Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Soru şu? En sonunda hangisi kazanacak?

Admin

En sonunda hangisi kazanacak?  

3 üye oy verdi

1. 1. Atom Bombası mı Yoksa Rock'n Roll mu?

• Atom Bombası (Nükleer Bomba)
      1
    • Rock'n Roll (Rock and Roll)
      2

Önerilen İletiler

UYANIKLIK YAPANIN KİM OLDUĞU ORTADA.

ONLINE ETYMOLOGY DICTIONARY

function (n.)

1530s, "proper work or purpose," from Middle French fonction (16c.) and directly from Latin functionem (nominative functio) "performance, execution," noun of action from functus, past participle of fungi "perform, execute, discharge," from PIE root*bheug- (2) "to use, enjoy" (see brook (v.)). Use in mathematics probably begun by Leibnitz (1692).

function (v.)

1856, from function (n.). Related: Functioned; functioning.

Bir soru sorsam anlamayacaksin, neden hem use hem de enjoyu kullanmis.

Ya da soyle sorayim. BIRSEYI KULLANMADAN ENJOY EDILIR MI?

Function tanimima don bak. SEY ILISTIRILMIS HAREKET.

to use ve to enjoy de hangisi fun hangisi action dir. Cunku function ikisinin birlesimidir. Tabi yukaridaki matematik algida (1692)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 60
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Acaba neden ? Aynı anlamlı hali göz önüne alınarak olmasın ?

Mesela ; " Niçin : sebep, neden.  " gibi....Burada Neden aynı zamanda bir soru yapıcı sözcüktür.

Iste senin algilayamadigin matematikteki ikili algidir biri kullanma digeri bu kullanmaktan keyif alma eylenme anlamindadir.

Yani tam acilimi "kullanirken keyif al" demektir.

Yani fun-keyif

action-usage

Burada actiona ilistirilmis sey enjoy yani eglence, keyif v.s. dir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani tam acilimi "kullanirken keyif al" demektir.

Yani fun-keyif

action-usage

Burada actiona ilistirilmis sey enjoy yani eglence, keyif v.s. dir.

:) Bir sallamation daha. Action = Usage olarak tek ortak anlam; davranmak, muameledir.

Şimdi, buna göre, function zevkli muamele demek oluyor. Fonksiyon ise İşlev, işe yararlık yeteneği demek.

O halde, " zevkli muamele, işe yararlılık yeteneğidir " mi demek oluyor. Çok saçma.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

smile.png Bir sallamation daha. Action = Usage olarak tek ortak anlam; davranmak, muameledir.

Şimdi, buna göre, function zevkli muamele demek oluyor. Fonksiyon ise İşlev, işe yararlık yeteneği demek.

O halde, " zevkli muamele, işe yararlılık yeteneğidir " mi demek oluyor. Çok saçma.

Kusura bakma da ingilizceyi ogren ondan sonra benim ile ingilizce tartis.

Ben acikca yazdim.

Sen gene eski canrasit olarak devam et. Kendi kendini kendin desifre edersin.

Diyorum ya seni senden daha iyi taniyorum diye.

Burada kavramin turkcesi degil; ingilizcesi ve etimolojik kokeni tartisiliyor. Turkce de fonksiyon tek bir kelimedir ve anlami islevdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İngilizce bilinmiş olsa sallamation yapılmamış olurdu. " Gözlem vermiyor " smile.png

Neymiş Action'un etimolojik kökeni, neymiş, Usage mi ? smile.png

Ben oyun oynamiyorum. Yeterli aciklamayi yukarida yaptim.

Action, to act fiilinin ismidir.

Seni iyice sasirtayim act ile fact arasindaki bag nedir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hadi ya, gerçekten mi ? Bilmiyordum öğrendik. stuart.gif

Bu sorum cevaplanmamış :

Neymiş Action'un etimolojik kökeni, neymiş, Usage mi ? smile.png

Ben oyle mi dedim. Yazilani iyi oku. Bak son defa yaziyorum.

1692 yilindaki cikan matematik kavramsal anlam ve icerik olarak function yani fun ve action iki farkli anlamdadir. Bunun fun kismi enjoy action kismi usage dir.

Yani matemetikte diyelim bir problem cozerken yapacagin islevin iki yonu vardir. Bir islemi iki bunu da kullanirken egleneceksin.

O yuzden ingilizce de bir deyim vardir "Mathematics is fun" diye.

Cunku genelde cocuklar matematigi s1k1c1 bulurlar, matematige daha cok kendilerini versinler diye, burada matematik kullanimini bir eglence olarak ogretirler. Bu okullarda yerlesiktir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1692 yilindaki cikan matematik kavramsal anlam ve icerik olarak function yani fun ve action iki farkli anlamdadir. Bunun fun kismi enjoy action kismi usage dir.

Yani matemetikte diyelim bir problem cozerken yapacagin islevin iki yonu vardir. Bir islemi iki bunu da kullanirken egleneceksin.

O yuzden ingilizce de bir deyim vardir "Mathematics is fun" diye.

Cunku genelde cocuklar matematigi s1k1c1 bulurlar, matematige daha cok kendilerini versinler diye, burada matematik kullanimini bir eglence olarak ogretirler. Bu okullarda yerlesiktir.

Matematik fonksiyon ile günlük hayattaki fonksiyon kullanımı farklı anlamlardadır. Onun için çocuğa problem çözme " işlevinin " iki yönü falan anlatılamaz.

Ayrıca, o deyim tüm Matematik içindir. Yalnızca fonksiyona indirgenemez. Matematik fonksiyon konusundan ibaret değildir.  

Ayrıca, 1692'de nolmuş, kim vermiş o anlamı ? Bu da sallamation kokuyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Matematik fonksiyon ile günlük hayattaki fonksiyon kullanımı farklı anlamlardadır. Onun için çocuğa problem çözme " işlevinin " iki yönü falan anlatılamaz.

Ayrıca, o deyim tüm Matematik içindir. Yalnızca fonksiyona indirgenemez. Matematik fonksiyon konusundan ibaret değildir.  

Ayrıca, 1692'de nolmuş, kim vermiş o anlamı ? Bu da sallamation kokuyor.

Benim basindan beri verdigim fun kokeninin eglence icerigi matematige dayanandir. Hatta bunu evrensel-insan zihniyeti'nden ornek ile verdim. Benim fun kokenini eglence olarak degerlendirmem matematik temeline dayanir.

Oyuzden artik bosuna konuyu uzatmanin da bir manasi yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kendini kendine kanıt yapmak. smile.png

Istedigin gibi algilarsin cunku zaten akilci ve egiosal algiliyorsun. O yuzden fark etmiyor algin tamamen inancsal ideolojik dogrulama temeli uzerine.

En azindan kendi verdigin alintidan bari haksiz oldugunu algila.

Dedim ya seni senden daha iyi taniyorum diye.

Ayrica sordugum soruyu da atladin.

Hic hayatinda hata yaptigini kabul ettin mi ya da ozur diledin mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Suçlayarak sıyrılma çabası. smile.png

Kusura bakma hic bu sekilde yazisamayacagim senin ile.

Cunku seni senden daha iyi taniyorum ve sorularim hala yanitsiz.

Ayni diktatorun "yolsuzluk var mi?" sorusuna yanit veeremedigi gibi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Asıl cevaplanmayan soru burada :

act-[Middle English, from Old French acte, from Latin amacr.gifctus, a doing, and amacr.gifctum, a thing done, both from past participle of agere, to drive, do; see ag- in Indo-European roots.]

-ion

suffix forming nouns
1. indicating an action, process, or state 
[from Latin -iōn-, -io]

-ion
suff.
1.
a. Action or process: completion.
b. Result of an action or process: indention.
2. State or condition: dehydration.
[Middle English, from Old French, from Latin -iomacr.gif, -iomacr.gifn-, n. suff.]

ac·tion (abreve.gifkprime.gifshschwa.gifn)

n.
1. The state or process of acting or doing: The medical team went into action.
2. Something done or accomplished; a deed. See Usage Note at act.
3. Organized activity to accomplish an objective: a problem requiring drastic action.
4. The causation of change by the exertion of power or a natural process: the action of waves on a beach; the action of a drug on blood pressure.
5. A movement or a series of movements, as of an actor.
6. Manner of movement: a horse with fine action.
7. Habitual or vigorous activity; energy: a woman of action.
8. Behavior or conduct. Often used in the plural.
9.
a. The operating parts of a mechanism.
b. The manner in which such parts operate.
c. The manner in which a musical instrument can be played; playability: a piano with quick action.
10. The series of events and episodes that form the plot of a story or play.
11. The appearance of animation of a figure in painting or sculpture.
12. Law A judicial proceeding whose purpose is to obtain relief at the hands of a court.
13.
a. Armed encounter; combat: missing in action.
b. An engagement between troops or ships: fought a rear-guard action.
14. The most important or exciting work or activity in a specific field or area: always heads for where the action is.
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Orada action ile usage kelimeleri bile geçmiyor. Yalnızca, to enjoy fiilinin bir anlamı, to use fiilinin anlamı ile aynı olarak Function'un etimolojik açıklaması olarak verilmiş. Yani; kullanmak, yararlanmak.

Sorumna yanit ver.

Daha okudugunu anlamiyorsun ENJOYU ORAYA SUS OLARAK KOYMUSLAR, CUNKU SENIN ALGILAYAMAYACAGINI ANLADIKLARINDAN "BIZ BURAYA KOYALIM, CANRASIT NASIL SA ALGILAYAMAYACAK" diye dusunmusler.

HIC HAYATINDA BIR KERE OLSUN HAKSIZ OLDUGUNU KABUL ETTIN MI YA DA OZUR DILEDIN MI?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.