATI

“Süphe yok ki göklerde ve yerde mü’minler için (Allah’ın varlığına dair) deliller vardır. “ (Casiye : 3)

Resim...............Ressam

Aslı..................Yaratan

Nasıl bir resim gördüğünüz zaman o resmi yapan bir ressam oldugunu kabul edersek kâinattaki resimlere de bakacak olursak kâinattaki varlıkları da bir yaratanın oldugunu kabul etmemiz gerekir. Kâinattaki varlıklara (resimlere) bir bakalım: Dünyamız güneşin etrafında dönmektedir. Eğer dünyamız güneşe biraz daha yakın dönseydi yanacaktı. Biraz daha uzak dönseydi donacaktı. Dünyamızı tam dengede döndüren kimdir?

Bazen ufacık füzelere ,uçaklara dahi hakim olamazken o akıl almaz hız ve büyüklükteki yüz milyonlarca kütlenin (gezegen,yıldız,nebula...) en ufak bir hata dahi yapılmadan gezdirilmesine neden olan kimdir?

Parçalanan, yaşlanan, gezegenler, çürüyen bitki hayvan ve insanlar ile her yer (gökyüzü, yeryüzü) çöp pislik olacağına, bir düzen içinde çöpleri temizlik görevlilerine (kara delik, böcek, kurt,solucanlara...) toplatan kimdir?

Atmosferdeki su, karbondioksit, oksijen ve azotun devredilmesindeki ahengi, nizam ve intizami bildigimiz için, yagmur yerine “kezzap” adını verdigimiz nitrik asitin yağabileceği aklımıza dahi gelmez, degil mi?Oysa ki, atmosferin % 80’ini teşkil eden azot gazı, yıldırım ve şimşeklerin tesiri altında oksijenle birleşir. Bu oksitlenme sonucunda, nitratların meydana gelmesine yarayan azot oksitleri teşekkül eder. Yani ilmen, havadaki her elektriklenmede, nitrik asit yağmurunun meydana gelmesi için bütün şartlar hazırdır.... Ancak şimşek çaktığında , damla damla merhamet ve rahmet yağar. Ve bize haddimizden fazla değer veren yüce kudrete bütün mahlûkat sükreder.

Üzerimize her an kezzap yagabilmesinin mümkün oldugunu bilen kimya âlimi Prof. Dr. Arthur Macomb bu konuda sunlari söyler: “Ne zaman şimşek çakıp gök gürlese, semâdan yağmur yerine nitrik asit yağacak diye soluğum kesilir, rengim kaçar, sığınacak bir yer ararım. Çünkü havada nitrik asit teşekkülü için bütün şartlar hazırdır.”

H2 + O = su ( söndürücü )

H (Hidrojen) yanıcı O (Oksijen) yakıcı

Yanıcı ve yakıcı iki madde bir araya gelince yangın olacağına tam tersine , söndürücü olmaktadır. Bunu ayarlayan kimdir?

Diş doktoru yıllarca okuyup makineler yardımı ile takma dişler yapmaktadır. Bu dişler kırılsa bize haber veremez. Fakat binlerce senedir ağzımızdaki dişler çürümeye baıladığı an alarm sistemi (sinir sistemi) ile bize haber vermektedir. Takma dişi doktor yapabiliyorsa çok daha ileri teknolojiye sahip ağzımızdaki dişleri yapan kimdir?

Ağzımızdaki dişlerin sıralanısı: 32122123 = üst çene

32122123 = alt çene

Dişlerimizi böyle simetrik olarak dizen kimdir?

Gazete yaprakları ile aynı kalınlıkta olan ağaç yaprakları fabrika gibidir. Oksijeni alır, karbondioksit verir, içinde damarlar vardır, içinde yeşil renk veren klorofil maddesi vardır . Yaprağı “ oksijen fabrikası” şeklinde yaratan kimdir?

İnsanlar henüz ot ve suyla çalışan karşılığında süt veren bir fabrika yapamamışlardır. Fakat milyonlarca senedir milyarlarca, çoğalan, yürüyen, büyüyen, duvarlarından (derisinden) faydalanılan, makinelerden (etlerinden) yemek yapılan sadece ot ve su karşılığında bize süt veren fabrikaları yaratan kimdir?

İnsanlar, Cenâb-ı Hakk’ın yarattığı odundan ancak tahta, tahtadan masa ve sandalye gibi seyler yapabilmektedir. O Kadîr-i Mutlak ise odundan meyve yapıyor, yaprak ve çiçek çıkarıyor. Demek ki iş odunda değil, ustadır.

Bir iplik fabrikasi düşünelim; irili, ufaklı, yürüyen, çoğalan, incecik fakat çok sağlam iplikler üreten bir fabrika. Insanlar nokta büyüklügünde böyle fabrikalar yapamamışlardır. Fakat binlerce çeşidiyle milyonlarca, bir yaratıcı tarafından yaratılmıştır ; ipek böceği , örümcek!... O , kimdir?

Yağmur gökyüzünden tane tane yagmaktadır, damlacıklar birleşip sel olarak yağmamaktadır. Buna engel olan kimdir? Her yıl yağan kar tanecikleri milyonlarcasını her seferinde her biri ayri ayri desenlerle gökyüzünden bize yollayan, gökyüzünde birleştirip çığ olarak göndermeyen kimdir?

Uzayın akıl almaz derinlikleri içinde günesimiz gibi 200 milyar günesi ihtiva eden Samanyolu Galaksisi’nde yaşıyoruz. Samanyolu ise, varlığı kanıtlanabilen en az 300 milyar galaksiden sadece bir tanesidir. Bu dev evreni düzen ve uyum içinde yaratan , yaşatan kimdir?

“Dünyada hiçbir delil kalmasa bile, bir mikrobun hayati bana Allah’i ispat etmeye yeter. “ LUIS PASTEAUP

ELEKTRİKLİ YILAN BALIĞI

BUNU DA EDISON MU BULDU ACABA ? ...

FİL BALIĞI - ELEKTRİK RADARLI...-

ALLAH (C.C) NİÇİN GÖRÜNMEZ

Eger Allah görünseydi imtihan diye bir şey kalmazdı. Allah görülmeyecek ki o görülmeyen Allah’ı bulan insan mükâfat ( cennet ) kazanabilsin. Ayrıca daha Allah’ın yarattıklarını görememekteyiz:

Küçük seyleri göremeyiz : Mikrop ,atom , hücre....

Büyük seyleri (-n tamamını ) göremeyiz: dünya, ay, okyanus...vs...

Özelliği görünmez olanları göremeyiz: Rüzgar, ısınlar (alfa, beta, gama, ultraviyole, kızıl ötesi...) ses-radyo dalgaları, akıl, üzüntü, sevinç, elektrik...Bizim görme oranımız 1.000.000/3.5’tur. Yani çevremizde var olan 1000.000 varlığın sadece 3,5 unu görebiliyoruz...O halde bizler daha Allah’in yarattıklarını göremiyoruz. Görülmeyen seyleri yaratan Allah’i hiç göremeyiz.

ALLAH YARATANDIR

Soru:Allah her şeyi yaratandır. Peki (haşa) O’nu yaratan kimdir,var mıdır?

Allah yaratan olduğu ,yaratılan olmadığı için Allah’tır. Eğer bir tanrı yaratılan ise,o zaman o tanrı değildir, O’nu yaratan ,ama yaratılmayandır Tanrı ..Her seyin başı,bir,tek,vahidül-ehad olan Allah’tır.

4 - 3 - 2 - 1 - 0

4’ün var olması için 3’e ihtiyaç vardır.3 olmadan 4 olmaz.3’ün var olması için 2’ye , 2’nin var olması için (iki adet) 1’e ihtiyaç vardır.1 olmadan 2, 2 olmadan 3 olmaz. Fakat;1’in var olması için sıfır’a ihtiyaç yoktur. Çünkü sıfır hiç ,yok, boşluktur. Boıtan,hiçten bir olmaz. O halde ,her şeyin başi 1’dir. Bir’den 2 ,ondan 3 çıkmıştır. O Bir’de Vahidu’l-ehad olan Allah’tır.

Bir tren ve vagonlarını düşünelim:

V3 - V2 - V1 - LOKOMATIF

V3’ü çeken V2’dir.V2’yi çeken V1’dir.V1’i çeken ise lokomotiftir. Lokomotifi çeken nedir ,diyemeyiz. Çünkü lokomotif çeker ama çekilmez. Onun hareketi kendindedir.

Bizim (V3) var olmamıza sebep olan anne-babamızdır. Onların var olmasına da anne-babaları (V2) sebeptir... Bu Hz-Adem Hz-Havva’ya dek gider. Peki Hz.Havva ve Adem'i yaratan kimdir. Cevap:Allah’u Teala .Peki (haşa) Allah’ı yaratan kimdir diye soramayız. Çünkü Allah yaratandır ama yaratılmaz. Tıpkı lokomotifin çeken ama çekilmez oldugu gibi....

( Not : Bazi insanlar “ BENZETME “ sanatına - işlerine geldigi an - önyargılı yaklasmaktadırlar ... : Yukarıdaki lokomotif örneği bir kıyas ve benzetme sanatı üzerine kurulmus bir örnektir. Tıpkı “ Aslan gibi adam “ cümlesinde oldugu gibi . kimse bu cümleyi duyunca aslan- insan karısımı bir yaratığı gözönüne getirmez. Yukarıda da bir kıyas yapılmıstır, Allah’u Teala ( HAŞA ) bir trene benzetilmemiş trendeki bazı özelliklerden kıyasla Allah ‘ın bazı sıfatlarına atıfta bulunulmuştur. Yoksa Allah’in ( HAŞA ) bacası , tekeri vardır,... ?! iddiasında bulunan yoktur. ... )

“ Allah'ın her yarattığı bir fabrika, bilgisayar, makine, robot...... gibidir. Yaratılan her varlık planlanmış, proğramlanmış, çoğalacak şekilde dizayn edilmiştir. “

Allah ; Halık,Vahid,Rab,Samed,İlah.....tir.

ALLAH BİLİMİN BİZZAT KURAMCISIDIR !

TAKLİTLERİNE İNSANLAR "MUCİZE " DERKEN ORJİNALİNİ YAPANI NASIL İNKAR EDEBİLİR Kİ ?

İnsanlarIn Teknoloji adIna yaptIklarI tüm yenilikler aslInda yüce yaratIcInIn yarattIklarInIn kötü, amatörce birer taklidinden başka bir sey değildir. Hem de her biri daha az kapsamlı, hatalı, çok enerji gerektiren, iri ,az kullanışlı, cansız ,çoğalamayan, büyüyemeyen ...kötü birer taklittirler. Daha çok uzatılabilecek listeyi kıyaslamak için inceleyip her biri üzerinde tek tek düşünelim:

İnsanların yaptığı Teknik, buluş Allah’ın yarattığı :

Sentetik, sera, taklit...........................Doğal, orjinal

Diyaliz makinesi..................................Böbrek

Lamba, kalorifer...................................Güneş

Baraj, Havuz.........................................Deniz, Okyanus

Yapay çiçek..........................................Çiçek

Yapay meyve........................................Meyve

Vantilatör..............................................Rüzgar

Heykel, Robot.......................................insan

Uçak......................................................Kuş

Lens......................................................Göz merceği

Deniz altı..............................................Balık

Protez el, ayal.......................................El, ayak

Oyuncak bebek.....................................Bebek

Buzdolabı...............................................Kutuplar, kar

Bilgisayarlı araba...................................At

Şofben....................................................Golfsitrim

Radar......................................................Yarasa

Takma diş...............................................Diş

Süt fabrikası............................................İnek

İplik fabrikası..........................................Örümcek, ipek böceği

Bilgisayar................................................Beyin

Elek, Süzgeç............................................Ozon tabakasiı

İçki...........................................................Su ,süt,meyve suyu...

Oksijen tüpü.............................................Atmosfer

Elektrik kablosu.......................................Damar

Halı...........................................................Doğa (Renkli)

Kubbe (Direkli)........................................Gökyüzü (Gök kubbe)

Elektrik....................................................Elektrikli yılan balığı

Topaç (Yerde)..........................................Dünya (Boşlukta)

Anten........................................................Hayvanların anteni

Oyuncak hayvan.......................................Hayvan

Saz teli......................................................Ses telleri

Müzik aleti................................................Bülbül

Çamaşır makinesi......................................Kalp, Böbrek

Radyo alıcısı..............................................Kulak

Bayrakta yıldız...........................................Yıldız

Dürbün........................................................Kartal gözü

Küre............................................................Dünya

Kamera........................................................Göz

Akvaryum....................................................Deniz,Okyanus

Deprem ölçer..............................................Köpek,kuş,fare

Parfüm.........................................................Tabiat kokusu

Elektrik........................................................Yıldırım,ateş böcegi

Müzik sesi...................................................Tabiat(kus,su,rüzgar..sesi)

Laboravatuar...............................................Yaprak,mide,toprak,tohum

Yağmur bombasi........................................Yağmur sistemi

Solunum cihazı..........................................Akciğer

Filitre...........................................................Yaprak,orman

Savunma sistemi..........................................Sinir sistemi,Bademcik,ağrı,akyuvar

Teyp.............................................................Hafıza

Fotograf makinesi.......................................Göz

Telefon.........................................................Kulak

Mimar...........................................................Bal arısı,kuş,karınca

Meyve fabrikası...........................................Ağaç

Sebze fabrikası.............................................Bitki

Gece lâmbası.................................................Ay

Saat..Düzeni..................................................Ay, dünya, güneş sistemi samanyolundaki dakiklik

Ambalaj kâğıdı..............................................Meyve kabuğu

Mıcır fabrikası..............................................Dere, ırmak

Bomba...........................................................Yanardağ, Karadelik, Güneş patlaması

İlaç (Yan tesirli)..................... ......................Doğal vitaminler

Asansör.........................................................Yer çekimi

Dalga.............................................................Yapay dalga

Savunma sistemi............................................Boynuz, diş, kanat, kamuflaj.....

Elektronik program (Otomatik pilot, pusula)...........Içgüdü

Paraşüt ...........................................................Hindi bağ çiçeği

Şeker................................................................Bal

Saksıda çiçek...................................................Dünyada tabiat

Ressam............................................................Musavvir

..................... .......................................... .........................

Topragı renkli , kokulu , ambalajlı ,desenli , çesitli tat ve sekillerle meyve ve sebze haline getiren birer meyve - sebze fabrikası olan bitkileri yaratan ( her an bu üretimi gözümüzün önünde yaptikları için bu ileri teknolojiyi farkedememekteyiz ! ), yüzen elektirik santrali ; elektirikli yılan balığını ,ot ve suyu süte çeviren , yürüyen ,çogalan süt fabrikasi inekleri , koyunları ,diyaliz makinasından daha kapsamlı , elektirik, onarım ,bakım masrafi olmayan böbrekleri , otomatik motorlu kalbimizi , pilotsuz ,benzinsiz uçan dünyamızı ....yoktan ,kıstassız ,örneksiz , yaratan Yüce Yaratıcı Allah'ın ilmini ,yüceliğini ,kudretini ne yazikki her zaman farkedememekteyiz

Allah'ın her yarattığı bir fabrika, bilgisayar, makine, robot...... gibidir. Yaratılan her varlık planlanmış, programlanmış, çoğalacak şekilde dizayn edilmiştir.

Not: Uçak olmasaydı, kuş yine olurdu. Ama kuş olmasaydı, Uçak olmazdı.... Böyle yüce bir yaratıcı tesbihe lâyıktı r:

Sübhanellah: Ey Allah’ım sen bir seyi yaptığın veya yarattığın zaman en güzel şekilde yapar ve yaratırsın. (Gezegenleriyle, atomlarıyla, canlılarıyla...)

Elhamdülillah: Ey Allah’ım ben sana şükreder, teşekkür ederim ( verdiğin sağlıklı organlar ve tüm rızıklar için) ve yarattığın bu kainata bakıp seni överim.

Allah’u Ekber: Ey Allah’ım sen en büyüksün. Her şeyin en iyisi, en mükemmeli sensin Ya Rabbi.

Görüldügü gibi teknoloji, mucize ve kerametleri çok geriden takip etmektedir.

ALLAH KAİNATI NİÇİN YARATMISTIR?

Allah’u Teala insanları sevdiği için yaratmıştır.Allah insanları seviyor çünkü nefes alsın diye Oksijeni yarattı, içsin diye suyu, yesinler diye bitkilere emretti , toprağı meyve sebzeye hayvanlara bitkileri et, süt, yumurta, bala dönüştürmektedir.Bütün kainat insanlara hizmet etsin diye yaratılıştır.Allah insanları sevdiği için cenneti yaratmış ,cennete gidebilelim diye Allah Kur’an’ı göndermiş , Kur’an’daki ibadetleri ( Allah’ın tüm emirleri , ibadetleri , insanların yararına , hep insanlar için , tüm yasaklarıda insanların zararına olduğu için yasaklanan haramlardır. ) yaparak , dünyada mutlu olmamızı , sonuçta cenneti kazanmamızı istemistir.

Güzel bir manzara resmini ressam neden yapar ? Çünkü hosuna gitmis , sevmistir. Önceden o resim yokken sonradan yapılmış olur. Tıpkı bunun gibi Allah’ta evreni ve insanlari sevdigi için , güzellik için , önceden yokken , yoktan var etmiş , dünyada insanlar , cenneti yaşasın diye ibadetleri ( insanlara yararlı olan şeyleri ) emretmiş , bu ibadetleri yapıp dünyayı cennete çevirenlere ahirette cenneti vaad etmiştir.

Insana hizmet için evreni ( su ,agaç , hayvan , bitki...) yaratan Allah , dünyada huzur , barış içinde yaşaması için emir-yasaklar ( ibadeti ) insanlara bildirmiş , bunlar yapanlarada cenneti vermistir.

Insan üç nedenle yaratılmıştır : Allah sevdigi için insanı yaratt , insana hizmet etsin diye evreni yarattı , cennete gidelim diyede , cennetin anahtarı olan Kur’an’ı indirdi. Ibadet dünyayı cennete çevirir, ahirettede cenneti garantiler...yaratılmasaydık , cennete gitme ihtimalimiz olmazdı.

NOT :Agrı ,sızı , ateş , diş ve karın ağrısı ...Allah’ın insanlara verdiği bir ceza degil , bir hediye , bir iyilik , bir lutüftur. Çünkü karın ağrısı olmasa karnımızdaki hastalıktan haberimiz olmazdı , dişimiz ağrımasa , dişimizi kaybedebilirdik ve bizim haberimiz bile olmazdı ...O ağrı , sızılar... bizim hastalıklara karşı alarm sistemimizdir ve iyi ki onlar vardır.

O halde ağrı , sızı ...bir ceza değil , bir mükafaat , bir hediye ‘dir.

Tarih: Düzenleyen: Admin
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili pejmurde...

Tabiki yazılan cevapları en ince ayrıntısına kadar inceleyip , inananların kendi inanç sistemi veya kendi sözleriyle olan çelişkilerini bulmaya çalışacam..

Bu sözün şeye benziyor : ...

Düşünki bilardo oynuyoruz...Sen bana sürekli sota veriyorsun...bende sürekli sotalarını iyi değerlendirip sayıya çeviriyorum..

Sende bana diyorsunki ....

....""niçin sotaları alıyorsun..neden sürekli sotaları sayıya çeviriyorsun?"....

Aynı mantık...Bu kadar anlamsız bi söz olabilirmi?...e öyleyse oyunu neden oynuyoruz...

Muhattabımın eksikliğinin farkında olduğunu anlarsam asla küçümsemem..

Ama...

..muhattabım eksik olduğunun farkında değil ve üstüne üstelik cehaletinin yanısıra beni küçümsüyorsa, nerede ve hangi konuda eksik-yetersiz olduğunu yüzüne vururum...

Ön kabul lü olduğumdan bahsediyorsun ama önkabulümün ne olduğunu belirtmiyorsun..

Şimdi diyeceksin ki allahın olmadığı...

bende sana diyecem ki ateizm ; allahın varlığı yada yokluğu hakkında bi iddiada bulunmaz...

ve sen tekrar diyeceksin ki öyleyse siz allahın varlığını kabul ediyorsunuzda inanmıyorsunuz..

Sonra ben sana hayır deyip ......

.....vs

.....vs.

Şimdi de diyeceksin ki yok ben öyle bişey demiyecektim.

Diyecektin ama senden önce ben dedim...

Bunu için artık diyemeyeceksin..

Artık tartışmalarınızdaki o meşhur sozrularınızı bile ezberledim...

konuyla ilgili arkadaşlar fikirleri yettiği kadar yazmışlar. ben konu ile ilgili konuşmayacam benim üzerinde durduğum şey sizin tartışmadaki tavrınız. şöyle ki:

siz hiç bir üretimde bulunmuyorsunuz, yapılan üretimler üzerinden kendinize rant sağlıyorsunuz. kapitalistler gibi, emek hırsızları gibi... yazılanlar içinden sorular bulup veya eksikler bulup iletmeyi bırak da bağımsız bir fikir ileri sür. yani böyle değil şöyle olması gerekir diye tezini sun. biraz da biz senin yazını tırtıklayalım .

Vaktiyle Fransa hükümet ricalinden biri Napolyon Bonapart'i bir muharebede

tenkide kalkisip parmagini harita üzerinde gezdirerek : Önce surasini

almaliydiniz, sonra buradan geçerek ötesini zaptetmeliydiniz, gibi

fikirler yürütmeye baslayinca, Napolyon: Evet demis, onlar parmakla

alinabilseydi dedigin gibi yapardim.

harita üzerinde parmak dolaştırmayı bırak sefere çık....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Artık şu lavey in ismiyle değil , ortaya koyduklarıyla ilgilensiz diyorum...

Aslında ilgilenip cevap yazmak istiyorsunuzda , elinizden bişey gelmiyor..

Sevgili peşmurde artık başka laf bulamayınca , nereen estiği bilinmez bir de işi sosyalizm-kapitalizm mezuuna dökmüş...

Bu halinizi görmek bazen beni üzüyor,bazende güldürüyor...

Kralx...sen hala ortalıkda dolanmaya yüz buluyormusun?...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnşallah okurlar...

HY yazıları nesini okuyacağım bu uzunca yazıya kısa cevap vereyim yaşam varsa yaşamı sağlayan ortamın olması gerekiyor bu cümleyi iyi okur anlarsanız aslında sizler herşeye tersden bakıyorsunuz şunlar bunlar var o halde yaşam var hayır öyle değil ortada yaşam var saydıklarınızda var unutmayın yaşamın sonsuz seçeneği vardır biz copy paste'ci değiliz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aziz amca, yaşam varsa yaşamı sağlayan ortam da mevcuttur.. diyerek işi kestin attın..

Halbuki yaşamdan önce yaşama ortamı ayarlanmıştır..

Dünya yaşanabilir son halini(yaratılmasını) aldıktan sonra, canlılar yaratılmıştır.

Böyle ucuz felsefeleri bazılarına yutturursun ve ateizmi empoze ediverirsin ama, bizler buradayız, bize, özellikle bana yutturamazsın..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aziz amca, yaşam varsa yaşamı sağlayan ortam da mevcuttur.. diyerek işi kestin attın..

Halbuki yaşamdan önce yaşama ortamı ayarlanmıştır..

Dünya yaşanabilir son halini(yaratılmasını) aldıktan sonra, canlılar yaratılmıştır.

Böyle ucuz felsefeleri bazılarına yutturursun ve ateizmi empoze ediverirsin ama, bizler buradayız, bize, özellikle bana yutturamazsın..

şimdisizler dersinizki havada %78 azot %21 oksijen var ama havada %79 azot %20 oksijen olsaydı şu anda bizler yaşamıyor olacaktık hayır yanıldınız diyorun ya yaşamın sonsuz seçeneği var yaşam yine olacaktı belki halen sürüngen olacaktık belki de şimdikinden daha üstün olacaktık belki biz insanlar olmayacaktı yerimize başka canlılar olacaktı marsta yaşam var tek hücreli bakteri yaşamı ama yaşam var ortam onu gerektirdi efendim hücre karmaşık şöyle böyle diyorsunuz o yüzden varız diyorsunuz hayır hücre karmaşık olmasa yaşam daha farklı olacaktı diyorum ya yaşamın sonsuz seçeneği var

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aziz bey gene yanıldınız.. Lütfen desdeksiz fikir ortaya koymayınız..

Havada ki o gaz oranları bütün canlılar içindir..

Eğer bu oran değişse yaşam gene devam edecekti diyorsunuz, belki sürüngen olacaktınız diyorsunuz.

Ne yani şimdi sürüngenler farklı bir gaz oranı olan bir yerdemi yaşıyorlar...

Çok komik ve basit fikirler bunlar..

Bir şey yazmadan önünü ve arkasını iyi hesap et..

Burada çocukların olacağını sanmıyorum, her okuyan arkadaşımız belli bir yaş sevyesindedir.. Kimseyi kandıramazsın..

Havadaki gaz oranının değişkenliğinde yaşam mümkün değildir..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aziz bey gene yanıldınız.. Lütfen desdeksiz fikir ortaya koymayınız..

Havada ki o gaz oranları bütün canlılar içindir..

Eğer bu oran değişse yaşam gene devam edecekti diyorsunuz, belki sürüngen olacaktınız diyorsunuz.

Ne yani şimdi sürüngenler farklı bir gaz oranı olan bir yerdemi yaşıyorlar...

Çok komik ve basit fikirler bunlar..

Bir şey yazmadan önünü ve arkasını iyi hesap et..

Burada çocukların olacağını sanmıyorum, her okuyan arkadaşımız belli bir yaş sevyesindedir.. Kimseyi kandıramazsın..

Havadaki gaz oranının değişkenliğinde yaşam mümkün değildir..

Saygılar..

bak arkadaş o değişim bütün canlılar için geçerli diyorum ya yaşamın sonsuz seçeneği var niye anlamamazlıktan gelirorsunuz niye milyonlarca canlı türü var doğada canlı türlerin %99'u niye yok olmuş doğa neden bu kadar acımasız birileri birilerini yemek zorunda tekrar soruyorum doğa neden bu kadar vahşi canlılar neden birbirlerine karşı acımasız bir katil

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vala onu doğaya sor. Sana göre doğa yapar bu işleri..

Ama benim böyle bir serzenişim yok..

Ette yiyorum, bitkide...

Et değil sadece bitki yesem bitki de canlı..

Bir canlının canlı kalması için diğer bir canlının ölemesi şarttır..

Memnun değilsen değiştir, değiştiremezsen öl gitsin. Kafana takma bu kadar...))

Allahım yaa.... Sırf ileti olsun, muhalefet olsun diyemi yazarsın sen..

Yukardaki iletinde ne demek istediğini yada o iletiyi neden yazdığını bile bilmiyorsun..

Soruya bakın arkadaşlar, doğa neden acımasız.. ne alakaysa....))

Yaşam için hiç birşey ölmesin diyorsan, sen ölür gidersin, yiyecek ne bir hayvan nede bir bitki bulursun..

Saygılar-Sevgiler..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.