Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Ahmed Arif’ten Leylâ Erbil’e Mektuplar & Leylim Leylim

Evrim

Önerilen İletiler

430512-3-4-62085.jpg

Ahmed-Arif.jpg

Ahmed Arif’ten Leylâ Erbil’e Mektuplar 1954-1957

Ahmed Arif’in Leylâ Erbil’e gönderdiği mektuplardan oluşan bu kitap, edebiyat tarihçilerimize kuşkusuz önemli bilgiler sunmayı vadediyor. Yazıldıkları dönemin entelektüel ve yayın ortamını, Ahmed Arif’in sürgün günlerini, yaşadığı siyasi baskıyı, içsel dünyasını ve en çok da aşkını tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor.

“Sabah gözlerimi sana açarım.

Akşam, uykularımı senden alırım. Nereye, ne yana dönsem karşımda mutluluğun o harikulade başdönmesini bulurum.

Böyleyken gene de şükretmem halime, hergelelik, açgözlülük eder, seni üzerim. Aklıma gelmezki seni usandırır, sana gına getiririm. Sana dert, sana ağırlık sana sıkıntı olurum. Nemsin be? Sevgili, dost, yâr, arkadaş… hepsi. En çok da en ilk de Leylâsın bana. Bir umudum, dünya gözüm, dikili ağacımsın. Uçan kuşum, akan suyumsun. Seni anlatabilmek seni. Ben cehennem çarklarından kurtuldum. Üşüyorum kapama gözlerini…”

LEYLİM LEYLİM
Ahmed Arif’ten Leylâ Erbil’e Mektuplar
İş Bankası Kültür Yayınları

Kaynak: http://www.insanokur.org/?p=50959

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ahmet Arif clover.gif

yoksulluğun, zulmün her kalesinde bulunmuş ama asla teslim olmamış.

acıları umutlarla bütünlemiş ve bugün aynı acıları eyleme çevirenlerin dilinde slogan olmuş şiirleri.

mektupları da şiirlerinden farksız.

Ahmet Arif sevenlere şiddetle tavsiye edilir : )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 yıl sonra...

hiç abartmıyorum kitabı ilk alanlardan ve bir solukta okuyanlardan biri de ben olabilirim.

Zincirlikuyu'da arkadaşımın babasının cenazesine gitmiştim. cenazeye birlikte gittiğim arkadaşım burada bizim aile mezarlığımız var gelmişken onları da ziyaret etmek istiyorum benimle gelir misin deyince tabi gelirim dedim.

mezar başına gittiğimizde Leyla Erbil ismini görünce inanamamıştım.

arkadaşım üç beş yıldır tanıdığım biri ama üzerine hiç konuşmadığımız için paylaşma gereği duymamış.

sonra işte uzun uzun dinledim hikayesini. bizim Ahmet Arif'mizin aşkına cevap vermeyen zalim Leyla'da meğerse hiç mutlu olmamış.

bazı şeyleri tersten okuyunca insan sevmediği birinin mektuplarını saklar mı?

belki düşünüldüğü gibi karşılıksız da değildir.

ve ölümünden sonra paylaşılması isteği de başka bi derinlik.

sonuçta işte o hikaye de o kadarmış :(

Leyla Erbil'de en az Ahmet Arif kadar değerli toplumcu bir yazardır.

ülkesinin sorunlarına yüzünü çevirmemiş, sözünü eylemini koymuş yazarlardan biridir.

geleceğe bizlere mektuplarda da kalsa kirlenmemiş tertemiz bir sevginin asla unutulmayacak sözcüklerini bırakmışlar.

ışılar içinde uyusunlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.