Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Seni Sevmiyorum Başbakan

irinçköl

Önerilen İletiler

Erkek egemen toplumda nasıl sömürü yoksa, kadın egemen toplumda da öyle sömürü yoktur (!).

Her ürünün ( av eti, kürk, kök bitkiler, meyvalar )  ihtiyaç oranında paylaşıldığı bir toplumda Kadın nasıl ekonomik anlamda erkeği sömürecek ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yalnız Ana Erkil dönemden sonra Ata Erkil dönem gelir. Yani, henüz yerleşik hayat ve toprak mülkiyeti yokken.

Nitekim, günümüz ilkel kabileleri Ata Erkildir.

Evet ataerkil düzene geçilmesiyle birlikte erkeklerin ekonomik hayattaki etkinlikleri ve üretimde ivme artmıştır. Tarım ve hayvancılıktaki uzmanlaşmayla birlikte erkeğin üretimde ve servetteki belirleyici özelliği artmıştır. Savaşlar nedeniyle ürettiğinden daha fazla  tüketen insanlarda bunları yerine koymak açısından savaşta tutsak ettikleri insanları da köleleştirmeye başladılar. Ortak mülkiyet sayılan üretim araçları da yeniden yapılandırılmaya başladı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her ürünün ( av eti, kürk, kök bitkiler, meyvalar )  ihtiyaç oranında paylaşıldığı bir toplumda Kadın nasıl ekonomik anlamda erkeği sömürecek ?

Tekrar girdim senin yüzünden.. smile.png

Kültür emperyalizmi diye bir şey duydun mu? Ana erkil toplumda kadınların erkeği sömürdüğüne ait çok yazılar okudum. Hatta kabile şefliği yapan kadınlar...

İyi istirahatler :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet ataerkil düzene geçilmesiyle birlikte erkeklerin ekonomik hayattaki etkinlikleri ve üretimde ivme artmıştır. Tarım ve hayvancılıktaki uzmanlaşmayla birlikte erkeğin üretimde ve servetteki belirleyici özelliği artmıştır. Savaşlar nedeniyle ürettiğinden daha fazla  tüketen insanlarda bunları yerine koymak açısından savaşta tutsak ettikleri insanları da köleleştirmeye başladılar. Ortak mülkiyet sayılan üretim araçları da yeniden yapılandırılmaya başladı.

Kölenin Meta özelliği olmasa kölecilik olmaz. Kölenin Meta değeri de özel toprak mülkiyetine ve Artı Değere bağlı.

Dolayısıyla, Sömürü Ata Erkiliğe geçişle değil, üretim yöntemlerinin gelişmesi ve Metanın ortaya çıkışıyla ilgilidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kölenin Meta özelliği olmasa kölecilik olmaz. Kölenin Meta değeri de özel toprak mülkiyetine ve Artı Değere bağlı.

Dolayısıyla, Sömürü Ata Erkiliğe geçişle değil, üretim yöntemlerinin gelişmesi ve Metanın ortaya çıkışıyla ilgilidir.

Tarım ve hayvancılıkta uzmanlaşmayla birlikte  yerleşik düzene geçiş de hızlandırmıştır. Dolayısıyla toplumsal yapıda yavaş yavaş değişmeye başlamış ve erkek  özellikle tarımda belirleyici ve üretken güç haline gelmiştir. Üretken ve belirleyici güç olması nedeniyle de  üretim araçlarının mülkiyeti erkeğe geçiyor ve ataerkillik yavaş yavaş yerleşiyor. Bu açıdan bakıldığında bana göre sömürü ataerkilliğe geçişle paraleldir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tarım ve hayvancılıkta uzmanlaşmayla birlikte  yerleşik düzene geçiş de hızlandırmıştır. Dolayısıyla toplumsal yapıda yavaş yavaş değişmeye başlamış ve erkek  özellikle tarımda belirleyici ve üretken güç haline gelmiştir. Üretken ve belirleyici güç olması nedeniyle de  üretim araçlarının mülkiyeti erkeğe geçiyor ve ataerkillik yavaş yavaş yerleşiyor. Bu açıdan bakıldığında bana göre sömürü ataerkilliğe geçişle paraleldir.

Aslında belki aynı şeyleri söylüyoruz ama ben yine de, neyi kastettiğimi açıklayayım.

Şimdi, bir ürünün takas değeri olabilmesi için öncelikle ihtiyaç fazlası üretilebilmesi gerekir. İhtiyaç fazlası üretilebilmesi için de üretim yöntemlerinin gelişmesi gerekir. Örneğin; tarımsa daha geniş alanları sürebilmek için, göçebe hayvancılıksa daha fazla et, yün, süt vs. elde edebilmek için sığırın, atın, eşeğin, koyunun, keçinin vs. evcilleştirilmesi. Bir ürünün değişim değeri bir kere ortaya çıktı mı gerisi gelir. Kabileler arası takas derken bölge sınırlarının netleşmesi önem kazanır ve savaşlar başlar. Doğal olarak bazı kabileler daha donanımlı ve güçlü çıkabilir ve daha büyük bir toprak parçasına veya daha büyük bir sürüye sahip olabilirler. İşte kan bağına bağlı Aristokrasi bu ilk güçlü kabilelerle ortaya çıkmıştır. Bazı kabileler ise, üretim araçlarından yoksun oldukları için diğerlerine bağımlı olmuşlardır. Bunlar da zamanla savaşlarla esir edilerek veya geçim için boğaz tokluğuna köle haline gelmiştir.

Oysa, Ataerkillik bu süreçlerden çok önce Anaerkilikten dönüşmüştür. Sebebi de yalnızca kadına bağlı sanılan doğurganlığın, erkeğe de bağlı olduğunun fark edilmesidir. Ataerkilliğe geçişten sonra ise uzun süre insanlar komünal yapılarını korumuştur. Ta ki üretim yöntemleri gelişene ve ihtiyaç fazlası artı değerin elde edilişine kadar. Testesteronun sahip olma, hırs üzerinde etkisi vardır elbet ama bu yalnızca sömürü düzenine ulaşılması için bir hız kazandırmıştır.

Yani, Ataerkilliğe geçiş ile üretim yöntemlerinin gelişmesi ve artı değerin elde edilişi başlamış ve sömürüye giden kapı aralanmıştır diyorsanız haklısınız. Yoksa, üretim araçları üzerinde ilk özel mülkiyet yine kabile bazındadır, kişisel değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İlkel Komünal Topluluklarda sömürü var mıydı ?

Komunal toplumsal demek. Simdi bu toplumun bir basi var miydi, ya da birisi baskasi adina emek harciyor ve calisiyor muydu? bu calismadan calisan degil de, calistiran maddi bir cikar sagliyor muydu?

Bunlar varsa, somuru vardir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Duygusal ( manevi )sömürü başkadır, ekonomik ( maddi ) sömürü başkadır. original.gif

Biz maddi olandan bahsediyoruz.

Sömürü sömürüdür. Ekonomiyi doğa mı yaratmıştır? Ekonomi de bir insan kültürüdür. Önemli olan insanın bir değer üretip o değer üzerinden diğerini sömürmesi. Bu din olmuş, etik olmuş, erk olmuş ne fark eder?

Buradaki arkadaşlar sanki ilkel toplumda yaşamış, oradaki sömürü hakkında maşallah en ince ayrıntıları konuşuyorlar. Anaerkil toplumda sömürünün olup olmadığını çok ta iyi biliyorlar. Erkil ne demektir?

Bir yerde İnsan varsa sömürü de vardır. Önemli olan sömürüye karşı edinilen bilgi ve bilinç. İlkel toplumda sömürüye karşı bilinç mi vardı?

Bilim, ilkel toplumdaki sosyal yaşam hakkında bulgulardan daha yeni yeni bir şeyler çıkartıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@@democrossian @@Suheyla @ @@irinçköl

Bakıyorum da sizler gibi düşünmüyorum diye hep bir ağızdan bana karşı linç kampanyası başlatmışsınız. İşte sizin demokrasi anlayışınız budur, kendiniz gibi düşünmeyeni kelime oyunları ile ezmeye çalışmak, yok efendim psikolojim mi bozukmuş, yok korku politikasıymış v.s. işte bu sizin nasıl da işinize gelmeyince başkalarının düşüncelerine tahammül edemeyişinizin örneğidir, bu demokrasi savunucularının ibretlik yazılarını tüm forum okusun ve ibret alsın.

Mektup ile kamuoyu oluşturmuyor sadece şov yapıyor. Gerçekten birşeylerin kötü gittiğini düşünen insanlar gerçek anlamda harekete geçer. Böyle sosyal medya ile ortalık karıştırmak sureti ile çözüm aranmaz. Bu kardeş yazdığı mektup ile baştan kaybetmiş zaten çünkü saygısız ifadeler var bu tarz ifadeler ile muhattap bulamaz.

Başbakanımız da en nihayetinde insan seven de olur sevmeyen de fakat sevenleri yok etmeye çalışmayı demokrasi savunucularına hiç yakıştıramadım. Hepinizin demokrasi anlayışını baştan sona gözden geçirmenizi ve neden farklı sese tahammül edemediğinizin sebeblerini bulmanızı öneririm.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakıyorum da sizler gibi düşünmüyorum diye hep bir ağızdan bana karşı linç kampanyası başlatmışsınız.

Diğer arkadaşlar cevap verecektir. Ben kendi adıma yazayım.

1- Linç kampanyası kesinlikle yok. Bu görüş te yine senin psikolojik yapından kaynaklanmış.  Aksine seni kazanmayı düşünüyoruz.

2- Ağzımız hep bir değil, yanılıyorsun. Birbirimizle en sert tartışmaları yapıyoruz.

İşte sizin demokrasi anlayışınız budur, kendiniz gibi düşünmeyeni kelime oyunları ile ezmeye çalışmak, yok efendim psikolojim mi bozukmuş, yok korku politikasıymış v.s. işte bu sizin nasıl da işinize gelmeyince başkalarının düşüncelerine tahammül edemeyişinizin örneğidir, bu demokrasi savunucularının ibretlik yazılarını tüm forum okusun ve ibret alsın.

Okusunlar tabi. Okusunlar da onlar da katılsın. Kimse sana psikolojin bozuk demedi. İnsanın psikolojik yapısı, davranışını düşüncesini çok yakından etkiler. Mesela benimkisi. Gün içindeki tahlillerim psikolojik durumumdan etkileniyor. Ama doğrusu, etkilenmemesini, tahlillerin bilimsel olmasını sağlamak.

Mektup ile kamuoyu oluşturmuyor sadece şov yapıyor. Gerçekten birşeylerin kötü gittiğini düşünen insanlar gerçek anlamda harekete geçer. Böyle sosyal medya ile ortalık karıştırmak sureti ile çözüm aranmaz. Bu kardeş yazdığı mektup ile baştan kaybetmiş zaten çünkü saygısız ifadeler var bu tarz ifadeler ile muhattap bulamaz.

Bu görüşünde yanlış. Mektup paralelinde düşünen milyonlarca insanlar senin dediğin gibi harekete geçti. Hem sosyal medyada fikirlerini belirtti hem de bunu pratiklerine yansıttılar. İstediğin bu değil mi? Ama sen illa ki şov diyorsan milyonlarca kişi de gerçek olarak görüyor. Yine geldik farklı düşüncenin gerçekliğine.  

Başbakanımız da en nihayetinde insan seven de olur sevmeyen de fakat sevenleri yok etmeye çalışmayı demokrasi savunucularına hiç yakıştıramadım. Hepinizin demokrasi anlayışını baştan sona gözden geçirmenizi ve neden farklı sese tahammül edemediğinizin sebeblerini bulmanızı öneririm.

Önce demokrasi anlayışını senin gözden geçirmen gerek. Zira bilmiyorsun. Demokraside farklı sese tahammül vardır ama, farklı sesle farklı yaşayanların yaşamına müdahale yoktur.

Bunu ciddiye al gözden geçir lutfen.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakıyorum da sizler gibi düşünmüyorum diye hep bir ağızdan bana karşı linç kampanyası başlatmışsınız. İşte sizin demokrasi anlayışınız budur, kendiniz gibi düşünmeyeni kelime oyunları ile ezmeye çalışmak, yok efendim psikolojim mi bozukmuş, yok korku politikasıymış v.s. işte bu sizin nasıl da işinize gelmeyince başkalarının düşüncelerine tahammül edemeyişinizin örneğidir, bu demokrasi savunucularının ibretlik yazılarını tüm forum okusun ve ibret alsın.

Nasıl bir linç kampanyasıymış bu ? Biz fikrimizi yazdık siz de karşıt fikrinizi söylediniz. Biz de elimizden geldiğince sizin yazdıklarınıza cevap veriyoruz. Şahsınıza hakaret olmadığı sürece bana göre bir sorun yok. Kendi adıma hakaret ettiğimi düşünmüyorum sadece yazdıklarınıza cevap veriyorum.

Kaldı ki  bu arkadaşın kamuoyu oluşturduğunu iddia eden sizsiniz. Sadece düşündüklerini yazmış. Kamuoyunun oluşma tarihi 31 mayıs. Hükümetin yaptıklarıyla bu kamuoyu zaten oluşmuş durumda.

Demokrasi sadece sandıktan çıkmayla olmaz .Bir kişi bile sizin gibi düşünmüyorsa onun hakkını ve isteklerini kollamak zorundasınız. Bu hükümet kaç senedir iktidarda insanların bunca senedir saygı duyup seslerini çıkarmıyor oluşu size bir şey ifade etmiyor mu acaba ? Neden şimdi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bana karşı linç kampanyası başlatmışsınız. 

Son derece yanlış düşünüyorsunuz. Linç kampanyası böyle olmaz. Biz sizin ifade ettiğiniz görüşlere katılmayıp kendi görüşümüzü söylüyor ve sizin görüşlerinizi eleştiriyoruz sadece. 

Herhalde polislerin insanları öldürme, sakat bırakma pahasına insanlık dışı müdahalelerine ses çıkarmayıp teşvik de eden bir kişiye saygılı bir dil elbette kullanılmayacak. Katiller, saldırganlar, eli palalı sopalı kişiler apaçık ortadayken suçluları korumak gibi bir insanlık suçu işleniyor. Saygı bunun neresinde?

Korkuya dayalı bir düzen özlemi içinde olduğunuz ise maalesef çok açık olduğu için, bu konudaki eleştirileri sonuna kadar hak ediyorsunuz. Ne yazık ki psikolojiniz tamamen korku üzerine biçimlenmiş. Bu da elbette inanç kaynaklı bir durum. Her zaman, her fırsatta söylüyoruz, laik olun, inançlarınızı siyasete karıştırmayın diye... Bu karıştırma böyle giderse ülkemiz açısından sonuçları çok vahim olur. İnançların siyasete karıştırıldığı bir ülke, çok büyük risklere açık, patlamaya hazır bir bombadır. 

Herkesin aklını başına alması, bu inanç bölücülüğünden uzak durması gerekiyor. Başbakan bu mektupla filan yaptıklarından vaz geçmez de, halk bu kamuoyu oluşturma, kamuoyunu uyarma çabalarına kulak vermeli. Ötekileştirmenin, ayrıştırmanın bir yandan din, bir yandan etnik kullanılarak ülkeyi nereye götürdüğünü görmeli. Yoksa sonuçlar gerçekten vahim olur.

Ülkede vatansever aydınlar hapislerde tutulurken işkenceci katil hizbullahçılar, mezhep temelli cinayet işleyen katliamcılar, satırlı sopalı katil saldırganlar, aleni kameralar önünde silahla cinayet işleyenler serbest bırakılıyor. Suriye'de çoluk çocuk katliam yapan elleri kan içinde teröristler, ülkemize serbestçe girip çıkıyor. Bomba patlıyor, yayın yasağı konuyor. Kan, cinayet, zulüm diz boyunu aştı. Kanda boğulmayı mı bekliyorsunuz, neyi bekliyorsunuz?  

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Komunal toplumsal demek. Simdi bu toplumun bir basi var miydi, ya da birisi baskasi adina emek harciyor ve calisiyor muydu? bu calismadan calisan degil de, calistiran maddi bir cikar sagliyor muydu?

Bunlar varsa, somuru vardir.

Topluluğun başı olması sömürü olduğunu göstermez. Kurt sürülerinin liderleri olması doğada sömürü olduğunu mu gösterir ?Sömürü insan icadıdır.

Komünal toplumsal demek değildir, toplumsal Sosyal demektir. Komünal, paylaşım esaslı toplumsallık demektir.

İlkel Komünler Klanlardır. Yani kan bağıyla birbirine bağlı akrabalık esasına dayanan toplumsal yapılardır.

Bir ailede babanın reis olması çocuklarını, karısını sömürdüğü anlamına gelmez.

Nasıl ki bir Ailede Babanın kazandığı ile elde ettiği ürünler herkesin ihtiyacına göre pay edilir, işte İlkel Klanlarda da böyledir. Yani; ne Şeflerin emeği ne de diğer üyelerin emeği sömürülmez. Yalnızca düzenin devamı için iş bölümü vardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sömürü sömürüdür. Ekonomiyi doğa mı yaratmıştır? Ekonomi de bir insan kültürüdür. Önemli olan insanın bir değer üretip o değer üzerinden diğerini sömürmesi. Bu din olmuş, etik olmuş, erk olmuş ne fark eder?

Buradaki arkadaşlar sanki ilkel toplumda yaşamış, oradaki sömürü hakkında maşallah en ince ayrıntıları konuşuyorlar. Anaerkil toplumda sömürünün olup olmadığını çok ta iyi biliyorlar. Erkil ne demektir?

Bir yerde İnsan varsa sömürü de vardır. Önemli olan sömürüye karşı edinilen bilgi ve bilinç. İlkel toplumda sömürüye karşı bilinç mi vardı?

Bilim, ilkel toplumdaki sosyal yaşam hakkında bulgulardan daha yeni yeni bir şeyler çıkartıyor.

Evet, bilgilenmeden fikir sahibi olunmaya, mantık ( olmayan ) yürüterek iddia sahibi olunmaya çalışılınca böyle yorumlar oluyor maalesef. Üzerlerinde bilimsel araştırma yapılan ve yapılmaya devam edilen hem Anaerkil hem de Ataerkil İlkel Klanların hala günümüzde varlıklarını sürdürdüklerinden bihaber olmak gibi. 

İlkel dinlerin değerleri tabiat güçlerinden korku duyulması nedeniyle üretilmiştir. İlkel insanların bu korkudan kurtulmak için büyücüye başvurması büyücünün inanmadığı bir değer üzerinden insanları kandırması mıdır ?

Büyücü 21.yy.dan zaman makinesi ile mi gelmiştir ilkel çağlara ? Büyücüyü ilkel dinin kaynağı olan korkudan muaf tutmanın temeli ne ? Nerede sömürü ?

Bir kabilede kararların -Kadın veya Erkek farketmez- bir Şef tarafından verilmesi mi sömürü ?  

Büyücü/Şef/Avcı/Toplayıcı/Adam/Kadın herkes işini yapıyor ve paylaşım ihtiyaca göre, olay budur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Topluluğun başı olması sömürü olduğunu göstermez. Kurt sürülerinin liderleri olması doğada sömürü olduğunu mu gösterir ?Sömürü insan icadıdır.

Komünal toplumsal demek değildir, toplumsal Sosyal demektir. Komünal, paylaşım esaslı toplumsallık demektir.

İlkel Komünler Klanlardır. Yani kan bağıyla birbirine bağlı akrabalık esasına dayanan toplumsal yapılardır.

Bir ailede babanın reis olması çocuklarını, karısını sömürdüğü anlamına gelmez.

Nasıl ki bir Ailede Babanın kazandığı ile elde ettiği ürünler herkesin ihtiyacına göre pay edilir, işte İlkel Klanlarda da böyledir. Yani; ne Şeflerin emeği ne de diğer üyelerin emeği sömürülmez. Yalnızca düzenin devamı için iş bölümü vardır.

Ben gosterir demedim. Hiyerarsi her zaman somuruye aciktir.

Ayni hata ve cagdisilik. Society, social; community, communal.

Bir toplum farkli sosyo-etik birliktelikler icerir.

Toplumsal sayisal ve nicelik icerir.

Sosyal nitelik ve fark icerir.

Toplumsal yapi tasimasi, onun sosyal fark tasiyip tasimadigini aciklamaz. En azindan karsi bir dusunce ve davranis icerebilir. Illaherkes bir degere biat edecek diye bir kural da yok.

Son iki cumlede zaten oyle bir iddia yok. Yalniz hiyerarsi vardir ve bu babaya bir reislik getirebilir ve evlat kazancini babasina verebilir. Babasi da burdan kendine maddi cikar saglarsa somuru olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

" İSE " sömürü olur.

Klan şefinin de elde edilen üründen ihtiyacı oranında faydalandığını anlatıyoruz, cevap söyle İSE, böyle İSE diye geliyor.original.gif

Somuru olmasi icin, sartlar gerekir. Iste iseler o sartlardir.

Toplumsal, Sosyalin Türkçesidir. Burada " Kitlesel " ile " Toplumsal " karıştırılmış.

Ayni inat devam ediyor. Nedeni de farkinin bilinc ve farkindaliginin olmamasi.

19.yy Kapitalist Mantık aşılamadığı için öyle geliyor olabilir. Hiyerarşinin olmasının sınıfsız toplumda sömürü ile hiçbir alakası yoktur.

Olmadigi nerden belli?

Bak mesela geyigi vuran, kendini hakli olarak geyiginin cigerine layik gorur ve o yer.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Olmadigi nerden belli?

Bak mesela geyigi vuran, kendini hakli olarak geyiginin cigerine layik gorur ve o yer.

original.gif  Aslan sürülerinde de ceylanı avlayan aslan ilk olarak ciğerini kendi yer. Bu da mı sömürü ? Hani doğada sömürü yoktu, sömürü insan icadıydı  ? Adam ihtiyacından fazlasını değil, ihtiyacı olanı alıyor. Bunun neresi sömürü ?

Hadi buna sömürü diyelim. Emeğin hakkını alması neden sömürü olsun ?Sosyalizmde de herkes ihtiyacı oranında değil, emeği oranında payını alır. Sosyalizmde de mi sömürü var ? stuart.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.