Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Önerilen İletiler

Hafta Sonu mu, Haftasonu mu?

Bu benim en çok rastladığım hatalardan birisi olduğu için buraya da eklemek istedim. Öyle ki bazen benim bile aklımı karıştırıyor, hangisi doğruydu diye bir an düşünüyorum.

Hafta sonu mu, haftasonu mu?

Çoğunluk bunu "haftasonu" diye yazar oysa doğru kullanım "hafta sonu"dur.

Aslında hafta sonu kelimesi birleşik bir kelimedir ama ayrı yazılan bir birleşik kelimedir. Hafta başı, hafta içi, gece yarısı, gün ortası gibi zamanla ilgili birleşik kelimeler ayrı yazılır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yazım hataları beni çok rahatsız eder. Takıntı gibi bir şey. Düzeltmeden duramam. Yazım hatası olan bir metin, içeriği iyiyse de yarattığı rahatsızlık nedeniyle beni iyi etkilemez.

Birleşik sözcükler konusu ise en çok yanlış yapılan konu. En düzgün yazanlar bile bu konuda hata yapar. Fakat kural basit: bu kuralı bilirsek hata yapmayız: İki sözcüğün birleşik yazılması için, birleştirildiğinde anlamın değişmesi gerek. Eğer birleştirince anlam aynı kalıyorsa, ayrı yazılmalı.

En iyi örnek, yalıçapkını. Bu bir kuş adıdır. Ama yalı çapkını yazarsak anlamını yitirir, bu artık bir kuş adı değildir. Bunu birleşik yazmalıyız. Ama biliminsanı yanlış yazım. Çünkü bilim insanı yazdığımızda anlam değişmiyor.   

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hafta Sonu mu, Haftasonu mu?

Bu benim en çok rastladığım hatalardan birisi olduğu için buraya da eklemek istedim. Öyle ki bazen benim bile aklımı karıştırıyor, hangisi doğruydu diye bir an düşünüyorum.

Hafta sonu mu, haftasonu mu?

Çoğunluk bunu "haftasonu" diye yazar oysa doğru kullanım "hafta sonu"dur.

Aslında hafta sonu kelimesi birleşik bir kelimedir ama ayrı yazılan bir birleşik kelimedir. Hafta başı, hafta içi, gece yarısı, gün ortası gibi zamanla ilgili birleşik kelimeler ayrı yazılır.

Cunku orada belirtim var, o yuzden ayridir.

Yani haftanin nesi/neresi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
  • 1 yıl sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.