Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Felsefe İle İlgili (Klasik/Modern Bilim Temelinde) Tartışmalar

evrensel-insan

Önerilen İletiler

Tum klasik bilimcilerin naturalizmi metafizige dayanir. Siteyi dolasirsan

Ee, benle ilgisi yok demek. O zaman neden benim mesajıma atfen söyleniyor ? smile.png Yeni anlaşıldığından olmasın. Olsun bu da bir gözlem veren gelişme sayılır. biggrin.png Oluyor, aynen devam.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gözlem = bilim mi ?

akıl = felsefe mi ?

tanrı = din mi ?

Esitlikler indirgemeci ve determinist ve de monist ve desadece kulaga/sese hitabeden sekilde noktasal teksel degildir. Gozlem demek bes duyunun aldigi uc boyutluluk ve e gore temelindeki bakis acisi temelie goredir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Daha once fenomenin felsefi oldugunu

Yazdıklarım anlaşılmadığında öyle sanılabilir. Ama daha önce de savunduğum bir gerçek var ve halen anlaşılabilmiş değil. Felsefedeki Fenomen başkadır, Bilimdeki başkadır. Başkası hakkında bilir bilmez yorum yapmadan önce, bu ikisinin farkının farkına varmak gerekir. smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Felsefi Fenomenden alınan gözlem, bilimsel anlamda zaten fenomendir. Yani, yıldız felsefi anlamda bir  fenomendir, onun ışığı ise bilimsel bir fenomendir. smile.png

Üstelik, felsefi anlamda fenomen zaten gözlem veren, somut şey anlamındadır. O nedenle " gözlem veren fenomen " sözcük öbeği anlamsızdır.

Dolayısıyla, " gözlem veren fenomenden değil, ondan alınan gözlemden başlar " ifadesi de anlamsızdır.

" Bilim fenomenin gözleminden başlar ", bu kadar !

Ayrıca, fenomen bir şey vermediği gibi, gözlem de vermez, gözlemi biz alırız.

Aciklama "insanoglunun aldigi gozlem" seklindedir. Istersen don bir daha oku.

Insanoglu gozlemini aldigi fenomene" diye baslar cumle.

Yani fenomende insanoglunda olan numenal yeti ve degerler yoktur. bunlar algi gozlem bilgi ve kavramdir. olsa bile ortada bir ortak dialog yoktur. O yuzden insanoglu kendi tarafli ve sadece kendine baska fenomenler ile ilgili bilgi verir ve bu o fenomeni baglamaz. Kisaca verilen bilgi, once verilmis adin kavramsal anlam ve icerigi temelinde ve bunlarin OZDESLESTIRILMISLIGI TENMELINDE Ozdeslestirilmis olana verilen bilgidir. Bu da ad ve kavram uzerinedir. Cunku beyin buy ad ve kavramin ne ile  ozdeslestigini hafizasina almistir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yildiz felsefi anlamda fenomen mi/bilimsel anlam da fenomen mi?

Yoksa, yildiz, sadece insanoglunun algisina gozlem verene verdigi isim mi? ve kavram olarak alinan her turlu gozlemin alginin insanoglunca turettigi bilgiyi adina yildiz dedigi ile ozdeslestirmesi mi?.

Hala fark anlaşılamamış.

Yıldız felsefi bir fenomendir. Bilimdeki fenomen kavramı, o felsefi fenomene ait bilimsel bir kavramın adıdır. Yani; yıldızın enerjisi, ışık şiddeti, ışığın frekansı vs...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yazdıklarım anlaşılmadığında öyle sanılabilir. Ama daha önce de savunduğum bir gerçek var ve halen anlaşılabilmiş değil. Felsefedeki Fenomen başkadır, Bilimdeki başkadır. Başkası hakkında bilir bilmez yorum yapmadan önce, bu ikisinin farkının farkına varmak gerekir. smile.png

Bunu ben sana fenemenolojinin fenmeni ve bilimse olarak gozlemi alinan taban farki seklinde zaten izah etmistim. Fenomenolojideki fenomen hem idealist hem de insanoglunca onemsenen yadirganan v.s. varliklar icin gecerlidir.

Mesela M.Ali boks tarihinde bir fenomendir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunu ben sana fenemenolojinin fenmeni ve bilimse olarak gozlemi alinan taban farki seklinde zaten izah etmistim. Fenomenolojideki fenomen hem idealist hem de insanoglunca onemsenen yadirganan v.s. varliklar icin gecerlidir.

Mesela M.Ali boks tarihinde bir fenomendir.

Kaynatma çabasını hoş göremem.

Bilimdeki fenomen kullanımı, felsfedeki gibi değildir :

Scientific phenomena

In scientific usage, a phenomenon is any event that is observable, however common it might be, even if it requires the use of instrumentation to observe, record, or compile data concerning it. For example, in physics, a phenomenon may be a feature of matter, energy, or spacetime, such as Isaac Newton's observations of the moon's orbit and of gravity, or Galileo Galilei's observations of the motion of a pendulum.[4] Another example of scientific phenomena can be found in the experience of phantom limb sensations. This occurrence, the sensation of feeling in amputated limbs, is reported by over 70% of amputees. Although the limb is no longer present, they report still experiencing sensations. This is an extraordinary event that defies typical logic and has been a source of much curiosity within the medical and physiological fields.[5]

( eng.wikipedia )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben gereken yanitlari gelen mesajlar temelinde ilgisi olmayan baslikta yanitladigimin farkinda ve bilincindeyim.

O yuzden ne verdigim yanitlari tekrarlama ne de polemik davetine yonelik bir yanasimim yok.

Verilen yanitlar yukaridadir verildikgi gibi algilamask isteyen algilar, algilayamayan da sodugu sorularin ya da yazdigi mesajlarin yanitini zaten ararsa bulur.

Konu ile ilgili yeri geldiginde ilgili basliklarin linki de verilmistir.

156 dan sonraki mesajlara yanit verme geregi duyymuyorum. Cunku yanitlari verilmistir. Uzatmanin da ilgisi olmayan basligin da isgaline artik benim acimdan gerek yoktur.

Hele hele polemige akil oyunlarina gelmemeyi de her turlu site yazisma temelinde tecrube ediniyor ve bilincine variyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yukaridaki mesaji duzeltme;

" 156 dan sonraki mesajlara" daki "156" yerine " 28 29 da dahil, 31 nolu mesajlardan sonraki mesajlara" olacakti. 

Mesaj sayi hatasi basligin tasinmasindan kaynaklandi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.