Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Dikkatli olanları görelim

irinçköl

Önerilen İletiler

Bu bir mantık sorusu. Matematik sorusu kesinlikle değil. Ne 111 = 13 olabilir, ne 112 = 24 ve ne de diğerleri. Bu ifadelerin matematiğe aykırı oluşu, sorunun bir matematik sorusu olmadığının açık göstergesi. Matematikte eşittir işaretinin iki yanına ancak eşit ifadeler yazabilirsiniz. Ya 56 = 56 yazacaksınız, ya 28a = 56 yazacaksınız ki burada a = 2 olmak zorunda olacak. 

Soruda tuzak var. Size yazılmamış 116 = 68 ifadesini olmadığı halde yarattırıyor ve yanıltıyor. Halbuki bu bir mantık dizisi, matematik bir dizi değil. Size verilmemiş 116 = 68 ifadesini siz yaratıp arkasına 117 = 79 ifadesini koyamazsınız. Dizi mantık dizisi olduğu için verilenin dışına çıkamazsınız. Size 6. sırada 117 sayısı verilmiş. Siz bunu kendi kafanızdan 7. sıraya atamazsınız. Çünkü soru matematik sorusu değil. Soru tamamen mantık sorusu. 

Sebebi de açıkladığım gibi, verilenlerin matematiğe aykırı oluşu.

Matematikte örüntü konusunu bilmediğiniz açık .

Matematikte Örüntü Nedir?

Belirli bir kurala göre düzenli bir şekilde tekrar eden veya genişleyen şekil ya da sayı dizisine örüntü denir

Buradaki kural bana göre ;

111= 13  (1+1+1) dür Yani eşitliğin sol tarafındaki son rakam eşitliğin sağ tarafındaki ilk rakamı oluşturuyor. Yani 1 sıradaki sayı olduğunu göstermiyor. Bu kural 117 sayısına kadar devam etmiş. Bu kural uygulandığında  117 , 6.cı sayı olmuyor.Eşitliğin sağ yanındaki ilk rakamı  sıra sayısıdır deyip bunu  69 olarak kabul edemeyiz.

Eğer eşitliğin sol tarafındaki sayıların dizilişinin hiç bir anlamı olmasaydı şöyle bir örüntü de oluşturulabilirdi.

300 ( 120 yada 210)= 13  1.sayı (1) rakamların toplamı (3)

İşte o zaman eşitliğin sağ yanındaki 1,2,3,4 diye devam eden ilk rakamların sıra sayısı olduğunu iddia edebilirdik.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ewt benim demem o ki

bu soru Oss de sorulamaz ..

cunku belli bir ilke yok ..

''her sayi 11 artmali'' ilkesi ortak alinsa cevap 68

''sirali sayilarin duzenini bozmama'' ilkesi ortak alinsa 79 cikiyor ..

yoruma acik bir cozum yolu ile ortaya cikan farkli sonuclar hedeflenmis zaten ..

kesin bir cevabi yok - yani Oss gibi bir imtihanda direk sorulamaz .. ilkeli bir mantik yok cunku ..

ama soyle sorulabilir bu soru

yukaridaki tablodaki sonuc asagidakilerden hangisi olamaz ?

79, 68, 69 , 31

mesela 31 olamaz .. mantik baglantisi hicbir sekilde kurulamiyor ..

tartismaya gerek yok fazla .. herkesin buldugu sonuc dogru ama kimsenin buldugu sonuc MUTLAK degil ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Soru mantık sorusu olduğu için cevap 79'dur. Sıralamada en sondaki rakam başa geliyor ve tüm sayıların toplamı sona yazılıyor. Bu mantıkla cevap 79'dur. Her toplamda aynı sonuç çıkrar

11 1       13          1+1+1=  3  

11 2       2        1+1+2=   4

11 3       3        1+1+3 =  5

11 4       4         1+1+4 = 6

11      57          1+1+5=  7

11 7       79          1+1+7=  9

7                                  9

79

Evet bu da ilginc. Ustelik matematiksel +11 ile de uyusuyor.

Su ana kadar uc yol ve iki farkli rakam cikti.

Yollar

6.sira ve sayilarin toplami-69

+11 artis=79

Ucuncu yol-yukarida aciklanan-79

Var mi yeni yollar bulacak olan?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben 79 sayısının doğru olduğunu düşünüyorum .Matematikte bu konuya örüntü adı verilir.

Örüntüyü şöyle kurmuştum.:

111= 13 ise ; eşitliğin solundaki son rakam ,eşitliğin sağındaki ilk rakamı toplamı ise 2. rakamını oluşturuyor.

Eğer eşitliğin sağ tarafındaki ilk rakam kafaya göre bir sıralama ise ,yani 1,2,3 vs kafamıza  göre bir sıralama tarzı olsaydı  ikinci 112 rakamı da 1+1+2 =4 toplamını 2+1+1 olarak da yazar ikinci rakamı 4 olarak elde edebilirlerdi. O halde  eşitliğin solundaki sıralama da belli bir periyoda göre gitmiş. Bu nedenle bana 79 daha mantıklı görünüyor

14.iletide bunu söylemiştim :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
  • 3 ay sonra...
  • 2 hafta sonra...

79 da olabilir gibi görünüyor. Ama bu da tuzak. Çünkü 79 olabilmesi için sıralama gerekmiyor. Yani sıralama yapılmadan soru örneğin şöyle olsa, cevap 79 olurdu:

112 = 24

111 = 13

114 = 47

113 = 35

115 = 57

117= ?

Bunun yanıtı kesinlikle 79. Fakat sorulan soruda sıra takibi zorunlu kılınmış. O halde sıralamaya uyulacak mantığı çıkıyor. 1. satır, 2. satır, 3. satır, 4. satır, 5. satır ve 6. satır sıraya sokulmuş. Demek 6. satırdaki sonuç 6 ile başlayacak sonucu çıkıyor burdan.

Yoksa yanıt 79 derdim.   

79 olmayışının bir başka nedeni, soruda 116 = 68 in atlanmış olması. Bu satır olsa, sıralı olduğu halde yanıt 79 olurdu. 

Sıra izleniyor, ama satır atlanıyor. İşte bu iki durum, 79 seçeneğini düşürüyor. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

116 olsaydı arada o 68 olurdu

117'ye atladığına göre o halde cevap bence de 79'dur. 

Bence de böyle..

@@gloria, dilin sürçmüş, 69 diyecektin...

hayır 68 doğru olan smile.png

ya ne olmuş burada, kafamı allak bullak etmişsin.. cevap 79 dedim, 68'ler 69'lar nereden cıktı biggrin.png Modum ne benim bugün acaba biggrin.png

Cevap kesinlikle 79, asla ama asla değiştirmem, arada söylediklerim benim bile ne dediğimi çok iyi bilmediğim muhtemelen hezeyan içinde olduğum bir anda yazılmış kafa karışıklıklarından başka bir şey değildir.

Cevap 79

68 cevabı eğer 116'yı sorsaydı verilebilirdi..

ama 117 soruluyor ...

(tıpkı ilk başta dediğim gibi)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
  • 4 ay sonra...

69 doğru görünüyor.

Eşitliklerin sonundaki 2 haneli rakamın ilki aşağıya doğru 1,2,3,...şeklinde sıralanmış.

Eşitliklerin sağındaki 3 haneli rakamın ikincisi rakam değerleri toplamı olarak,

Yani; 111: 1+1+1 =3, 112: 1+1+2=4....böylece gitmiş.

O nedenle,

117=69

Ama fark ettiysen 115 ten 117 ye geçmiş yani 79 olacak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...
  • 1 yıl sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.