Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

kızıldereli hikayeleri ve sözleri

Misafir TheLastofMohicaN

Önerilen İletiler

Misafir TheLastofMohicaN

İKİ SİMGE

Yaşlı kızıldereli reisi kulübesinin önünde torunuyla oturmuş, az ötede birbiriyle boğuşup duran iki kurt köpeğini izliyorlardı. Köpeklerden biri beyaz, biri siyahtı ve oniki yaşındaki çocuk kendini bildi bileli o köpekler dedesinin kulübesi önünde boğuşup duruyorlardı.

Dedesinin sürekli göz önünde tuttuğu, yanından ayırmadığı iki iri kurt köpeğiydi bunlar. Çocuk, kulübeyi korumak için bir köpeğin yeterli olduğunu düşünüyor, dedesinin ikinci köpeğe neden ihtiyacı olduğunu ve renklerinin neden illa da siyah ve beyaz olduğunu anlamak istiyordu artık. O merakla, sordu dedesine: Yaşlı reis, bilgece bir gülümsemeyle torununun sırtını sıvazladı.

- "Onlar" dedi, "benim için iki simgedir evlat."

- "Neyin simgesi" diye sordu çocuk.

- "İyilik ile kötülüğün simgesi. Aynen şu gördüğün köpekler gibi, iyilik ve kötülük içimizde sürekli mücadele eder durur. Onları seyrettikçe ben hep bunu düşünürüm. Onun için yanımda tutarım onları.

Çocuk, sözün burasında; 'mücadele varsa, kazananı da olmalı' diye düşündü ve her çocuğa has, bitmeyen sorulara bir yenisini ekledi:

- "Peki" dedi. "Sence hangisi kazanır bu mücadeleyi?"

Bilge reis, derin bir gülümsemeyle baktı torununa.

- "Hangisi mi evlat? Ben, hangisini daha iyi beslersem!"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir TheLastofMohicaN

Kızıldereli atasözleri...

*ARKAMDA yürüme, ben öncün olmayabilirim. Önümde yürüme, takipçin olmayabilirim. Yanımda yürü, böylece ikimiz eşit oluruz.

(Ute Kabilesi)

*Ölüler güç ve bilgilerini beraberinde götürmez, yaşayanlara ilave eder.

(Hopi Kabilesi)

*Düşmanımı cesur ve kuvvetli yap! Eğer onu yenersem utanç duymayayım.

(Apache Kabilesi)

*Şeytan hakkında konuşmayın. Gençlerin kalbinde merak uyandırır.

(Siyu Kabilesi)

*Bir kere al şunu demek, iki kere ben vereceğim demekten iyidir.

(Kabilesi bilinmiyor)

*Su gibi olmalıyız. Her şeyden aşağıda, ama kayadan bile kuvvetli.

(Siyu Kabilesi)

*Bir başkasının kabahati hakkında konuşmadan önce daima kendi makoseninin içine bak

(Sauk Kabilesi)

*Bir düşman çok, yüz dost azdır.

(Hopi Kabilesi)

*Kehanet, muhtemel bir olayı kesin bir bakış ile görmekten başka şey değildir. Hava ya bulutlu olacaktır, ya da güneş açacaktır.

(Cherokee Kabilesi)

*Komşun hakkında hüküm vermeden önce, iki ay onun makosenleriyle yürü!

(Cheyenne Kabilesi)

*Doğum yapan herşey dişidir. Kadınların ezelden beri bildiği kainatın dengelerini erkekler de anlamaya başladıkları zaman, dünya daha iyi bir dünya olmak üzere değişmeye başlamış olacaktır.

(Mohawk Kabilesi)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Tuyap kitap fuarından kızılderililerle ilgili "kartallar sonsuz topraklarda ucuyordu" adlı bir kitap aldım kitabın 2 baskısı yapılmıs

anlatım dilide oldukca sürükleyici tavsiye ederim okumalısın çünkü senin özel bir ilgin oldugu belli

sevgiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir TheLastofMohicaN

Tuyap kitap fuarından kızılderililerle ilgili "kartallar sonsuz topraklarda ucuyordu" adlı bir kitap aldım kitabın 2 baskısı yapılmıs

anlatım dilide oldukca sürükleyici tavsiye ederim okumalısın çünkü senin özel bir ilgin oldugu belli

sevgiler

evet onların özgürlüğe bağlılıkları esarete karşı verdikleri mücadeleler hoşuma gidiyor tıpkı dadaloğlu gibi pirsultan, köroğlu gibi savaşmışlar.

yarın d&r a uğrar bakarım sağol

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunları biliyormusunuz

Ten renkleri bakır rengne benzedigi için yerlilere kızılderili denmiştir

Davul gibi vurmalı calgılarla ,flüt gibi üflemeli çalgılar ,yerlilerin yaşamlarında çok önemli bir ritüel anlam tasır

Kafa derisi yüzme olayını ilk baslatan ingiliz ve fransız kolonici tüccarlardır.Bir kızılderilinin kafa derisini getirene ödül vermişler, sag olarak getirilen her kızılderili kadın,erkek ,çocuk için de para ödemişlerdir

Kızılderili halklar sonradan beyazlar gibi yaşamaya çalısan yerlileri elmaya benzetirdi. Dısı kırmızı ,içi beyaz oldugu için

Burt Reynolds ,Cher, Ava Gardner,Vali Kilmer,Loretta Lynn ,Tina Turner , Tori Amos,James Earl Jones , Chuck Norris ,Johnny Deep ,Dennis Weaver ,Johny Cash ,Steven Segal gibi tanınmıs sanatcıların kızılderili kanı tasıdıgı söylenir

Marlon Brando 1972 yılında cevirilen Baba filmindeki rolü nedeniyle en iyi oyuncu Oscar ödülünü kazandıgı tören gecesi Kızılderililere yüzyıllardır yapılan haksızlıkları ve halen onlara karsı devam etmekte olan politikaları protesto amacıyla ödülü reddetmiştir

Kızılderililer ormandan gecerken ormanda yaşayan diger canlıları rahatsız etmek istemedikleri için tek sıra halinde yürürlerdi

Kaynak :Kartallar yüksek topraklarda ucuyordu

DEVAM EDECEK......................................

sevgiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne DuYMaK iSTeRSeN

Bir gün New York'ta bir grup iş arkadaşı yemek molasında dışarıya çıkarlar. Gruptan biri kızılderilidir yolda yürürken insan kalabalığı, siren sesleri, yolda çalışma yapan işçilerin, araçlarının çıkardığı gürültü ve araçların korna sesleri arasında ilerlerken

Kızılderili kulağına cırcır böceği sesinin geldiğini söyler ve aranmaya başlar arkadaşları bu gürültüde arasında bu sesi duyamayacağını, kendisinin öyle zannettiğini söyleyip yollarına devam ederler.

Aralarından bir tanesi inanmasada onunla birlikte aramaya devam eder.

Kızılderili caddenin karşısına doğru yürür, arkadaşı da arkasından takip eder ve o binaların arasında bir kaç tutam yeşilliğin arasında gerçekten bir cırcır böceği bulurlar.

Arkadaşı Kızılderiliye "Senin insanüstü güçlerin var! Bu sesi nasıl duydun ?" diye sorar.

Kızılderili ise bu sesi duymak için insanüstü güçlere sahip olmaya gerek olmadığını söyleyerek arkadaşına kendisini izlemesini söyler.

Kaldırıma geçerler ve Kızılderili cebinden çıkardığı bozuk parayı kaldırımda yuvarlayarak atar. Bir çok insan bozuk para sesinin ceplerinden düşen bir paramı diye sesin geldiği yöne doğru bakar Kızılderili arkadaşına dönerek; "Gördün mü? Önemli olan nelere değer verdiğin ve neleri önemsediğine bağlıdır.

Herşeyi ona göre duyar, görür ve hissedersin..." der.

Kolay Gelsin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...

KIZILDERİLİ'NİN DOĞA ANLAYIŞI

1871 yılında doğan "Tatanga Mani" ya da Yürüyen Boğa adlı, yaşamı boyunca doğayı anlamaya çalışan Stoney kızılderilisi, yaşlılığında Kanada hükümeti tarafından Kızılderili halkının temsilcisi olarak bir dünya turuna çıkarılır. 87 yaşında, Londra'da yaptığı bir konuşmada, Kızılderililerin Yüce Ruh'la ve onun yarattığı doğa ile olan ilişkisini şu şekilde dile getirir:

"Biliyorsunuz, dağlar her zaman taş binalardan daha güzeldir. Şehirde yaşamak, yapay bir varoluştur. Orada birçok insan, ayaklarının altında gerçek toprağı hiç hissedemiyor, saksıdakiler dışında bitkilerin büyüyüşünü göremiyor ya da caddelerin ışıklarından geceleyin yıldızlarla süslenen büyüleyici gökyüzünü görebilecek kadar uzaklaşamıyor. İnsanlar Yüce Ruh'un yarattığı sahnelerden uzakta yaşadığında, onun kanunlarını da kolayca unutuyorlar.

Biz her şeyin yaratıcısı ve yöneticisi olan Yüce Ruh'la iyi geçiniyorduk. Siz beyazlar bizim vahşi olduğumuzu sandınız. Bizim dostlarımızı anlamadınız, anlamaya çalışmadınız. Biz güneşe, aya ya da rüzgara övgüler düzerken, siz bizim putlara taptığımızı söylediniz. Hiç anlamadan, yalnızca bizim tapınma şeklimiz sizinkinden farklı diye, bizi kayıp ruhlar olarak nitelediniz.

Biz Yüce Ruh'un eserlerini her şeyde görürdük, güneşte, ayda, ağaçlarda, rüzgârda ve dağlarda. Bazen bunlar aracılığıyla ona yaklaşırdık. Bu çok mu kötüydü? Bence biz Yüce Varlığa, bize putperest diyen beyazların çoğundan daha güçlü bir imanla, gerçek bir inançla bağlıyız. Doğaya ve doğanın yöneticisine yakın yaşayan Kızılderililer karanlıkta değildir.

Ağaçların konuştuğunu bilir miydiniz? Evet, konuşurlar. Birbirleriyle konuşurlar, kulak verirseniz sizinle de konuşacaklardır. Asıl sorun, beyazların dinlememesidir. Kızılderilileri dinlemeyi hiç bir zaman öğrenemediler, bu yüzden doğadaki başka sesleri dinleyeceklerini de hiç sanmıyorum. Oysa ben ağaçlardan çok şey öğrendim, bazen hava, bazen hayvanlar, bazen de Yüce ruh hakkında.

:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Kızılderili duası

Yaprağa ve taşa kazıdığın sırlar için ellerim Senin yarattıklarını şükürle kavrasın, kulağım Senin sözüne dikkat kesilsin. Halkıma öğrettiklerini anlayacak, her yaprağa ve her taşa kazıdığın sırları kavrayacak bilgelik ver bana.

:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 11 ay sonra...
  • 2 hafta sonra...

Üç barış vardır: Birinci barış, en önemli barıştır. İnsan ruhundadır o. İnsan, kainatla ve kainatın bütün güçleri ile olan ilişkisini, beraberliğini farkettiğinde, kainatın merkezinde Büyük Ruh'un durduğunu ve bu merkezin her yerde, her birimizin içinde olduğunu farkettiğinde birinci barış sağlanmıştır. Bu gerçek barıştır, diğerleri sadece bunun akisleridir. İkinci barış iki fert arasında olan barıştır. Üçüncü barış ise iki millet arasında yapılır. Fakat hepsinden önce, anlamalısınız ki 'gerçek barış' dediğim birinci barış, insanın ruhundaki barış yoksa ne fertler ne de milletler arasında barış olabilir.

Günümüzde insanlar bilgiyi arar oldu, hikmeti değil. Halbuki bilgi mazidir, hikmet ise istikbal (Lumbee Kabilesi)

Gözlerde yaş yoksa, ruh gökkuşağına sahip olamaz.

Eğer sorsanız: 'Sessizlik nedir?' Cevap veririz: O Büyük Ruh' un sesidir. Yine sorsanız: 'Sessizliğin meyveleri nelerdir?' Cevap veririz: Kendi kendini kontrol, gerçek cesaret demek olan metanet, sabır, vakar ve saygı.'

Dur, dinle. Hep konuşursan hiç bir şey duyamazsın.

federlinieqf2.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

Andere Religionen belehren...

Unsere meint,

dass das Herz jedem Menschen

seinen eigenen Weg zeigt.

Baska dinler ögretiyor

Bizimkisi diyor ki,

her insanin kalbinin sesi

göstermektedir kendi yollunu

Mowihaiz, Magpie ( Cheyenne)

~~~

Du kannst den Regenbogen nicht haben,

wenn es nicht irgendwo regnet

Gök kusagini alamazsin

herhangi bir yerde yagmadikca

Der Pueblo-Indianer

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
  • 6 ay sonra...
harikasın birce hatırlattın birden o günlere gittim sayende..

Gittin de, dönmez oldun sayman :)

77513gerenimo.jpg

Geronimo'ya İade-i İtibar

ABD'de ölümünün yüzüncü yıldönümünde ünlü Apaçi lideri Geronimo'ya itibarı iade edildi.

Amerikan Temsilciler Meclisi'nde dün gece kabul edilen karar metninde,

1909 yılının 17 Şubatında ölen "Geronimo" lakaplı Apaçi lideri Goyathlay onurlandırıldı.

Meclis, "Geronimo'nun olağanüstü yiğitliğini ve kendi topraklarını, halkını ve Apaçi hayat tarzını savunma azmini" teslim etti.

Topraklarını önce Meksikalılara, sonra da Amerikalılara karşı savunan ve kendisine bağlı küçücük yerli grubuyla askerlere kan kusturan

"Geronimo", 1886'da Amerikan ordusuna teslim olmak zorunda ve 20 yıldan uzun süre savaş esiri olarak tutulduktan sonra

1909'da 90 yaşında vefat etti.

Hür kızılderili savaşçılarının sonuncusu sayılan "Geronimo"nun hayatı sinemaya uyarlandı ve çizgi filmlere konu oldu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

20090207001422y1pspmb5s.jpg

Geçinmek için ne yaptığın beni ilgilendirmiyor.

Neyi özlediğini,

Kalbinin arzuladığı şeye kavuşmanın hayalini kurmaya cesaret edip edemediğini bilmek istiyorum.

Kaç yaşında olduğun beni ilgilendirmiyor.

Aşk için, hayallerin için, yaşıyor olma serüveni için

Bir aptal gibi görünme riskini göze alıp almayacağını bilmek istiyorum.

Ay'ının etrafında hangi gezegenlerin döndüğü beni ilgilendirmiyor.

Kederinin merkezine dokunup dokunmadığını, hayatın ihanetlerince açılıp açılmadığın, daha fazla acı korkusundan kapanıp kapanmadığını bilmek istiyorum.

Saklamaya, azaltmaya ya da düzeltmeye çalışmadan benim ya da kendi acınla oturup oturamayacağını bilmek stiyorum..

Benim ya da kendi neşenle olup olamayacağını, insan olmanın sınırlılığını hatırlamadan, bizi dikkatli ve gerçekçi olmamız için uyarmadan çılgınca dans edip coşkunun seni parmak uçlarına kadar doldurmasına izin verip vermeyeceğini bilmek istiyorum.

Bana anlattığın hikayenin doğru olup olmaması beni ilgilendirmiyor.

Kendi kendine dürüst olmak için bir başkasını hayal kırıklığına uğratıp uğratamayacağını; ihanetin suçlamasına dayanıp, kendi ruhuna ihanet edip etmeyeceğini bilmek istiyorum.

Güvenebilir ve güvenilebilir olup olamayacağını bilmek istiyorum.

Her gün sevimli olmasa da güzelliği görüp göremeyeceğini bilmek istiyorum.

Benim ve kendi hatalarınla yaşayıp yaşayamayacağını;

Bir gölün kenarında durup gümüş Ay'a "EVET!" diye bağırıp bağırmayacağını bilmek istiyorum.

Nerede yaşadığın ya da ne kadar paran olduğun beni ilgilendirmiyor.

Keder ve umutsuzlukla geçen bir gecenin ardından, yorgun, bitap da olsan,

çocuklar için yapılması gerekenleri yapıp yapmayacağını bilmek istiyorum.

Kim olduğun, buraya nasıl geldiğin beni ilgilendirmiyor.

Çekinmeden benimle ateşin ortasında durup durmayacağını bilmek istiyorum.

Nerede, kiminle, ne okuduğun beni ilgilendirmiyor.

Diğer her şey bittiğinde seni ayakta tutan şeyin ne olduğunu bilmek istiyorum.

Kendinle yalnız kalıp kalamadığını, ve o boş anlarda sana arkadaşlık eden kendini gerçekten sevip sevmediğini bilmek istiyorum.

Oriah Mountain Dreamer

(Kanadalı Bir Kızılderili)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

KIZILDERİLİ DUASI

O' GREAT SPIRIT,

Whose voice I hear in the winds,

And whose breath gives life to all the world,hear me! I am small and weak, I need your strenght and wisdom.

O' Yüce Ruh,

Sesini Rüzgarlarda Duyduğum,

Ve nefesi tüm dünyaya can veren, duy beni! Küçük ve zayıfım, gücüne ve bilgeliğine ihtiyacım var.

Let Me Walk In Beauty, and make my eyes ever behold the red and purple sunset.

Bırak güzellikler arasında yürüyeyim, gözlerim kırmızı mor günbatımını hep görebilsin.

Make My Hands respect the things you have made and my ears sharp to hear your voice.

Ellerim yaptığın işlere saygılı olsun ve kulaklarım senin sesini duyabilecek kadar keskin.

Make Me Wise so that I may understand the things that you have taught my people.

İnsanlarıma öğrettiklerini anlayabilmem için beni akıllı kıl

Let Me Learn the lessons you have hidden in every leaf and rock.

Her taşa ve yaprağa sakladığın dersleri öğrenmeme izin ver.

I Seek Strenght, not to be greater than my brother, but to fight my greatest enemy-myself.

Güç arıyorum, kardeşimden üstün olmak için değil, en azılı düşmanım "kendim" ile savaşabilmek için.

Make Me Always Ready to come to you with clean hands and straight eyes.

Beni her zaman hazır tut, sana tertemiz eller ve sana odaklanmış gözlerle gelebilmem için.

So When Life Fades, as the fading sunset, my spirit may come to you without shame.

Böylelikle yaşam, batan güneş gibi sona erdiğinde, ruhum sana utanmadan gelebilsin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Nerelerdesiniz :)

78617290.jpg

Apache, Siouw, Cherokee, Kara Ayak, Comanche, Arapaho, Mohican ve Cheyenne gibi ünlü kızılderili

kabilelerinin yüzyıllardan süzülüp günümüze gelen atasözleri...

Ağlamaktan korkma. Zihindeki istirap veren düşünceler gözyaşı ile temizlenir

Bir düşman çok, yüz dost azdır.

SON IRMAK KURUDUĞUNDA, SON AĞAÇ YOK OLDUĞUNDA, SON BALIK ÖLDÜĞÜNDE,

BEYAZ ADAM PARANIN YENMEYEN BİR ŞEY OLDUĞUNU ANLAYACAK

17205227.jpg

DERİNİN RENGİ İNSANLARI FARKLI KILMAZ. İYİ İYİDİR, KÖTÜ KÖTÜDÜR. BÜYÜK YARATICI

HEPİMİZİ KARDEŞ OLARAK YARATMIŞTIR

DÜŞMANIMI CESUR VE KUVVETLİ YAP. EĞER ONU YENERSEM UTANÇ DUYMAMAYIM.

Yanlışı gören ve önlemek için eli uyatmayan, yanlışı yapan kadar suçludur.

Gözün ile değil yüreğin ile hüküm ver.

76103380.jpg

BİR KERE 'AL ŞUNU' DEMEK, İKİ KERE 'BEN VERECEĞİM' DEMEKTEN İYİDİR.

ÖLÜLER GÜÇ VE BİLGİLERİNİ BERABERİNDE GÖTÜRMEZ, YAŞAYANLARA İLAVE EDER.

Senin vicdanını senden başkası temsil edemez.

55827797.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

80352946.jpg

MUHTEMEL BİR OLAYI KESİN BİR BAKIŞ İLE GÖRMEKTEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR.

HAVA YA BULUTLU OLACAKTIR YA DA GÜNEŞ AÇACAKTIR.

62993639.jpg

İNSANLAR TABİATTAN UZAKLAŞTIKÇA KALBİ KATILAŞIR. İNSANIN GÖZLERİ ÖYLE KELİMELERLE

KONUŞUR Kİ DİL ONLARI TELAFFUZ EDEMEZ.

88687733.jpg

Su gibi olmalıyız herşeyden aşağıda ama kayadan bile kuvvetli.

ARKAMDAN YÜRÜME, BEN ÖNCÜN OLMAYABİLİRİM. ÖNÜMDE YÜRÜME TAKİPÇİN OLMAYABİLİRİM.

YANIMDA YÜRÜ BÖYLECE İKİMİZ DE EŞİT OLURUZ

63712046.jpg

Komsunun hakkında hüküm vermeden önce iki ay onun makosenleriyle yürü...

Yeryüzüne iyi muamele et. O babanızın malı değil, onu çocuklarınızdan ödünc aldınız.

20512428.jpg

VERDİKLERİ SÖZÜN SADECE BİRİNİ TUTTU ÇATAL DİLLİ SOLUK YÜZLÜLER;

TOPRAKLARINIZI ALACAĞIZ DEDİLER VE ALDILAR

78885794.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunları biliyormusunuz

'Ten renkleri bakır rengne benzedigi için yerlilere kızılderili denmiştir'

Özellikle araştırma yapmadım ama bildiğim kadarıyla onlara INDIAN deniyor. Biz KIZILDERİLİ diyoruz ama pek çok kişi de KIZILDERELİ olarak (tabii ki yanlış) kullanıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.