Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

VİCDAN NEDİR ?

Canraşit

Önerilen İletiler

Numen degil; numenasl yeti gozlem verir ve her turlu numenal deger de insanoglu dusunce ve davranisina yansir ve gozlem verir.

Evet, yukarıda yanlış yazmışım, düzelteyim:

" Pozitif Bilimlerde Nesnel Bilgi yoktur, İnsan zihni dünyadan ( varlıktan ) bağımsızdır " diyen bir felsefe bilimsel olmaz.

Çünkü, insan türünden başka soyutlama yapabilen, kavram üretebilen bir türü bilimsel olarak böyle bir gözlem olmadığı halde var sayar.

Çünkü, fenomenin varlığın tüm bilgisi olmadığını, bilimsel olarak gözlem vermemiş Numen konusunda kesin vardır iddiası vardır. Olabilir değil kesin.

Oysa, bilimsel bakış, olmayan bir tür varsayımına, olmayan bilginin var olması kesinliğine dayanarak fikir geliştirmeyi reddeder.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

NESNEL BILGI YOKTUR, FIZIKSEL BILGI VARDIR. Cunku INSANOGLU HEM NESNEL HEM DE OZNELDIR VE BILGIYI ORTAYA KOYANDIR.

Buna benzer mantık şudur:

Uzaylılar vardır, o kesin. O nedenle biz Evrensel İnsan Hakları demeyelim, Evrensel Akıllı Canlı Hakları diyelim.

Neden Evrensel ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hem cagdasligi hem beynin gelisimini onler hem beyne inanc ideoloji olarak set ceker hem de tutuculasir, gerilesir, yobazlasir ve cag disi kalir. En onemlisi sabitlenen bir bilgi teslimiyeti ve biatciligi getirir. 

Kesinlikle katılıyorum. Sorgulayamayan beyinlerin bir felsefeye saplanıp kalmalarına günlük hayatta sanal dahil her ortamda hep rastlıyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Uzaylılar vardır, o kesin. O nedenle biz Evrensel İnsan Hakları demeyelim, Evrensel Akıllı Canlı Hakları diyelim.

Neden Evrensel ?

Uzaylilari varsaymak mantigi baskadir, bunu bilimsel temelde gozleme tasimak ve olgusunu ortaya koymak baskadir. Iste o nedenden varsayimdan yola cikip bir sey demek bilimsel degildir, varsayimsaldir.

Ne neden evrensel?

Evet, yukarıda yanlış yazmışım, düzelteyim:

" Pozitif Bilimlerde Nesnel Bilgi yoktur, İnsan zihni dünyadan ( varlıktan ) bağımsızdır " diyen bir felsefe bilimsel olmaz.

Çünkü, insan türünden başka soyutlama yapabilen, kavram üretebilen bir türü bilimsel olarak böyle bir gözlem olmadığı halde var sayar.

Çünkü, fenomenin varlığın tüm bilgisi olmadığını, bilimsel olarak gözlem vermemiş Numen konusunda kesin vardır iddiası vardır. Olabilir değil kesin.

Oysa, bilimsel bakış, olmayan bir tür varsayımına, olmayan bilginin var olması kesinliğine dayanarak fikir geliştirmeyi reddeder.

Benim aciklamam temelinde degistirecegim bir sey yok. Nesnel bilgi fiziksel de, sosyal de bilgi olabilir. Direk nesneye yonelik ise fiziksel nesnenin fonksiyonuna yonelik ise sosyal bilgidir. Ayrica bu bilgilerin bilimsel oluop olmadigi ise farkli konudur.

Numenal yeti zaten vardir. Insanoglunun beyninin hareketi dalga olarak gozlem verir. Bu konu bilissel bilimin konusudur. Son cumle tabiki gecerli. Senin uzay orneginin bilimsel olmadigi gibi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne neden evrensel?

Şimdi bu yazdıklarımın lütfen tamamı okunmadan cevap verilmesin. Anladım yazdıklarımın neden algılanmadığını. Aslında daha önce çeşitli metodlar denemiştim yazdıklarımın anlaşılması için ama bir türlü olmadı. Mesela, önce yazdıklarımın paragraf paragraf okunup cevaplandığını düşünmüş ve madem öyle okunuyor, anlam bütünlüğü bozulmasın diye tek paragraf halinde yazmaya başladım. Ama o da kar etmedi. Şimdi ise, görüyorum ki, yazdıklarım cümle cümle okunuyor ve anında cevap yazılmaya çalışılıyor. İşte örneğimiz.; benim ilk cümlem " Uzaylılar vardır, o kesin. " e cevap gelmiş hemen " Uzaylilari varsaymak mantigi baskadir, bunu bilimsel temelde gozleme tasimak ve olgusunu ortaya koymak baskadir. Iste o nedenden varsayimdan yola cikip bir sey demek bilimsel degildir, varsayimsaldir bla bla...". Oysa, ikinci cümlemde okunsa ne dediğim, ne sorduğum, niye sorduğum anlaşılacak. original.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nesnel bilgi fiziksel de, sosyal de bilgi olabilir. Direk nesneye yonelik ise fiziksel nesnenin fonksiyonuna yonelik ise sosyal bilgidir. A

Hoppalaa...Önce " NESNEL BILGI YOKTUR, FIZIKSEL BILGI VARDIR.  " denmiş, şimdi ise; Nesnel bilgi fiziksel de, sosyal de bilgi olabilir.  deniliyor. Buyur burdan yak ! original.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hoppalaa...Önce " NESNEL BILGI YOKTUR, FIZIKSEL BILGI VARDIR.  " denmiş, şimdi ise; Nesnel bilgi fiziksel de, sosyal de bilgi olabilir.  deniliyor. Buyur burdan yak ! original.gif

Yani "senin nesnel bilgi dedigin, nesnel bilgiden algiladigin........ olabilir" deniyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Canraşit, 02 Eyl 2013 - 19:42 tarihinde , dedi ki

Neden Evrensel ?

.............................

Diyen de sensin soranda?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Canraşit, 02 Eyl 2013 - 19:42 tarihinde , dedi ki

Neden Evrensel ?

.............................

Diyen de sensin soranda?

Cevap verdiğim mantığı sorguluyorum, bunun neresi anlaşılmıyor, hayretler içerisindeyim.crying.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hiç de öyle denmiyor. Cümle açık:

" Nesnel bilgi fiziksel de, sosyal de bilgi olabilir. "

O cumle senin yanitin ustune yazilmis.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cevap verdiğim mantığı sorguluyorum, bunun neresi anlaşılmıyor, hayretler içerisindeyim.crying.gif

Tamam iste ben de sana neyin evrensel oldugunu soruyorum. Cunku bilmezsem yanit veremem.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yazmışım ya;

O nedenle biz Evrensel İnsan Hakları demeyelim, Evrensel Akıllı Canlı Hakları diyelim."

Peki, "neden evrensel" sorusuna senin verdigin yanit var mi? varsa nedir?

Hangi yanıtım ?

Onu da sen bul.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.