Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

hayıflandıklarımız ?

bozan

Önerilen İletiler

Bugün buradan baktığımda, eski araştırmaları adına üzüldüğüm birkaç hususu yazmak istiyorum. Başbakanlık Osmanlı Arşivinde çalıştığımız yıllarda bir merak olarak acaba en eski evrak kaç tarihlidir, kimlerden kalmadır diye bir araştırmaya girmiştim. En eski vesikaların sonradan çekme yapılmış I. Osman dönemi ile ilgili birkaç temlik olduğunu gördüm. Yani I. osman dönemi öncesi yoktu. Bu şu anlama geliyordu ; Osmanlı devletinin teşkili esnasını izah edebilecek belgeler, en azından tasnif edilmiş kısımda ve en azından araştırmacıların bunlar arasından ulaştıkları noktada mevcut değildi.

Bunun en mühim nedeni Timur'un Bursa arşivini yakmış olmasıydı. İşte buna çok hayıflanmıştım. Zira bugün hayal bile edemeyeceğimiz ehemmiyetteki bilgiler artık dönüşü olmayan zamana akıp gitmişti.

Diğer bir üzüntüm ise Aşıkpazade'nin ömrünün son yıllarında kaleme aldığı Osmanoğulları tarihine mehaz kabul ettiği ve gençliğinde Orhan beyin fakihi Yakşi Fakihin evinde okuduğunu söylediği tarih kitabının bulunamamasıdır. Bu kitap bugün yoktur. Belli ki önceki yüzyılları aydınlatabilecek eskilikte bir kitap olan bu yazma ortada olsaydı bugün pek çok müşkil hususu daha çözümleyebilecektik.

Yokluğu eski araştırıcılarını üzen bir önemli yazma ise Kaşgarlı'nın yazdığı kelimelerin kitabını ( sarf ) tamamlayıcı nitelikte olan cümlelerin kitabının ( nahiv ) bugüne kadar hiçbir kitaplıkta bulunamaması. Bu kitap bugün bulunmuş olsaydı yüzlerce bilmediğimiz kelime ve Türk dilinin cümle yapısı ile alakalı çok önemli bilgilere ulaşılmış olacaktı. Bu kitap da bugün ortalıkta yoktur..

İşte bir eski adamın eski tutkununun görememekten hayıflandığı eskiler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bozan teşekkür ederim. Bir eklentide benden geliyor, tarih için..

BİLİNMEYEN OSMANLI

(Prof. Dr. Ahmed AKGÜNDÜZ-Doç. Dr. SAİD ÖZTÜRK)

Rahmetli Adnan Kahveci’nin Maliye Bakanı olduğu ilk günlerde Prof. Dr. Ahmed Akgündüz’le bir sohbet sırasında istirham mahiyetinde:

“Muhterem Hocam! Eğitim hayatımda Osmanlı Devleti ile ilgili doğru bilgileri öğrenememiş ve aleyhte öğrendiğim bilgilerin yanlışlığını ve tarihimizi toptan inkârın zararlarını ancak Amerika’daki tahsil hayatımda anlamıştım. Bizim Osmanlı’yı batıran kurum diye gördüğümüz ‘iltizam’ usulünü Amerika’nın vergi toplamada kullanmak istediği modern bir iktisat teorisi olarak mastır derslerimde görünce şaşırdım ve tekrar Osmanlı’yı incelemeye başladım. İlk işim sizin Osmanlı Kanunnâmeleri adlı eserin 1. Cildini okumak oldu. Ancak bu tür eserleri herkesin okuması mümkün değil. Keşke Osmanlı devleti ile ilgili önemli soruları, bu eserlerinizin özeti olmak üzere 500 sayfa halinde özetleseniz ve adını da “BİLİNMEYEN OSMANLI” koysanız, ben de en az 500.000 adet bastırıp bütün meraklı insanlara dağıtsam.”.

Sözlerinde ilham alınarak, Osmanlı Devleti’nin Kuruluş’unun 700. Yıldönümü münasebetiyle hazırlanan ve Rahmetli Adnan Kahveci’nin verdiği “BİLİNMEYEN OSMANLI” ismiyle okuyucuya sunulan eserde; Osmanlı Tarihi ile alakalı bir çok bilinmeyenin veya eksik bilinenlerin cevaplarını belgeleri ile bulacaksınız. Yorumsuz..

Saygılr-Sevgiler..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ozaman sana özel bir kitap yazayım kanka..)) şaka şaka kanka araştır ya bulursun.. Tabi yakılıp yıkılmadıysa...

Saygılar-Sevgiler...

19444[/snapback]

bu gece oğuzlar diye bi kitaba başlayacağim

haftaya da abdülhamidin liderlik sırlarını sipariş verdim

ama bilinen güzel kitapların varsa bizden esirgeme kanka....

ya şimdi amaaaannnn diyecen ama yakılıp yıkılmak ne alaka....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya iskenderiye kütüpanesi yok edilmiş, bilmem çok önemli kitplar yakılmış falan filan işte..

19498[/snapback]

ama kanka sende şimdi....

ben nerden düşüneyim iskenderiyeyi :P

yine de sağol yolum mısıra düşerse birgün yıkıntıları bile kalmamış olan o mekanı görmeek isterim

yenisi de var ama.......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eskisinden bahsettim kanka.. Ama git yenisini de gör. Hatta bana haber ver birlikte gidelim. Gidiş geliş masrafları senden..)))

19544[/snapback]

çalmadan çırpmadan zengin olmak çok zor be kanka

aha ben de buna hayıflanıyorum...

ama ileride mısırdaki halamdan falan miras kalırsa

ahdım olsun seni de götürürüm...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kanka bu sefer Babilin asma bahçelerini gezmeye gideceğiz ok. Benim İngilter kraliyet ailesinin, su işlerinden emekli hala oğlu var. Geçesene emekli oldu, çok para aldı bize masrafları karşılayacak kadar para finanse eder. Hadi bendensin..)) Daha doğrusu emekli hala oğlundan..))

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kanka bu sefer Babilin asma bahçelerini gezmeye gideceğiz ok. Benim İngilter kraliyet ailesinin, su işlerinden emekli hala oğlu var. Geçesene emekli oldu, çok para aldı bize masrafları karşılayacak kadar para finanse eder. Hadi bendensin..)) Daha doğrusu emekli hala oğlundan..))

Saygılar..

19580[/snapback]

kanka benimkinin gene yenisi menisi bişesi var....

babilin asma bahçelerini 100 sene kazı yapsak gene bulamayız :D:D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konuyu çok fazla dağıtmadan devam etmek istiyorum. r- diyalekti yok artık. Yazık!! Tuna Bulgarlarından kalma mezar taşlarına kazılmış bir kaç isim ve tarihten ibaret bütün bildiklerimiz. Şüphesiz Orhun kitabeleri z- diyalektinin en güzel örnekleri. Daha öncesine ait Hunca bir cümlenin r- diyalekti olarak çözümlenmesi bilim adamlarınca sunulmuştu, ama bu yalnızca bir belki olarak kaldı. Daha ötesini bilemiyoruz. Bugün Moskova'ya komşu Özerk Çuvaş ilinin dili bir r- diyalekti olarak ayakta ama bu diyalektin geçmişine ait tüm hususiyetlerini belirten bir kitap, bir risale, ya da sayfa yok elimizde. Bu da hayıflandıklarımdan. Onlar açıkça Sekiz'e ; Sekir diyorlardı Kış'a Hıl, Tokuz'a Tokur; Tohur. Keş ki daha yakından tanıyabilseydik. Dilleri ile birlikte Bulgarlar da tarihin bilinmezine akıp gittiler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konuyu çok fazla dağıtmadan devam etmek istiyorum. r- diyalekti yok artık. Yazık!! Tuna Bulgarlarından kalma mezar taşlarına kazılmış bir kaç isim ve tarihten ibaret bütün bildiklerimiz. Şüphesiz Orhun kitabeleri z- diyalektinin en güzel örnekleri. Daha öncesine ait Hunca bir cümlenin r- diyalekti olarak çözümlenmesi bilim adamlarınca sunulmuştu, ama bu yalnızca bir belki olarak kaldı. Daha ötesini bilemiyoruz. Bugün Moskova'ya komşu Özerk Çuvaş ilinin dili bir r- diyalekti olarak ayakta ama bu diyalektin geçmişine ait tüm hususiyetlerini belirten bir kitap, bir risale, ya da sayfa yok elimizde. Bu da hayıflandıklarımdan. Onlar açıkça Sekiz'e ; Sekir diyorlardı Kış'a Hıl, Tokuz'a Tokur; Tohur. Keş ki daha yakından tanıyabilseydik. Dilleri ile birlikte Bulgarlar da tarihin bilinmezine akıp gittiler.

19700[/snapback]

şaka bi yana ben en çok cristoph colombus un osmanlıdan gemi istemesine verilen red cevabına hayıflandım....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

Benim en çok hayıflandığım balkanlardaki en azından batı trakyadaki türk varlığının gitgide erimesi ve asimile olmasıdır. Balkan Savaşlarında kaybedilen toprakların büyük bölümüne hayıflanıyorum. Bir de arabistandan Balkanlara kadar uzanan türk mimari eserlerinin yok edilmesine veya terkedilmişliğine hayıflanıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
Bozan teşekkür ederim. Bir eklentide benden geliyor, tarih için..

BİLİNMEYEN OSMANLI

(Prof. Dr. Ahmed AKGÜNDÜZ-Doç. Dr. SAİD ÖZTÜRK)

Rahmetli Adnan Kahveci’nin Maliye Bakanı olduğu ilk günlerde Prof. Dr. Ahmed Akgündüz’le bir sohbet sırasında istirham mahiyetinde:

Muhterem Hocam! Eğitim hayatımda Osmanlı Devleti ile ilgili doğru bilgileri öğrenememiş ve aleyhte öğrendiğim bilgilerin yanlışlığını ve tarihimizi toptan inkârın zararlarını ancak Amerika’daki tahsil hayatımda anlamıştım. Bizim Osmanlı’yı batıran kurum diye gördüğümüz ‘iltizam’ usulünü Amerika’nın vergi toplamada kullanmak istediği modern bir iktisat teorisi olarak mastır derslerimde görünce şaşırdım ve tekrar Osmanlı’yı incelemeye başladım. İlk işim sizin Osmanlı Kanunnâmeleri adlı eserin 1. Cildini okumak oldu. Ancak bu tür eserleri herkesin okuması mümkün değil. Keşke Osmanlı devleti ile ilgili önemli soruları, bu eserlerinizin özeti olmak üzere 500 sayfa halinde özetleseniz ve adını da “BİLİNMEYEN OSMANLI” koysanız, ben de en az 500.000 adet bastırıp bütün meraklı insanlara dağıtsam.”.

Sözlerinde ilham alınarak, Osmanlı Devleti’nin Kuruluş’unun 700. Yıldönümü münasebetiyle hazırlanan ve Rahmetli Adnan Kahveci’nin verdiği “BİLİNMEYEN OSMANLI” ismiyle okuyucuya sunulan eserde; Osmanlı Tarihi ile alakalı bir çok bilinmeyenin veya eksik bilinenlerin cevaplarını belgeleri ile bulacaksınız. Yorumsuz..

Saygılr-Sevgiler..

Biraz fazla zaman geçmiş üzerinden ama olsun yine de önemli ifadelerin altı çizilmeli...

:clover:

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.