Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

gloria

Önerilen İletiler

900 YIL DAHA HAYALET ŞEHİR OLARAK KALMAYA MAHKUM

Burası Çernobil'in 10 km'lik tehlike çemberinde yer alan 49.000 nüfuslu Pripiat (Pripyat) şehriydi. Bir gecede binlerce hayat bu şehri terk etmek zorunda kaldı ve o gün bugündür burası bir hayalet şehir. Ukrayna'nın kuzeyindeki Kiev'de yer alan hayalet şehir 1970 yılında Pripyat Çernobil Nükleer Santral çalışanları için kurulmuştu.

001.jpg

Ve 26 Nisan 1986 gecesi saat: 01:00'de reaktörlerdeki tasarım hataları ve güvenlik sisteminin devre dışı bırakılması sonucu 4 numaralı reaktörde bir patlama meydana gelmişti. Bu patlama 20. yüzyıl tarihine "ilk büyük nükleer kaza" olarak geçmişti.

Bir çoğumuz bu kazayı televizyonlarda izlediğimizi hatırlayacaktır, ben henüz 10 yaşındaydım, ne nükleer bilirdim ne santral ama çocuk aklımla hafızama kazımıştım o günü ve televizyonda gördüğüm görüntülerin tümünü...

115444009_0f7e30db97.jpg?v=0

Patlama sonucu Çernobil'in 10 km'lik tehlike sahasına giren Pripiat toplamda 30 saat süren ve çevre illerden gelen 20 km'lik otobüs konvoyuyla hızla boşaltılmıştır. 

3559-770276.jpg

LiqR3.jpg

Liq4.jpg

ve ardından şehrin belki de bin yıl sürecek insansız hayatı başlamıştır. Günümüzde bu şehir hala dünyanın en tehlikeli şehirlerinden birisidir. Pripiat, şehri radyasyonun etkisini normalin 20 ila 50 kat üstündeki bir seviyede taşımaya devam etmektedir. Şehirdeki tüm radyoaktif partiküllerin tamamıyla temizlenmesi için ise en az 48 bin yıl daha geçmesi gerekiyor. Oysa şehirde lunaparklar bile vardı :(

pripyat_25.jpg

ve oyuncak bebekler, yani çocuklar vardı... Ve tabi umut, gelecek nesiller... 

g6g9.jpg

c21_03027943.jpg

chernobyl-03.jpg

polidori_pripyat_operating_room_126_lg.j

Alıntı ve aktarmaların bir kısmı Listelist'den yapılmıştır. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki ne oldu? Bu insanlar hızla başka şehirlere yerleştirildiler ama kurtuldular mı? Hayır, işte Çernobil Nükleer Felaketinin sonuçlarından sadece bazıları:

3000 den fazla kayıtlı insan Çernobil faciasının kurbanı oldular.

hayalet-sehir-pripiat-pripyat-buyuk-ayak

Yetişkin olanların tiroit kanserine yakalanma olasılıkları kazadan sonra 10 kat artış gösterdi. 

105897d1259184367-chernobyl-victims-vict

chernobyl-disaster-victim.jpg

2.5 milyon hektar tarım toprağı şu anda hiçbir şekilde kullanılamıyor.

work-on-chernobyl.jpg

Sakat doğumlar faciadan etkilenen ülkelere oranla %200 arttı. 

chernobyl_legacy_photo.png

7.1 milyon insanın gelecekte ciddi sağlık sorunları yaşaması bekleniliyor. 

cancer_victim_in_bed_pf.jpg

Bilim adamlarının tahminine göre gelecekte 900 yıl daha burada kimsenin yaşayamayacağı düşünülüyor. 

Devant_OMS_5.jpg

Tüm radyoaktif etkilerin kaybolması için 48 milyon yıldan bahsediliyor. 

chernobyl-cancerous_883_600x450.jpg

Ayrıca S.T.A.L.K.E.R. gibi birçok bilgisayar oyunu ve film Pripiat'da geçiyor. 

stalker-call-of-pripyat-scr020.jpg

O HALDE;

Game-over.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...

Radikal'den alıntıladım bu bilgiyi, dün gece okudum, düşünsenize ölüyorsunuz ama bedeniniz çürüyemiyor, normal sürecini bir türlü yaşayamıyor, acı bir şey olsa gerek, kendi ellerimizle doğaya bu acıyı çektiriyoruz.

Sinop'ta Mersin'de nükleere hala tepkisini göstermemiş olanlar, "bize ne" diyenler var, bize ne değil, buna tepki göstermek çok önemli. Nükleer kaza bir felakettir hem de deprem gibi, volkan gibi, sel gibi değil, daha da kötüsü...  Depremlerden sonra yaraları sarmak kolaydır, bir araya gelirsiniz sararsınız ama nükleer bir felakette kimse yaralarınızı sarmaya gelmeyecek, muhtemelen herkes sizden uzaklaşacak ve bunu okuyan her bir kişinin (sen de dahil olmak üzere) çocukları, eşi, annesi, babası tüm sevdikleri ve bu kişilerin henüz dünyaya gelmemişi bırak, cenin dahi olmamış çocukları yani gelecek neslin hepsi tehdit altında olacak, toprağından ürün çıkmayacak, çıksa bile onları kanser edecek. Daha neler neler işte aç da oku... Bu sayfanın üstlerine doğru bak, göreceksin.

Her neyse habere geçeyim ben:

“Çernobil patlamasından sonra tüm ağaçların kırmızı renge dönüşüp kısa süre içerisinde öldüğü Ukrayna'daki Kızıl Orman, radyasyonun etkisini gözler önüne seriyor. Biyologların yaptığı son araştırma, facianın üzerinden yıllar geçtikten sonra bile Kızıl Ormandaki ağaçların hiçbirinin çürümediğini ortaya çıkardı. Sonuçlarda, radyasyonun yoğun olduğu bölgeden alınan yaprak örneklerinin, radyasyonsuz doğal ortama bırakıldığında yüzde 70 ila 90 oranında çürüdüğü gözlendi. Ayrıca, nükleer kazadan sonra radyasyonun yayıldığı bölgeler ile diğer bölgeler karşılaştırıldığında, radyasyonlu bölgede kuşların daha küçük beyine sahip olduğu, ağaçların çok daha yavaş geliştiği, örümcek ve sineklerin de çok daha az bulunduğu belirtildi.”

DXo4ov.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.