Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kitap Aralarında Kalanlar

serapguner

Önerilen İletiler

Elimdeki kitabın 5. cümlesini yazmak istemiyorum ama 74. sayfasındaki bir bölümden alıntı yapabilirim. 

"Bugün, önemsiz bir Amerikan filminde a n l a y a b i l e c e ğ i m bir tanrı kavramı ile karşılaştım:-

Daha önce kendi hatası yüzünden birilerinin öldüğünü düşünerek vicdan azabı çeken birisi, tehlikeli bir durumdayken (azgın bir nehirde botlarla "rafting" yapılmaktadır) bir 'sezi'siyle arkadaşlarının tehlikeye girmelerini önler, hayatlarını kurtarır.  -- sonra (kendisi de epey acı çekmiş --ölüm bilmiş--) birisi, ona  -- o 'sezi'siyle ilgili olarak -- şöyle der:-

"Tanrı'nın yardıma ihtiyacı vardı -- sana güvenebileceğini de biliyordu."

İngilizce'si muhtemelen şöyle:-

God needed help, and he knew that he could count on you.

-- Ben de şöyle düşündüm: İnsanları kurtarmak için bir insanın yardımına gereksinim duyacak bir Tanrı'yı a n l a y a b i l i r i m..."

Oruç Aruoba / Çengelköy Defteri, sy. 74

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ofisdeyim kitaplarımdan uzaktayım, 74 sayfada ne var yazamıycam ama kitap aralarında kalanları okuyunca ilk aklıma gelen Vedat Türkali'dir.

söz konusu Vedat Türkalı romanları olunca sayfalarca yazabilir, zırıl zırıl ağlayabilirim o kadar işte smile.png

son sayfalardan; "...Bitmeyen ne var ki! Dünya da bitecek. Güneş bitecek. Yıldızlar bitecek. Kıpkırmızı umudumuz, sevgi yüklü tomurcuk, sen bitmedikçe hiçbir şey bitmeyecek! Yolun başındayız. Sen de bitmeyeceksin sevgilim! Ne güzelsin! Yanında güçlü erkek de olsa, araba köşeyi kıvrılırken yaptığın gibi, dön bak kapalı pencereme! Gözlerim senin üstünde, perdeyle örtülü camın ardındayım beni görmesen de! İnanamayacağın kadar seviyorum seni! Yaşamım boyu enayiliğimle mutlu oldum! Böylesini sen tattırdın bana!"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ayrıca neden sayfa 74 ve 5 cümle olacak ?

74 doğumlu olup 5 yaşında bir çocuğu olabilir mesela :) İlginç bir tercih aslında, ama bize tercih hakkı bırakmıyor... O yüzden biz istediğimizi yazalım. Ayrıca Vedat Türkali gerçekten de insanı ağlatır, beni de ağlatır hep... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

74 doğumlu olup 5 yaşında bir çocuğu olabilir mesela smile.png İlginç bir tercih aslında, ama bize tercih hakkı bırakmıyor... O yüzden biz istediğimizi yazalım. Ayrıca Vedat Türkali gerçekten de insanı ağlatır, beni de ağlatır hep... smile.png

bakalım kendisi ne diyecek :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi kütüphaneci olmaktan kaynaklı şu an yakınımda yaklaşık 18000 kitap var... Ama en en yakınımda biraz önce ödünç alınıp iade edilmiş Elif Şafak'ın İskender isimli romanı var. 74. sayfasından yazmayacağım, çok anlamsız şeyler yazıyor orada.... Bu romandan daha önce kendime not aldığım bir cümleyi yazmak istiyorum.

"Erkek kavgacı ise sevdası da kavgalı olur. Kendine hep düşmanlar bulur. Sakin ve nazikse sevdası merhem gibi, bal gibidir. Eğer kendine acırsa ve zayıfsa aşkı da un ufak olup, dağılıır. Yok, eğer neşeli ise sevdası da şenlikli olur."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi kütüphaneci olmaktan kaynaklı şu an yakınımda yaklaşık 18000 kitap var... Ama en en yakınımda biraz önce ödünç alınıp iade edilmiş Elif Şafak'ın İskender isimli romanı var. 74. sayfasından yazmayacağım, çok anlamsız şeyler yazıyor orada.... Bu romandan daha önce kendime not aldığım bir cümleyi yazmak istiyorum.

"Erkek kavgacı ise sevdası da kavgalı olur. Kendine hep düşmanlar bulur. Sakin ve nazikse sevdası merhem gibi, bal gibidir. Eğer kendine acırsa ve zayıfsa aşkı da un ufak olup, dağılıır. Yok, eğer neşeli ise sevdası da şenlikli olur."

kütüphaneci olmaktan kaynaklı deyince birden heyecanlandım : )

ne şanslısın.

artık bu başlık uzmanlık alanı kitaplar olan senden sorulur : )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yakınımda olan kitap:

Bak, Ben Sana Anlatayım- Olaylarla Alaylar/ GÜNGÖR URAS

Başlığa uygun hareket ederek;

74. sayfa 5. cümle "...Güneşte yanmaya bakın. Hiç değilse lambayla teninizi yakın. Kışın güneşten yanmış insan olarak görünürseniz bir diyardan geldiğiniz sanılır ve itibarınız artar. Güneş para demektir. "

Şimdi bu cümle ne ve kim söylemiş onu açıklayım smile.png

Hürriyet gazetesi Londra muhabiri Nuyan Yiğit'in, Yunan işadamı Onassis'in Success Unlimited isimli yabancı dergide çıkan mülakatıyla ilgili bir haberden alıntı. Bu habere göre ünlü işadamı başarısının sılarını  10 madde ile açıklıyor. Bunlardan 5. si yukarıda sizinle paylaştığım bölüm.

Olaylarla ince bir alay ve dokundurmalar var. Güzel kitap..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aynı kitaptan bir bölüm:

"Yap bi yasa... Dediğim gibi olsun !..."

Anadolu'da lokantalarda mutfağa sipariş verilir. "Kes bi döner... Yağlı olsun... Yap bi salata... Sirkesi bol olsun..." Günümüzde de IMF,TBMM'ye sipariş veriyor: "Yap bi yasa... Dediğim gibi olsun!.." Milletvekillerimiz hemen mutfağa giriyor, yalap şalap bir yasa yaparak, cumhurbaşkanına imzaya sunuyor...

Kemal Derviş, "IMF'nin emir ve komutasında 15 günde 15 yasa çıkarmaya çabaladığında" gürültü kopmuştu.

AKP hükümeti, TBMM 2003 yılında 15 Temmuzda tatile girmeden 10 günde 15 yasa çıkarmaya çalıştı.

Çünkü IMF,Dünya Bankası ve AB yönetimleri bu yasaların çıkmasını istiyordu.. diye devam ediyor..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kütüphaneci olmaktan kaynaklı deyince birden heyecanlandım : )

ne şanslısın.

artık bu başlık uzmanlık alanı kitaplar olan senden sorulur : )

:) benim kütüphane ilkokul kütüphanesi ama fark etmiyor, yetişkin kitaplarına da hem erişimim hem ilgim büyüktür. Seviyorum kitapların arasında olmayı, şanslıyım ben evet :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ercan Kesal & Peri Gazozu

"Vicdanımız kuruyor. Babalarını erken kaybetmiş yetim çocukların masum başlarını koyacakları göğüsler çoktan çöktü, farkında mısınız? Göğüs çöktükçe zulüm tepemizde kalıyor. Kavisli ve dolaşık geçmişimizse, bozuk düzenimizin telleri olmuş. Duyduğunuz sesler bu yüzden içli ve bu kadar derinden geliyor.

Şimdi bir türlü sığamayıp, delice bir kavgaya tutuştuğumuz, adına Anadolu denen şu kadim topraklarda, binlerce yıl önce hüküm sürmüş, bir Hitit kralının oğullarına bıraktığı vasiyete bakın isterseniz: Öldüğümde beni, usulünce yıkayın, göğsünüze yaslayın ve toprağa bırakın. Bu kadar." Hayatın en yalın ve en efsunlu meseleleri, ölüm ve yaşam, annebaba-çocuk arasındaki zor muhabbet, büyümek ve yaşlanmak üzerine... Vefalı bir oğulun gözüyle. Bilhassa ölümün, ölümle başetmenin olağanüstülüğü ve olağanlığı üzerine..."Alışmaya"
direnen bir hekimin gözüyle.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ofisdeyim kitaplarımdan uzaktayım, 74 sayfada ne var yazamıycam ama kitap aralarında kalanları okuyunca ilk aklıma gelen Vedat Türkali'dir.

söz konusu Vedat Türkalı romanları olunca sayfalarca yazabilir, zırıl zırıl ağlayabilirim o kadar işte smile.png

son sayfalardan; "...Bitmeyen ne var ki! Dünya da bitecek. Güneş bitecek. Yıldızlar bitecek. Kıpkırmızı umudumuz, sevgi yüklü tomurcuk, sen bitmedikçe hiçbir şey bitmeyecek! Yolun başındayız. Sen de bitmeyeceksin sevgilim! Ne güzelsin! Yanında güçlü erkek de olsa, araba köşeyi kıvrılırken yaptığın gibi, dön bak kapalı pencereme! Gözlerim senin üstünde, perdeyle örtülü camın ardındayım beni görmesen de! İnanamayacağın kadar seviyorum seni! Yaşamım boyu enayiliğimle mutlu oldum! Böylesini sen tattırdın bana!"

Kayıp Romanlar :) Ben de Vedat Türkali hayranlarından biriyim :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.