Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Seni Sevmiyorum Başbakan

irinçköl

Önerilen İletiler

Hiyerarşi olsun. Tabii ki olmali ama titreme ve korku olmasin.

Evet tabii. Yalnızca İslam değil, o dönemlere ait her inanç, her yönetim korkuyu içeriyor. Korkunun yerine başka şeylerin alması bilincin gelişimine ve türüne bağlı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hiyerarşi olsun. Tabii ki olmali ama titreme ve korku olmasin.

Hiyerarşinin olduğu yerde her türlü sömürü her türlü adaletsizlik, her türlü biatçılık, titreme, korku gırla gider. Eşitlik bilincinde olmayan hiyerarşinin olmamasını anlayamaz. Tıpkı köleci toplumda köleciliğin kalkmasına anlam veremeyenler gibi. Bilinç meselesi yani. Komünal yaşantı bilinci.. Bu bilince sömürü düzeninde elbette karşı çıkılacaktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hiyerarşinin olduğu yerde her türlü sömürü her türlü adaletsizlik, her türlü biatçılık, titreme, korku gırla gider. Eşitlik bilincinde olmayan hiyerarşinin olmamasını anlayamaz. Tıpkı köleci toplumda köleciliğin kalkmasına anlam veremeyenler gibi. Bilinç meselesi yani. Komünal yaşantı bilinci..

İlkel Komünal Topluluklarda sömürü var mıydı ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fark etmez, o  zaman bu dönemi soralım.

Afrika, Avustralya, Amazonlar vs. günümüz İlkel Komünal Topluluklarında sömürü var mıdır ?

Onu da bilemem. Benim istediğim sömürüsüz, sınıfsız, hiyerarşisiz bir düzen. Sizler buna ütopya diyebilirsiniz. Ama bilimsel mantıkta hedef budur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Onu da bilemem. Benim istediğim sömürüsüz, sınıfsız, hiyerarşisiz bir düzen. Sizler buna ütopya diyebilirsiniz. Ama bilimsel mantıkta hedef budur.

Yok ütopya demiyorum.

İlkel Komünal Klanlarda sömürü yoktur. Ama Şefler, büyücüler, iş bölümü, hiyerarşi vardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hiyerarşinin olduğu yerde her türlü sömürü her türlü adaletsizlik, her türlü biatçılık, titreme, korku gırla gider. Eşitlik bilincinde olmayan hiyerarşinin olmamasını anlayamaz. Tıpkı köleci toplumda köleciliğin kalkmasına anlam veremeyenler gibi. Bilinç meselesi yani. Komünal yaşantı bilinci.. Bu bilince sömürü düzeninde elbette karşı çıkılacaktır.

Meraba, kardesim sanirim ikimiz ayni seyden bahsetmiyoruz. Hiyerarşi derken. Olmazsa, senin elinde kullandigin bilgi sayar imkansiz calismazdi. Ucaklar ucmaz. Trenler gitmez. Evinde sular olmaz, elektrik olmaz. Herkes tarlada calisip eseklerine binip gelirdi.  Ama orda bile hiyerarşi var. Agalar var, ciftciler var degilmi?

Ben organizasyondan bahsettim, hiyerarşi derken. Bilmem siz neden?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben organizasyondan bahsettim, hiyerarşi derken. Bilmem siz neden?

Seninle çelişkiye düşeceğimi hiç tahmin bile etmem. Zira geçmişten beri tanıdığım mantıklı insansın.

Oraganizasyonun anlamının iş bölümü/planlama olduğunu, hiyerarşinin ise emir komuta zinciri olduğunu biliyorum.

Türkiyede böyle pardon. smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İlkel Klanlarda Kölecilik yoktu ki. Köleci topluma Metanın ortaya çıkışı yol açmiştir, yani sömürüye.

Hizmet diyince hemen köle mi anlaşıldı? Şimdi sözüm ona köle yok ama hizmet var. Şefin olduğu bir kabilede hizmet olmaz mı? Hiyerarşi nedir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hizmet diyince hemen köle mi anlaşıldı? Şimdi sözüm ona köle yok ama hizmet var. Şefin olduğu bir kabilede hizmet olmaz mı? Hiyerarşi nedir?

Biat ettirmek, hizmet etmek deyince ne anlaşılır ? original.gif

Hiyerarşide iş bölümü vardır. Ve elde edilen ürünü herkesin ihtiyacı oranında alması vardır İlkel kabilelerde. Sömürü yoktur yani.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Seninle çelişkiye düşeceğimi hiç tahmin bile etmem. Zira geçmişten beri tanıdığım mantıklı insansın.

Oraganizasyonun anlamının iş bölümü/planlama olduğunu, hiyerarşinin ise emir komuta zinciri olduğunu biliyorum.

Türkiyede böyle pardon. smile.png

Iste yeni bir sey ogrendim. Itiraf etmek isterim, ben hiyerarşinin ne olduguna sozlukte baktim. Manasi "hierarchy" dedi. Bunun ne oldugu Ingilizcede cok daha genis anlamda kullanilir. Neyse. Tesekkurler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Iste yeni bir sey ogrendim. Itiraf etmek isterim, ben hiyerarşinin ne olduguna sozlukte baktim. Manasi "hierarchy" dedi. Bunun ne oldugu Ingilizcede cok daha genis anlamda kullanilir. Neyse. Tesekkurler.

Hiyerarşi (Yunanca: "Ἱεραρχία"), bir toplulukta veya bir kuruluşta yer alan kişileri alt-üst ilişkileri, görev ve yetkilerine göre sınıflandıran sistemdir. -Wiki-

"deveden büyük fil var sistemi" , "ego manyaklarinin kendini yok etme modu" -ekşi sözlük-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Biat ettirmek, hizmet etmek deyince ne anlaşılır ? original.gif

Hiyerarşide iş bölümü vardır. Ve elde edilen ürünü herkesin ihtiyacı oranında alması vardır İlkel kabilelerde. Sömürü yoktur yani.

Evet ilkel kabilelerde  insanın insana sömürüsü yoktur. Ortak mülkiyet araçları vardır.Ve sadece cinsiyete dayalı iş bölümü söz konusudur. Erkekler yalnızca “av” işiyle uğraşırken, kadınlar, giysiler, ev işleri, yenilebilir bitkilerin bulunması, ekip-biçmek, yiyecek hazırlamak gibi görevleri üstleniyordu. Kadınların ev içi faaliyetleri, belirli ve düzenli bir geçim kaynağı sunarken, erkeklerin yürüttüğü avlanma işleri tesadüflere bağlı kalıyor; düzenli bir beslenmeyi güvence altına almıyordu. Bu durum, kadının ekonomik yaşamda daha etkin rol almasına neden oluyordu.  Üretim aletlerinin ve emek ürünlerinin toplumsal mülkiyetinin geçerli olduğu ilkel komünal düzen, hiçbir baskı ve sömürüye dayalı olmayan kadın egemenliği nedeniyle anaerkil toplumsal düzen diye bilinir. Yerleşik düzene geçişin başlamasıyla birlikte insanın insana sömürüsü de başlamış oldu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hiyerarşi (Yunanca: "Ἱεραρχία"), bir toplulukta veya bir kuruluşta yer alan kişileri alt-üst ilişkileri, görev ve yetkilerine göre sınıflandıran sistemdir. -Wiki-

Tamam. Bu da hierarchy dir. Aynisi. Ilk verdigim cevap dogrudur derim. Cunku "Hiyerarşi"  siz hic birsey yapmak imkansiz. Hic birsey. Herkes manajer olamaz. Birileri isci olmasi lazim degilmi? Herkes ayni zamanda basbakan olamaz. Herkes ogretmen olamaz, onlarin ogrenciye ihtiyaclari var. Herkes okulda bas ogretmen olamaz.

Ben bunda hic bir sorun gormuyorum. Yani Hiyerarşi olumsuz bir sey degil. Kotu degil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tamam. Bu da hierarchy dir. Aynisi. Ilk verdigim cevap dogrudur derim. Cunku "Hiyerarşi"  siz hic birsey yapmak imkansiz. Hic birsey. Herkes manajer olamaz. Birileri isci olmasi lazim degilmi? Herkes ayni zamanda basbakan olamaz. Herkes ogretmen olamaz, onlarin ogrenciye ihtiyaclari var. Herkes okulda bas ogretmen olamaz.

Ben bunda hic bir sorun gormuyorum. Yani Hiyerarşi olumsuz bir sey degil. Kotu degil.

1. Makamların, rütbelerin önem sırası, aslık ve üstlük düzeni, aşama gösterilerek yapılan sınıflama, aşama sırasınokta.png

Kaynak: http://hiyerarsi.nedir.com/#ixzz2akj5lNSq
"deveden büyük fil var sistemi" , "ego manyaklarinin kendini yok etme modu" -ekşi sözlük- smile.png

ing. hierarchy, pecking order, social order
Kaynak: http://hiyerarsi.nedir.com/#ixzz2akjinJbl
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Buradaki egemenlikten kasıt sömürü değil kadının ekonomik hayata daha çok katılımı ile alakalıdır. Yazdığım iletiyi ve ilkel komünal düzenlerin tarihini okursanız ,kelimelere dayalı cımbızlama tekniği ve kulaktan dolma bilgilerle  yorum yapmak yerine daha sağlıklı ve doğru yorumlar yapabilirsiniz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Buradaki egemenlikten kasıt sömürü değil kadının ekonomik hayata daha çok katılımı ile alakalıdır. Yazdığım iletiyi ve ilkel komünal düzenlerin tarihini okursanız ,kelimelere dayalı cımbızlama tekniği ve kulaktan dolma bilgilerle  yorum yapmak yerine daha sağlıklı ve doğru yorumlar yapabilirsiniz

Erkek egemen toplumda nasıl sömürü yoksa, kadın egemen toplumda da öyle sömürü yoktur (!).

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Üretim aletlerinin ve emek ürünlerinin toplumsal mülkiyetinin geçerli olduğu ilkel komünal düzen, hiçbir baskı ve sömürüye dayalı olmayan kadın egemenliği nedeniyle anaerkil toplumsal düzen diye bilinir. 

Yalnız Ana Erkil dönemden sonra Ata Erkil dönem gelir. Yani, henüz yerleşik hayat ve toprak mülkiyeti yokken.

Nitekim, günümüz ilkel kabileleri Ata Erkildir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.