Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

gloria

Önerilen İletiler

En kestirme ateist tanımı "tanrıtanımaz" dır. Öyle belirsiz bir konu değil, son derece net. Tanrıyı kabul etmeyene ateist denir, bu kadar yani... Ne anlaşılmayacak bir tarafı var, ne tartışacak...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu cümleyi tam şeyettiremedim ben. Biraz daha açıklayabilir misin?

Bu sorunun cevabını ben gerçekten merak ediyorum neden yani Kuran'da gerçekten Muhammedin adı bu kadar az geçiyor? Ne maksatla olabilir bu?

Cevaplari yukarda verilmistir ama bende deniyim.

Onceki peygamberleri kullanarak, daha evvel ortaya cikan kitaplardan yararlanmistir.  Muhammed onlarla ayni capta gorulmustur. Digerlerini bahsetmenin nedenleri budur. Ama Muhammedi dahada ustun yapmistir,  Islam dininide diger dinlerden ustun yaparak ve Muhammedi hadislerde goruldugu gibi dahada sevdigini ilan ederek.

Diger arkadaslarin dedikleri gibi, Muhammedden defalarca hep bahsedilmistir, "isim"den bahsedilmeye luzum gormeden. Allah zaten Muhammedin "koruyucu" olarak onun adina konusmustur. Ornekler:

111 - Tebbet Suresi tamamiyle , Muhammede hakaret eden amcasina cevap olarak yazilmistir. Muhammedin adina gerek yok.

33 - Ahzab Suresi, Muhammedin gelini Zeynebe olan arzusunu yerine getirmek icin ayetlerle doldurmustur. Muhammedin adina gerek yok.

Bakiniz burada:

"Ey iman edenler! Yemek için çağrılmaksızın ve yemeğin pişmesini beklemeksizin (vakitli vakitsiz) Peygamber'in evlerine girmeyin, çağrıldığınız zaman girin. Yemeği yiyince de hemen dağılın. Sohbet için beklemeyin. Çünkü bu davranışınız Peygamber'i rahatsız etmekte, fakat o sizden de çekinmektedir. Allah ise gerçeği söylemekten çekinmez. Peygamberin hanımlarından bir şey istediğiniz zaman perde arkasından isteyin. Böyle davranmanız hem sizin kalpleriniz ,hem de onların kalpleri için daha temizdir. Allah'ın Resûlüne rahatsızlık vermeniz ve kendisinden sonra hanımlarını nikahlamanız ebediyyen söz konusu olamaz. Çünkü bu Allah katında büyük bir günahtır."  33:53

Muhammedin adi bile gecmiyor. Ama Allah onun sekreteri gibi onun adina Muhammedin ziyaretcilerini azarliyor. Bu yuzden "Muhammed" isim sayisini izlemek hatali bir gorustur. Cunku Muhammed ne zaman zor durumda olursa, onun adina Allah konusuyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

..

O'na mazhariyeti bakımından
Muhammed derler,
Ahmed adını takarlar.

'kim o güzelim yüzünü gördüyse
 gerçekte O'nu gördü;
 mutlak güzellik zuhur etti,
 fakat insan şekliyle yüzünü örttü.'

Bu çeşit sırları açmak, yasak edilmiş şeylerdendir,
bu yaprağı kapatalım..

Hızıroğlu İlyas şerh tercümesi.

..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanlık tabularla devam ettiği sürece hiç bir yere varamaz. İnsanları tabulaştırmak en kötüsüdür. Tarihin en tabulaştırılmış kişisi ise Muhammed'dir. Resmini çizmek bile yasaklanmıştır. 

Tarihte böylesi başka bir tabu görülmemiştir. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

..

O; tüm resimleri kapsar efendim @@democrossian

nasıl ve hangi birini çizeceksiniz?

o halde çizmeyiniz..

tabu; Taboo; mukaddes olandır..

ve O; mukaddes kitaplarda..

sadece bir figür olarak..

gösterilmiştir..

hata/galat kimdedir?

..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanlık tabularla devam ettiği sürece hiç bir yere varamaz. İnsanları tabulaştırmak en kötüsüdür. Tarihin en tabulaştırılmış kişisi ise Muhammed'dir. Resmini çizmek bile yasaklanmıştır. 

Tarihte böylesi başka bir tabu görülmemiştir. 

Boyle tabular olmustur. Hiristiyanlar Mukaddes kitaplarini baska dile cevirmek isteyenleri, ateste yaktilar.  Galileo'yu Dunyanin sabit olmadigi iddiasindan dolayi mahkeme edip, ömür boyu ev hapsine mahkum ettiler. Ama Hiristiyan Dunyasinda refermasyon oldu. Inanc ozgurlugu oldu. Ilginc olan, kendisini en son, en iyi inanc sistemi olarak tanitan Islam dini, asirlar arkasi bir karanlikta kaldi. Musa, Isa ciziliyor. Muhammed halan cizilmiyor.

Bir sey bugun Mukaddestir, cunku o dun Mukaddesti! baska bir sebebi yok.

Marmaray projesinde calisan Muhendisler tunelin saglamligi iddiasi uzerinde cok destek yapan kanitlar vermek zorundalar. Ve vermelidirler.

Acik Kalp ameliyati yapan doktorlar sana bunu nasil basaracaklarini izah etmek zorundalar. Ve zorunda kalmalilar.

Fakat bir Hoca, bir Imam, bir papaz, sana hic bir sey ispat etmek zorunda degiller. Onlarin iddialarina destek veren hic mantikli bir sey yoktur. Bu yuzden yukarda Interlock arkadasin Muhammed ve Mukaddes kitap hakkindaki iddialari gibi. Kanit ve iddia arasindaki farklari bilmezden gelirler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İslam'da hâla bu saatten sonra bir reform olabilecekse, ilk olarak Muhammed'in çizilmesi, bir filmde bir aktörün onu canlandırması gereklidir. Bu olmadığı sürece islam geri kalmaya mahkum olacaktır. Bu çağda böyle bir tabunun kabul edilirliği yoktur. Böyle bir yasak asla sineye çekilip "bu modeller böyle" denilemez. Olmaz böyle bir şey...

Abuk sabuk tabu yıkma, ezber bozma gibi iddialarla ortaya çıkan liberal görüşlülerin, dini tabuları yıkma ve dini yasakları eleştirme konusunda dillerini yutmaları çok ilginç. Bu kadar apaçık bir çifte standart olabilir mi? Olamaz. 

İnsanlığın net bakamadığı ve illa çifte standart uyguladığı en başta gelen alan, dindir. Dolayısıyla din insanlık kültürünün en büyük hasmı ve karşıtıdır. Bu aşılmadan insanlık asla erdemini tamamlayamaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İslam'da hâla bu saatten sonra bir reform olabilecekse, ilk olarak Muhammed'in çizilmesi, bir filmde bir aktörün onu canlandırması gereklidir. Bu olmadığı sürece islam geri  kalmaya mahkum olacaktır. Bu çağda böyle bir tabunun kabul edilirliği yoktur. Böyle bir yasak asla sineye çekilip "bu modeller böyle" denilemez. Olmaz böyle bir şey...

Abuk sabuk tabu yıkma, ezber bozma gibi iddialarla ortaya çıkan liberal görüşlülerin, dini tabuları yıkma ve dini yasakları eleştirme konusunda dillerini yutmaları çok ilginç. Bu kadar apaçık bir çifte standart olabilir mi? Olamaz. 

İnsanlığın net bakamadığı ve illa çifte standart uyguladığı en başta gelen alan, dindir. Dolayısıyla din insanlık kültürünün en büyük hasmı ve karşıtıdır. Bu aşılmadan insanlık asla erdemini tamamlayamaz.

Aslında bazı yerlerde Muhammed'e ait çizimler var, bu çizimlerin onun 18 yaşındaki görüntüsüne ait olduğu söyleniyor... Buraya da ekleyeyim ama dediğim gibi bunun gerçekliği konusunda fikrim yok... Temsili muhtemelen...

hz-muhammed-in-foto%C4%9Fraf%C4%B1_36004

prophet_mohammad.jpg

img-6-small491.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

anlayamıyorum bu tartışmalar nereye gidiyor ve elde var 0 neden ? 

çünkü efendim ne - nede+ birbirinden kopabilir çita ve av misali aradaki derin bağ ..

uzay boşluğunda süzülüp varasım var derinliğe 

kafam iyi galiba 

büyük usta @@binyamin dostum..forgiveme.gif

var; yok'un..

yok; var'ın

iki yüzü ise..

bazen biribirinin içinde..

dediğini duyuyorum..

sana tüm kalb'im ile katılıyorum..iyi.gif

bak büyük usta ne demiş:

ne kadınlar sevdim zaten yoktular

yağmur giyerlerdi sonbaharla bir

azıcık okşasam sanki çocuktular

bıraksam korkudan gözleri sislenir

böyle bir sevmek görülmemiştir

hayır sanmayın ki beni unuttular

hala ara sıra mektupları gelir

gerçek değildiler birer umuttular

eski bir şarkı belki bir şiir

yalnızlıklarımda elimden tuttular

uzak fısıltıları içimi ürpertir

sanki gökyüzünde bir buluttular

nereye kayboldular şimdi kim bilir

..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Muhammedin bir kulağına çiçekler takacağını hiç sanmıyorum! laughing.gif 

İddia edilmese kimse bu resimlere Muhammed demez... Dese dese "Zenne" der...

Ben de çizerim hemen bir Muhammed resmi, o önemli değil. Hangi islami dergi gazete bu resmi basar, altına Muhammed yazar, kim filmde Muhammed rolünü üstlenir? Önemli olan bunlar... 

Kendimizi sahte avuntularla aldatmak ne kolay değil mi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Muhammedin bir kulağına çiçekler takacağını hiç sanmıyorum! laughing.gif 

İddia edilmese kimse bu resimlere Muhammed demez...

Dese dese "Zenne" der...

pek doğru bi kelâm etmişsin @@democrossian efendim..forgiveme.gif

o çiçekler takmaz.. bizâtihî çiçektirler..gul.gif

muhammed'in kendi'leri..

pek sentimental bişi'dir..

pek bi nazlıdır.. nazan'dır efendim..wub.png

ve gül'dür.. gül-kokuludur..

"senden, bilirim yok bana bir faide ey gül

gül yağını eller sürünür, çatlasa bülbül

etsem de abestir, sitem-i hare tahammül

gül yağını eller sürünür, çatlasa bülbül.."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Brainslapper denilen bir forum arkadas bu farkli gorusleri cok uygun daha evvel anlatmisti.

"Senin Türkiye'de İslam sandığın ve yaşadığın şey İslam değil.
Senin Islam sandığın şey, Yunus Emre'nin, Mevlana'nın, Hacı Bektaş Veli'nin şamanizmleştirdiği, sulandırdığı dindir.
Asıl islam, senin itiraz ettiğin, eline balta alıp kafir kovalamanı emreden dindir.
Yani Arapların haram aylar dedikleri aylar çıkınca adam avına çıkılmasını emreden dindir."

"Baklava'yı bilirsin. Lahmacunu da bilirsin. İkisinin tadı apayrı. Senin yediğin lahmacun değil, baklava. Biz sana, sadece lahmacun ne, baklava ne onu bil, yediğin şeyi bil, savunduğun şeyi bil, ona göre tercih yap diyoruz."

Mamafih, insanlar yedikleri baklavaya lahmacun diye israr edeceklerse, onlarin aldigi tadlardan konusmak cikmaz sokaklara doner.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Maalesef çiçekli kokulu övgülerine katılamıyorum @@İNTERLOCK.

Konu ile ilgili hiç bir olumlu düşüncem olmadığını biliyor olmalısın.

Tekrarlamama gerek olmadığına göre geçelim.

forumun en bi mukavim üyesi..

ve dostum @@democrossian..

sen tekrarlama..

ben de tekrarlamayayım..

@@binyamin'in dediği gibi..

aynı noktanın etrafında..

dön baba dönelim işte..

"dün ile beraber gitti, düne ait ne varsa cancağızım;

bugün, yeni bi şey söylemek lâzım.."

hadi yeni bişi söyle..

ben de katılayım he mi?

..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yaşamamış birinin resmini çizmekten kolay ne ola

hadi o zaman canım @@binyamin kuzenim..

sen olmadık bi şey yap;

yaşamamış bişey'in resmini çiz..

enternasyonal resim san'atı paradigmasına

katkıda bulun.. yeni bi çığır aç..

seninle öğünelim..

he mi?

..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çizerim inanın hem de kara kalem yaparım lakin ...kara kalem için varlığı lazım değil mi

bendeniz heç bi şeye inanmam..

bunu notumuza alalım biir..

pek tabiî efendim..

"kara kalem"

lâzım..

yok mu?

ne ayıp..sleep.png

nerede beyaz görmüyorsanız..

o "kara" dır..rolleyes.gif

şaka şaka..

kara: land'dir..

earth; dünya yane..

kalem ise objektif olarak algıladığınız kâinat'tır..

"kozmos ya da evren" olarak kullanılan bi boyut..sleep.png

demek oluyor ki kuzen @@binyamin

"kara kalem'imiz

hoop

"kâinat ve Dünya"

olarak görüküverdiii...

işte canım eflâdımıs..

al sana kara kalem

nereyi boyarsan boya..

hamiş:

boya; illusion dimehtir..

belirtiyim..

forgiveme.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çok değerli ikon amca ...hemi

he.. he..

de;

değerlendirme kime göre..

görece yane..

E = mc2

kütle ile enerji'yi bi eşitleyelim bakalim..

kütle: somut

enerji: soyut

biri vaar.. biri yook..

niçe abi ne demiş?

"Yokluk büyük varlıktır azizim, yeter ki fark edebilesin.."

demiş..

eyi demiş.. alâ demiş..

ona da deli dimişler..

vah!

..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

..

tamam da..

bak soyadın içün hz. google ne diyo;

türkçe kısmına "deli" yaz..

englişçe'sinde ne çıkıcak.. hoop deyu..

w00t.gif

e kardeşim  @@binyamin

nasın tanıyasın..

hanki birini tanıycan..

aşa-yukarı 7.5

yazıyınan: yedibuçuk milyar adet tane tanrı var..

vah bise yaw..

acıyalım bise..

safallı bis..

aglayan1.png

..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.