Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ALLAH NİYE KENDİSİNE TAPMAMIZI İSTİYOR?

heyt be

Önerilen İletiler

Bu sorunun cevabını verebilecek tek bir insanoğlu bulamazsın ayrıca bunu düşünmek de gereksiz çelişkiler doğurtur yani sözgelimi '' efenim ahmet ya da mehmet ve ya ayşe böyleyken niye böyle davrandı '' diye sorsan cevap alabilme ihtimalin vardır çünkü burda bir insandan bahsedersin ama Allah bunu niçin yapmıştır sorusuna asla doğru bir cevap bulamıyacksındır çünkü aramızda kimse Tanrı değil...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu sorunun cevabını verebilecek tek bir insanoğlu bulamazsın ayrıca bunu düşünmek de gereksiz çelişkiler doğurtur yani sözgelimi '' efenim ahmet ya da mehmet ve ya ayşe böyleyken niye böyle davrandı '' diye sorsan cevap alabilme ihtimalin vardır çünkü burda bir insandan bahsedersin ama Allah bunu niçin yapmıştır sorusuna asla doğru bir cevap bulamıyacksındır çünkü aramızda kimse Tanrı değil...

20995[/snapback]

yani bi fikrin yok mu?sence niye?

ya aslında allah bizi niye yaratsın ki.benim merak ettiğim bu.eger o kadar yuce bi varlıksa niye ona tapmamızı istesin?bi fikrin yoksa zorlayamam seni tabi.oyle sorıyım dedim tekrar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

20995[/snapback]

yani bi fikrin yok mu?sence niye?

ya aslında allah bizi niye yaratsın ki.benim merak ettiğim bu.eger o kadar yuce bi varlıksa niye ona tapmamızı istesin?bi fikrin yoksa zorlayamam seni tabi.oyle sorıyım dedim tekrar

21000[/snapback]

Bak arkadaşım sözgelimi forumdan diyelim ki bir arkadaşın yaptığı bir eylemi bana anlatsan ve sorsan arman desen sence o bunu bana niye yaptı diye sorsan bende ihtimaller üzerinde düşünür ve elbet fikrimi belirtirim sonuçta bahsettiğimiz kişiyi tanırız ve o da bizim gibi ademoğludur....

Ama sen şimdi Allah bizi niye yarattı amacı neydi tatmin olmaya mı çalışıyordu gibi sorular sorarsan *********** gibi kalakalırız çünkü hiçbirimiz onun ne olduğunu nasıl olduğunu ne düşündüğünü bilemeyiz ki ve daha öncede söylediğim gibi bence bu tür düşüncelerle hiç yorma kendini çünkü cevabını bu dünyada bulamazsın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

niye allah ona tapmamızı istiyor.acaba allah kendini tatmin etmek için mi bizleri yarattı?yani niye?öyle duruyodu.hadi ben bi şeyler yaratıyım mı dedi?niye bizi yarattı?kendisine tapmamız için mi?buna ihtiyacımı var ki

20984[/snapback]

Yaratılma sebebini yanıtlayacak olan gene Allahtır. Bir fili, o fiilin yapıcısı bilir...

Bir hadis_i Kudside..

İnsanın ve alemin yaratılması ile alakalı olarak "Ben gizli bir hazine idim, bilinmeyi istedim, insanları seyredilmeyi istedim alemleri yarattım." Cenab-ı Hakk en güzel varlıktır. Dünyadaki güzellikler onun güzelliğinin zerre ile ifade edilemeyecek bir yansımasıdır. Güzel olanlar güzelliğini aynadan seyretmekten haz duyarlar ve "güzel" olduğunun yüzlerine ifade edilmesinden hoşlanırlar. Bu iki duygudan daha fazla zevk veren duygu yoktur. Bu nedenle yaratıcımız güzelliğinin bilinmesini farkedilmesini ve övülmesini istemektedir.

Burada ki kastedilen bizim anladığımız manada ki yüz güzelliği değildir. Daha kapsamlıdır...

Ayrıca Allah kendine ibadet edilmesini kendisine tapılmasını istediği için yaratmıştır.. Böyle üstün bir gücün buna hakkı vardır. Ama insanlara asla zulmetmez. Kendisine yapılan her ibadetin hikmetini, olağan üstü bir ilimle fiziki aleme bağlamıştır. Yani ona ibadet etmemiz bizim ,hem ruh hem beden sağlığımız için önemlidir. İbaset sayesinde ruh vebeden sağlığı açısından kazanımlarımızın örneği çoktur..

Saygılar-Sevgiler..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

niye allah ona tapmamızı istiyor.acaba allah kendini tatmin etmek için mi bizleri yarattı?yani niye?öyle duruyodu.hadi ben bi şeyler yaratıyım mı dedi?niye bizi yarattı?kendisine tapmamız için mi?buna ihtiyacımı var ki

ben gizli bir hazine idim

bilinmek istedim

mahlukati yarattim ki

bilineyim

hadisií kutsi

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah kendisine tapmamızı istiyor ? ... neden?....

Çünkü istiyor....

İstemek....

Olurmu be her türlü eksiklikten münezzeh olan allah istermi be?......

İslamı karalamaya çalışıyorsunuz size bunu yaptırmam....

Yaptırmam diyorum size....

Olmaz

Allah istemesi demek , onu insan vasfına büründürmek demekdir...

olur mu yawwwwwwwwwwww

OLMAZ OLMAZ....

Size islamı karalattırmam....

olmaz

bunu yapamayacaksınız.....

(yaw biri beni durdursun)..... :(

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben gizli bir hazine idim

bilinmek istedim

mahlukati yarattim ki

bilineyim

hadisií kutsi

Bu gerekce degil.

Hem de allah adina ne güzel de uyduruyorlar:-)

Bilinmek istemis, neden? :D

Allah, cehenneme atmayacaklari icin bilinmek istemis, yakacaklari icin kara kara kazanlar hazirlamis.

Oh ne güzel dünya, hem yarat hem yak. :D:D:D

Neyzen Tevfik, sefaletten biktigi bir siisrinde:

"Su halime bak da allahligindan utan!" diyerek, bilinmekligini mi vurgilamis dersiniz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tasavvufta şöyle geçer...

allah boşluğa bakar ve kendi güzelliğini farkedebilecek kimsenin olmayışını görür...

"kün"yani ol der ve kainat oluşur...

ve allah insana kendi vasıflarından bazılarını da beraberinde verir...

bence bu konu çok muallak...

çünki insan aklı her ne kadar mükemmel de olsa onu yaratanı anlayabilecek kadar gelişkin değil....

neyzen tevfik zaten cehennemlik senin hala vaktin var....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ALLAH IN HİÇ BİR ŞEYE İHTİYACI YOKTUR AKSİNE BİZİM ONA İHTİYACIMIZ VARDIR.......

BU MANEVİYATTIR ANLATILMAZ

ÖNEMLİ OLAN MEYDANDA OLMADAN BİR ŞEYLERE İNANMAKTIR..........

ANLATAMIYORUM İFADELER KİFAYETSİZ KALDIĞI BİR AN BU AN...........

DİP NOT:ARKİ SENİN BİR PİSKOLOG YADA BİR YARDIMCIYA(DİN AÇISINDAN) İHTİYACIN VAR YOKSA KAFAYI YERSİN

SAYGILAR BİZDEN SİZE................

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir de Hayyam´dan..

"Var mı dünyada günah işlemeyen söyle:

Yaşanır mı hiç günah işlemeden söyle;

Bana kötü deyip kötülük edeceksen,

Yüce Tanrı, ne farkın kalır benden, söyle.

Beni özene bezene yaratan kim? Sen!

Ne yapacağımı da yazmışın önceden.

Demek günah işleten de sensin bana:

Öyleyse nedir o cennet cehennem?"

Ö.Hayyam

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir de Hayyam´dan..

Ö.Hayyam

hayyamında durumu parlak değil ama senin hala vaktin var...

ayrıca hayyamın birçok eseri kayıp olanların çoğu da uydurma...

konuyu dağıtmayalım...

nasıl ki insan yapımı bilgisayar insan kadar akıllı olamaz insanı anlayamazsa allah yapısı insan da allahın bazı yanlarını çözemez...

çözmeye çalışanlarda kafayı sıyırır bir süre sonra....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu gerekce degil.

Hem de allah adina ne güzel de uyduruyorlar:-)

Bilinmek istemis, neden? :D

Allah, cehenneme atmayacaklari icin bilinmek istemis, yakacaklari icin kara kara kazanlar hazirlamis.

Oh ne güzel dünya, hem yarat hem yak. :D:D:D

Neyzen Tevfik, sefaletten biktigi bir siisrinde:

"Su halime bak da allahligindan utan!" diyerek, bilinmekligini mi vurgilamis dersiniz?

Adam gibi müslüman ol yanma.. Sözüm müslümanlara....!!

Dinsize en küçük sözüm yok.

Allah hakkınızda ne gerekiyorsa yapacaktır..

Ayrıca benim inancıma göre kutsi hadis ayetler kadar gerçektir...

Siz istediğiniz gibi reddedebilirsinz...

Benim dinim bana seninki sana..

Saygılar-Sevgiler..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tanriya tüm bildiklerimizi ögretip, basimiza musallat ettik, simdi de kurtulmanin yollarini ariyoruz.

devletler, baska uluslari kendi tanrilarina zorla inandirmak icin akitmadiklari kan kalmadigi gibi, ayni devletin icindeki bireyleri de yaratttiklari tanriya birbirlerini inandirmak icin ypmayacakleri sey yok gibi?

Bu kaosun üstsinden gelmek icin saniyorum orta cag krallarinin kiliseden kurtulma operasyonlarina benzer olaylar yasanacak sonunda...?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

insanların günah işlemesi normaldir. nasılki bize göre bir insanın hata yapması normal birşeyse allaha görede insanların günah işlemesi normaldir. oda bunu biliyor ve bize sürekli olarak (taaaki ölene kadar) şans veriyor. gerçeği görmemizi bekliyor bizden. gerçeği görmemiz için bize şans tanıyor. olaylar yaratıyor. fırsatlar veriyor. ama biz bunları görmemezlikten geliyoruz. ( zamanın varken vazgeç )

herkimki gerçekten görürse o zaman isyan etmez, inkar etmez ve hep mutlu olur, bilirki yaşadıkları normal şeylerdir, bilirki yaşadıkları acı verici gibi görülsede gerçekte ona verilmiş bir mükafattır. göremeyen insan anlayamaz ve yaşadıklarını acı olarak algılar, isyan eder, allahı inkar eder.

allah insanlara özgür irade vermiştir. insanlar tercihlerini kendileri yapar ve bunların sonuçlarından dolayı kendileri sorumludur.o yüzden allah sana kötü deyip kötülük etti diye suçlayamazsın..neden bu kadar dar bir bakış açısına sahibiz. neden gözümüzün önündekini yorumlayamıyoruz. aşık olduğumuz insan bizim sevgimizi göremediği zaman bile nasıl benim sevgimi göremiyorsun diye isyan etmiyormuyuz. bunun sonucunda bizde ona sinirlenmiyormuyuz, onu suçlamıyormuyuz. allah bizi cezalandırdığı zaman nasıl oluyorda bu yüzden onu şuçlayabiliyoruz. bu nasl bir mantıktır.

allah neden kendisine tapınmamızı istiyor?

allahın buna ihtiyacı olup olmamasından önce. Ki bunu asla cevaplayamayız. çünkü ona bunu borçluyuz. ve yapmamız gerekiyo.gerçekten allaha yakınlaşabilen bir insan zaten bunu isteyerek yapar. Bu kaçınılmazdır. Sonuçta bizim allaha yakınlaşmaya çalışmamız gerekiyor. Dinin gerekçelerine uyduğumuz sürece zaten bu kendiliğinden oluşur ve oluştukça yavaş yavaş yapmamız gereken birçok şey bizim için zorunluluk olmaktan çıkar. Herkesin bildiği gibi islamın ilk emri OKU dur. Neden çünkü önce öğrenmemizi istiyor. Öğrenip anlamamızı. Anlayıp kabullenmemizi, kabullenip hissetmemizi. bu olması gereken ve doğru olan. Allah şüphesiz iyiyi, adaleti ve doğru olanı emreder.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sen kuranda ki tanrıyı mı anlatıyorsun kafan da ki tanrıyı mı anlatıyorsun "oku" emri dediğine göre kuranda ki tanrıyı anlatıyorsun

herkimki gerçekten görürse o zaman isyan etmez, inkar etmez ve hep mutlu olur, bilirki yaşadıkları normal şeylerdir, bilirki yaşadıkları acı verici gibi görülsede gerçekte ona verilmiş bir mükafattır.

gerçeğigören islam ülkeleri ne zamandan beri mutlu olmuş?

allah insanlara özgür irade vermiştir. insanlar tercihlerini kendileri yapar ve bunların sonuçlarından dolayı kendileri sorumludur.o yüzden allah sana kötü deyip kötülük etti diye suçlayamazsın..neden bu kadar dar bir bakış açısına sahibiz. neden gözümüzün önündekini yorumlayamıyoruz. aşık olduğumuz insan bizim sevgimizi göremediği zaman bile nasıl benim sevgimi göremiyorsun diye isyan etmiyormuyuz. bunun sonucunda bizde ona sinirlenmiyormuyuz, onu suçlamıyormuyuz. allah bizi cezalandırdığı zaman nasıl oluyorda bu yüzden onu şuçlayabiliyoruz. bu nasl bir mantıktır.

allah ile bir insana aşık oldum karşılaştırmasını neye göre yapıyorsun?o aşık olduğun insanı sen mi yarattın?sen mi hata verdin?senin sayende mi dünya nimetlerinden yararlanıyor da senin aşkına karşılık vermeyince kızıyorsun?ben robot icat ettiğim zaman o robotun her zaman bana itaat etmesini isterim benim her dediğimi yapmasını isterim desene tanrı bizim robot olmamızı istiyor ama yine anlamıyorum tanrının bizi yaratmasında ki karı ne tanrının hangi hususta robot olarak işini görüyoruz desene bu işte dünyalı yöneticilerin işini görüyoruz

allahın buna ihtiyacı olup olmamasından önce. Ki bunu asla cevaplayamayız. çünkü ona bunu borçluyuz. ve yapmamız gerekiyo.gerçekten allaha yakınlaşabilen bir insan zaten bunu isteyerek yapar. Bu kaçınılmazdır. Sonuçta bizim allaha yakınlaşmaya çalışmamız gerekiyor. Dinin gerekçelerine uyduğumuz sürece zaten bu kendiliğinden oluşur ve oluştukça yavaş yavaş yapmamız gereken birçok şey bizim için zorunluluk olmaktan çıkar. Herkesin bildiği gibi islamın ilk emri OKU dur. Neden çünkü önce öğrenmemizi istiyor. Öğrenip anlamamızı. Anlayıp kabullenmemizi, kabullenip hissetmemizi. bu olması gereken ve doğru olan. Allah şüphesiz iyiyi, adaleti ve doğru olanı emreder.

cehennemi yaşadığımız şu dünyada tanrıya olan şükran borcumuz nedir?allaha teslim olup dinin gerekçelerine uyupta mutlu olan bir islam ülkesi göstersene sen ancak o hareketinle dünyalı yöneticileri mutlu edersin ama nedense o yöneticilerde açgözlülüklerinden mutlu olamıyor her dediği doğru çıkan karl marx'ın dediği gibi o yöneticilerde bir gün yok olacak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kurandaki tanrı veya kafamdaki tanrı ne farkeder. tanrı birdir. tanrıya yakınlaştıktan sonra zaten herşeyi anlarsın.

gerçeği gören islam ülkelerinin gerçeği gördüğünü nerden biliyorsun.bence gerçeği saptırıyorlar.

allahın görmeni istediği şeyleri görmesi gereken bir insan. insan yerinede başka birşeyi örnek veremeyiz. robotu verseydim çok saçma olurdu.. zaten bunu sende şidetli derecede belirtmişsin. allah insanlara özgür irade vermiş ve bu sayede bizim bulduğumuz doğrunun bir değeri oluyor. allah bizi robot gibi yaratsa ve biz direk olarak gerçeği bilsek ve ona ibadet etse bunun bir anlamı olmaz.

sen cehennemi yaşadığını düşünüyorsan cehennemi yaşıyorsundur. ama bunu düşünmek için kendini zorlama. unutmaki dünyada herşey görecedir. ( bizim günahlarımızın ve sevaplarımızın dereceside öğledir)

yani birşeyin güzel veya çirkin olduğuna, iyi veya kötü olduğuna vs.. görece olarak karar veririz. yani başka şeylere "göre" . yani başka şeylerle kıyaslayarak. şu gerçek asla inkar edilemezki kötü olmadan iyi olmaz, çirkin olmadan güzel olmaz. kötü olanında bir yaradılış amacı vardır. sen kötü günler yaşamazsan iyi günlerin tadını bilemezsin. okadar gelişmiş yaşam standartları yüksek olan avrupa ülkelerinde aşırı rahatlıktan dolayı intahar eden insanların sayısı, diğer nedenlerden dolayı intahar eden insanlardan daha fazladır. çünkü bu insanların hayattan zevk alacak birşeyleri kalmamıştır.

söyle şimdi sende hayattan zevk alamayacak kadar rahat edip intahamı etmek isterdin? yani kötülüğünde bir mükafat özelliği vardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gerçeği gören islam ülkelerinin gerçeği gördüğünü nerden biliyorsun.bence gerçeği saptırıyorlar.

1400 yıldır gerçekleri görememişlerse o toplumların köküne benzini dök kibriti çak

allah insanlara özgür irade vermiş ve bu sayede bizim bulduğumuz doğrunun bir değeri oluyor.

o zaman kader nedir?neden allah bazı kimselerin kalbini mühürlemiş?

sen cehennemi yaşadığını düşünüyorsan cehennemi yaşıyorsundur. ama bunu düşünmek için kendini zorlama. unutma ki dünyada herşey görecedir.

kendini zorlamana gerek yok gazeteleri okuman tv günlük haberleri izlemen yeterli hayatın nasıl cehennem olduğunu

yaşam standartları yüksek olan avrupa ülkelerinde aşırı rahatlıktan dolayı intahar eden insanların sayısı, diğer nedenlerden dolayı intahar eden insanlardan daha fazladır. çünkü bu insanların hayattan zevk alacak birşeyleri kalmamıştır.

kredi kartları borçlarını ödeyemeyip cinnet geçiren karısını çocuklarını balta ile doğrayan haberler okudum

birincil ihtiyaçlar giderilmeden ikincil ihtiyaçları insanlar ihtiyaç duymaz ee adamlar beşincil ihtiyaçlarına kavuşmuşlar altıncısını istiyorlar ama sizler bu olayı öyle abartıyorsunuz ki gelişmiş ülkelerde intiharlar olağan bir durum gibi gösteriyorsunuz bizim zengin sosyetemizde de olmuyor mu intiharlar o yüzden olayları çarpıtmayın bu şekilde yani bizim toplumumuz intihar etmesin diye hiç gelişmesin mi?

söyle şimdi sende hayattan zevk alamayacak kadar rahat edip intahamı etmek isterdin? yani kötülüğünde bir mükafat özelliği vardır.

yani hep böyle işçi kalayım beni yönetenlerde parayı vursun

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1400 yıldır gerçekleri görememişlerse o toplumların köküne benzini dök kibriti çak

evet bencede. çok haklısın bu konuda. gerçekleri hala bulamamışlarsa hepsini yakalım.

kader konusunda girmek istemiyorum. bu konuya girersem konu iyice dağılır. bunun üzerine başka bi başlık açılsa bence daha iyi olur. ama dediğim gibi. allah insanlara özgür irade vermiş ve bu sayede bizim bulduğumuz doğrunun bir değeri oluyor. bu sence mantıksızmı. bence mükemmel birşey. kaderden önce senin bunu kabul etmen lazm. kaderi düşünmeden önce birçokşeyi kabul etmen lazm. direk olarak kader sana çok saçma gelir ve bu çok doğaldır. önce allaha inanmalısın.

kendini zorlamana gerek yok gazeteleri okuman tv günlük haberleri izlemen yeterli hayatın nasıl cehennem olduğunu

kredi kartları borçlarını ödeyemeyip cinnet geçiren karısını çocuklarını balta ile doğrayan haberler okudum

birincil ihtiyaçlar giderilmeden ikincil ihtiyaçları insanlar ihtiyaç duymaz ee adamlar beşincil ihtiyaçlarına kavuşmuşlar altıncısını istiyorlar ama sizler bu olayı öyle abartıyorsunuz ki gelişmiş ülkelerde intiharlar olağan bir durum gibi gösteriyorsunuz bizim zengin sosyetemizde de olmuyor mu intiharlar o yüzden olayları çarpıtmayın bu şekilde yani bizim toplumumuz intihar etmesin diye hiç gelişmesin mi?

gelişmiş ülkelerde daha bariz olarak görülüyor diye ben onu örnek verdim. tabiyki bizim toplumumuzdada oluyor. inancı güçlü olan insan (allaha karşı inanç) zorluklara karşı daha dayanıklı olur. bundan daha önce bahsettim. yanlış olan için birşey yapma demiyorum . sana bunlara seyirci kal diyen yok. eğer bir yanlış görüyorsan, birşeyin yanlış olduğuna gerçekten inanıyorsan bunu düzeltmek için elinden geleni yap. olması gereken budur. allah senden farklı birşey istemiyor. sen herzaman ama herzaman doğru olduğuna inandığın şeyi yap. ama doğruyu bulmak içinde düşün ve araştır. eğer bunu yapmazsan suçlusundur ve suçun cezasız kalmaz. yapıyorsan elbet doğruyu bulursun.

yani hep böyle işçi kalayım beni yönetenlerde parayı vursun

o senin tercihin. çalış ve sen kazan. onların üstüne çık. seni tutan yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah hiç kimseye zulmetmez. Bu dünyadaki bütün insanlar eşit şartlarda ve adaletle imtihan edilmektedir. Siz bu adeleti anlayamazsınız. Çok derin bir tefekkürwe ihtiyaç vardır. Ancak o şekilde anlarsınız. Bu durumda hiç bir kimsenin kalbi, bu kişi iman etmesin diye mühürlenmemiştir. Onların iman etmelerinin imkansız olması Allahın bilmesiyle alakalıdır. Zoırlamasıyla değil. Gene kaderle ilgili bir konudur. Gene anlamıyacağınıza eminim...

Saygılar-Sevgiler..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah hiç kimseye zulmetmez. Bu dünyadaki bütün insanlar eşit şartlarda ve adaletle imtihan edilmektedir. Siz bu adeleti anlayamazsınız. Çok derin bir tefekkürwe ihtiyaç vardır. Ancak o şekilde anlarsınız. Bu durumda hiç bir kimsenin kalbi, bu kişi iman etmesin diye mühürlenmemiştir. Onların iman etmelerinin imkansız olması Allahın bilmesiyle alakalıdır. Zoırlamasıyla değil. Gene kaderle ilgili bir konudur. Gene anlamıyacağınıza eminim...

sazanların kralı eşit şartlar ha iyi aile çocuklarıyla varoşlarda sokağa terk edilmiş çocuklar ne zamandan beri eşit oluyor allah benim inançsız olacağımı biliyorsa niye beni deniyor kul-i irade cuz-i irade nedir engin bilginizle bana anlatırmısınız?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sazanların kralı eşit şartlar ha iyi aile çocuklarıyla varoşlarda sokağa terk edilmiş çocuklar ne zamandan beri eşit oluyor allah benim inançsız olacağımı biliyorsa niye beni deniyor kul-i irade cuz-i irade nedir engin bilginizle bana anlatırmısınız?

Çaylak aziz. Sana bu adaleti anlayamayacağını söylemiştim. Tam söylediğim gibi anlayamamışsın buraya yazıvermişsin. Oysa bu meseleyi uzun uzun anlatmıştık. Her zenginin huzurlu olmadığını, kendisine mal verilene başka yönden hastalık verilebileceğini, Koçun dahi o kadar varlıklı olmasına rağmen patates yemek zorunda olması..vs..vs..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sazanların kralı eşit şartlar ha iyi aile çocuklarıyla varoşlarda sokağa terk edilmiş çocuklar ne zamandan beri eşit oluyor

aslına bakarsan sokağa terk edilmiş çocuklar daha şanslı. ama senin bu olayı kavraman için ohoooooooooooooooooooooooo oooo...

ben çektiğim hiçbir acıdan dolayı şikayet etmedim. ve isyan etmedim ama siz edersiniz. psikolojiniz bozulur.kafayı yersiniz. sizce kim daha iyi durumda ?? not: ama bu tepkisiz kalıyoruz anlamına gelmiyor.

allah benim inançsız olacağımı biliyorsa niye beni deniyor kul-i irade cuz-i irade nedir engin bilginizle bana anlatırmısınız?

inançsız olabileceğini nerden çıkarttın. hiçte o kadar düşük seviyede durmuyorsun.

aslında bu adaleti anlamak o kadarda zor değildir.

allahın adaleetini ve değerlendirmesini anlama için bir ipucu

mesela sen aşırı müslüman bir ailenin çocuğusun ve sürekli namaz kılıyorsun. ayrıyetten ben ateist bir ailenin çocuğuyum ve müslümanlık bana çok çekici geliyor. araştırıyorum ve araştırdıkça zihnim açılıyor ve birgün bildiğim kadarıyla namaz kılmaya çalışıyorum.

şimdi senin kıldığın namaz hiçbir şekilde benim kıldığım namazın değerine ulaşamaz. belkide senin kıldığın bütün namazlar benim kıldığım bu tek bir namaz kadar değerli ve sevap değildir.

bu çok basit bir örnekti.

ama allahın adaletini anlamak için öncelikle cennet ve cehenneme inanman lazm. cennet ve cehenneme inanman içinde öncelikle allaha inanman lazm.

sonuçta ebedi hayat orda. gerçek hayat orda. ve burda acı çekenlere öteki tarafta kıyak geçilecek. :) ama allah bize acı çekin demiyor veya acı çekenler karşısında tepkisiz kalın demiyor. insanın kendisine bilerek acı çektirmesi günahtır ve sonuçta bizim bu dünyada yaptığımız her uğraş çaba bize öteki tarafta çok yardımcı olacak. cennetin kapısını açacak.

birçok müslüman bu dünyadan kendini soyutlar ama bu doğru birşey değil. sonuçta allah bize asla ölmeyecekmiş gibi bu dünya için yaşa ve heran ölecekmiş gibi öteki dünya için yaşa diyor ve biz bunun dengesini iyi kurmalıyız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.