Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

tanrı bu durumda ne yapar (varsa tabi)

binyamin

Önerilen İletiler

Değerli arkadaşlar değerli dostlar şimdi sizlere soruyorum allah aşkına varsa tabi:) 

Allahın kutsal kitaplarda bana dua edin kabul edeyim diye söylentileri var doğrumu var !

Şimdi bu durumda herkes çok ama çok farklı dualar olacaktır benim işime gelecek bir dua senin işine gelmeyecektir

bir başkasının duası diğerine zıt olacaktır farklı dinler farklı düşünceler çok farklı dualar 

ve istekleri olacaktır birisi allahım bugun ekinlerimiz iyice kurudu ne olur yağmur yağdır bir başkası allahım bugun tohum ekeceğim yağmur yağdırma derse ve bir başkası allahım bugun hava güzel olsada çok önemli işlerimiz var der

bir başkası bugun hava kötü olsada işe gitmesek der

bir başka din sahibi allahım yanımızda ol der bir başkası allahım sen yanımızda ol der tamamen zıt dualar bu durumda ne olur 

allahın işi de zor kardeşim çok farklı dualar var 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Dua kalpten yapıldığı sürece ve kendi hayrına olmakla beraber başkalarının da hayrına ise er ya da geç gerçekleşir fakat saati gelmiş ise yani kazası kader ile çakışmayan dua vakti gelmeden gerçekleşmez. Yani bir olayın kazası zaman içermez, zamanı kader belirler. Allah'ın yaratılanlar ile hükmü kazadır.

Diyelim ki kırmızı bir Porsche istiyorsun ve bunun için dua ettin. Şayet bu araba senin hayat amacına uygun ise kazası kaderin ile çakıştığı an gerçekleşir. Diyelim ki bu araba senin yaşam amacına zarar verecek eylemler yapmana sebep olacak mesela araba ile uçurumdan uçup birilerinin ölümüne sebep olacak ve hapis yatacaksın v.s. bu tip durumlarda dileğin yaşam amacına iyi yönde etki etmeyeceği için gerçekleşmez. Yani senin birilerinin ölümüne sebep olman yaşam amacında yok ise bu durumu yaşamana sebep olacak olaylar, dilekler gerçekleşmez.

Allah var mı yok mu diye tereddüt etmen olacakları değiştirmez. İnanmamak yaşam amacına uygun olduğu için inanmayan biri de olmuş olabilirsin. Allah'dan başka hiç bir güç seni inançlı biri yapamaz. Sen dilersen ve ararsan bir çok kapı sana açılır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diyelim ki kırmızı bir Porsche istiyorsun ve bunun için dua ettin. Şayet bu araba senin hayat amacına uygun ise kazası kaderin ile çakıştığı an gerçekleşir. Diyelim ki bu araba senin yaşam amacına zarar verecek eylemler yapmana sebep olacak mesela araba ile uçurumdan uçup birilerinin ölümüne sebep olacak ve hapis yatacaksın v.s. bu tip durumlarda dileğin yaşam amacına iyi yönde etki etmeyeceği için gerçekleşmez. Yani senin birilerinin ölümüne sebep olman yaşam amacında yok ise bu durumu yaşamana sebep olacak olaylar, dilekler gerçekleşmez.

Yani bu durumda eğer porchem olursa kimseyi öldürmeyeceğim anlamına mı gelir, ya da eğer birinin porchesi varsa  o zaman ben onun önüne atsam kendimi bana bir şey olmaz mı demek olur... 

Kafamı karıştırma haneke, porsche alırım bak... 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani senin birilerinin ölümüne sebep olman yaşam amacında yok ise bu durumu yaşamana sebep olacak olaylar, dilekler gerçekleşmez.

Bu demek oluyor ki, duaların bir etkisi yok. Kaderde ne yazıldıysa o oluyor. Oysa, Klasik islam inancında İnteraktiflik söz konusudur. Sizin ki ise, biraz Cebriye mezhebinin görüşü gibi olmuş.

Oysa, diğer paragrafınızda, " Sen dilersen ve ararsan bir çok kapı sana açılır. " diyerek Klasik İslam İnteraktif kader anlayışına geri dönüş yapmışsınız.

Hangisini savunuyorsunuz ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu demek oluyor ki, duaların bir etkisi yok. Kaderde ne yazıldıysa o oluyor. Oysa, Klasik islam inancında İnteraktiflik söz konusudur. Sizin ki ise, biraz Cebriye mezhebinin görüşü gibi olmuş.

Oysa, diğer paragrafınızda, " Sen dilersen ve ararsan bir çok kapı sana açılır. " diyerek Klasik İslam İnteraktif kader anlayışına geri dönüş yapmışsınız.

Şu: porchen varsa kimseyi öldürmezsin yoksa her an birisini öldürebilirsin... Ben öyle anladım, düz mantığım ben :D 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şu: porchen varsa kimseyi öldürmezsin yoksa her an birisini öldürebilirsin... Ben öyle anladım, düz mantığım ben biggrin.png

Olabilir canım abartmayın. Fakat, öyle olsa  ne iyi olurdu değil mi ? Suçu önlemek açısından yani. Herkese bir Porche versin devlet, amin ! original.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Olabilir canım abartmayın. Fakat, öyle olsa  ne iyi olurdu değil mi ? Suçu önlemek açısından yani. Herkese bir Porche versin devlet, amin ! original.gif

forgiveme.gif forgiveme.gif

Diyelim ki paran bitti, baba bana para ver dersin, baban da hayır der... ya da olur der ve çıkarır verir...  Babada para varsa verir yoksa nasıl versin, bu öyle biraz şans, biraz doğru zamanı yakalama işi bence... Ben hiçbir tanrıya inanmıyorum diyemiyorum mesela; ama çok tanrıya inanıyorum... Hepsine dua ediyorum nasılsa birinden birisi kabul eder... Şimdi böyle diyeceğim şimdi siz bana güleceksiniz biliyorummmm aptalkafam.gif sleep.png

Tamam siz devam edin biggrin.png  ben çıkıyorum aradan, ben zaten ciddi ciddi tartışamıyorum, var bende bir sorun... Bir yerde geyiğe sarıyorum, geyik kaçıyor benim içime... 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kaderde birşey yazılmaz ki kader zamanı belirler, Allah'ın hükmü kazadır. Kader zamanla ilgilidir. Bir insan evlenmek istiyor diyelim. Bir türlü evlenemiyor bu durumda dua ediyor ve yaşam planında olmadığı halde evliliği Allah'dan talep ediyor. Allah'ın hükmü kaza olduğu için bu dileğin kazası gerçekleşiyor fakat zamanı gelmediği için süre uzadıkça uzuyor, işte burada zamanı belirleyen kaderdir. Yaşam planında evlilik yoktu, diledin Allah kabul etti ve kazası gerçekleşti, kaza ile kader çakışmadıkça o dilek o an gerçekleşmez. İşte insanlar da bunu dua ettim kabul olmadı diye düşünür. Oysa ki burada kader evreni yöneten zamanla ilgili yasadır. Allah dünyayı var ederken belli koşullara ve düzene göre kurmuştur. Bu yasaların işleyişine müdahale etmez.

Dua kabul olur mu, Tanrı var mı diye düşünen ve  bu başlığı açan @@binyamin arkadaşımız şayet sorgulayıcı bir şekilde bu konuyu öğrenmek ister ve bunu dilerse Allah da ona yolları açacaktır.

Ben birşey savunmuyorum, olanı yazıyorum.

Kırmızı Porsche yazma sebebim ise; herkes bir araba alabilir fakat herkes bir Porsche sahibi olamaz. Bu kadar lüks bir arabayı dileyen kişi şayet yaşam amacına uygun değilse bu arabaya sahip olamaz. Herhangi bir arabası olabilir fakat olması zor istekler yaşam amacınıza uymadıkça gerçekleşmez. Yaşam amacınıza uyuyor ise de bazen bedeli ağır olabilir bazen olmayabilir. Tüm bunlar birer örnek yani sadece Allah bilir. İsteklerim olmuyor diye yas tutmak yerine zamanı gelince olacağını bilmek ya da olmuyorsa bir sebebi var diye kabul içinde olmak her zaman için daha hayırlıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dua konusunda belki de en büyük tehlike, kabul olmayacağı endişesiyle dua etmekten vazgeçmektir. Bu, pek çok yönden hatalı bir tavırdır. Öncelikle belirtmek gerekir ki, ayetlerde vurgulanan "duaya icabet" bir şeyin "aynen gerçekleşmesi" anlamına gelmez. Çünkü insan, daha önce de belirttiğimiz gibi, bazen kendisi için zararlı olan bir şeyi Allah'tan talep ediyor olabilir. "İnsan hayra dua ettiği gibi, şerre de dua etmektedir. İnsan, pek acelecidir" (İsra Suresi, 11) ayeti, bu durumu açıklamaktadır.

Duada istenilen şeyin geciktirilerek verilmesinin veya tamamen farklı bir şekilde icabet edilmesinin bir nedeni, Allah'ın insanları imtihan etmesi de olabilir. Allah, kullarının sabrını denemek ve onları olgunlaştırmak için vereceği nimetleri belirli bir hikmete göre belirli sürelerin sonunda verebilir.Bu ve benzeri nedenlerden ötürü duada istenilen herşeyin hemen, tam istenildiği gibi gerçekleşmesini bekleyemeyiz.

Allah'ı gerektiği gibi takdir edemeyen bir insan, doğal olarak Allah'ın dualara icabet eden sıfatını da kavrayamaz. Dua etse bile Allah'ın duasına icabet edeceğinden şüphe içindedir. Bunun sebebi dünyanın Allah'tan bağımsız olarak işlediğini, O'nun olayların akışına hiçbir müdahalesinin olmadığını, ya da "mucizeler" aracılığıyla binlerce yılda bir müdahale ettiğini düşünmesidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Oysa ki burada kader evreni yöneten zamanla ilgili yasadır. Allah dünyayı var ederken belli koşullara ve düzene göre kurmuştur. Bu yasaların işleyişine müdahale etmez.

İşte, müdahale etmezse Kazanın gerçekleşmesinde bir etkisi yoktur demektir.  Bu yalnızca Külli İrade var, Cüzi irade yoktur demektir. Anlatmaya çalıştığım şey, bu sizin anlattığınızın İslam Kader inancı ile ilgisi bulunmadığıdır. Zira, İslam'da kader konusunda İnteraktif bir durum vardır. Şöyle ki; insanın yaşamdaki amacı ve rölünü önceden tayin etmiş olan Allah, kulunun yaşam amacı ve rolüne uygun kazalar gerçekleştirmesini yasaların işleyişine ( süreçlere ) müdahale ederek sağlar. Dualar ise İnteraktifliği sağlayan geri bildirimlerdir Allah açısından. Bu geri bildirimlere göre kazaların zaman ve yerini Allah süreçlere müdahale ederek tayin eder. Ki bu sayede dualar veya insanın iradesi, tayin edilen yaşam amacı ve rolünü de değiştirebilir, Allah dilerse.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yaşam amacınıza uyuyor ise de bazen bedeli ağır olabilir bazen olmayabilir. Tüm bunlar birer örnek yani sadece Allah bilir. İsteklerim olmuyor diye yas tutmak yerine zamanı gelince olacağını bilmek ya da olmuyorsa bir sebebi var diye kabul içinde olmak her zaman için daha hayırlıdır.

O halde, ne varlığa sevinmek ne yokluğa yerinmek gerekir, Yunus gibi. original.gif

Burada da Tasavvufa kaymışsınız. Bir şey istemek için yapılan dualar da anlamsız hale geliyor bu durumda yani.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İsteklerim olmuyor diye yas tutmak yerine zamanı gelince olacağını bilmek ya da olmuyorsa bir sebebi var diye kabul içinde olmak her zaman için daha hayırlıdır.

O halde, ne varlığa sevinmek ne yokluğa yerinmek gerekir, Yunus gibi. 

Burada da Tasavvufa kaymışsınız. Bir şey istemek için yapılan dualar da anlamsız hale geliyor bu durumda yani.

Ben bu porche örneğini sevdim o porche örneğini biraz daha kullanmak istiyorum.... neden porche dediğini anladım farzı misal tamam mı? 

şundan da bahsetmiş miydik acaba? Mesela ben hiç çalışmasam ve hiç kaza yapmayacak olsam ama yine de porchem olsun diye dua etsem, olur mu yani olabilir mi? 

Çalışmazsam (çalışmam bile yetmez ya herneyse) ya da çalıp çırpmazsam ya da annem babam zengin değilse veyahut da öyle doğmadıysam, sayısaldan oradan buradan para çıkmadıysa veya da zengin bir kocam ya da sevgilim yoksa PORCHEm olmaz... Bunun için dua etmeme bile gerek yok... Ama diyelim ki ben taktım Porche'ye ve tüm yukarıdaki ihtimaller arasından en kolay olanını yani zengin bir sevgili bulup kendime porche alma ihtimalini değerlendirdim diyelim... Şimdi Porche için az bir umudum var...  Zengin sevgiliyi bulduğumda ise Porche benimdir.. 

Ola ki dua etmek seni rahatlatıyorsa et tabii, ama duaların kabul olmuyorsa bu tanrıdan değildir... Yani bir duanın kabulu bence tanrı diye bir şeyin varlığından ya da yokluğundan kaynaklanmıyordur. Senin o konuyla ilgili göstermiş olduğun varlık veya yokluktan kaynaklanıyordur...  

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@@Canraşit

Tasavvuf'a kaymış olabilirim bu neyi değiştirir ki Tasavvuf da İslam'ın özü değil midir? @@Archi'nin yazdıkları ile aynı şeyleri ifade ettim.

Kazası gerçekleşen dileğiniz kaderle çakışmadıkça gerçekleşmez. Bu dünyada yaşarken gerçekleşmedi diyelim ahirette kader ile çakıştığı an gerçekleşir. Bu söylediğim maddi şeyler için değil hayırlı dualarınız için geçerlidir. Sevap olarak ahirette karşılığını alırsınız. Dua etmek günümüzde yanlış anlaşılıyor. Maddi şeyler için, para için dualar ediliyor oysa ki dua kişinin ve herkesin hayrına olan için yapılan Allah'dan temennilerdir. Maddi talepleriniz ise şayet hayat amacınız için hayıra vesile olacaksa gerçekleşir yok sizin tekamülde gerilemenize sebep olacaksa gerçekleşemez. Çok ısrar ettiniz diyelim Allah da kabul etti bu tekamül planınızı aksatacak fakat bu aksaklıkları telafi etmeniz münkün ise bazı ağır bedeller ödeyerek yine duanız gerçekleşebilir. Allah bilir yani tüm bu yazdıklarım birer misal ve Allah'ın ilminin sonsuz tecellisidir. Sonsuz olasılıklar vardır bunu da sadece Allah bilir.

Duayı maddi kazançlar için yapmamamız gerekir fakat çok zorda kalmış isek ve problemi maddiyat çözecekse Allah'dan yardım talep edilebilir. Maddi talepte bulunursunuz fakat Allah duanıza maddi karşılık verebileceği gibi başka bir kapı açarak da sorununuzun çözülmesini sağlayabilir. Tüm bunlar birer örnek sadece.

Allah evrensel yasalara müdahale etmez çünkü dünyada, kainatta sadece biz yaşamıyoruz. Belli bir düzen ve sistem üzerine kurulmuş yasaları değiştirmesi bizim hayrımıza olurken başkalarına zarar verebilir bu sebeple Allah kurduğu düzen, nizam içinde yasalara müdahale etmez çok istisnai mucize diye tabir edilen durumlarda yapabilir fakat herkesin hayrına olacak ise bu müdahalleleri yapar. Allah için her yarattığı canlı ya da cansız, bu dünyada ya da evrenin başka köşesinde farketmez hepsi değerlidir. Kimseye ayrıcalık tanımaz. Yasalar dahilindeki nizam içinde tekamül eden insanlardan başka varlıklar da var bu sebeple yasalara müdahale etmez.

İnsan bencil yapıda olduğu için herşeyi kendisi için ister. Başkalarının hayrına mı bu talebim diye düşünmez. Mesela biri ile evlenmek ister fakat bu evlilik o kişiye de hayırlı mı acaba diye düşünmez, ısrar eder hatta evlenmeyi kabul etmedi diye çekip vurabilir bile. İşte tüm bunlar dua ederken herkesin hayrına olanı dilememiz gerektiğini, gerçekleşmiyor ise bir sebebi olduğunu anlamamızı ya da zamanı gelmediğini, zamanı gelince gerçekleşeceğini bilmemimizi gerektirir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@@gloria

Çalışmadan dilemek tabi ki hayal olur. Çalışıyorsunuz ve ihtiyacınız da var bir araba için talepte bulunabilirsiniz. Yaşam amacınıza uygun ise bu dileğiniz gerçekleşebilir. Dua maddi şeyler için yapılmaz fakat günümüzde bu şekilde yapıldığı için örnekleri bu yönde verdim.

Bir hastalık için dua ettiniz ve iyileştiniz bu sizin yaşam amacınıa uygun olduğu içindir. Dua ile tekamülde hızınızı arttırabilirsiniz. Hastalığın tüm tedavileri doktorlar tarafından uygulandı fakat başarılamadı ise de bu o kişinin yaşam amacına en uygun olandır.

Buradan oturup bekle, dile gerçekleşsin anlamı çıkmasın sadece zorda kaldığınız durumlarda veya başkalarının iyiliği için olan durumlarda talepte bulunabilirsiniz. Allah takdir ederse ve kaderle çakışırsa gerçekleşir. Zamanı gelince mutlaka gerçekleşir. Duanızın karşılığı tam talep ettiğiniz şey olmayabilir fakat sizi bir beladan korur mesela çok kötü bir kazayı yara almadan atlatabilirsiniz v.s.

Allah'a inanmıyor olabilirsiniz, dilerim bu bahsettiklerimizin gerçekliğini siz de yaşamınızda en hayırlı şekilde yaşama fırsatı bulursunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

her cuma günleri söz'de kafirlere müslümanlar ne beddualar ediyorlar camiler'de topluluklarda cemaatler'de ama 

tanrı ne yazık'ki müslüman'ların duasını kabul etmiyor ne iş diye sorarlar adama işte olay bu herkes benim din'im doğru diyor olay araç maraç araba maraba 

değil eğer siziz allahınız dua edin kabul edeyim diyorsa etmez ise çelişki vardır

bana kaderin'de neyse o olur felan demeyin sakın madem birinin kade'inde her şey yazılı o zaman nerede insan iradesi

haniinsanlar doğru ile hatayı kendi yapardı kaderinde bir olay olacaksa bu irade nerede kalıyor o zaman 

inanışlar ve inançlar beraberinde zilyon tane soruyu beraber getirir ve cevap asla ama asla bulunamaz 

ya inanırsanın yada inanmazsın işte bütün mesele bu kardeşler 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ateistlerin ahlaksız allah inancı olmadığı için her şeyi yapar tezinini bakıyorum'da müslüman kardeşlerden bir çoğu benimsemiş

doğru olmak dürüst olmak ve insanca yaşamak asla bir dine bağlanmaz 

bunlar ahlak'i kurallardır din'i değil anlayın artık bunu dostlar anlayın 

ne inançlılar gördüm insan dahi değil'di ne ateistler gördüm ahlaklı idi 

sevecenlik ve saygı kuralları insanca yaşamaya çalışan her birey'de zaten olmalı din'li din'siz fark etmez 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

her cuma günleri söz'de kafirlere müslümanlar ne beddualar ediyorlar camiler'de topluluklarda cemaatler'de ama 

tanrı ne yazık'ki müslüman'ların duasını kabul etmiyor ne iş diye sorarlar adama işte olay bu herkes benim din'im doğru diyor olay araç maraç araba maraba 

değil eğer siziz allahınız dua edin kabul edeyim diyorsa etmez ise çelişki vardır

bana kaderin'de neyse o olur felan demeyin sakın madem birinin kade'inde her şey yazılı o zaman nerede insan iradesi

haniinsanlar doğru ile hatayı kendi yapardı kaderinde bir olay olacaksa bu irade nerede kalıyor o zaman 

inanışlar ve inançlar beraberinde zilyon tane soruyu beraber getirir ve cevap asla ama asla bulunamaz 

ya inanırsanın yada inanmazsın işte bütün mesele bu kardeşler 

Biz burada dinleri tartışmıyoruz, dua ile ilgili sorunuza cevap yazdım. Kaderde herşey yazılı diye bir ifadem olmadı ya yazdıklarımı okumuyorsunuz ya da okuyor fakat yazılanı değil kendi bildiklerinizi kabul ediyorsunuz. Kaderde birşey yazmaz diye özellikle ifade ettim.

Bugün bazı koşulları seçme şansımız olmadan dünyaya geldiğimize göre herşey kontrolümüzde değil yani hangi ülkede doğacamızdan hangi dini seçeceğimiz, hangi yaşam koşullarına sahip bir ailede dünyaya geleceğimizi hiç birimiz kendimiz seçmiyoruz bu durumda bile bize irademiz dışında çizilmiş bir hayat planı olduğu rahatlıkla fark edilebilir fakat görmek isteyene.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilimciler üşenmemiş, dua deneyi yapmışlar. Sonuç ne mi? Duanın etkisi sıfır çıkmış. Dua ile duacılar bir toz taneciğini bile etkileyememişler. Tabii dincilerde cevap hazır: Tanrı deneye tabi tutulmaktan hiç hoşlanmamış ve sonucu böyle çıkarmak için deney amaçlı duaları yerine getirmemiş. Ta ki bilimciler dinden çıksın, o da öldükten sonra onlara günlerini göstersin. 

Tabii yanlış anlaşılmasın, bilimciler deneyi dua ederek yapmamışlar. Dindar kişileri toplamışlar, onlara dua ettirmişler. Deney böyle yapılmamış ama, atıyorum şuna benzer bir şey yapılmış: İki eşit düzenek var. Bu düzenekler zar atıyor. Düzeneğin birinin başına toplanan duacılara birden üçe kadar sayıların gelmesi için dua etmeleri söylenmiş. Diğer düzeneğin başına toplanan duacılara ise dörtten beşe kadar sayıların gelmesi için dua etmeleri. Kuvvetli dua etsinler diye de, dua ile istedikleri olursa para ödülü alacakları söylenmiş.  

Maalesef dua, hiç işe yaramamış. Ne bir zarda ağırlıklı 1-2-3, ne diğerinde ağırlıklı 4-5-6 gelmemiş. Dağılım hiç dua edilmediği durumla aynıymış...

O değil de tam deney sırasında bir deprem olacaktı ki... Spekülasyona bak sen... "Tanrı denenmeye öfkelendi!!!"  laughing.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dua deneyinde sonuç olumlu çıksa Allah'a inanacak kişilerin sonuç olumsuz çıktığı için inanmamaları bence daha hayırlı olmuş, pazarlık ile dua mı olur? Dua içten ve samimi bir şekilde yapılmalıdır. Amaç bir kazanç elde etmek olmamalıdır. Göstermelik ya da içtenlik taşımayan ve hayra yönelik olmayan dua kabul olmaz. Beddua etme derler çünkü beddua ettiğin zaman karşındaki kişi o bedduayı hak etmiyorsa sana göre haketmiş olabilir fakat gerçekte hak etmiyordur, bu beddua eden kişiye geri döner ve onun yaşamında bazı olumsuzluklara sebep olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuların daha geniş çerçeveden düşünelim. Linkteki videoyu izlemeniz tavsiye edilir. Aşağıdaki ayetin anlamını da bu video ile birlikte düşünürseniz umarım faydası olur.

“Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz. Gerçekten Allah, bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.(İnsan Suresi, 30)” 

http://www.youtube.com/watch?v=8eCGKsamLAE

Sizden bir seçim yapmanız istendiğinde düşünün. Örneğin çay ya da kahve mi içersiniz diye soruldu...Siz istediğinizi seçip keyifle içeceğinizi yudumladığınızda yaptığınız seçimin ne kadar doğru bir karar olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak yapılan araştırmalar çarpıcı bir sonucu getirdi bu da seçimlerinizden önce, isteğinizden bağımsız olarak karar zaten beyninizde verilmiştir.

Bu gerçek bilim dünyasında müthiş bir yankı uyandırmış ve “Kader bilimsel olarak ispatlandı” şeklinde duyurulmuştur.

Kısacası: kişi karar verdiğini düşündüğü andan 10 saniye öncesinde yapacağı seçim, beyninde zaten bellidir. Bu son derece çarpıcı sonuç özgür iradenin aslında hissettirilen bir algı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Geçmişimizi izliyoruz sadece bunu düşünün.

Biraz çevreye, vücudunuzun işleyişine, bitkilere, hayvanlara dünyadaki bildiğimiz ve hala bilemediğimiz daha nice mucizeleri düşünüp insanın aslında Allah'ın kontrolünde ne kadar aciz bir varlık olduğunu, Allah dilemediği sürece elini bile kaldıramayacağını düşünelim, düşünmeden felsefeyle mantık yürütmekle çözülecek konular değil bunlar. Mesela hastalıklar insanın en aciz olduğu anlardır, kimseye dilemem ama kötü hastalık geçirmiş olanlar ya da sevdiği yakını bu durumda olanlar o anlarda bunu hissetmiştir bir imtihandır.

Bunları kabul edip düşüncelerimizi nefsinizin tatminine değil de ilme yönlendirmenin en azından insanlığa çevrenize imanınıza faydası olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

pazarlık ile dua mı olur? 

Deney şöyle de yapılabilir: Dualar zarlara olumlu etki gösterirse bütün kentteki fakirler toplanıp, ziyafet verilecek. Bu, kişisel çıkar durumunu ortadan kaldırır. 

Ama bu deneyde de dua, zar gelmelerini etkilemez maalesef... 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Deney şöyle de yapılabilir: Dualar zarlara olumlu etki gösterirse bütün kentteki fakirler toplanıp, ziyafet verilecek. Bu, kişisel çıkar durumunu ortadan kaldırır. 

Ama bu deneyde de dua, zar gelmelerini etkilemez maalesef... 

@@democrossian böyle bir uygulamanın ismi dua değildir

Kuranda bu fal oku olarak geçer.

Fal okları arapların eski gelenekleri olup; kuranda yasaklanmıştır.

Fal Okları:

Arapların eski geleneklerinde  fal oklarıyla kehanet, yani ezlam kura çekme işidir, çıkan kuraya göre hayatını şekillendirme vardır.

Fal okları,  Kabe'nin içinde bulunan Hubel putunun önünde çekilirdi.

Hubel putunun yanında, fal açtıracaklann isteklerini karşılayacak şekilde yedi ok bulunurdu. Okların üzerinde kelimeler yazılıydı.

Mesela bu oklar­dan birinin üzerinde “El-Akl” yani “Diyet” yazılıydı. Öldürü­len bir insanın diyetini kimin ödeyeceği konusunda anlaş­mazlığa düşüldüğünde bu oklar çekilir, diyet oku kime çıkarsa diyeti o öderdi.

Oklardan birinin üzerinde “Neam” (Evet), diğer birinin üzerinde “La” (Hayır) yazılıydı. Araplar bir işi yapmayı tasarladıktan zaman bu oklan çekerler, evet oku çıkarsa o işi yaparlar, hayır oku çıkarsa o işten vazgeçerlerdi.

Dördüncü okta “Miyah” (Sular) yazılıydı.

Kuyu kazılması tasarlandığı zaman oklar çekilir, sular oku çıkarsa kuyuyu kazarlardı.

Diğer üç okun üzerinde ise “Minkum” (Sizdendir), “Muisak” (İlişiktir) ve “Min gayrikum” (Sizden değildir) kelimeleri yazılıydı. Bu oklar tanınmayan birisinin onlardan mı, onlardan değil mi, zararlı mı, zararsız mı olduğunu an­lamak için çekilirdi.

İslam öncesi Mekke'nin gidişatı bu fal oklarına bağlıy­dı.

Bir hayvan kesilir ve eti fakirlere dağıtılır hesabı kimin ödeyeceğine ilişkin fal oku çekilir, hesabıda ilgili fal okunu çeken öder. Bu da bir kumar türüdür.(uzun kürdan, kısa kürdan çekme gibi)

Topluma yararı olmayan pis şeyler olarak nitelenmiş, arapların bu anlayışı terk etmeleri istenmiştir.

Dua ile fal okları birbirine karıştırılmamalıdır.

Duanın türkçesi çağrıdır, davettir.

Allaha dua etmek, Allaha çağırmaktır. Kişinin kendini Allaha çağırması da kelamları anlamasıdır, düşünmesidir. Kelamları anlamadan çağırma ise tekrardır, tilavettir, bir yere ulaştırmaz.

İstek arzuların karşılanması için yapılan çağrının ismi dua değildir, insanın ben şunu isterim bunu isterim diye kendi beyniyle konuşmasıdır.

Kişinin istek ve arzularını kendi beyninde belirlemesidir.

Kişi ancak yaşamda vereceği mücadele  oranında istek ve arzularına ulaşır veya ulaşamaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fal oku yasağı filan beni hiç ilgilendirmez. Kuranın ortaya koyduğu hiç bir kavramla ilgilenmiyorum. Doğruyu yanlışı 1400 sene önce yaşamış araplardan öğrenecek de değilim. Bilimden başka yol gösterici yoktur. Kuran domuz eti yemeyin demiş. Oldu gözlerim doldu. Şarap içmeyin demiş. Çerezle beyazı mükemmel gider. Kırmızısını o kadar sevmem. Kuranda ne demiş bana ne?

Kuran istediği kadar yanlış desin kimin umrunda. Fakirlere kısa çöpü çeken yemek verecek demek güzel bir adetmiş. Kaldırmakla hata etmişler. Zaten insanlığın tarihinde en büyük hatalardan birisi İbrani kökenli üç dinin yaratılması. İnsanlık bu hatasını zor temizleyecek gibi görünüyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

“Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz. Gerçekten Allah, bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.(İnsan Suresi, 30)”

iste butun sorularin cevabi verilmis .. .

insan duayi icinden gelerek yapmalidir - Allah bircok dua vermistir Kuranda

hz, Suleyman oyle bir dua ediyor ki ;

Rabbim bana benden once de benden sonra da kimseye nasip olmayacak bir mulku ihsan et (Kuran)

oyle bir dua ediyor ki icinden geldigi icin bu duasi kabul oluyor ...

dua, eger materyal bazli bir sey icin yapilicaksa (ki hz, Suleymanin muazzam mulk sevgisi vardi) mesela porshe ya da bir deniz yalisi vs ..

o sey icin de Kuranda duanin nasil yapilmasi gerektigine isaretler vardir ;

Hz. Suleyman istedikleri verildikten sonra soyle duasina devam ettigini goruyoruz ;

hic supesiz ben mulk sevgisini Rabbimi zikretmekten dolayi tercih ettim (ayet)

insan bir ferrari gorunce iki sekilde tepki verir ;

ya icindeki nefsani ve bencil tutkularin etkisi altinda ona hasetle bakar , hayatta adaletin olmadigini haykirir ; kendi babasinin neden zengin dogmadigina yakinir ;

ya da guzel ahlakla o arabaya MAsallah der .. yani Allah hem o arabayi tasarlayan aklin ozunu hem de kendi guzellikten zevk alan kendi aklinin ozunu ne guzel yaratmis der ve Allahin mutlak guc oldugunu zikreder ... bunu ozumsemenin bedene verdigi gercek heybet zaten o arabanin soforunde yoktur : ))

tipki hz , Suleymanin gunumuzde yasasa buyuk ihtimalle en populer spor arabasiyla gezerken yapacagi zikir gibi .

ben mulk sevgisini ancak Rabbimi zikretmekten dolayi tercih ettim (ayet) yani burda aslinda  der ki mulk beni hak yolda alikoycaksa istemem ; ))

ama dua yine de ilginc bisey ;

Allah dilemedikce siz dileyemezsiniz .. icinden gelen bir dua sana sormaz .. adeta gaipten gelir o .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fal oku yasağı filan beni hiç ilgilendirmez. Kuranın ortaya koyduğu hiç bir kavramla ilgilenmiyorum. Doğruyu yanlışı 1400 sene önce yaşamış araplardan öğrenecek de değilim. Bilimden başka yol gösterici yoktur. Kuran domuz eti yemeyin demiş. Oldu gözlerim doldu. Şarap içmeyin demiş. Çerezle beyazı mükemmel gider. Kırmızısını o kadar sevmem. Kuranda ne demiş bana ne?

Kuran istediği kadar yanlış desin kimin umrunda. Fakirlere kısa çöpü çeken yemek verecek demek güzel bir adetmiş. Kaldırmakla hata etmişler. Zaten insanlığın tarihinde en büyük hatalardan birisi İbrani kökenli üç dinin yaratılması. İnsanlık bu hatasını zor temizleyecek gibi görünüyor.

“Duanın etkisini bilimle araştırıldı” dediniz de bu dua değildir, sizin anlattığınızın fal oku olduğu şeklinde bir düzeltmem oldu.

Gerçi islamı çok iyi araştırdım her İslami  kavramı anlarım diyorsunuz da!, ona göre değerlendirme yapıyorsunuz.

Yanlış bilgilenmeler, kelamları yanlış algılamalar yanlış sonuçlara götürür.

Sadece sizinle ilgili bir durum değil, genel olarak toplumda bir yanlış algılama var, herkes işine geldiği gibi, çıkarına uyduğu şekliyle algılıyor.

Bilimde duanın ne olduğunu kavramamış olsa gerek, fal oklarıyla karıştırmış.

Aslında burada bilimin araştırdığı fal okları ile kehanet gerçekleşiyor mu gerçekleşmiyor mu? Bunu araştırmış. Elde edilen sonuç, bilimin ulaştığı sonuçla kuranın anlatmak istediği ile kesişiyor, sonuç aynıdır; pis, topluma zararlı şeylerdir.

Bu eski arap geleneklerine göre yaşamını çizenlere denmiştir ki; aklınızı başınıza alın, düşünün, her şey bir kadere ölçüye göre yaratılmıştır. Ölçüyü bilirseniz, hayatınızın kontrolü elinize geçer, yoksa fal oklarıyla ömrü tüketir, hayatınızı mahvedersiniz.

Enam 108;

Allah'tan başkasına  çağıranlara (dua edenlere) sövmeyin, aksi halde onlarda ilimleri olmadan, haddi aşarak Allah'a söverler. İşte böyle bütün ümmetlere amellerini süsledik. Sonra dönüşleri Rab'lerinedir. O zaman, yapmış oldukları şeyleri, onlara haber verecek.

Yeryüzünde ne kadar insan varsa, hepsinin dini anlayışı, algılayışı farklıdır, sahip olduğu anlayış da insanın kendi dinidir.

İnsanların kendi elleriyle(beyinleriyle) şekillendirdikleri  putlara tapınması, önyargılarının, istek arzularının, hayallerinin, duygularının esiri olması, kendi putlarını(benliğini) yüceltmesi, ona kendini adaması, yaşamını kurban etmesi , medet umması insanların cahilliği, ümmiliğindedir.

İnsanların temel görevi cahillikten, ümmilikten  mücadele ederek , sorgulayarak, düşünerek, araştırarak, yaşamı okuyarak sıyrılmak, ilmetmek ve bilgilenmektir.

İnsanları cahillikten kurtaracak temel araçlarda düşünmek, akletmek,  öğrenmek, geçmişi düzgün bir şekilde okumaktır.  

Bize bilgiler gelecekten değil geçmiş insanlık tecrübe ve kazanımlarından gelmektedir. 

İnsanlar önündeki her şeye geçmişin gözüyle bakmaktadır.

Geçmişte olan herşeyde insan için öğüttür, uyarıdır.

Gelecekten bakmaya çalışanlar fal okları kullananlardır, kehanetleri tutmaz.

Bilimde bunu kanıtlamıştır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.