Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İş Görüşmelerinde Mutlaka Sorulan 12 Soru

serapguner

Önerilen İletiler

1. "İÇECEK BİR ŞEY ALIR MISINIZ?"

Genelde uzmanlar bu teklifin reddedilmesi gerektiğini söylerler. Tabii kivirgulll.gif yanılıyorlar. Çayvirgulll.gif kolavirgulll.gif neskafe... Ne getirirlerse götürün. Zaten büyük ihtimal işe alınmayacaksınızvirgulll.gif bari hararetiniz gitmiş olur.

2. "SİZİ NEDEN İŞE ALALIM? FARKINIZ NE?"

En kılişe sorulardan biridir. Hepimiz insanızvirgulll.gif ne frakımız olacak k? Yine de işverene böyle dememek lazım tabii. "Ayağımda fazladan bir marmak var." veya "Dişlerimle sandalye kaldırabiliyor." tarzı şeyler de demmemeli. Övün kendinizi. Ancakvirgulll.gif çok fazla abartmadan. bu sefer de kendini beğenmiş görünmeyin müstakbel patronlara.

3. "5 YIL SONRA KENDİNİZİ NEREDE GÖRÜYORSUNUZ?"

"Sizin yerinizde." derseniz olmaz. Müdür sizi rakip görüp işe almayabilir. "Para pul sosyal statü... Bunlar benim için önemli değil. Bir lokma bir hırka yeter de artar bana." deyin. Ancak tabii ki gerçek düşünceleriniz bunlar olmayacak. 5 yıl sonra deli gibi para kazanıp ortamlardan ortamlara akacağınızı hayal edeceksiniz.

4. "ŞİRKETİMİZE BAŞVURMANIZIN SEBEBİ NEDİR?"

"Param pulum yok. İş arıyordum. İlanınızı gördüm kısmet belki ekmek çıkar dedim. Açım ulan aç!" tarzı cevaplar her ne kadar samimi ve gerçek olsa da işverenler tarafından pek tercih edilmez. Pohpohlayın şirketi. "Aman efendim siz şöyle büyüksünüz siz böyle süpersiniz. Aslansınız kaplansınız." deyin. En küçük işletmesinden en büyük holdingine kadar.

5. "YABANCI DİLLERİNİZİ NEREDE ÖĞRENDİNİZ?"

"İzlediğim filmlerden." demeyin. En ünlü kursların adını söyleyin. Sanki kalkıp onu mu araştıracaklar? Hatta İngiltere'ye Almanya'ya gittim öğrendim." deyin. Bunlar pembe yalanlar. Başınıza hiçbir iş açmaz merak etmeyin.

6. "KENDİNİZİ NASIL TANIMLARSINIZ?"

Zor bir soru. Tamamvirgulll.gif kendini tanıyorsun ama öyle pat diye de cevap verilmez ki. Normal yurdum insanıyımvirgulll.gif desen olmaz. Karşıdaki farklı bir şeyler bekler. İyi bir insan olduğunuzu söyleyin. Her gördüğünüz dilenciye sadaka verdiğinizi falan belirtin. Memleketlerini öğreninvirgulll.gif ben de oralıyım deyin. Sempatik bir ortam oluşsun.

7. "TAKIM ÇALIŞMASINDA ÜSTLENDİĞİNİZ ROL NEDİR?"
Sanki maça çıkılacakmış operasyona gidilecekmiş gibi sorulan soru. Tek cevabı var. "Liderim" demeniz gerekiyor. Lider olduğunuzu söylediniz misöylerken de yerinizde bir doğrulup göğsünüzü kabarttınız mı olay bitmiştir.

8. "ESNEK ÇALIŞMA SAATLERİ SİZİN İÇİN SORUN OLUR MU?"

Meali "Seni sabah 8'den akşam 11'e kadar çalıştıracam. Ni!"dır. Çünkü o esnek saatler nedense hep ileriye doğru esner. Hiç ufaldığı görülmemiştir. Bunu kabul edip etmemek size kalmış tabii. Kimisi çalışmayı deli gibi sever. Normaldir.

9. "YAPTIĞINIZ SPORLAR VE HOBİLERİNİZ NELERDİR?"

Spor kısmına yazılanlar konusunda hepimiz bazen abartıya kaçabiliyoruz. Oralara rafting bungee jumping dağcılık falan yazmayın. İnanmıyorlar. Hele de asgari ücret veren bir işe başvurduysanız ve adres kısmınızda da pek de zengin olmayan bir muhitin ismi yazılıysa. Yürüyorum koşuyorumcumartesileri 9-10 halı sahaya gidiyorum deyin.

10. "SON İŞİNİZDEN NEDEN AYRILDINIZ?"

Hiç de dürüst olmaya gerek yok bu konuda. "Şutladılar. K.çıma tekmeyi bastılar. Kovdular." derseniz baştan kaybedersiniz. "Vizyon farklılığı vardı." aramızda diyeceksiniz. "O şirkette kendime gelecek göremiyordum." diyeceksiniz. "Başarılarla dolu kariyerime rağmen sıkıldım. Farklı bir sektörde aynı başarıları tekrarlamak istiyorum." diyeceksiniz.

11. "BUGÜNE KADAR EN BAŞARILI OLDUĞUNUZ ŞEY NEDİR?"

Şanlı tarihinizdeki başarılardan bahsedin. UEFA Kupası'ndan bahsedin. 2002 Dünya Kupası'ndan bahsedin. Nasılsa başarılı olduğunuz bir konu yok. Mevzuyu değiştirme çabalarına girişin.

12. "ÜCRET BEKLENTİNİZ NEDİR?"

İki ucu kirli değnek bu soru. Az bir şey söylesen "Ezik bu. Azıcık para istiyor." derler. Çok istesen "Yuh anasını satayım. sanki muhtar Kent'i işe alıyoruz." derler. En iyisi ortada bir meblağ söylemek. Herkesin gönlü olsun.
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Bu şartlar onların çalışana vermiş olduğu yüklerden ibarettir. Bu yüklerle iyi geçinmek  gerek. İyi geçinmek derken, iş bulmak için doğru yolları izlerseniz, hem doğru işi bulmuş olursunuz, hem de bu sayede güzel bir hayatınız olur. iş bulmanıza yarayacak bilgiler barındıran bir makaleye ulaşmak için buraya tıklayın . Zaten gerekli olan araştırmayı yaptıktan sonra, gerekli olan bilgileri donatılarak gideceğiniz iş görüşmelerinizi olumlu sonuçlandırabilirsiniz. Aslında olay bu kadar basit. 

Bir İş Bulmak için 10 Akıllıca Yol

Bir işe sahip olmak, günümüzde kadın – erkek ayırmaksızın bir gereksinim haline geldi diyebiliriz. Eğer düzenli bir gelire sahip olmak istiyorsak, kendimize uygun bir işimiz olmalıdır. Bu iş, ya eğitimini aldığımız alanda ya da becerimiz olduğu bir alanda olabilir. Kendi iş yerimize sahip olabileceğimiz gibi herhangi bir şirketin çalışanı da olabiliriz. Peki, bu işi nasıl bulabiliriz?

İş bulmak birçok üniversite mezunu için oldukça stresli bir aşamadır. Günümüz işsizlik oranlarına baktığımız zaman ülkelerin en büyük sorunlarından biri olarak görülmektedir. Ayrıca bu yalnızca ülkemiz için değil, tüm dünya ülkeleri için geçerlidir. Gençlerin bir iş sahibi olabilmek için başvurduğu çeşitli yollar vardır. Gerek iyi bir akademik kariyere sahip olma gerekse becerisi olduğu alana yoğunlaşarak kendi işini kurma yoluna giderler.

Şimdi sizlerle bir iş bulmak için 10 akıllıca yolu paylaşmak istiyorum. Belki bunlardan bazılarını zaten biliyorsunuz. Ama yine de bir göz atıp atladığınız noktaları teyit etmekte fayda var.

1 Ne İstediğinize Karar Verin

Bir iş aramaya başlamadan önce ne istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Eğer karar verememiş veya bu konuyu atlamışsanız, bir iş bulduğunuz zaman memnun olmayabilirsiniz. Daha sonra da çekilmez bir iş hayatınız olabilir. Bu karşılaşılan büyük sorunlardan birisidir. İş hayatı ile ilgili sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız, nasıl bir iş yapmak istediğinize karar verin.

Eğitimini aldığınız alan, çalışmaya başladığınız zaman da sizi tatmin etmeyebilir ve yanlış bir alan seçtiğinizi anlayabilirsiniz. Hiçbir şey için geç olmadığını bilmeniz gerekiyor. Eğer eğitimini alarak bir mesleğe sahip olmuşsanız, mutlaka bir şekilde faydasını göreceksiniz. Ama mutlu olduğunuz bir iş alanı bulabilmek için kararınızı geç olmadan vermelisiniz. Günümüzde birçok kişi eğitimini aldığı işi yapmıyor ve çok daha mutlu olduklarından bahsediyor. Sizlerde buna karar vererek kendinize yeni bil yol çizmeli, nasıl bir iş istediğinize karar vermelisiniz.

2 At Gözlüklerinden Kurtulun

İşsizim diye yakınmak elinize hiçbir şey getirmeyecek ve sorununuzu çözmeyecek. Aynı şekilde işsiz olduğunu için ülkenin bulunduğu durumu yargılayarak da elinize bir şey geçmez. Elinizde var olan ise gençliğiniz ve dinamik beyninizdir. At gözlüklerinizden kurtularak dünyaya bir bakın. Sizinle aynı ülkede yaşamasına rağmen iş sahibi olup çalışan insanlar olduğunu görün. Demek ki, sizin için de uygun bir iş bir yerlerde sizi bekliyor. Ama sonsuza kadar beklemeyeceğini de bilmeniz gerekiyor.

Mezun olduktan sonra baktınız iş bulamıyorsunuz. Yakınmak yerine yapmanız gereken en faydalı faaliyet, dünya iş trendlerine bir göz atmak. Bakın bakalım insanlar hangi işleri yapıyor. Gelecek 10 yılın en parlak sektörleri hangileri. Bu sektörler arasında kendinize bir yer bulabilirsiniz. Bunun için ufkunuzu genişletmeniz, dünyadan haberleri takip etmeniz gerekiyor. Bugünün karlı işlerine bakmak yerine gelecekte yıldızı parlayacak işleri araştırmak iyi bir başlangıç olacaktır.

3 İnterneti Kullanın

İnternet günümüz gençlerine oldukça farklı alanlarla birçok fırsat sunuyor. Gerek gelirinizi internetten elde edebilir, gerekse iş bulmak için kullanabilirsiniz. Günümüzde bir şirkete gidip elden CV verme devri çoktan modası geçmiş olarak tanımlanıyor. Çünkü artık CV’niz internet. İnternette oluşturacağınız bir CV, çok daha geniş kitlelere ulaşacaktır. Bunun için birçok site olduğunu biliyoruz. Tüm bunların yanında sosyal kariyer sitesi olarak tanımlanan Linkedln, yeni nesil iş bulma yeri diyebiliriz. Bu site aracılığıyla önce kendinizi en iyi şekilde tanımlayan bir profil oluşturun. Daha sonra ilgi ve eğitim alanlarınıza yönelik grupları takip edin. Sürekli profilinizi güncel tutun ve trendleri takip edin.

İnternet iş bulmak için iyi bir araçken para kazanmak için de oldukça iyi bir araçtır. İnternetten para kazanmanın birçok yolu vardır. E-ticaret yapmak, blog sahibi olmak, Google reklamları, yatırım yapmak gibi daha birçok şekilde internetten bir iş modeli oluşturabilirsiniz. Bunun için özellikle niche adı verilen daha el değmemiş alanlar keşfetmeniz gerekebilir. Yatırım yapmak ise günümüzde üniversite öğrencilerinin bile bir tercihi haline gelmiştir. Forex piyasasında internetten yatırım yapabilir ve istediğiniz şekilde rahatça para kazanabilirsiniz. Forex nedir öğrenmek için burayı tıklayın.

4 Arkadaşlarınızla ve Ailenizle Konuşun

Kendinize yaratacağınız aktif bir sosyal çevre, iş bulma aşamasında size oldukça yardımcı olacaktır. Kaliteli sosyal bir çevreye sahip olduğunuz zaman iş fırsatları da önünüze beklemediğiniz zamanlar gelecektir. Eğer eve tıkılıp kalırsanız, hem dünyadan uzaklaşmış olursunuz hem de asosyal birisi olarak unutulursunuz.

Merak ettiğiniz alanlarla ilgili olarak birileriyle konuşmak size yol gösterici olacaktır. Kendi işinizi kurmak istiyorsanız, bu işi yapan kişilerle ilişkiler kurun. Size en doğru yolu o kişiler gösterecektir. Karşılaştıkları zorlukları da dinlemeyi ihmal etmeyin. Aldığınız kararlarda da ailenizin yanınızda olmasına dikkat edin. Çünkü karşılaşacağınız zorluklarda en büyük yardımcınız onlar olacaktır.

5 CV’nizi Çeşitlendirin

CV’niz ne kadar ilgi uyandırırsa o kadar şanslı olacaksınız. Örneğin üniversite isimlerinin bile ne kadar etkili olduğunu hepimiz biliyoruz. Eğer ismi meşhur bir üniversiteden mezun değilseniz bile, kendinizi geliştirmek sizin elinizde. Evet, bir klişe olarak bunu size daha öncede söylediler. Ama herkesin tek bir ağız olarak bunu söylemesi de doğruluğa işarettir. Kendinizi ülkenin en ücra köşesinde bile geliştirebilirsiniz. Gerçek bir başarı hikayesi yazmak sizin elinizde.

Sürekli eğitimlere, seminerlere, eğitiminiz aldığınız alan ile ilgili olsun olmasın kurslara katılmak size artı olarak geri dönecektir. Yöneticilik, insan ilişkileri, finansal bilgiler gibi alanlarda da bilginizin olması sizi diğerlerinden bir adım öne taşıyacaktır unutmayın. Genellikle işverenler tek tip insanlar yerine birkaç alanda bilgisi olan kişilerle çalışmayı ister. Sizlerde bir veya birkaç alanda daha kendinizi geliştirerek rakiplerinize fark atabilirsiniz.

6 Farklı İş Arama Kaynakları Bulun

İş arıyorsanız, gözünüzü dört açın. İş ilanlarına rastlayabileceğiniz birçok kaynak var. Gazeteler, internet siteleri, sosyal medya ağları, şirketlerin insan kaynakları sayfası gibi çeşitli yerleri sürekli olarak takip edin. İş dünyası ile ilgili dergileri, internet sitelerini, grupları takip edin. Ayrıca kendinize öyle güzel yetiştirin ki, gururla bir şirketin iş alım bölümüyle direkt iletişim kurun ve kendinizden bahsederek iş başvurusu yapın. Eğer bu kişilerin dikkatini çekmeyi başarırsanız, oldukça güzel bir adım atmış olacaksınız. Aynı zamanda özgüveniniz bu kişileri etkileyecektir. Ama bu noktanın oldukça hassas olduğunu da unutmamanız gerekiyor.

7 “Ne Çıkarsa Bahtıma” Demeyin!

Her gördüğünüz ilana başvuru yapmayın. Başvuracağınız ilanları özenle seçmelisiniz. İşsizliğin artık hat safhaya ulaştığı zamanlarda genellikle, kişiler her gördükleri ilana başvuru yaparlar. Bu iş ararken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisidir. İlanları gördüğünüz zaman iyice düşünün ve gerçekten size uygun mu, aradığınız özellikler bunlar mı, başarılı olabileceğiniz bir alan mı irdeleyin. Bu şekilde kendinize en doğru işi bulacaksınız.

Sizin vasıflarınıza uygun olan işlere başvurarak hem siz hem de işveren mutlu olacaktır. Vasıflarınızı olduğundan daha düşük veya daha yüksek göstermek mutsuz bir iş hayatına sahip olmanıza neden olacaktır. Beklentileri yüksek tutmak veya düşük tutmak gibi bir amacınız olmasın. Gerçekçi olmayı aklınızdan çıkarmayın! Belirtmekten çekindiğiniz yönleriniz varsa, bunları başka şekillerde yansıtmayın. Ya bu alanlarda kendinizi geliştirmeye gayret edin, ya da bu alanda bir beceriniz olmadığını kabul edin.

8 Güven – Ego

İş ararken kendinize güvenin. Bunu iş görüşmesi yapmaya gittiğiniz zaman insan kaynakları zaten hemen anlayacaktır. Ama güvenmek ve egoyu birbirine karıştırmamalısınız. Belki siz farkında olmazsınız ama iş görüşmesini yaptığınız kişi bu konuda sizden daha deneyimli unutmayın. Bu nedenle gerçekçi olun ve başarılarınızın, yeteneklerinizin olduğu alanlarda net olun. Ben şu alanda başarılıyım demek yerine ben bu alanda başarılı olmak için şu süreçleri geçirdim, bu eğitimleri aldım, burada deneyim kazandım diyebilmeniz gerekiyor. Yoksa herkes kendine göre en iyi çorbayı pişirir!

9 Yaptığınız Başvuruların Sonuçlarını Değerlendirin

Yaptığınız iş başvurularının sonuçları olumlu da olsa, olumsuz da olsa, mutlaka bilgi isteyin. Başvuru yaptığınız yerden olumsuz bir yanıt almışsanız, nedenini öğrenmek için geri bildirim isteyin. Bu sonuçlara göre de eksik olduğunuz alanlar varsa bu alanlarda kendinizi geliştirmeye bakın. Özelliklerinizle ilgili en doğru bilgileri bu alanda alabilirsiniz. Kimse eksik olduğu yönlerini kendine itiraf etmek istemez. Ancak bir başkasının size bunu söylemesi gerekir. İş başvurularında isteyeceğiniz geri bildirimler sayesinde de en iyi eleştiriyi almış olacaksınız.

10 Kariyer Fuarlarına Katılın

Fuarlar son derece faydalı etkinliklerdir. Kendi alanınızdan birçok kişiyle tanışma imkanınız doğar. Hangi alanda gelişmek istiyorsanız, o alana ait fuarları kovalayın derim. Çünkü en iyi olanakları buralarda bulacaksınız. Birçok firma ile birebir tanışma imkanı bulacağınız fuarlar, kendinizi göstermeniz için bir fırsattır. Ayrıca kendinizi geliştirebileceğinizi de unutmayın

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.