Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

HZ. İBRAHİM HAKKINDA KISA BİR HİKAYE

selef_61

Önerilen İletiler

HZ. İBRAHİM HİÇ MİSAFİRSİZ YEMEK YEMEZMİŞ.BİR GÜN GELMİŞ HZ. İBRAHİME HİÇ MİSAFİR GELMEZ OLMUŞ.ÇOK ÜZÜLMÜŞ.MİSAFİR GELMEDİĞİ İÇİN BİR AY BOYUNCA YEMEK YEMEMİŞ.TEK ÇAREYİ DIŞARI ÇIKIP MİSAFİR ARAMAKTA BULMUŞ.

ÜZÜNTÜLÜ BİR ŞEKİLDE İLERLERKEN YOLDA KENDİSİ GİBİ ÇOK ÜZGÜN BİR ADAMA RASTLAMIŞ.ADAMA DERDİNİ SORMUŞ.ADAM:

"_BEN HİÇ MİSAFİRSİZ YEMEK YEMEZDİM.AMA BANA TAM ÜÇ AYDIR MİSAFİR GELMİYOR.BU YÜZDEN BENDE DIŞARI MİSAFİR ARAMAYA ÇIKTIM "DEMİŞ.

HZ. İBRAHİM MİSAFİRİNİ BULMUŞ AMA ADAM TAM ÜÇ AYDIR MİSAFİRSİZ KALMIŞ.HZ. İBRAHİM İSE BİRAY.BÖYLE DÜŞÜNDÜKTEN SONRA ADAMIN DAVETİ ÜZERİNE ADAMIN EVİNE GİTMİŞ.ADAM MİSAFİRİ İÇİN ELİNDEN GELEN HERŞEYİ HAZIRLAMIŞ.YEMEK BİTTİKTEN SONRA ADAM HZ. İBRAHİMİ BİR ODAYA GÖTÜRMÜŞ.ORADAN İSTEDİĞİ HEDİYEYİ ALMASINI SÖYLEMİŞ.HZ. İBRAHİM:

"_YOK SAĞOL BEN BİŞEY İSTEMİYORUM.SADECE BENİM İÇİN DUA ET YETER "DEMİŞ.

ADAM:

"_İŞTE BEN BU İSTEĞİNİ YERİNE GETİREMEM."DEMİŞ.

HZ. İBRAHİM NEDENİNİ SORMUŞ:

ADAM:

"_BENİM ALLAH TAN YILLARDIR İSTEDİĞİM BİŞEY VARDI ONUN İÇİN SÜREKLİ DUA ETTİM DURDUM YILLARDIR.AMA GERÇEKLEŞMEYİNCE BIRAKTIM BENDE DUA ETMEYİ."DEMİŞ.

HZ. İBRAHİM:

"_PEKİ NEYDİ BU İSTEĞİN DEMİŞ"DEMİŞ.

ADAM:

"_BENİM ZAMANIMDA YAŞAYAN BİR PEYGAMBER VARMIŞ.ONUN HEP EVİME GELİP BENİM MİSAFİRİM OLMASINI İSTEDİM AMA OLMADI."DEMİŞ.

BUNUN ÜZERİNE HZ. İBRAHİM:

"_ŞÜKÜRLER OLSUN Kİ ALLAH SENİN DUALARINI KABUL ETTİ. O PEYGAMBER BENİM."DEMİŞ.

ARKADAŞLAR BEN BU HİKAYEYİ Bİ KİTAPTA OKUMUŞTUM.ÇOK BEĞENDİM.DOĞRU MU YANLIŞ MI BİLMİYORUM.AMA GALİBA DOĞRU.BEN OKUDUM BEĞENDİM.SIRA SİZDE.................................

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her beğendiğine inanan bir yapınız mı var? Yazık..

Hz. İbrahim hangi tarihlerde yaşadığını biliyor musunuz?

O'nun hakkında yazılı kaynak olarak ne var?

Sadece kutsal kitaplar. Kur'an ve Tevrat'da bahsedilenler..

Bunların dışında bir bilgi veren bu bilgiyi nereden bulmuştur sizce?

Yalancı kafasından...

Ama istersen ve inanıyorsan eğer Hz. İbrahim hakkında kaynak kitap olan Tevrat ve Kur'an'dan doğruları yazalım. Ama beğeneceğini sanmıyorum..

Peki o halde tercih beğenmeyeceğin Kutsal kitaplardaki doğrular mı olmalı?

Yoksa beğeneceğin uydurma kitaplardaki yalanlar mı?

Buna sen karar vereceksin..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Pante;müsadenle sana bir iki şey sorabilirmiyim beni yanlış anlamayacağını ümid ediyorum.

ALLAH'a inanıyormusun?müslümanmısın?"

Süheda kardeşim;

Benim yazımın ardından sorduğun bu soru öylesine garip ki?

Yazımda Allah tarafından gönderildiğine inanılan kutsal kitaplar varken, kaynağı belirsiz ve uydurma olduğu apaçık kitaplara inanmanın yanlış olduğunu yazıyorum. Geçmiş çağlardaki peygamberler ve olaylar hakkında Kur'an ve Tevrat'tan başka bir kaynağın olamayacağını belirtiyorum.

Sonuçta bana Allah'a inanıp inanmadığım soruluyor.

İslam'ın amentu'sunda kitaplara inanmak varken, kitapların adı değil, içinde yazılanlar kastediliyor.

Tevrat'ın ve Kur'an'ın içinde yazılanları bırakıp, bilmem kimin kitaplarını referans alanlar asıl gerçekten Allah'a inanıyorlar mı?

Kur'an'ı yetersiz bulup, Allah'tan olmayan hadis-sünnet kitapları ile farkında olmadan aynı ad altında ama farklı bir dine sürüklenenler, başkalarından önce kendilerini sorgulasınlar.

Daha iyi anlaşılabilmem için ben sana bir soru sorayım:

Örneğin Nuh Tufanı hakkında nereden bilgi edinebilirsin. Bir ödev hazırlayacak olsan kaynakların neler olur?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben Allah'ın dinindeyim. Din ve mezhepler dünyevidir. Hepsi dejenere olmuş, bozulmuşlardır.

Bana bir örnek ülke, örnek kişi-lider, örnek yol-mezhep gösterebilir misin?

Her çağa göre Allah'ın hükümleri değişerek gelmiş. Tevrat'ın yerini İncil, İncil ve Tevrat'ın yerini Kur'an almış. Kur'an'dan sonra gönderildiğini iddia edenler var. Bahailik dini var. Peygamberinin Hz.Bahaullah, kitabının Kitab-ı Akdes olduğu açıklanıyor. Son din bizimki diyorlar. Bugünlerde Nur Tv.de peygamberliğini ve kitabını anlatan Efendi hazretleri İskender Ali Mihr var.

Çağın yeni hükümlerinin Allah tarafından kendileri vasıtasıyla gönderildiğini öne sürüyorlar.

Bunlara mı inanalım?

Kur'an'ın evrensel olduğuna, onda yazılı hükümlerin kıyamet kopana kadar geçerli olacağına mı inanalım?

Belki de kıyamet 100.000 sene sonra kopacak. Kim bilebilir? !00.000 sene boyunca Kur'an'daki hükümlerle insanlık idare edilebilir mi?

Yoksa, Allah'ın Tevrat, Zebur, İncil ve Kur'an ile bir yol gösterdiğini, bir uyarıda bulunduğunu, insanların bundan sonra akıl ile, ilim ile doğruları kendilerinin bulup düzenlemesi örneğini verdiğini mi düşünelim.

Allah, aciz miydi, tek kitap gönderip, o kitapta ilelebet geçerli hükümlerini emredemez miydi?

Bakınız. Böyle olmayacak. Kuran-ı Kerim'de bir galubela açıklaması var. En iyisi size bir başlık açıp, gerçek müslümanlıktan ne anladığımı açıklayayım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yalancı kafasından...

Ama istersen ve inanıyorsan eğer Hz. İbrahim hakkında kaynak kitap olan Tevrat ve Kur'an'dan doğruları yazalım. Ama beğeneceğini sanmıyorum..

sayın panteidar

senin yazımı tam olarak okuduğuna inanmıyorum.çünkü ben sadece beğendim dedim.inandım demedim.bence yazdıkların yazımla hiç uyumlu değil.sana bir örnek vereyim.ben genelde sürekli kitap okuruum.yazarlar çok duygusal bir biçimde anlartırlar hikayeleri.ama çoğu da uydurmadır.ama gene de kendimizi tutamayıp kaptırırız.kimse bunu inkar edemez.şimdi sen de bu hikayeyi okudun.ve hz. ibrahim üzerine yazılmış belki de gerçek olmayan bir hikaye farzet.

bunu bu kadar büyütmenin anlamı yok.

daha sonra uydurma kitaplar diye bir tabir kullanmışsın.peki sen bunların uydurma olduklarını nereden biliyorsun galiba hikayenin gerçeğini biliyorsun.o zaman anlatta dinleyelim.

selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Selef61;

Hikayeyi tamamen okudum. Beğenebilirsin tabi. Ben de beğendim.

Benim anlatmak istediğim konu ayrı.

Dediğin gibi böyle binlerce kitap var. Bu kitaplardaki konuları yazanlar, bilinmeyen tarihte olanlar üzerine yazıyorlarsa eğer;

Ya o tarihten günümüze bir yazıt, bir kitap vardır ve ondan alıntı yapmıştır.

Ya da uyduruyordur.

Şöyle örnek vereyim;

Türklerin kökeni tam olarak bilinmiyor. Sümerlerin, Etrüsklerin Türk olduğunu iddia edenler var. Hatta Kızılderililerin, hatta Japonların bile. Hatta ve hatta zenciler hariç tüm beyazların Türk olduğunu, Nuh peygamberin Türk olduğunu öne sürenler var. Siz bu iddiada bulunanlara neye göre inanırsınız?

Belki beğenebilirsiniz. Ne güzel. Nuh peygamber Türkmüş diye. Peki kanıt, belge, ispat? Yok.

Yazarın biri kalksa, Nuh peygamber hakkında bir hikaye yazsa, hikayenin arasında da;

" Benim soyumdan bir kavim doğacak ki onlar çok şanlı bir tarihe sahip olacaklar ve Türk diye anılacaklar."

diye yazsa inanacak mıyız? Bu yazıyı nereden aldığını soracağız, kaynağını soracağız.

"Hadisten"diyemez. Geçersiz. Herkesin ittifakla kabul ettiği, doğruluğu kuşku içermeyen sağlamlıkta olması lazım.

"Başka bir kitaptan." da diyemez. Başka bir kitap kaynak olamaz. O döneme ait bir kaynak olması gerekir.

Dolayısıyla eski çağ peygamberleri hakkında ise tek kaynak vardır. Allah tarafından vahyedildiğine inanılan kutsal kitaplar. Bunun dışında bir kaynak yok, yok, yok...

Şimdi Kur'an'da bazı kıssalar anlatılmıştır. Ama peygamberler tarihi olarak asıl zenginliğe sahip olan kitap Tevrat'tır. Ne yazık ki, kaynağı belirsiz, uydurma kitaplara inananlar, Allah'ın bildirdiği ve Kur'an'da da tasdiklenen Tevrat'a inanmamakta, tahrif edilmiş demektedir. Allah'ın söylemediğini söylemekteler, okunmasını yasaklamadığını yasaklamaktalar. Üstelik neredeyse tamamına.

İbrahim peygamber hakkında buyrun siz okuyun. Yorum sizin..

-http://www.incil.info/incil-eskiceviri/Yar.htm-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

selam panteidar

senin istediğin insanların doğruyu söylemesi.evet herkes bunu ister.ben debu konularda hassasımdır.özellikle allahın ayetlerini peygamberimizin hadislerini yalanlayanlar var.ama ben böyle bişey yapmadım.sadece kimseye en ufak zararı ve hatta yararı bile olamayacak bir hikaye yazdım.bunda bu kadar ileri gitme.ama eğer bu konuyla gerçekten yakından ilgileniyorsan aç bi sayfa hep beraber tartışalım.ve şunuda eklemek istiyorum.ben iyi bir müslüman olduğuma inanıyorum.bu yüzden gerçek ya da yalan olsun bi hikayeyle değişecek kadar da seviyesiz değilim.

selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Musa Aleyhisselam bir gün:

Ya Rabbi Cennet te benim komşum kim olacak bana bildirde gidip onunla görüşeyim.dedi Musa Aleyhisselama şöyle vahiy edildi:

Falan beldeye git! Orada çarşının başında bir kasap dükanı var.O dükkanın sahibi olan kasabı gör!O veli bir kulumdur yanlız bilesin ki onun çok önemli bir işi vardır çağırırsan gelmez. İşte o senin cennette ki komşundur.Musa Aleyhisselam hemen bildirilen yere gitti kasabı buldu ve ona:

Ben sana misafir geldim dedi. Kasap Musa Aleyhisselam ı tanımıyordu Ona hoşgeldin deyip bir kenara oturt tu.Dükkandaki işi bitincede alıp eve götürdü evinin baş köşesine oturtup bol ikramda bulundu.Musa Aleyhisselam ev sahibini dikkatle takip ediyordu.Ev sahibi kasabın ocakta çömlek içinde et pişirdiğini gördü.Et pişince çömlekteki eti küçük küçük parçalara ayırdı bunları bir tabağa koyup bir kenara bıraktı.Sonra bir et parçası daha çıkartıp onuda misafiri Musa Aleyhisselam a ikram ederek dedi ki:

Benim önemli bir işim var.SEN beni bekleme yemeğini ye!

Sonrada yanından ayrıldı önemli bir işim var deyince Musa Aleyhisselam önemli işi nedir diye merak etti ve gizlice kasabı takip etti.Kasap Musa Aleyhisselamın yanından ayrıldIktan sonra yanındaki odaya geçti.Duvarda asılı duran büyük bir zembili indirdi.Zembilde çok ihtiyar mecalsiz bir kadın vardı.Kadına küçük küçük parçaladığı etleri yedirdi.Karnını güzelce doyurduktan sonra altındaki kirlenmiş bezleri aldı yerine temizlerini koydu.Sonra kirli bezleri yıkayıp astıktan sonra ellerini yıkayıp Musa Aleyhisselam ın yanına geldi.Daha yemeğine başlamadığını gören kasap sordu.

--Nİiçin yemeğe başlamadınız?

Musa AleyhisselaM

--Sen bana zembildeki sırrı söylemadikçe bir lokma bile yemem.

dedi.

Madem merak ettin anlatayım:

E y misafir bu zembildeki benim yaşlı annemdir. Çok yaşlı olduğu için takatten düştü.Evde bakacak başka kimsemde yok.Evleneceğim fakat hanımım anNEmi incitir onu üzer diye evlenemiyorum.İşe gittiğimde herhangi bir hayvanın kendisine zarar vermemesi için onu gördüğün gibi zembile koydum.Hergün gelip iki öğün yemek yediriyorum.Diğer hizmetlerini de görüp gönül rahatlığıyla işime gidiyorum.

Bunun üzerine Musa Aley hisselam dedi ki:

Ancak anlamadığım birşey daha var. Sen annene yemek yedirip su içirdikten sonra dudaklarını kıpırdatıp birşeyler söyledi sen de AMİN dedin.Annen nedediki sen amin dedin?

Annem her hizmet edişimde Allah seni Cennet te Musa Aleyhisselam a komşu eylesin diye dua eder.Ben hiç ihtimal vermediğim halde bu güzel dua ya amin derim.Ben kimim ki O büyük peygambere komşuluk edeyim. O nunla komşuluk edecek ne amelim var ki??O zamana kadar kim olduğunu saklayan Musa Aleyhisselam buyurdu ki:

Ey Allah ın sevgili kulu ben Musayım.Beni sana Allah-u Teala gönderdi.Annenin rızasını kazandığın için Cennet-i Alayı ve orada bana komşu olmayı kazandın.Kasap hemen kalkıp Musa Aleyhisselam ın elini öptü ve sevinç içinde yemeğini yedi.ALLAH-U TEALA SİZLERİ ANNE ŞEFKATİNDEN MAHRUM ETMESİN ve ANNE BEDDUASINDAN UZAK KILSIN.AMİN

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya Rabbi Cennet te benim komşum kim olacak bana bildirde gidip onunla görüşeyim.dedi Musa Aleyhisselama şöyle vahiy edildi (çoban)

İki kelime güzel bir bir şey anlatmak için,bir çuval dolusu masala ve Allaha iftira etmeye ne gerek var.

Yüce Allah Musaya bu vahyi hangi kitapta yapmış? Hiç biryerde.

Burda bir takım erdemli insanlar masalların zararından bahsederken,birilerinde ısrarla masal anlatma dürtüsü kabarıyor galiba !!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya Rabbi Cennet te benim komşum kim olacak bana bildirde gidip onunla görüşeyim.dedi Musa Aleyhisselama şöyle vahiy edildi (çoban)

İki kelime güzel bir bir şey anlatmak için,bir çuval dolusu masala ve Allaha iftira etmeye ne gerek var.

Yüce Allah Musaya bu vahyi hangi kitapta yapmış? Hiç biryerde.

Burda bir takım erdemli insanlar masalların zararından bahsederken,birilerinde ısrarla masal anlatma dürtüsü kabarıyor galiba !!!

bizim bu kadar çuval dolusu masalımız varken buyrun sizin bir tek masalınız bile yok acaba neden?hem size bir şey söyleyeyim hatta kullandığınız isim bile islama aittir hak ve batıl derken hak ile kendini batıl ile de sizi kasdetmiştir bunu bildiğin halde kendine haksöz diyon bu bi çelişki değilmi yoksa sen ********?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bizim bu kadar çuval dolusu masalımız varken buyrun sizin bir tek masalınız bile yok acaba neden?hem size bir şey söyleyeyim hatta kullandığınız isim bile islama aittir hak ve batıl derken hak ile kendini batıl ile de sizi kasdetmiştir bunu bildiğin halde kendine haksöz diyon bu bi çelişki değilmi yoksa sen ********?

Eğer bir şey anladı isem sünni olayım yada masal cı :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eğer bir şey anladı isem sünni olayım yada masal cı :D

serbestsiniz olmak istediğiniz şeyi olun!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

aslında çobanın bana yazdığı itirazda çok şey var anlayan için ama ben işi espiriye döktüm ki ibretli bir vesika olsun diye ama yağmur arkadaş alakasız araya girmiş

çoban demiş ki

Şimdi uyarı almamak için nasıl bir kelime kulllanacam bilmiyorum

En iyisi bir kıyasla anlatalım

Ahlaklı bir kişi, hırsızın birine yaptığı işin kötü olduğunu anlatmaya çalışıyor.Hırsız bundan ders alacağına başlıyor kendini savunmaya

Benim çalıp çırpmayla elde ettiğim bu kadar malı mülküm var, senin karnını doyuracak paran bile yok. Hem sana bir şey diyeyimmi bizim bu toplumda çalıp çırpanlar adam yerine konulur,senin gibi dürüst olanlarda enayi sayılır. Bunu bildiğin halde kendine dürüst diyosun bu bir çelişki değilmi yoksa sen ;;;;;;;;;;

Coban adlı arkadaş hurafeleri ve masalları erdem biliyor, birde bununla iftihar ediyor bunlarda yetmiyor bu yaptığını islamla özdeş kılarak beni islam düşmanı ilan ediyor

hadi buyurun burdan yakın

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

aslında çobanın bana yazdığı itirazda çok şey var anlayan için ama ben işi espiriye döktüm ki ibretli bir vesika olsun diye ama yağmur arkadaş alakasız araya girmiş

çoban demiş ki

Şimdi uyarı almamak için nasıl bir kelime kulllanacam bilmiyorum

En iyisi bir kıyasla anlatalım

Ahlaklı bir kişi, hırsızın birine yaptığı işin kötü olduğunu anlatmaya çalışıyor.Hırsız bundan ders alacağına başlıyor kendini savunmaya

Benim çalıp çırpmayla elde ettiğim bu kadar malı mülküm var, senin karnını doyuracak paran bile yok. Hem sana bir şey diyeyimmi bizim bu toplumda çalıp çırpanlar adam yerine konulur,senin gibi dürüst olanlarda enayi sayılır. Bunu bildiğin halde kendine dürüst diyosun bu bir çelişki değilmi yoksa sen ;;;;;;;;;;

Coban adlı arkadaş hurafeleri ve masalları erdem biliyor, birde bununla iftihar ediyor bunlarda yetmiyor bu yaptığını islamla özdeş kılarak beni islam düşmanı ilan ediyor

hadi buyurun burdan yakın

hırsız olmaktansa enayi olmaya ben razıyım sayın haksöz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 7 yıl sonra...
Misafir Din KÜLTÜRÜ

HZ. İBRAHİM HİÇ MİSAFİRSİZ YEMEK YEMEZMİŞ.BİR GÜN GELMİŞ HZ. İBRAHİME HİÇ MİSAFİR GELMEZ OLMUŞ.ÇOK ÜZÜLMÜŞ.MİSAFİR GELMEDİĞİ İÇİN BİR AY BOYUNCA YEMEK .

.

.

.

ARKADAŞLAR BEN BU HİKAYEYİ Bİ KİTAPTA OKUMUŞTUM.ÇOK BEĞENDİM.DOĞRU MU YANLIŞ MI BİLMİYORUM.AMA GALİBA DOĞRU.BEN OKUDUM BEĞENDİM.SIRA SİZDE.................................

okuması kolayda yazması çok zor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 7 ay sonra...
  • 7 ay sonra...
Misafir deniznilayyy

Yalancı kafasından...

Sana katılıyorum kardeş. 

Gerçekten her beğendiğine inanıyor musun ?

Din öğretmenin mi söyledi yoksa?

Her dediğini not mu aldın?

İşsiz gibi yazdın mı? biggrin.png biggrin.png

Yoksa internet sitelerinden mi buldun.

Kopyala yapıştır yapıp.

Şimdi bizim din hocası da ödev verdi.

Şimdi ben bunu yazarsam ne olacak?

Ya yanlış çıkarsa?

Doğruluğunu bilemem.

Şimdi yanlış çıkıp,ben bunu sınıfa okusam,herkes ''YANLIĞĞĞĞĞĞŞŞŞŞŞŞŞŞ'' diye bağırmaz mı?

Bağırır,bizim sınıf yapar.

Efe,Buğra,''Arda'',Cemre,Zeynep...,yaparlar.

O yüzden yalan yanlış yazmadan önce bi düşün derim sana.

HADİ BY!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...
  • 1 ay sonra...

HZ. İBRAHİM HİÇ MİSAFİRSİZ YEMEK YEMEZMİŞ.BİR GÜN GELMİŞ HZ. İBRAHİME HİÇ MİSAFİR GELMEZ OLMUŞ.ÇOK ÜZÜLMÜŞ.MİSAFİR GELMEDİĞİ İÇİN BİR AY BOYUNCA YEMEK YEMEMİŞ.TEK ÇAREYİ DIŞARI ÇIKIP MİSAFİR ARAMAKTA BULMUŞ.

ÜZÜNTÜLÜ BİR ŞEKİLDE İLERLERKEN YOLDA KENDİSİ GİBİ ÇOK ÜZGÜN BİR ADAMA RASTLAMIŞ.ADAMA DERDİNİ SORMUŞ.ADAM:

"_BEN HİÇ MİSAFİRSİZ YEMEK YEMEZDİM.AMA BANA TAM ÜÇ AYDIR MİSAFİR GELMİYOR.BU YÜZDEN BENDE DIŞARI MİSAFİR ARAMAYA ÇIKTIM "DEMİŞ.

HZ. İBRAHİM MİSAFİRİNİ BULMUŞ AMA ADAM TAM ÜÇ AYDIR MİSAFİRSİZ KALMIŞ.HZ. İBRAHİM İSE BİRAY.BÖYLE DÜŞÜNDÜKTEN SONRA ADAMIN DAVETİ ÜZERİNE ADAMIN EVİNE GİTMİŞ.ADAM MİSAFİRİ İÇİN ELİNDEN GELEN HERŞEYİ HAZIRLAMIŞ.YEMEK BİTTİKTEN SONRA ADAM HZ. İBRAHİMİ BİR ODAYA GÖTÜRMÜŞ.ORADAN İSTEDİĞİ HEDİYEYİ ALMASINI SÖYLEMİŞ.HZ. İBRAHİM:

"_YOK SAĞOL BEN BİŞEY İSTEMİYORUM.SADECE BENİM İÇİN DUA ET YETER "DEMİŞ.

ADAM:

"_İŞTE BEN BU İSTEĞİNİ YERİNE GETİREMEM."DEMİŞ.

HZ. İBRAHİM NEDENİNİ SORMUŞ:

ADAM:

"_BENİM ALLAH TAN YILLARDIR İSTEDİĞİM BİŞEY VARDI ONUN İÇİN SÜREKLİ DUA ETTİM DURDUM YILLARDIR.AMA GERÇEKLEŞMEYİNCE BIRAKTIM BENDE DUA ETMEYİ."DEMİŞ.

HZ. İBRAHİM:

"_PEKİ NEYDİ BU İSTEĞİN DEMİŞ"DEMİŞ.

ADAM:

"_BENİM ZAMANIMDA YAŞAYAN BİR PEYGAMBER VARMIŞ.ONUN HEP EVİME GELİP BENİM MİSAFİRİM OLMASINI İSTEDİM AMA OLMADI."DEMİŞ.

BUNUN ÜZERİNE HZ. İBRAHİM:

"_ŞÜKÜRLER OLSUN Kİ ALLAH SENİN DUALARINI KABUL ETTİ. O PEYGAMBER BENİM."DEMİŞ.

gayet güzel önemli olan bunları  okumak ve dağıtmak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dini hikayeler konusu irdelenmesinde yarar olan bir konudur. Bazı müslümler, dinlerini sürekli hikayeler üzerinden sürdürme eğilimindeler. Her konuda anlatacakları bir hikaye bulunur. Serçenin süleymanın saltanatını yerle bir etme iddiasından tutun, akla gelebilecek her konuda hikaye üretilmiştir.  

Fakat bu hikayelerin çoğu acemice, derin düşünülmeden, akla geldiği biçimde ortaya atılıvermiştir. Bu hikayelerde odaklanılan bir konu vardır. Lafı o konuya getirmek için bir kaç hamleden sonra mevzuya girilir. Fakat çoğu kez bu hamle aşamaları tutarsız ve çelişkilidir. Yani Lafonten gibi bir edebiyat düşünürü çıkıp da şu hikayeleri bir derleyip toparlayayım, bir kılığa sokayım bir düzen vereyim dememiş. Büyük bir kültürel eksiklik islam dünyası adına. Rasgele bir kargaşa ve karmaşa şeklinde saçma sapan hikayeler anlatılıyor.

Hemen buradaki hikayeyi ele alalım. Şimdi başta bu hikayeyi bir müslüm beğenemez. Böyle bir lüksü yok. Bu hikayeyi beğenmek demek, islam adına söylersek inkara varır. Çok mu iddialı geldi! Kanıtlayayım:

Hiç kimse islama göre allaha küsüp dua etmeyi bırakma lüksüne sahip değildir. İbrahim bunu duyduğu anda o kişiyi tebeye davet etmesi gerekir. Çünkü islami literatürde bunun adı "yeis" dir. Yeis ise küfür olarak kabul edilir.

Şimdi acayip bir durum ortaya çıkıyor. Müslümler islamı bilmiyorlar. Bu en temel islami kuralı bilmeyip, bu uyduruk hikayeyi beğeniyorlar. Bir ateist ise islamı müslümlerin hepsinden yüz kat daha iyi biliyor. Bu islam adına büyük bir utançtır.

Şöyle örnekleyeyim: Bir kişi tek kelime almanca bilmeden Karl Marx'ın Almanca Das Kapital kitabını tek kelimesii anlamadan okusa... Ve ben sosyaistim dese... Ne kadar komik olur değil mi. Ama tek kelime Arapça bilmeden kuran okuyup ben müslümüm demek son derece normal karşılanıyor. Bu çok acayip bir durum değil mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Ortadoğu büyülü bir kültürün hakim olduğu insanları barındırıyor. Büyü ve sihir uğraşlarının yaygın olduğu kültürlerde yazılı edebiyat pek gelişmemişse, işte tam da aranan ortam bulunmuş olur. İslam dininde bu çeşit nedenlerden ötürü büyüye dayalı mucizevi iddiaları çokca barındırır. Uzakdoğuda dini içerikli diyebileceğimiz öğretiler, ortadoğudaki büyü temelinin aksine, şifa temeli üzerinden gelişmişlerdir. Örneğin şamanlık. Şamanlık tıp temelliydi, hastalıklara şifa sunardı ilk başlarda.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 7 ay sonra...

Arkadaşlar ben şunu anlamadım Hz.İbrahim'in diyalog kurduğu adam misafirsiz yemek yemiyormuş.Adama 3 ay boyunca misafir gelmemiş .Buna göre adam 3aydır yemek yememiş yani burda bunu söylüyor daha doğrusu bu öetni okuduktan sonra biraz düşününce insanın (benim)aklına böyle bir şey geliyor. Yani bu durumda adam 3aydır yemek yemiyorsa ölmesi gerekmez mi çünkü insanlar sağdece 5-6 gün açlığa dayana bilir bu gurumda adamın 2 hadi biraz zorlasın 1 ay önce ölmesi gerekiyor... Artık siz anlayın bunun sahte olduğunu tamam bence de güzel ama saçma şimdi bilimsel açıdan da düşünmek gerekiyor...YORUMUM YOK YORUM SİZİN

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.