İçeriğe atla


Fotoğraf

İki koldan sürek avı

karanlık madde LHC LUX

Bu başlığa hiç cevap verilmemiş

#1 democrossian

democrossian

    Kıdemli Üye

  • Φ Üyeler
  • PipPipPipPip
  • 2.051 İleti

Gönderi Tarihi: 11 Ocak 2014 - 15:44

Fizik dünyası tarihin en önemli buluşu için iki koldan çalışıyor. Hedef: Karanlık madde.

 

Bu amaçla Güney Dakota'da eski bir altın madeni xsenon dedektörlerle donatılmış bir karanlık madde tuzağına dönüştürüldü. Başka madde etkileşimlerinden en yüksek düzeyde yalıtmak amacıyla 1500 kilometre derinliğe inşa edilen merkez, 10 milyon dolara maloldu. Bu maliyetle eğer karanlık madde bulunursa, dünyanın en pahalı materyali olacak. Large Underground Xenon dedektörü (LUX) nün aradığı karanlık madde, tahminlere göre büyük kütleli, etkileşimsiz parçacıklar.

 

Bilinmeyen egzotik bir parçacık bir xenon atomuna çarptığında, bilinmedik bir ışımaya neden olacak. Şimdiye kadar dedektör bir çok ışıma saptadı. Ancak hiç birinin bilinmeyen egzotik bir parçacığın çarpması nedeniyle oluştuğu kanıtlanamadı. Fizikçiler çok özel bir ışınım yakalamak zorunda. Tüm ışınımlar yıllarca kaydedilecek, sınıflandırılacak, analiz edilecek ve karanlık maddeye ait olduğu tahmin edilenler tekrar tekrar yakalanmaya çalışılacak. Ta ki "bu kesin karanlık madde" denilinceye kadar.

 

Bir kısım bilimci ise ağa av takılmasını beklemek yerine, karanlık maddeyi yaratmanın peşine düştü. İsviçre'deki LHC tam güçte çalıştırılarak bir proton demetine bir otomobilin ses hızıyla gitmesi kadar enerji yüklemek planlanıyor. Protonlar bu büyük enerji ile çarpıştıklarında, big bang benzeri bir olay ortaya çıkıp karanlık madde parçacıklarının oluşması bekleniyor.

 

Zor olan, çarpışma sırasında oluşan parçacık sağnağını ayıklamak ve karanlık maddeyi belirlemek. Süper bilgisayarların bile bu kadar yoğun veriyi analiz etmesi mümkün olmayabilir. Bu kadar yüksek enerji düzeyli çarpışma, korkunç derecede karmaşık bir parçacık sağnağı oluşturacak. Bu da aynı zamanda bir veri fırtınası demek... 


Rastlantının nedenleri vardır. PetroniusCevap ekle