Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

isa'ya neden tanrının oğlu deniliyor

binyamin

Önerilen İletiler

Yehova'nın Şahitleri sayfasında sorun şöyle cevaplanmış gerçi senin aradığın cevap bu değildir ama zaten sen bunu bana sormamışsındır çünkü ben bir anarşistim ve anarşistlere böyle sorular sorulmaz...  biggrin.png git Hristiyanlara sor bu soruyu onlar daha iyi bilir sana daha iyi yanıt verir diyeceğim ama ben demem öyle şeyler.... Sorunun cevabını net olarak ben de bilmiyorum ama sordun baktım araştırdım ve en makul bu çarptı gözüme: 

İsa’ya neden Tanrı’nın Oğlu deniyor?

Elbette Tanrı’nın bir kadınla ilişki kurarak çocuk sahibi olması düşünülemez. O her canlının Yaratıcısıdır. Tanrı insanları Kendi niteliklerini yansıtabilecek kapasitede yaratmıştı. Bu nedenle Tanrı’nın yarattığı ilk insan Âdem’den “Tanrı’nın oğlu” olarak söz edilir. Benzer şekilde İsa da, Yehova Tanrı’nın niteliklerini taşıdığı için “Tanrı’nın oğlu” olarak adlandırılır (Luka 3:38 ve Yuhanna 1:14, 49’u okuyun).

İsa ne zaman yaratıldı?

Tanrı, İsa’yı Âdem’i yaratmadan önce yarattı. Aslında Tanrı ilk önce İsa’yı yarattı ve sonra evrendeki diğer her şeyi hatta melekleri bile yaratırken onu kullandı. Kutsal Kitap bu nedenle İsa’dan “tüm yaratılanların ilki” olarak söz eder (Koloseliler 1:15, 16’yı okuyun).

İsa Beytlehem’de doğmadan önce gökte bir melekti. Zamanı geldiğinde Tanrı, onun yaşamını gökten Meryem’in rahmine nakletti. Böylece İsa bir insan olarak doğdu (Luka 1:30-32 ve Yuhanna 6:38; 8:23’ü okuyun).

sen de ver bakalım cevabını sevgili vatandaş... Neymiş aslında sorunun cevabı: ahhhh sana böyle sorular sormamam gerekiyordu değil miiii, pardon pardon çok af edersin! 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@@gloria kendine göre bir tarzın var ama uslubun aşağılayıcı fakat bir ateist ahlaklı olarak senin yaptığını yapmayacağım

ben size sorunun cevabını vereceğimi söylemedim ?

zaten burada herkes kendi yorumunu katıyor soruya cevap çeşit çeşit seç beğen al tarzında genelde 

ama ne olursa olsun gene de yazabilirsin sayfama  her ne kadar kontrolünü kaybetsen de?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yanıtı ben hemen vereyim. Yanıt Sümer dininde gizli.

Sümer dininde tapınak fahişeleri vardı. Güzel kızlar tanrılara adanır ve tapınağa verilirdi. Bu rahibeler halktan ayrılmak için başlarını örterlerdi. Bu kutsal bir simgeydi. Böylece tapınağın dışında rahatsız edilmezlerdi. Tapınağa da öyle her canı istediği zaman kimse gelip rahibelerle ilişkiye giremezdi. Bunun için belli bayram günleri vardı. Bayram günlerinde kral başrahibe ile ilişkiye girer ve kraliçe buna sesini çıkarmazdı. Çünkü bu kutsal bir olay kabul ediliyordu. Halk da rahibelerle ilişkiye girerdi. 

Rahibeler bitkisel ilaçlarla korunurlardı, hamile kalmazlardı. Önlemlere rağmen hamile kalan olduğunda, bu tanrıların bir işareti sayılır ve çocuk tanrının oğlu kabul edilirdi. Şunu belirteyim, çok tanrılı din tek tanrılı din düşüncesi anlamsızdır. Çok tanrılı dinlerde de bir büyük baş tanrı inancı vardır. Aynısıdır. Sadece sözde tek tanrılı denilen dinlerde alt tanrılar tanrı kadrosundan azledilip melek, şeytan, ifrit, cin filan kadrolarına atanmışlardır.

Kutsal çocuk kız ise rahibe, oğlansa rahip olurdu. Rahipler yazı, eğitim işleriyle uğraşırlardı. Tanrının oğlu olarak saygı görür ve bazen de peygamber olmaya tabii kalkışırlardı.

İsrailliler büyük ölçüde Sümer ve Mısır dinlerinden, bir ölçüde Hint dinlerinden etkilenerek bunların sentezi ile bir din yaratmışlardır. Mısır'dan kaçmak zorunda kaldıkları ve Arap yarımadasında kabul edilmek istenmedikleri için kurdukları din çok sert ve katıdır. Hristiyanlık icat edilerek biraz yumuşama sağlanmıştır. Sonra islam icat edilip büyük oranda eski sertlik ve katılığa geri dönülmüştür. İsrailliler Mısır'dan geri geldiklerinde savaşla yarımadada bir yer tuttular. Araplar yine savaşla onları soykırımla yarımadadan tekrar kovdular. İsrailliler bin yıldan fazla zaman sonra anavatanlarına tekrar döndüler. Bu kez Araplara pabuç bırakmayıp birleşik Arap ordularını iki kez ağır hezimete uğratıp kutsal başkentleri Kudüs'e girmeyi başardılar. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İsrailliler büyük ölçüde Sümer ve Mısır dinlerinden, bir ölçüde Hint dinlerinden etkilenerek bunların sentezi ile bir din yaratmışlardır. Mısır'dan kaçmak zorunda kaldıkları ve Arap yarımadasında kabul edilmek istenmedikleri için kurdukları din çok sert ve katıdır. Hristiyanlık icat edilerek biraz yumuşama sağlanmıştır. Sonra islam icat edilip büyük oranda eski sertlik ve katılığa geri dönülmüştür. İsrailliler Mısır'dan geri geldiklerinde savaşla yarımadada bir yer tuttular. Araplar yine savaşla onları soykırımla yarımadadan tekrar kovdular. İsrailliler bin yıldan fazla zaman sonra anavatanlarına tekrar döndüler. Bu kez Araplara pabuç bırakmayıp birleşik Arap ordularını iki kez ağır hezimete uğratıp kutsal başkentleri Kudüs'e girmeyi başardılar. 

Roma imparatoru Vespasian'ın büyük oğlu ve tarihçilere göre gelmiş geçmiş en iyi Roma imparatoru sayılan Titus'u da unutmamak lazım. Kudüs'teki yahudileri MS 70'te ilk soykırımlarına uğratıp, Kudüs'ü yağmalamış, tüm tapınakları yıkıp yerle bir etmiş, kurtulan ve bugünkü ermenilerin kökenini oluşturduğu düşünülen çok az yahudi de doğu Anadolu'ya kaçıp yerleşmişlerdi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

en iyi Roma imparatoru sayılan Titus'u da unutmamak lazım.

Elbette. Hitler'i de hiç bir yahudinin unutabileceğini sanmam. Yahudiler bir kez Mısır'a göç etme hatasını yaptıktan sonra bir daha da vatan edinmekte çok zorlandılar. Anavatanları olan Arap yarımadası onları tekrar kabul etmek istemedi. Bütün tarihleri vatan edinme çabası ile geçti. Her yerden kovuldular, öldürüldüler. Araplar islam dinini icat edip birleşerek büyük ölçüde yarımadadan onları yok etmeyi başardılar. Bin seneden fazla zamandan sonra döndükleri anavatanlarında, şu modern zamanlarda bile en öncelikli konuları savunma. Kadınlar bile asker. Hâla nefret ediliyor, yok edilmek isteniyorlar. Bir devlet resmi açıklama yaparak Alaska'ya gitmelerini önerebiliyor. Alaska sanki boş mu, Grönland'a gitseler, Antarktika'ya gitseler ordan da kovmaya çalışan birileri olur. 

Mısır'a niye gittiler bilemiyorum. Efsanelere bakılırsa bir yahudinin (Yusuf) Mısır'da hükümdar olması üzerine bu gelişmiş bolluk ülkesine göç ettiler. Fakat Yusuf ölünce köle durumuna düşürüldüler. Olasılıkla Nil bereketi onları çekti. Nil deltası gerçekten olağanüstü bir yer. Belki de cennet efsanesinin kaynağı. Olasılıkla piramitlerin yapımında büyük katkıları oldu.

Yine efsaneye göre İbrahim'in iki oğlundan İsmail'den Araplar, İshak'tan İsrail türedi. Sonuçta kardeş ırklar oldukları çok belli...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Yanıt Sümer dininde gizli. hamile kalan olduğunda, bu tanrıların bir işareti sayılır ve çocuk tanrının oğlu kabul edilirdi. Kutsal çocuk kız ise rahibe, oğlansa rahip olurdu. Rahipler yazı, eğitim işleriyle uğraşırlardı. Tanrının oğlu olarak saygı görür ve bazen de peygamber olmaya tabii kalkışırlardı.

sümer tarihinin 1000 de 1'i kadar bilgi edindiğimiz süreçte semavi-ibrahimi dinlerin kökeninde yahudilik tarihinin olduğunu görüyoruz. isa ve muhammed hariç tüm peygamberler yahudi kralları ve yahudi peygamberlerinden oluşuyor. 

Tanrı Davut a da demiş "senden sonra soyundan birini ortaya çıkarıp krallığını pekiştireceğim".
Yahudilikten bağımsız, yahudilikten ayrılarak yeni bir soy yaratma amacıyla hristiyanlar İsa'ya tanrının oğlu demiş, islam meryem oğlu demiş.
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
Tarih 24.03.2018 at 11:59 , Mehdî dedi:

..isaya tanrının oğlu denmesinin sebebi fitne ile açıklanacak olursa cinler tarafından ortaya atılan bir fitnedir.insanlar şirke girsin diye ona "...tanrının oğlu?" DEDİLER.

...ve birde o zamanlar grekçe terminolojisinde tanrının oğulları ve kızları vardı.buna mecazen söylendi.ama birde şu varki:"...hakikat şu çocuklar gibi olmaktır?" dedi isa 12 havarisine ve bu tasavvuftada var olandır.buna göre hakikatte bir çocuk gibi olmak esas alınırsa bir çocuk yüreği ile "rabbaba?" denilebilir.bir çocuk baba rab derse herkes ona hoş bakar ve tebessüm edilir işte buna göre sadece isa için değil 12 havari ve onlara yoldaş olan 120 kişi salihler grubu diye adlandırılan her varis için yeryüzü hükümdarlığına mehdi ve mesih ile ortak olabilecek herkes için barışı ve adaleti isteyen herkes için tanrının oğlu denilecektir diye yazılmıştır.zira o yahudiler yeryüzünde tanrının oğlu gibi çalım atarak salına salına yürürler vesselam?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.