Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

gloria

Önerilen İletiler

Görsel hafızası güçlü insanlarda sanırım bu öyle oluyor... Bende de öyle, birçok şey hafızamda fotoğraf gibi saklı duruyor. mesela kardeşimin doğduğu gün hala gözümün önünde... renkleriyle birlikte hem de... bak o zamanlar renkli fotograf bile yokmuş ama benim hafızam renkli çekmiş o fotografı :D 

Bazen düşünürüm hep gözümün önüne gelen görüntüleri, acaba hangileri kaldı öyle.. travmatik etkisi olanlar, mutlu edenler, hüzünlü anlar, şimdi bunları yazarken her biri gözümün önüne geliyor öyle... 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir de belleğin bilerek kurtulmak istediği için silip yok ettiği ve bilinçaltına giden kareler var. Ben yıllardır çabalayıp çok sevdiğim kartopu kuzumun bazı görüntülerini hatırlamayı başardığım halde, kesildiğini nasıl öğrendiğimi ne yapsam hatırlayamadım. O anı beynimden tamamen yok edilmiş. Sanırsam bilinçaltımdan bile silinmiş ya da çok çok derinde, kesinlikle çıkmıyor.

Babamı artık kaybettim ama hâla kuzuma nasıl kıyıp kesebildi diye hafif bir öfke içimden hâla geçiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hiç düşünür müsün Gloria, anılarımız videolardan çok fotoğraflar gibidir. Bu fotoğraflar gibi. Pek kesintisiz bir video izleyemeyiz belleğimizden. Donmuş enstantaneler, bir ses, bir koku, bir yüz, bir duruş... Aklımıza takılanlar bunlardır. Bazen ayrıntılar bile silinir, bakışlar donuklaşır. 

Geçenlerde çocukluk kız arkadaşımı gördüm. Gözlerime inanamadım. Nasıl da değişmişti! Anılarımda saklanan o masum, neşeyle gülen yüz çoktan yok olmuştu. Yorgun bir yüzü vardı artık. Keşke görmeseydim. O çocuk yüzü kalsaydı belleğimde... 

fotohistorica1.jpg

Ünlü fotoğrafçı Steve McCurry'nin 1984 yılında Pakistan'da Afgan mültecilerin kaldığı bir kampta çektiği bu kare bugün dünyanın simge fotoğraflarından biri. 1985'te National Geographic'e kapak olan bu fotoğraf ile o dönemde 13 yaşında olan Şerbet Gula'nın parlak yeşil bakışları insanlık tarihinin ortak belleğinde yer etmişti. Steve McCurry'nin 2003'te bulduğu 32 yaşındaki Şerbet Gula'nın yüzü oldukça değişmişti.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet hem de nasıl değişiklik değil mi? Yaşanmışlıkların her biri vurmuş sanki yüzüne... ve ilk fotografta yüze yansıyan merak ve şaşkınlık ikinci fotoğrafta umursamazlık ve acı olmuş sanki... 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayata dair azalan umutları, insanı daha yaşarken postmortem görünüme sokuyor.

aysel-gurel-in-son-sarkisi_o.jpg

Ama sanki Aysel Gürel zamanı tersine çevirmiş gibi. Gençliğindeki donuk bakışlar, yaşlandıkça yerini capcanlı bir insana bırakmış. Demek ki iş yine, insanın hayata bakış açısında bitiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama sanki Aysel Gürel zamanı tersine çevirmiş gibi. Gençliğindeki donuk bakışlar, yaşlandıkça yerini capcanlı bir insana bırakmış. Demek ki iş yine, insanın hayata bakış açısında bitiyor.

Emin misiniz bunun Aysel Gürel olduğuna .Yaşlandıkça bir insanın ağzı burnu da değişmez ya .Mesela kızlarıyla çekildiği siyah beyaz bir fotoğraf var.Bu sunduğunuz resimle oldukça alakasız gibi geldi bana.

in.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu Aysel Gürel değildir yaaa, onun gençlik zamanında renkli fotoğrafçılık henüz yoktu, yanlış bilgi bence bu.. Eğer oysa ki mümkün değil, buralarda henüz 20 li yaşlarda görülüyor... Hani çekildiği yıllar 50'li yıllar diyelim ama bizim ülkemizde renkli fotoğrafçılık ilk olarak 1979 yılında başlamış diye biliyorum Aysel Gürel bu dönemde 50 yaşındaydı... 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben olayı çözdüm. Sarışın kız Ruhat Mengi'nin kızı Nazlı Mengi arkadaşlar... Ruhat hanım çok sevdiğim bir insandır, kızı da yüzü gibi güzel bir insandır mutlaka. Her ikisine saygılar, sevgiler...

Yanlışlık ise şurdan kaynaklanıyor: Aysel Gürel Müjde Ar'ın Bodrum'daki evinde Ruhat Mengi ile görüşmüş. Bu sırada Nazlı Mengi ile tanışmış. Bu haber magazin basınında çıkınca böyle bir yanlışlık olmuş. Tabii Aysel hanıma da müziğe katkılarından dolayı saygılar yollamayı ihmal etmeyeyim bu arada...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslında resim yanlış  olmakla beraber bu söylediklerinize katılıyorum. Modernleşme ve teknoloji ne yazık ki insanları mekanikleştiriyor ve topluma pompalanan güzellik anlayışları ile neredeyse tüm kadınlar aynı gibi. Donuk bakışlar, dolgun dudak ve göğüs  ve sıfır beden .Aynı tip saç, aynı tip makyaj. Bana göre felaket bir durum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kate-Bosworth-3-600x300.jpg

Aslında insanların asıl ihtiyaçlarından biri takdir edilmek, övülmek ve böylece duygusal yönden tatmin olmak. Farkedilmek, işte tüm problem bu. Kimi bunu bilgili olmakta, kimi güzellikte, kimi güç ve parada, kimi yeteneklerinde, kimi de akla hayale gelmeyecek her türlü çılgınlık yada farklılıkta arıyor.

İnsanlar ise yaşam keşmekeşi içinde hiçbir şeye şaşırmaz oldu. Artık şaşıramıyoruz. Bu yüzden ilkel bir toplumda hayret uyandıracak farklılıklar, toplumsal seviye arttıkça önemsizleşiyor. Hele medya ile her gün en küçük değişik şaşırtıcı olaya dahi derhal ulaşabiliyoruz. Geçmiş zamanda mucize kabul edilen ve uyandırdığı hayretle yapanı toplumdaki en yüksek noktalara taşıyan şeyler, günümüz için sıradan olaylar.

Kısacası artık toplumlar ilerledikçe, önemli biri olabilmek, övgü ve beğeni almak ve hatta aranılır olmak giderek zorlaşıyor. İlgiyi diri tutabilmek için medyada atılmadık takla kalmıyor, yine de popülerlik belli bir süre sonra bitiyor.

Yüzyılları aşan kalıcı etkiler yok mu. Var elbette ama popüler konular arasında yerlerini koruyabildiklerini söylemek zor.

Kadınlardaki bu estetik arayışın sebebi de bu olsa gerek.

Birgün Harun Reşit Mecnun’un aşık olduğu Leyla’yı sokakta görür.

Saraya geldiğinde Mecnun’u çağırıp sorar: “Leyla Leyla diye yanıp tutuştuğun kızı gördüm sokakta, kara, kuru, cılız bişey. Sen onun nesine vuruldun?”

Mecnun cevap verir: “Sen O’nu bir de benim gözümle gör…”

Kısacası "Sendeki bu güzellik on para etmez, bendeki aşk olmasa"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eveeet, bu güzel de Kate Bosworth. Superman' da oynamıştı. Masum yüzlüdür. En fettan baksa ancak bu kadar bakabilir:

Van kedisi gibi duruyor burada smile.png sanki tek gözü ela tek gözü mavi smile.png Öyle mi yoksa? Ben emin olamıyorum, çünkü birçok resimde öyle görünüyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu da çok ilginç bir post mortem fotoğraf, annenin yüzünün gizli olması...

post-mortem-child-skull-illusion-hidden-

Bu da bir gelin... Aklıma Tim Burton'ın Ölü Gelin isimli animasyonu geldi.. 

yugp.jpg

Bu arada da fark ettim ki bu fotoğrafları buraya eklerken bir yandan da Melis Danişmend'den Haberin Yok Ölüyorum'u dinliyorum.. Sonunda da "Ölmeyin" diyor :) 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Van kedisi gibi duruyor 

Yok yahu, olur mu! grin.gif Yani olur da, çok ender olarak, Kate öyle değil. Benim resmin üstünde yakın plan resmi var ya! 

Bu arada kimse "aaa sen de her kadını şıp diye tanıyorsun" demedi... blush.png Neyse kabahat bende. Bu resimdeki kızı tanıdım, o Kate demeliydim. Ondan sonra farklı resmini koymalıydım.

Yahu kasvet dağılsın diye güzel resimleri koyduk, gene getirip doldurdunuz ölü resimlerini. Üstelik bunların ölü olduğu çok belli. İnsan kızın gözlerinin altındaki morlukları pudralar, bir şey yapar yahu!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yok yahu, olur mu! grin.gif Yani olur da, çok ender olarak, Kate öyle değil. Benim resmin üstünde yakın plan resmi var ya! 

Bu arada kimse "aaa sen de her kadını şıp diye tanıyorsun" demedi... blush.png 

Ben içimden dedim :D 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yahu kasvet dağılsın diye güzel resimleri koyduk, gene getirip doldurdunuz ölü resimlerini. Üstelik bunların ölü olduğu çok belli. İnsan kızın gözlerinin altındaki morlukları pudralar, bir şey yapar yahu!

Hehhehe ama bu kısmı sonra eklemişsin  :D ne yapsak acaba senin için sırf güzel kadınlardan oluşan bir başlık mı açsak acaba :D 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hehhehe ama bu kısmı sonra eklemişsin  biggrin.png ne yapsak acaba senin için sırf güzel kadınlardan oluşan bir başlık mı açsak acaba biggrin.png

Yok, "sen böyle her kadını hemen şıp diye nasıl tanıyorsun, konunun uzmanı mısın" filan deseniz de azıcık kasılsam yeterdi! laughing.gif 

Fakat bu arada benim aklıma kötü bir şey geldi. Bu cesetler öyle sıradan bir aparatla böyle dik tutulamazlar. Omurların gergin tutulması lazım, boyun ile bel arasında. Eğer elbisenin içinden bir kayışla bağlasalar vücut deforme durur. Yoksa... Aparatın ucunda omurları sıkıca kavrayan mengene gibi bir şeyler mi var?

Ölü için sakıncası yok da, bu işle uğraşanlar iyice duyarsızlaşmış olmalılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yok, "sen böyle her kadını hemen şıp diye nasıl tanıyorsun, konunun uzmanı mısın" filan deseniz de azıcık kasılsam yeterdi! laughing.gif 

Fakat bu arada benim aklıma kötü bir şey geldi. Bu cesetler öyle sıradan bir aparatla böyle dik tutulamazlar. Omurların gergin tutulması lazım, boyun ile bel arasında. Eğer elbisenin içinden bir kayışla bağlasalar vücut deforme durur. Yoksa... Aparatın ucunda omurları sıkıca kavrayan mengene gibi bir şeyler mi var?

Ölü için sakıncası yok da, bu işle uğraşanlar iyice duyarsızlaşmış olmalılar...

Aaaaa kaçırmışsın o zaman burayı sen :) 

Bu başlıktaki 18. ileti

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yok yahu, ne kaçırması? Tabii aparatların çizimlerini inceledim. Ama bak ben teknikten acayip anlarım. O çizimler teknik açıdan bir hiç. Onlara eskiz bile denmez teknik resimde. O çizimlerde kesinlikle ayrıntı yok. Bu aparatın bedeni nasıl tuttuğu ile ilgili bir ayrıntı hiç yok.

Daha kötüsü, mengene değil de kaburgaların arasına saplanan kancalar da olabilir. Nasılsa toprağa gitmeyecek mi bu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.