Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KURANDA NAMAZ YOKTUR.NE ZAMAN NASIL KILINACAĞI DA YAZMAZ

abdullahabdal

Önerilen İletiler

Kuranda namazın olmadığını söyleyenlere karşılık olarak Kuranda ki SALAT  “Dua” olarak namaz anlamında çevrilir.

.

.

.

Yerinizde olsam olmayan şeyi var diye iddia edeceğinize. yok derim...

Peki senin deyiminle Namaz yok, Peki ben bes vakit namaz kilarak ne kaybediyorum?O halde gerceten varsa  sen bu zihniyetinle ne kaybedeceginin farkindamisin?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki senin deyiminle Namaz yok, Peki ben bes vakit namaz kilarak ne kaybediyorum?O halde gerceten varsa  sen bu zihniyetinle ne kaybedeceginin farkindamisin?

Çok basit ve önemli bir nedeni var. Birisi ezberleriyle, duyduklarıyla yaşayan bir kişilik oluşturur. Ömür boyu böyle yaşar. Sayılamayacak kadar yanılgılara düşer. Diğerisi ise sorgulamayla edindiği somut bilgilerle yaşar. Tutarlı bir yaşam sürdürür.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu yaptığınız muhabbeti 2 taraf içinde kapatalım çünkü buradan sizin bakış açınızı değiştiremeyiz. Lakin bunu da demek isterim ki yapılan açıklamayı lütfen bir bilene yüz yüze sorarsanız tatmin olursunuz.Biz Allah'ın uzaklaştırdığını çekmeye gücümüz yetmez yine de saygılı davranıp küfretmediğinizden teşşekkürlerimi bütün dine küfredince sinirlenenler adına diyorum.Allah sizi inşallah doğru yola götürür.İyi araştırmalar. smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu yaptığınız muhabbeti 2 taraf içinde kapatalım çünkü buradan sizin bakış açınızı değiştiremeyiz. Lakin bunu da demek isterim ki yapılan açıklamayı lütfen bir bilene yüz yüze sorarsanız tatmin olursunuz.Biz Allah'ın uzaklaştırdığını çekmeye gücümüz yetmez yine de saygılı davranıp küfretmediğinizden teşşekkürlerimi bütün dine küfredince sinirlenenler adına diyorum.Allah sizi inşallah doğru yola götürür.İyi araştırmalar.

Forumda birileri bir şeyler yazar veya paylaşır diğerleri de ona cevap verme adına bilgilerini paylaşırlar. Saygılı ve insanca olduğu sürece; "bitsin, bitirin" gibi gibi önermeler dayatmalar olmamalı.

"Bir bilen" konusu ise; her kes mutlaka bir şeyler biliyordur. Önemli olan söylenilenlerin bilimsel veya ispatlı olmaları. İspatsız olanlar bilgiden sayılmamalı. Yani açıkçası söylenilenlerin defaatlerce yanlışlanmış veya doğrulanmış olmaları.

"Allah'ın uzaklaştırdığı" konusu ise çelişkili. Zira Allah kendisi uzaklaştırmış ise zaten sorumlu tutamaz, tutmamalı.

Önerileriniz için teşekkürler.  

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir abir i sebil

İman etmeyenlere tavsiyem samimiyetle düşünecek olursanız Kur an ı Kerim i Öncelikle iman namına açıklayan ayetlere bakın diğer hükümlere baktığınızda anlayamayabiliyorsunuz ve zaten imanda etmediğiniz için bunu kimi çelişki diyor kimi bak işte hata diyor bu yanlış yerden bakıp anlamayınca hemen yok saymaya benzer.
  Matematik öğrencisine önce 4 işlem öğretilir direk problemlerden başlatırsanız anlamaz anlamayınca matematiğin geçerliliğinide bilmiyorsa zaten saçma der geçer.

Kur an ı Kerim muhteşem yapıdadır çelişki olmadığı herhangi konuda onu açıklayan ayetlerin bağı ile ortadadır Kur an ı Kerim de çelişki var demek Kur an ı Kerim deki hüküm bağına kör olanlar için olası olsada Kur an ı Kerim i bilen bir ayetin inkarının inkarlara götüreceğini bilmesi apaçıktır dolayısıyla Kur an ı Kerim i ya tamamen inkar ya tamamen iman durumunda kalıyorsunuz iman etmeniz gerekmez ilmen Kur an ı Kerim bu yapıda hüküm birliğine çok şahit oldum.   
           Sistematikliği konusuna gelince müthiş bir kitaptır. Sadece namaz hususunu sorarsanız uzunca ayetlerle delilleyebilirken olaylar anlatılırken ayrıca herhangi konulara cevap verir halde eğer namaz bütün teşki unsurları alt alta yazılsaydı her ümmetin ikame ettiği namaz yine aynı şekilde bütün teşkilatıyla yazılması gerekirdi bunada hiçbir kitap yetmezdi uzar giderdi...
Kur an ı Kerim de bir ayet gerek farklı konuları açıklaması gerek başka ayetlerle açıklanan halde oluşu çok derin kılmaktadır muhteşem bir tebliğ kitabıdır aynı zamanda mesela Tebliğ tarafına baktığımda uykularım kaçardı...Herkesin anlaması zaten beklenemez öyle olsaydı zaten Kur an ı Kerim in ayetine aykırı olurdu bu hali bildirilmektedir. İlmen kavrayamayanlar sığ bir pencereden bakarak değerlendirmekte olduklarını görüyorum. Düşünüyorlardırki iman etmiş savunuyor işte size tavsiyem sonradan Müslüman olanların neden olduklarını neler yaşadıklarını İncillerin hepsini okuyan yılların papazlarının Nasıl Müslüman olduklarına bakarsanız belki bi nebze anlarsınız.

Yeni bir dünya inşaa edecek olsanız toprak yeşil çimler türlü renklerde çiçekler yeşil tonlarında ormanlar mavi renklerine bürünmüş denizler sular inşaa etmek istemezmiydiniz? gece olsun isterdiniz değilmi gündüzde yazda kışda ... eş yapacak olsanız kendinize 3 gözlü istemezdiniz nede 2 burunlu bütün bunlar bir nizam içerisindedir tam istediğiniz gibi

Rum 21:Yine O'nun âyetlerindendir ki, sizin için nefislerinizden kendilerine ısınırsınız diye eşler yaratmış, aranıza bir sevgi ve merhamet koymuştur. Şüphesiz ki bunda düşünecek bir kavim için nice ibretler vardır.

Eğer eşler birbirlerine olan malum çekicilikleri olmasaydı??? Bütün bu duygular kendiliğindenmi gelişiyor??? Nasıl sapkınlık olurdu değilmi aile bağlarını düşünün ve sirayet eden toplumları...

dediğim gibi Kur an ı Kerim e tebliğ taraflarından bakın başlangıçta İnşaAllah sonra anlıyorsunuz

Eğer gözünüz mikro görseydi istermiydiniz mikroplardan miğdeniz kalkardı ama kör olmakda istemezdiniz belli bir ölçü düzeninde 
Ya kulağınız en ince sesleri işitseydi kalabalıktaki halinizi düşünün uyuyamaz halinizi düşünün yada tam tersi sağır halinizi düşünün belli ölçülerde ki
Ses oktavınız muhattabınızın tam algılayabileceği düzeyde sağır kimse karşısında nasılda zorlanıyoruz...
Dişlerimiz yiyeceğimiz yiyecekler nispetinde Gagası olan hayvanlarda ağız yapılarına göre olan yiyeceklerden hoşlanıp avlanma barınma koşulları var örneğin kartal iyi görür ona göre yapısı avı tabiatı var. Penguen buzulda karnıyla kayar yüzer balık sever ...  İnsan içinde sebze meyve et düşünüldüğünde eğer insan bu bütün düzenli işleyen muhteşem sistemin içinde olmasaydı yetişen elmalar armutlar nice meyveler dalında çürürdü herşey manalıyken gece gündüz güneşin ışınları yağmurlar bütün bu sistem tam işleyişde düzendeyken güneşin ışık açısı insan içinde bitki için ve dahası için hep bir çarkı idare ederken yağmur yine bağlantılıyken insan dünyada olmasa o meyveler çürür bütün herşey bir manasızlık anlamsızlık oluştururdu bütün bir ölçü her sistemde görülüyor tesadüfün hiç olmaması apaçık delil teşkil ediyor

Bana hani eşlerin birbirine sevdirilmesi düşünecekler için ibret olarak bir delil düzen durumunu bildirmiştimya benzer bir muhteşemlik arz eden durum söyleyin bu söylem işaret ettiğim durum gibi her insanın anlayacağı bir tarzda olsun mutlaka size Kur an ı Kerim de işaret edeyim İnşaAllah bakın apaçık davet bakın yeryüzüne söyleyin bende ayetle işaret edeyim İnşaAllah Bu tebliğin aslında ne kadar mükemmel yapıldığınıda ortaya koyuyor ibretlik hadiselerde yıllar öncesinin Kur an ı Kerim i düşünün suyun kaldırma kuvveti dağların kazık kılınışı tatlı tuzlu suyun karışmama hali daha nice ibretlik durumlar bildirilmiş bana düşünüp ibretlik bir hal söyleyin İnşaAllah ayeti işaret edeyim teklifim açık.... 

Küçücük bir kitap muhteşem tebliğ hem önceki kitapları doğrulayacak hem konuları kendi içerisinde açıklayacak muhteşem bir dizaynda olan bu Kur an ı Kerim bilmeyenler tarafından dümdüz yazılsaydı gibi basit bir gözle bakılıp basit bir terazide değerlendiriliyor malesef biz araştırdığımız için bu cevaplama üslubu metodu hayrete düşürdüğü için bunu anlatması güç oluyor neyse iman etmiyorsanızda hakaret bari etmeyin şunu samimiyetle söylüyorum o canını dişine takan herşeyini feda edenlerin ruhunu Kur an ı Kerim i hakkıyla bilen kişiler o ruhu anlayabiliyor.  

Dikkat edin Hz.Muhammed sallallahu aleyhi vessellem efendimizin en yakın arkadaşı Hz.Ebubekir Radıyallahu anh 40 yaşından sonra peygamberliğine arkadaşının  iman ediyor zengin olan konumca gayet şöhretli olmasına rağmen herşeyini İslam a adıyor canıyla malıyla mücadele ediyor bir insanın bunu nasıl neden yaptığını okumakta güçlük çekiyorsunuz bu bakıma araştırma yaparken saygılı ve anlamaya çalışır hafife almadan bakmaya çalışmanızı tavsiye ederim

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Abir i Sebil

Bismillahirrahmanirrahim   (İmanlılar okusun lütfen)
Salat kelimesinin meali hakkında namaz değildir diyenler salat kelimesini tanımladıkları kelimelerin tamamı Kur an ı Kerim de ayetlerde çelişiyor. Salat kelimesinin Türkçe meali namaz değil dua diyenler Maun suresini işaret edip bakın namaz kılanların durumuna diye anlamadan iftira atıyorlar Maun suresinde de halbuki salat kelimesi var laf söyleyecekleri zaman salat namaz diğer yerlerde bakıyorsunuz salat namaz değil diyorlar.  Ayrıca Kur an ı Kerim de apaçık dua yakarış olan yerlerde dua kelimesi Arapça yine dua kelimelerinde geçmekte fakat salat yazan hiçbiryerde böyle yakarış hali yok. 

Namaz nelerden teşkil düşünüp bakalım

-Namaz için kalkıldığında abdest diye tabir ettiğimiz hal
-Namaza çağrı (ezan)
-Kıbleye yönelmek
-Kıyam - Rüku - Secde
-Orta sesde okumak
-Kur an ı Kerim ile ikamesi
-Kur an ı Kerim önceki kitapları doğruladığı ayetlerde açık öncekilerde de namaz emri verildiği hatta Meryem 59 da sonra gelenlerin namazı terk ettikleri
         İsrailoğullarının namazı ayetleri okumaları secdeleri
İsra 107
----Meryem 58-59
Fetih 29 da yine Tevrat daki vasıfları Rüku secde halleri bildirilmekte
     Nisa 103 de farz olduğu 
  Nisa 102 de salat ın namazın secde ile apaçık ikamesi 
Nisa 101 de korkulu zamanda dahi namazın kısaltılarak kılınmasında günah olmayacağı Buradan da salat ın namazın korkulu zamanda kısaltılabileceği düşünülünce salat ın manası namaz olarak daha zihinde pekişir Farz olduğu da böyle durumda kısaltılmasında günah olmayacağı bildirildiğinden Nisa 103 deki gibi apaçık bağdaşmakta. Nisa 102 de de savaş halinde dahi namazın secde ile ikamesi hatta bu durumdan dolayı önce bir kısmının muhafız oluşu değişmeli ikame etmeleri emredilmiştir bu ayetde yine Nisa 101 Nisa 103 de olduğu gibi farz olduğuyla ayrıca bağdaşmaktadır savaşta dahi..

Kimileri de namazda ne okunuyor diye meydan okuyor güya 
Kolaya gelen okunur Kur an ı Kerim sabah Kur an ı nın şahitli oluşu yine vakitler içinde bildirilmektedir İsra 107 de de ayetleri okuyarak ikamesi açıktır 
  Hangi ayetler olduğu hususunda "tekrarlanan yedi" nin verildiğine dair ayette bu ayeti Alimlerden kimileri hatta mealde Fatiha suresi olarak bildirilmekte bununlada yetinmezseniz 
  Fatiha suresine içerik olarak bakarsanız hani ayetler birbirini açıklar durumda olduğunu söylemiştik Kur an ı Kerim e bakarsanız şükür konusunda o kadar ikaz vardırki... bütün hamdlar Allah CC a olarak dil ile ikrar ederiz kapsamlı bir ifade vardır Namazı zaten imanlı kimselerin ikame edeceğinden beyandan da anlaşılmaktadır Fatiha suresinin devamında Allah CC bağışlayıcı esirgeyici oluşu Rahman Kur an ı Kerim de çok zikredilmektedir dolayısıyla her Mü min bilir bunu hem Kur an ı Kerim de ayrıca Allah CC güzel isimleriyle dua etmemiz başka ayetlerde bildirilmekle bu en güzel örneklerdendir Rahman  
devamında Dİn gününün Maliki sahibi diye ikrar ederiz Başka ayetlerde Cehennemliklere sorulduğunda namaz kılmazdık demeleri ki namazı ikame ediyoruz Dİn gününe inanmazdık demeleri ayetlerde var dolayısıyla din gününe imanı da ikrar ederiz. 
Devamında Şirk koşmamak Yanlız Allah CC dan dilemek ve dua Allah CC hidayet etmesi Allah CC dilemesi hususu vardır. Dolayısıyla Kur an ı Kerim i bilen Fatiha suresinin ne kadar kapsamlı olduğunu bilir İnşaAllah Hem bu kadar kapsamlı beyanlar bütün hamdları Allah CC a ait olduğunu beyan etmenin en kısa kolay yolu diğer hakikatlerde de Kur an ı Kerim i iyi bilen bir sure söylemesi umulsa Fatiha suresini kolaylıkla işaret etmesi umulmaktadır 

Cehennemdekilerin sözlerini aklımda kaldığınca ayeti yazmıştım 
Cennettekilerin sözü

Bismillahirrahmanirrahim 

Yunus 10: Orada duaları «subhaneke allahumme» sağlıkları «selam», Dualarının sonu da hakikat «elhamdulillahi rabbilalemîn» dir
"Namaz dinin direğidir"    Çok büyük hakikat oluşu bütün ümmetler üzerinden namaz emri gerek secde halleri bildirilmektedir fakat bu kapsamlı anlatımı Kur an ı Kerim i tamamen göremeyen sırf inkar nazarıyla bakanlar tarafından anlaşılamamakta AlimAllah 

Ayetleri uzunca açıklamalarımda yazmadım vaktim olmadığından tam yerlerinide bilmiyorum araştırmanızı tavsiye ederim 

Elhamdülillhi Rabbil Alemin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Allah'ın kulu

Bu nasıl yanlış bir yönlendirmedir. Birde ayetlerle ıspatladım diyorsun.  Aç bir bilenden dinle insanlarında kafasını karıştırma bari büyük günah işliyorsun. İnkar edenlerin sonu belli küfre giriyorsun. Etme.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Kalbimin ilk sahibim

Kuran 1400 sene evvel yazılı bu doğru bir tespit fakat Kutsal kitabımız Kurani kerim, uslubun adabınca yaşam rehberimiz olduğu kadar ve her çağın zamanı olduğunu da bildirilmiştir.Kuranda yazılandan hiç bir şüphem yok benim.Allah herşeye kadir. Kalbim Allahın kelamını olduğunda, Hakkın adaletine yürekten inanıyorum. Allah herkese mühlet verir ama asla ihmal etmez. Allah tafından, her mevzu olay yaşam, en ince detaile kadar hesaplanılmıştır.Allah Kuranda,Kuranı sımsıkı sarılın onu iyi beleyin diye buyrulmuştu Fakat rehberimizde Kuran kerim arapça yazıldından dolayı, Türkçe açıklamada yani Meali yetersizmide Kuranın Tefsirden bahsediliyor. Yani ben Kuranda yazılan Meali açıklamasından tarafsız yaklaşımım için anlıyorum. Neden ise paylaştım kişiler benim anladım kadarıyla bu açıklamayı karşı çıkıyor ve oldukça yetersiz bulunuyorlar.işte benim soru işaretimde burda.Ben bu sorunun cevabını arıyorum. Allah için bana doğruyu söyleyin Kuran açıklama Meali gerçekten yetersizmi. Bu soruma cevabı hakkıyla doğruluk payıyla yalnız Kuranı arapca ve Türkçe bilenler verebilirler... inşaAllah...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir abir i sebil

Dikkat çeken bir konu, Türkçede kullanılan dini terimlerin çoğunun Arapça olmaması. Namaz Arapça değil. Farsça. Arapçası salat. Abdest Arapça değil. Farsça. Arapçası ne bilmiyorum. Oruç Arapça değil. Farsça. Arapçası savm.

Açıkça görünüyor ki Türkler İslamı Araplardan almamışlar. Farslarla bir rekabete girmişler. İslamda başı ben çekeceğim yok ben çekeceğim diye.

Dini önce Araplar kullanmış. Sonra kullanma sırası Farslara ve Türklere gelmiş. Dinin aslında ne olduğu, ne olmadığı kimsenin umrunda değil. Amaç onu çıkara ve iktidara alet etmek. Dinin tek işlevi budur. 

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

(Farklıda olsa biryere işaret etmek istiyorum içeriği biraz karışık görülebilir)              

Gündelik hayatımızda Arapça ve Farsça birsürü kelime kullanıyoruz.  Kur an ı Kerim meallerinde neden Arapça yazmıyor diyorsunuz. O halde hiçbir Arapça kelime çevrilmesin.   Abdest kelimesi mesela abdest dendiğinde nelerden teşkil olduğunu anlıyorsunuz illaki abdest durumu bildireleceği zaman her hususu tek tek anlatmak olmaz. Namaz içinde bu böyle her namaz anlatılacağı zaman kıblesi abdest hali ezanı kıyamı rükusu secdesi Kur an ile ikamesi her namaz anlatmak istediğinizde hepsini yazmak olacak şey değil ayrıntılı olarak açıklanmış .  Bir doktora gittiğinizde size kısaca mesela grip teşhisi koyuyor gripi tutupda ayrıntılı bir biçimde anlatmıyor.    Kur an ı Kerim de de namaz unsurları bildirilmiştir önceki ümmetler üzerindende onlara emredildiği üzerindende kapsamlı bir biçimde bildirilmektedir. 

Sizler iman etmediğiniz halde sadece hükümler üzerinden değerlendirme yaparsanız bu sakat bir anlayış doğurur nitekim öylede oluyor.  Sistematikliği ve derinliği bizlerce malumken iman etmediğiniz için hükümleri bağını anlamını değerlendirmenizde o kadar sığlık buluyor sizde. 

Kur an ı Kerim zaten imanlıların imanlarını arttırdığını inkarcıların inkarını arttırdığını bildirmektedir nitekim bu sadece böyle yazıyor diye öyle zannediyoruz değil. Bu duygumuzu anlamadığınızdan sacede öyle zannediyorsunuz. Söylemlerinizden anlaşıldığı üzere inkarınızı arttırdığı da bizlere ayrıca delil.

Sistematikliği hakkında ayrıca uzunca anlatıma geçmeyi tutumunuzdan dolayı gerek görmüyorum peşin bir inkar hükmünü bırakırsanız iyi olur.

Bir tebliğ namına kitap yazacak olsanız ne yazardınız ne derdiniz? Veya ne yazsaydı iman edecektiniz?  Gerçek hakikat olduğuna ne dense kanaat ederdiniz?  

Ne olur şunları yapmayın : bazı hükümler bilinmediğinden hatta bilinse bile düşünülmeden şöyle diyenler oluyor Madem Allah CC o herşeyin yaratıcısı o halde iman ettirmek için neden bu kadar çaba ?? gibi                Yani imanı anlamadan anlamaya çalışmadan  inkara koşarcasına bir anlayış zamanında da iman tebliğ ediliyor onu anlamak yerine Peygamberin neden beşer olduğunu söylemeleri imanlarına mani olduğu bildiriliyor. Ya imanı anlamaya çalışsın bu kimseler yada kabul ettiğini varsayıp neden beşer gönderdin der gibi apaçık inkar kafasıyla hesap sormaya kalkmasın. 

Dikkat edin hıristiyanlar kendilerinden önceki Tevrat a Peygamberlere de inanırlar fakat sonra gelene inanmazlar 

yahudiler de hıristiyanlarda oğul isnad eder kitapları bizimde iman ettiğimiz o kitaplar birden fazla

Fakat son Peygamber ile baştan beri aynı tebliğin edildiği tevhid bildirilmektedir son olduğunu düşünün Tek ilah tanıma başta olan sonra ebeden bildirilmektedir ve Kur an ı Kerim tek kitaptır diğerleri gibi birden fazla hale uğramamıştır.  Tevhid inancını ve bunu doğru zemine oturtmalısınız. şu düzen bile apaçık bir ayet halinde değilmi yahudi ve hıristiyanlar tevhid inancından sapmışlıkda aynı gibi fakat baştan tebliğ edilen tevhid son olarak ebeden cereyan etmiştir.  Eğer en son oğul isnad etmek gibi bir inanış olsaydı bu bağ düzen anlamsız görünürdü... işaret ettiğim gibi Hıristiyanların öncesinde inandığı halde neden sonra gelene inanmadıkları durumu ayrıca Kur an ı Kerim de var pekala sonrada Peygamber gelebilir bunu akletmeleri lazım 

Kur an ı Kerim ayetlerinde de gecenin gündüzün değişmesinde insanların tek çeşit olup hayvanların çeşitlilik halinde olması suyun kaldırma kuvveti herşeyin eşinin yaratılması durumları insanın önce büyüyüp sonra tersine çevrilmesi durumu daha birçokları delil olarak gösterilmektedir bütün bu nizam ve tesadüfe yer bırakmayacak düzen apaçık delil olduğu bildirilmektedir İnsanın inkarına karşılık o kadar kuvvetliyse can boğaza gelince geri çevirilemeyeceği insanın yaratıldığını bildiği bir damladan fakat aciz olmasına rağmen böyle davrandığı bilidirilmektedir. Sonuçta bütün yiyeceklerini güneşini gecesini gündüzünü suyunu insan oluşturmuş değil.

Bilimsel olarak bütün bir nizamı tesadüfe indirgeyip gece gündüz oluşumunu tam istediğimiz gibi dinleniş ve gündüz istifade durumundan çıkarıp insan için yaratıldığı durumundan çıkarıp geceyi gündüzü sadece dünyanın dönmesine bağlarsak 

O halde Kur an ı Kerim in işaret ettiği başka nizamlara dikkat çekmek istiyorum Sizler bir yiyeceğin tadını alabilmek için önce o yiyeceklerin lezzetli olmasını ki Hiçbir meyve halinde yenilmeyen birşey varmı bi sorun kendinize 1.yiyeceğin kendi lezzetinin olması 2. yiyecek lezzetli olsada insanın tad alma duyusu olmazsa bir işe yaramayacağı dolayısıyla insanla bağlantılı olması 3. sü yiyeceklerin insana faydalı olma durumu besin değerleri gibi durumların oluşması yiyeceklerin oluşması için gün ışığı yağmur mevsim şartları gibi durumların hepsini bağını kopardınız sayalım 

Peki Kur an ı Kerim de tek ayetin işaret ettiği hususu bildirmek istiyorum Eşler yaratılmıştır fakat aralarına sevgi bağınıda Allah CC koyduğu ayrıca delil olduğu bildirilmektedir aklını kullananlarca düşünürseniz Eğer eşler olsaydı fakat erkeklerin kızlara kızların erkeklere rağbeti olmasaydı yine düzensizlik sapgınca bir hal alırdı bilimsel olarak herşey tesadüf eseri diye değerlendirilsede bütün bu oluşum duygusal olarak yapılanmayı sağlayamaz. Ki bu eşlerin birbirine doğru şekilde muhabbeti münasebeti bir meyveyle çocukla çocuğun doğumunda anne sütüyle bir düzen devam etmektedir bütün bunlara evrim vs . derseniz artık siz bilirsiniz

Yeni bir dünya inşaa etmek istesen 3 gözlü eş istermisin veya şeklin insan şeklinden farklı olsun istermisin ? gece istemezmisin veya gündüz yiyecekleri istemezmisiniz çimler istemezmisiniz rengi nasıl olsun istersiniz gökyüzü renkeri nasıl olsun istersiniz peki denizlerin renklerini 

Ne yaparsanız yapın aynı düzende aynı renklerde aynı insan şeklinde yapmak isteyeceksiniz samimiyseniz itiraf edeceksiniz insan hiçbirini kendisi yapmadığı halde insan hepsinden gecesinden yağmurundan acı olmayan suyundan tatsız olmayan yiyeceklerinden hayvanlarından istifade ettiği halde hepsinide kendisi için yaratılmış olduğunu gördüğü halde hepsi tesadüfmü diyecek?    Bir manzaraya bakarız renkleri suları bizim içimizi kabartır bu düzeni renkleri hissiyatı koyan elbette tesadüfi bir düzen değildir.  

Tesadüfi olan şeyler düzensizlik gösterir mesela ekşiyen yemek ve çürümüş yiyecekler pek ala güzel kokabilirdi güzelim çiçekler tesadüfi düzenle leş kokabilirdi...  Normalde teneffüs ettiğimiz hava ****** kokuyor olabilirdi...   Gözlerimiz mikro görüyor mikroplar bizi zihnen hastalıklı yapıyor olabilirdi ki temizlik hastalarına bakın her yanımızda bakteri .... kulağımız mikro duyuyor bütün kalabalık bizi mahfedebilirdi burnumuzla gözümüzün yeri farklı olabilirdi 

Bütün bu nizam herşeyin birbiriyle bağının olduğu herşeyin insana sunulduğu insanın tekrar geri çevrildiği düzen tesadüfmüdür

Şimdi hükümler konusunda Kur an ı Kerim e imanı inkar edip bakarsanız bu sizi doğru bir caddeye çıkarmaz bu durum her konuda böyledir.

İman hususunu değerlendirin mantığınızı burda çalıştırın 

BEN SİZİ APAÇIK DAVET EDİYORUM NE DENSE İMAN EDERDİNİZ BEN SİZE İNŞAALLAH DELİL İŞARET EDEYİM

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir abir i sebil

Bu nasıl yanlış bir yönlendirmedir. Birde ayetlerle ıspatladım diyorsun.  Aç bir bilenden dinle insanlarında kafasını karıştırma bari büyük günah işliyorsun. İnkar edenlerin sonu belli küfre giriyorsun. Etme.

Kur an ı Kerim  hakemliğine davet ediyorum Şahit olarak Allah yeter.  Nerede çelişiyorsun nereyi anlamadın ? Ayetleri uzunca yazmadım kısa zamanım vardı fakat kötü bir gidişat var diye açıklık getirmek istedim hepsi bu. Anlamadığın yanlış olduğunu düşündüğün yerleri gösterebilirmisin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın democrossian,

Zagor Tenay ormanda herkesin anladığı dilde konuşur derler..

.

.

.

bunu bile göremiyorlar..

Saygılar

Kur'an-ı Kerim de 1400 yıl önce günleri bilmiyorlar diyosun. 1400 yıl önce çocuğun ana rahminde sırasıyla karanlık bir yerde 3 ayrı katmanda geleşim gösterdiğini anlatan bir kitaptan bahsediyorsun. kendi kendin ile çelişiyorsun. 1400 yıl önce günleri bile bilmeyen bir kavme tıbbın ultrasonla daha 40-50 bilemedin 60 yıl önce keşfettiği bir olay

ı anlatan bir dinin peygamberi 5 vakit namaz kılıyo ve ümmetine de kılınmasını tebliğ ediyo sen kuranda namaz yok diyosun. Allah akıl sağlığı versin kardeşim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

La ilahe illallah Muhammeden Resulullah.

Hz Ali'ninde söylediği gibi.Eğer ölümden sonra hayat yoksa bizim için hiçbirşey olmayacaktır ve inanmayanlar içinde.Ama ya varsa.O zaman cehennem ateşine nasıl dayanır tatlı canınız ey insanlar.Inanmayan kardeşlerim,inkar eden kardeşlerim namaz yok diyorsunuz.Biz Allaha da peygamber efendimiz de imam ettik.Bize namazı da uygulayarak Hz.Muhammed sallahu aleyhi ve sellem ogretmistir.Imanin şartlarından biri de Peygambere imandir.Biz ona tapmiyoruz biz onu seçiyoruz.O son nefesindeyken bile ummetin ummetim demiştir.Ancak biz ona layık olamıyoruz.Farklı dusuncelerde olan kardeşlerim hepimiz Islam fitrati üzerine dogariz.Allah bizi öyle yaratır.Yaşantımız dogrultusunda da aliskanliklarimiz düşüncelerimiz ve kişiliğimiz oluşur.Bizler öldüğümüzde hesap günü geldiğinde uyanicaz.Ve o zaman utanicaz.Pişmanlık duyucaz.Bizi bu kadar seven peygambere iman etmedik diye çok üzülücez.Kardeslerimden bir tanesi Muhammed e tapmak diye bir ifade kullandı.Ben üzüldüm gerçekten.O bizim peygamberimiz.Biz onu seviyoruz.Ona tapmiyoruz.O ummetini çok seviyor biz de onu seviyoruz.Tebliği yapan Hz.Muhammed sallahu aleyhi ve sellem.Allah onu seçmiştir.Namaz Allahin emridir.Biz onu Allahin emri olduğu için kiliyorum.Namaz kulun Allahin huzuruna vardığı Allahin kelamini söyleyerek Allahla konuştuğu yerdir.Biz peygamber efendimizden birşey yaptığımızda onun sünnetlerini yapmış oluyoruz.Namaz farzdır.Allahin emridir.İnkar etmek büyük günahtır.

İmanın elden gitmesine sebep olur.İnkar etmek bu kadar kolay değil kardeşlerim.Cehennem ateşini hafife almayın.Inanmanizdan size bir zarar gelmez.Ancak kurtuluşa erersiniz.Allahin huzuruna böyle gitmeyin.Iman edin.Namaz vardır ve farzdır Namazı da kılın.Allah muhafaza.Imansiz ve amelsiz gitmek kadar kötü birşey yoktur.Yaptiklarimiz yada yapmadiklarimiz bizim hayrimiz ve şerrimizdir.

Allaha emanet olun..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir abir i sebil

Bismillahirrahmanirrahim 
   Gerek iman edenlerden gerek iman etmeyenlerden eğer sizler tebliğ edecek olsaydınız nasıl bir tebliğ yapardınız?  Kur an ı Kerim in aynı zamanda muhteşem bir tebliğ kitabı olduğunu görün siz tebliğ yapın İnşaAllah ben size ayetle delilleyeyim. 
           İman etmeyenler apaçık davet ediyorum önemsemediğiniz ayetler muhteşemdir size ne dense zaten iman etmeyecektiniz.  Şu dense şöyle dense iman ederdik diyebileceğiniz bir hususu asla yazamazsınız buyurun yazın iman etmenizi sağlayacak bir cümle yazın size ayetlerle İnşaAllah delilleyeyim hayır yazamayacaksanız o halde ne dense size zaten yine iman etmeyecek olduğunuza kanaat getirin. Yani hiçbir söz zaten sizi imana çeviremeyecekken Kur an ı Kerim e öyle sığ bakmanız sizden kaynaklanıyor.            Namaz yok demek Kur an ı Kerim i hiç bilmemektir. Salat kelimesini tanımladığınız yerlere başka ne derseniz yine secde ile ikamesini kıyam ezan kıble abdest halleri farz hükmü birçok ayetle yine sadece farz olduğu hükmü düşünülürse
namaza ister namaz deyin ister ne derseniz deyin yine aynı şekilde ikamesi zaten emrediliyor secde si kıblesi ve diğer teşkil unsurları... Nisa 103 Nisa 101 de kısaltmada dünah olmayacağı ayrıca namazın  farz olduğu hükmünü bi bağlamda onaylar Nisa 102 de savaşta dahi secde ile ikamesi ayrıca farz hükmünü bi bağlamda onaylar yine su yoksa toprakla el ve yüz teyemmüm edilerek ikame edilmesini bildiren ayetler ayrıca namazın farz olduğunu doğrular Nur 58 e baktığınızda sabah namazından önce odaya girileceği zaman izin isteme halleri bildirilmiştir dolayısıyla namaz vakti ve hükmünün farz olduğu apaçık Nisa 103 de olsada dolaylıda olsa farz olduğu hükmü çok fazla delillenebilir sadece çağrıyı bildiren ayet düşünüldüğünde dahi yerine getirilecek bir emre işaret etmektedir Kalem 42 - 43 Fetih 29 İsra 107 Meryem 58-59 bütün ümmetlerden namaz secde ile ayetler okunarak eda edildiği açıkken namaz yok demek ancak inkarcıların eğlence etmesinden başka birşey değil salat kelimesini birde dua olarak tanımlıyorlar Kur an ı Kerim de dua ile ilgili yalvarma yakarışın geçtiği yerlere bakın asla salat kelimesi yazmaz yine dua kelimeleri Arapçada aynıdır dikkat edin bakın.    
              Size ne dense iman ederdiniz bunu bekliyorum İnşaAllah ayetlerle delilleyeyim sizin asıl inkar etmek üzere baktığınızı anlamaya yanaşmadığınızı tebliğ edilenide ciddiye almadığınızı ortaya koyalım . İnsaflıysanız şunu düşünün biz inandıklarımızı size dayatmıyoruz Sizi sakındırmak üzere tebliğ ettiğimiz halde iman etmezseniz etmeyin fakat biri sizi uyarıyorsa şu yoldan gitmeyin bakın sonunda fenalık var diye bu uyarı sizin içindir alay etmeniz hafife almanız yersiz iman etmezseniz etmeyin. Biz iman etmeseydik tabikide sizi böyle sakındıracak değildik şimdide sadece nasihat ediyoruz ister sakının ister sakınmayın ama peşinen inkar gözüyle bakmayın artık 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir abir i sebil

Çok basit ve önemli bir nedeni var. Birisi ezberleriyle, duyduklarıyla yaşayan bir kişilik oluşturur. Ömür boyu böyle yaşar. Sayılamayacak kadar yanılgılara düşer. Diğerisi ise sorgulamayla edindiği somut bilgilerle yaşar. Tutarlı bir yaşam sürdürür.

hakikad 1.si seni iman hususunda mı delillerle uyarmamız gerekiyor veya iman ediyorsan 

2.ci olarak namaz hususundamı ayetlerle delillememiz gerekiyor tam nereyi anlamadın bilmiyorum namazda açıktır iman hususlarıda Hem Arapçası hem meali istediğiniz şekilde İnşaAllah delilleyebiliriz sorgulayabilirsin . Sorgulamayanlar olup namazı sorgulayıp uygulayanlardan anlasalarda namazı sorgulayan apaçık ayetlerle delilleyebilen kişilerde Elhamdülillah mevcut . Dediğim gibi nereyi anlamıyorsan yaz cevaplayalım İnşaAllah 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hakikad 1.si seni iman hususunda mı delillerle uyarmamız gerekiyor veya iman ediyorsan 

2.ci olarak namaz hususundamı ayetlerle delillememiz gerekiyor tam nereyi anlamadın bilmiyorum namazda açıktır iman hususlarıda Hem Arapçası hem meali istediğiniz şekilde İnşaAllah delilleyebiliriz sorgulayabilirsin . Sorgulamayanlar olup namazı sorgulayıp uygulayanlardan anlasalarda namazı sorgulayan apaçık ayetlerle delilleyebilen kişilerde Elhamdülillah mevcut . Dediğim gibi nereyi anlamıyorsan yaz cevaplayalım İnşaAllah 

Ben @@KUTUP'a; sadece duyduğuna, işittiğine inanarak yaşamakla, görerek, deneyerek, sorgulayarak yaşamanın insanların kişiliğine neler getirip neler götüreceğini söylemiştim. O sormuştu.

Yoksa namaz hakkında bilmediğim, merak ettiğim, öğreneceğim hiç bir şey yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
Misafir AklınVarsaDüsün

Önce namazın hıdayetını anlasan neden o dualar edıldıgını idrak etsen namazda o duaların anlamına baksan oturup neden bu sure okunuyor oturusta neden ettahıyatu okunuyor dıye dusunsen seytan senın ımanın zayıfsa vesfese verıyır namazla Hep Allah ı zikredıyorsun Eger uyup islamdan cıktıysan Kelime İ Şadetlede islama geri giriyorsun Allah ın Resulu (S.A) Allah idrak etme yeteneği verdi İnsana Peygamberler yollayarak hatırlattı varlıgını Kullarına imtahandasın insan oğlu . Allah Resulu insanların seytana uyup kibirlenmesini ve Allah a şie kosmamasını namazla unutturmamasıdır Allah Kuran da herseyi acıklamıs ama sen Nasıl anlamak ıstersen öle anlamısın Allah ın sıfatlarını Kudretını tam anlamıyla öğrenmek lazım Allah Resulunun S.A sunnetlerı demek dunya da Sağlıklı huzurlu Refah yaşayısını bulmak demek. Allah Resulu'ne teblig et dıyerekte öğüt vermiştir sizde onlar gibi olmayın şihe ve kufre donmeyın Namaz İslam da kalmak Allah ı unutmamak durmadan tesbıh etmektır Seytan sana ne vesvese verırse versın Allah kelamını Agızdan dusurmemektır Sapkınlıga mı dustun Tahıyata oturdugunda Kelime İ şadet getirerek inancını yenılemektır Hz.İbrahimin Soyundan Geldiğini Hz Muhammed S.A peygamber oldugunu omrun boyunca bunları tekrarladıgını Öldüğünde Soruldugunda aklına gelenler ne olacak sence Güzel insan sadece sen ne yapmak istediğini bil ve imanını kuvvetlendır Allah zaten Sabredenlerin yanındadır Dememiş mi Hayırlı Ve Bol dualı Aksamlar Selamın Aleykum ve Rahmetullah i

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Okuduğunu iyi anlamak gerek. Burada kuranda namaz yoktur denmiyor. Kuranda nasıl namaz kılınacağı tarif edilmez deniyor. Örneğin iki kez yere kapanıyor, bir kere eğiliyorsunuz değil mi müslümler. Kuranda iki kez yere kapanın, bir kez eğilin yazıyor mu? Yazmıyor. Öğleyin, ikindin ve yatsıda dört, sabah iki, akşam üç böyle tapınma seansı yapın da yazmıyor.  

Burada anlatılan, bunları hadislerden alıp madem yapıyorsanız, hadisleri demek ki öyle kafanıza göre reddedemezmiş, sadece kurana bakarak islamı yaşarım diyemezmişsiniz gerçeğidir. Sadece kurana bakarak anlaşılamayacak böyle çok fazla konu var. Namaz sadece bir örnek.

Tabii ki bu, islamı doğru, düzgün yaşayın anlamında da değil. İslamdaki çelişkiler anlatılıyor. Net, ne olduğu açıkça belli bir islam yoktur. Daha böyle bir sürü çelişki var. Kuranda aptesi nelerin bozduğu yazar. Bunlar içinde gaz çıkması yoktur. Peki, bu durumda namaz kılarken gaz çıkmasının hiç bir sakıncası olmayacak mı? Gaz çıktı ama bir şey yok, devam...  

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Namaz kılmak İslam’ın  Kuran da yazan bir ibadeti değildir.Kuran ın hiçbir yerinde namaz kılınmasına dair bir açıklama yada ayet yoktur.Kimse gösteremez çünkü yoktur.Namazın nasıl .

.

.

.

bulunmazken namaz kelimesinin olduğunu ifade etmek fayda sağlamayacaktır.Bu yalanı söyleyenlerin cehennemden kurtuluşu yoktur. Kandırdıkları insanları da cehenneme mecbur etmektedirler.SALAT kelimesinin bilerek ve isteyerek insanları kullanmak için yanlış tercüme edilmektedirler. Salât kelimesi, dua, istiğfar, rahmet gibi anlamlara gelir.

Tüm farklı fikirdeki insanlar bir diğerine göre "ahkam" kesiyordur. Bu nedenle ne kadar farklı fikirde insan varsa o kadar ahkamcı(!) ve 3-5 kişi de destekcisi(fikirdaşı) vardır. Bu doğaldır, aksi düşünülemez.

Ortaya bir fikir atılıyorsak, sadece o fikir üzerinde, kişiselleştirmeden ya sonuna kadar savunulmalı, yada doğru görüyorsak kabul edilmelidir. Eğer haklıysak, bilim yasaları, belge ve bulgular savunulan fikirlerimizi doğrularlar.

Güzel kar deşim kuranda  namazı bulmak demek le nedemek isdiyorsun kuran peygamber efemdimize indirilmedimi  ona islamı nasıl olduğunu göstermesi icin   vahiler gelmedimi namazın nasıl kılınacağını bizzat kendi göstermedimi sen burda kendin durmadan ahkam kesiyorsun kendi işine öyle geliyor  tarihde okadar büyük evliyalar ve okadar büyük alimler gelmiş ve bunu herkes kabul etmiş sen daha neyin hesabını yapıyorsun bi düşün bakalım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu kadar uzun bir metin, çok daha sistematik ve düzgün bir anlatım içermeliydi. Herhangi bilgi sahibi bir insan otursa, çok daha düzgün, sistematik ve ne ortaya koyduğu net anlaşılır bir metin yazardı. 

Bunun nedeni, mutlak itaat istenmesi ve emre amade ordular yaratılmanın amaçlanması. Korkuya dayalı bir mutlak itaat mekanizması oluşturulması. Amaçlanan bu olduğu için diğer konular son derece yüzeysel ele alınmış.

democrossian

inkar nazarıyla baktığınızdan körlük olarak size dönmekte. İnkarcıların inkarını arttırdığını zaten Kur an ı Kerim bildirmektedir dolayısıyla sizler şu inkarınızla ve çekişmenizle bizler için bu ayetin apaçık delillersiniz.        İman edenlerinde imanlarını arttırdığı ayet olmakla birlikte siz zannediyorsunuzki bu sadece yazılı metin hayır bizler bunu hissediyoruz. Siz hissetmediğiniz için bizim sadece öyle yazdığı için öyle düşündüğümüzü zannediyorsunuz.     Sorabilirsinizki madem inkarcıların inkarını arttırır o halde nasıl tebliğ edilecek? Sizler doğru bir anlayışla bakmıyorsunuz birşeyi anlamak için pozitif bir değerlendirmeye tabi tutmanız gerekir peşinen inkar ile değerlendiriyorsunuz. 

Kaldıki Kur an ı Kerim de Hz.Peygamber kendisinin ilk Peygamber olmadığını daha öncede Peygamber gönderildiğini ancak tebliğle vazifeli olduğunu bildirmektedir. Baştan beri tebliğ edilen İslam dır ve öncekilerin haberleri yine Kur an ı Kerim de bildirilmektedir.

Şimdi sizler nasıl tebliğ ederdiniz gerçekten gayba muttali olsaydınız ve yakınlarınızı uyarmak zorunda olsaydınız nasıl tebliğ ederdiniz? Veya ne denseydi iman ederdiniz? itaat konusunda itaatsizlik insanları imandan uzaklaştırmaktadır ve heyecan ve azmini kırmaktadır derece derece imansızlığa sürüklemektedir iman ile itaatin bağını sizler şu inkar halinizle değerlendirmede sağlıklı düşünüp hissedemeyeceğinizi  zannediyorum. itaatsizlik Müslümanlara Uhud gazvesinde olduğu gibi zarar getirmektedir nitekim şimdi Müslüman ülkeler işaret edilip perişan diyorlar hiçbiri Allah CC ın emir ve yasaklarını düzgünce ve hatta hepsine yakını hiçbirini uygulamamaktadır.

sistematik bir şekilde gerçekten Hak olduğuna şahitlik etsen gerçekten nasıl davet ederdin?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kuranda namaz yok diyorsunuz ancak namazla ilgili ayet paylaşıyorsunuz. Maun suresi çarpıtılmış, orada namazı gösteriş için kılanları Allah uyarıyor. Namazınızı düzgün eda etmemmiz için. Oradan Namaz yoktur diye bir anlam çıkaramazsınız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.