Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Önerilen İletiler

Bence de bir yazarın kedisi olmalı, sanki onlarsız eksik kalırlarmış gibi... Nedenini bilmiyorum ama yazar, masasında oturup yeni romanını yazarken kedi de camın önünde oturup dışarıyı gözlemeliymiş gibi..

Jean Paul Sartre ve Kedisi Nothing

tumblr_m5yx94ZVgR1qiu5e6o1_500.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kediler duyguları konusunda dürüsttürler. İnsanlar ise duygularını gizlerler. (Ernest Hemingway)

Hemingway ve Kedisi Snowball (Kartopu)

hemingwaywinecat.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

" Kedisiz ev ne kadar güzel olsa da ev sayılmaz" (Mark Twain)

Mark Twain'in Kedileri

n8jx.jpg

Mark Twain'in kedilerinin uyurken ve uyanıkken görüntülendiği bu fotoğraflar 1887 yılında çekilmiş.

Mark-Twains-Cats-Awake.jpeg  Mark-Twains-Cats-Asleep.jpeg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Bir daha dünyaya gelirsem kedi olmak isterim. Günde yirmi saat uyuyup beslenmeyi beklerim. Oturup kıçımı yalarım." (Bukowski) :D

Charles Bukowski ve Kedisi

Bu neredeyse ilk iletide anlattığım tasvire benziyor...

charles_bukowski_cats.jpg

Diğer kedisi ile birlikte

BukowskiCat.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanlar hakkında psikolojik romanlar yazmak istiyorsanız yapacağınız en iyi şey bir çift kedi edinmektir. (Aldous Huxley)

Aldous Huxley ve Kedisi Limbo

sot5.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yeraltı edebiyatının en sevdiğim yazarlarından John Fante ve Kedisi (Bu arada okumadıysanız Toza Sor isimli kitabının okuyunuz, tavsiye ederim.)

un3l.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yaşam Nedir gibi bilimsel kitapların ünlü yazarı Erwin Schrödinger ve ondan daha meşhur hem ölü, hem de diri kedisi

Schrödinger'in kedisi... Ahhh onu nasıl unutmuşummm... Ama sen tamamlamış oldun sağol smile.png Katkılarınızın devamını bekleriz efenimmm

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunlar da arada ilginç bilgiler olsun:

Ernest Hemingway'in 6 parmaklı kedilerinin torunları olan yaklaşık 60 kedi bugün hala Key West'deki Hemingway müze evinde yaşamaya devam ediyormuş. Bu kedilerin hala yarısının 6 parmağı varmış. Rivayet edilene göre bir deniz kaptanı, Hemingway'in Key West'deki ilk yıllarında ona bir tane 6 parmaklı kedi hediye etmiş ve bu kediler zaman içinde çoğalmışlar. Ama günümüzde bu kedilerin gelecekleri artık meçhul... Sabah Gazetesi'nden bir alıntıyla bunun nedenini size anlatayım:

Hayvanlara Yapılan Kötülükleri Engelleme Topluluğu, kedilerin Hemingway Evi'nden kaçtıkları yolunda şikâyette bulununca işler karıştı. Hatta kedilerden bir tanesi 2005'te bir arabanın altında kalıp ölmüştü. Kedileri müzede sergilenen mallar olarak değerlendiren Amerikan Tarım Bakanlığı (USDA), kedilere onları sergilemek için lisans gerektiren Hayvan Hakları Yasası'na göre muamele edilmesi gerektiğini söylüyor. Yasaya göre kediler kafeslere koyulmalı ya da çevrelerine elektrikli tel çekilmeli. Müzeyi temmuz ayında teftiş eden hayvan davranış bilimi uzmanı Terry Curtis, "Kedilerin arabalar tarafından öldürülmesini istemeyiz," diyor. Müze görevlileri ise kedileri çok seviyor, onlara ekmek elden su gölden bir hayat yaşatıyorlar; hayatlarına böyle bürokratik biçimde müdahale edilmesini de çok yanlış buluyorlar. Hemingway Evi'ni temsil eden Cara Higgins, "Deli dana hastalığını araştırmak için fon yaratma işini mahveden aynı kurum, bu işe para harcamaya devam ediyor," diyor. Müze şimdi de kedileri çitlerin içinde tutmak için tel gerdi ve özel bir sistem kurdu. Ama eğer USDA kedilerin kafese konulmasında ısrar ederse, müze yöneticisi Jacque Sands'a göre, onları kendilerine iyi bakacak evlere bırakmak en doğrusu olacak. 

HemCats_NATUR_DE_01.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Charles Dickens’ın çalışırken aatlerce masasından kalkmazmış. Dickens’ın kedileri ise bir şeye ihtiyaç duyduklarında yazarın yanına gidip çalıştığı mum ışığını söndürürlermiş. 1862 yılında en sevdiği kedisi Bob öldüğünde Dickens o kadar üzülmüş ki kedinin tüylerini fildişi bir mektup açıcının içine koymuş ve açıcının üzerine “Bob’un değerli hatırası, 1862” yazmış.

İşte o mektup açacağı:

Dickens-letter-opener-paw-of-Bob-as-hand

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Pygmalion, George Bernard Shaw'un  1913 yılında yazdığı bir tiyatro eserinin adıdır. Üst tabakadan bir bilim adamı, sesbilimci ve konuşma hocası Henry Higgins  bataklıktan çıkaracağı kaba saba konuşan bir sokak kadınını kısa süre içinde büyüleyici bir sosyete gülüne dönüştüreceğine dair arkadaşı ile iddiaya girer ve sonunda yarattığı bu eserine aşık olur. Oyunun dayandığı Yunan Mitolojisi'ndeki hikayede ise, Kıbrıs'lı bir heykeltraş olan Pygmalion kendi yonttuğu bir heykele aşık oluyordu. Bir çeşit bizim Kezban Paris'te filmleri gibi işte.. 

George Bernard Shaw kedisinin ismini de yine bu oyundan v bu hikayeden yola çıkarak Pygmalion koymuştur. 

George Bernard Shaw ve Kedisi Pygmalion

features-gbs_banner_2_4.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gloria böyle ilginç bir konuda paylaşımın için çok teşekkürler. Emeğine sağlık.clover.gif

Ben de yıllardır yazar olabilmek için kedilerle birlikte yaşıyorum ama olmuyor.tongue.gif  Sanırım bir şeyi eksik yapıyorum. Yoksa Türkiye'de işler başka mı yürüyor ?smile.png  Yok mu Türk yazarlardan kedisi olan ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gloria böyle ilginç bir konuda paylaşımın için çok teşekkürler. Emeğine sağlık.clover.gif

Ben de yıllardır yazar olabilmek için kedilerle birlikte yaşıyorum ama olmuyor.tongue.gif  Sanırım bir şeyi eksik yapıyorum. Yoksa Türkiye'de işler başka mı yürüyor ?smile.png  Yok mu Türk yazarlardan kedisi olan ?

bakan-avci-nin-kedi-sevgisi-3641089.Jpeg

Olmaz mı hiç Türk Yazar efendim. Bombacı Parmenides, Enformatik Cehalet, Evvel Zaman İçinde gibi kitapların yazarı ve aynı zamanda Milli Eğitim Bakanımız Nabi Avcı'ya nedersiniz mesela!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Var aslında :) bu akşam ki çabam olsun bakalım bu da :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilge Karas

Bilge Karasu var mesela:

93ef72e7184d73a773589db69723edb348e4e9f2

Tomris Uyar ve Kedisi de var:

TOMR%25C4%25B0S%2BUYAR.JPG

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.