Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

VİCDAN NEDİR ?

Canraşit

Önerilen İletiler

SİZCE VİCDAN NEDİR ?

Çeşitli sözlüklere göre vicdan  tanımları:

vicdan(1. anlamı)

Ar. vicd¥n
a. (vicda:nı) Kişiyi kendi davranışları hakkında bir yargıda bulunmaya iten, kişinin kendi ahlak değerleri üzerine dolaysız ve kendiliğinden yargılama yapmasını sağlayan güç:

“ Tüm insanlar dünyaya, kafa ve yüreklerinde bir iç mahkeme ile gelirler. Bunun adına vicdan denir. ” -A. Boysan.

Güncel Türkçe Sözlük

vicdan(2. anlamı)

bk. törel bilinç
BSTS / Felsefe Terimleri Sözlüğü
1975

vicdan(3. anlamı)

İng. conscience
Kişinin tasarladığı ya da yapmakta olduğu davranışlarının uygun olup olmadığını kestirmesini sağlayan törel değerlerinin dizgeleştirilmiş durumu.

BSTS / Ruhbilim Terimleri Sözlüğü
1974

Vicdan(4. anlamı)

Köken: Ar.

Kişiyi kendi davranışları hakkında bir yargıda bulunmaya iten, kişinin kendi ahlak değerleri üzerine dolaysız ve kendiliğinden yargılama yapmasını sağlayan güç.

Kişiyi kendi davranışları hakkında bir yargıda bulunmaya iten, kişinin kendi ahlak değerleri üzerine dolaysız ve kendiliğinden yargılama yapmasını sağlayan güç.

Kişi Adları Sözlüğü

Dostum sence A. Boysan'ın söylediği doğru mu? İnsanlar dünyaya geldiklerinde, bu "mahkeme" sadece yeti halinde midir? Yoksa mahkeme bilgisi yüklenmiş olarak mı gelirler? Söylendiği gibi devrede yürek te var mıdır?

Bilemem efendim, sizce nedir ? Sanki bir fikriniz var gibi bu konuda.

Cümleniz yeteri kadar açık değil..

1- "İnsanda var olan" dediğinize göre, şu an insanda ilkel beyin ( sürüngen beyni ) kalmış mıdır?
2- İçgüdüler bilgi midir? Yani bilgi olarak işe yarar mı? Bilgi olarak geliştirimeye açık mıdır?

Elbette efendim, ilkel beyin vardır. Korkmak, Kızmak, Üremek vs. bunlar ilkel beyin kaynaklı güdülerdir.

Sizce bunlar işe yaramaz mı ? original.gif

Bu arada " mahkeme bilgisi " nden kastınız nedir. Biraz açabilir misiniz ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dostum sence A. Boysan'ın söylediği doğru mu? İnsanlar dünyaya geldiklerinde, bu "mahkeme" sadece yeti halinde midir? Yoksa mahkeme bilgisi yüklenmiş olarak mı gelirler? Söylendiği gibi devrede yürek te var mıdır?

Efendim, tersinden gidersek ;

Anti Sosyal Kişilik Bozukluğu ( psikopat ) olanların vicdanı yok görünüyor. Araştırmalara göre, bu bozukluğu gösteren yetişkinlerde, ergen ve çocukların tersine,  bu bozukluğun nedeni çevresel faktörlerden ziyade genetik.

Öyle ise, doğuştan bu yetiye sahip olmama durumu da söz konusu.

Yeti olmayınca da doğal olarak olmayan yeti geliştirilemez.

Buradan, Aydın Boysan'ın önermesinin yanlış olduğunu söyleyebiliriz.

Yürek burada mecazi anlamda kullanılmıştır ama. Buna takılmamak gerekir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mesela, insanda evrimsel olarak varolan ilkel beyindeki ( sürüngen beyni ) içgüdüleri tartışabiliriz.

Cümleniz yeteri kadar açık değil..

1- "İnsanda var olan" dediğinize göre, şu an insanda ilkel beyin ( sürüngen beyni ) kalmış mıdır?

2- İçgüdüler bilgi midir? Yani bilgi olarak işe yarar mı? Bilgi olarak geliştirimeye açık mıdır?

Elbette efendim, ilkel beyin vardır. Korkmak, Kızmak, Üremek vs. bunlar ilkel beyin kaynaklı güdülerdir.

Sizce bunlar işe yaramaz mı ?

Bu arada " mahkeme bilgisi " nden kastınız nedir. Biraz açabilir misiniz ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vicdan A priorik midir ?

Vicdan dogumdan sonra kazanilir. Insanoglu zihni yetisi ile fakat 0 zihniyet ile dogur. Yani hic bir soyut ile dogmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mesela genelleme zihniyeti doğuştan gelen bir soyut olabilir mi ?

Insanoglunun soyutlayabilmesi icin gozlem algi ve kavram gerekir. Bunlarda dogustan sonradir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Korkmak da buna dahil midir ?

Evet korkmak bir algidir ve duyumsaldir. Fenomenal tabani kisice ve korkasnca bilinebilir de/bilinemez de.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet korkmak bir algidir ve duyumsaldir. Fenomenal tabani kisice ve korkasnca bilinebilir de/bilinemez de.

ALGI OLUP OLMADIĞINI SORMADIM. TABİİ Kİ ALGI, ONU BİLİYORUZ AMA KONU O DEĞİL.

KONU VE SORU : KORKMAK DOĞUŞTAN MIDIR, SONRADAN MI ?

ÇÜNKÜ İNSAN BİLMEDİĞİNDEN KORKAR. ÖĞRENDİKÇE, ALGIYI BİLGİ HALİNE DÖNÜŞTÜRÜP ( BİLGİYİ YAPILANDIRDIKÇA ) VE BİLİNÇLENDİKÇE KORKU KAYNAKLARI AZALIR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ALGI OLUP OLMADIĞINI SORMADIM. TABİİ Kİ ALGI, ONU BİLİYORUZ AMA KONU O DEĞİL.

KONU VE SORU : KORKMAK DOĞUŞTAN MIDIR, SONRADAN MI ?

ÇÜNKÜ İNSAN BİLMEDİĞİNDEN KORKAR. ÖĞRENDİKÇE, ALGIYI BİLGİ HALİNE DÖNÜŞTÜRÜP ( BİLGİYİ YAPILANDIRDIKÇA ) VE BİLİNÇLENDİKÇE KORKU KAYNAKLARI AZALIR.

Bende sen sordun diye yazmadim, dogustan sonra oldugunu aciklamak icin yazdim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O ZAMAN NEDEN BENİM SORUMDAN ALINTI YAPILARAK AÇIKLAMA YAZILDI ?

Cunku yanit sana yazildi. Soruyu da ben yanitladim.

Yani korkmanin ne oldugunu sen sordun diye degil; ben aciklayarak yazdim. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sorumun yanıtını göremedim, nerde ?

original.gif

Insanoglunun soyutlayabilmesi icin gozlem algi ve kavram gerekir. Bunlarda dogustan sonradir.

Canraşit, 08 Ağu 2013 - 22:05 tarihinde , dedi ki

Korkmak da buna dahil midir ?

Aciklama;

Bunlarda dogustan sonradir.

Korkmak ta buna dahil midir, yani korkmak ta dogustan sonra midir?

Evet, korkmak ta dogustan sonradir.

Korkmanin aciklamasi- korkmak bir algidir ve duyumsaldir. Fenomenal tabani kisice ve korkasnca bilinebilir de/bilinemez de.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eğer insan zihni doğuştan bir tabula rasa ise, bir fenomene bağlı gözlem sonucu oluşan algı / duyuya karşı verilmesi gereken tepki nötr olmalıdır. Ne Korkmak ne de Cesaret olmalıdır.

Eğer insan zihni doğuştan bir tabula rasa ise, bir fenomene bağlı gözlem sonucu oluşan algı / duyu ile genelleştirilmiş bilgi edinilmemelidir.

İnsan eğitim gördükçe genelleme yapma eğiliminin azalması, korkularının asgariye çekilmesi / bilinç kullanılarak temellendirilmesi, bu eğilimlerin doğuştan var olduğunu düşündürten olgulardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsan eğitim gördükçe genelleme yapma eğiliminin azalması, korkularının asgariye çekilmesi / bilinç kullanılarak temellendirilmesi, bu eğilimlerin doğuştan var olduğunu düşündürten olgulardır.

Doğuştan var olduğunu iddia ettiğin korku veya cesareti, doğuştan sonraki hangi süreçte gözlemledin? Mesela karanlıktan veya bir başka şeyden korkan 1-3 yaş arası çocuk gördün mü?

Benim gözlemime göre de, çocuk yaşta ebeveynler tarafından bilgi ile öğretilen, korkulması gereken her olgu, daha sonra yine bilgi edinildikçe azalıyor.

Tüm soyut bilgiler bebeğe doğuştan sonra verilmektedir. Canlıya ait güdüsel tepkilerin, canlıların soyunu devam ettirmesi için, evrimsel süreçte kazanılmış özellikleri olduğunu, soyut bilgilerle/kültürle ilgisinin olmadığını düşünüyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doğuştan var olduğunu iddia ettiğin korku veya cesareti, doğuştan sonraki hangi süreçte gözlemledin? Mesela karanlıktan veya bir başka şeyden korkan 1-3 yaş arası çocuk gördün mü?

Benim gözlemime göre de, çocuk yaşta ebeveynler tarafından bilgi ile öğretilen, korkulması gereken her olgu, daha sonra yine bilgi edinildikçe azalıyor.

Tüm soyut bilgiler bebeğe doğuştan sonra verilmektedir. Canlıya ait güdüsel tepkilerin, canlıların soyunu devam ettirmesi için, evrimsel süreçte kazanılmış özellikleri olduğunu, soyut bilgilerle/kültürle ilgisinin olmadığını düşünüyorum.

Efendim, Cesaret doğuştandır demedim. Korku doğuştandır dedim.

Ayrıca, 1-3 yaş arasını değil, 0-1 yaş arasını değerlendirmek daha doğru olur.

0-1 yaş arası Oral Dönemdir.

Bu dönemde bebeğin dış dünya ile tek alışverisi ağız üzerindendir.

Ve çocuğunu sevemeyen anne, onda hayatı boyunca sürecek temel güven duygusunun eksikliğine neden olur.

Bu da beslenememe korkusunun ( hayatta kalma ile direk bağlantılı iç güdü ) giderilememesi ihtimali kaynaklıdır.

Kedi yavrularında da aynı. Deneyimledikçe, sevildikçe korkular asgariye iniyor.

Korku hem soyut hem de yaşamsal öneme haiz evrimsel temel içgüdü.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vicdan ise, Süper ego kaynaklıdır.

Süper Ego 3-6 yaş arası gelişir. Oedipus kompleksinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Vicdanın temellendirilmesi kişiden kişiye değişir. O nedenle tek bir vicdandan değil ancak belli ortak ilkeler üzerinden toplumca / toplumlarca kabul edilen ortak vicdandan, herkesin üzerinde hemfikir olabildiği " kamuoyu vicdan"ından söz edilebilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eğer insan zihni doğuştan bir tabula rasa ise, bir fenomene bağlı gözlem sonucu oluşan algı / duyuya karşı verilmesi gereken tepki nötr olmalıdır. Ne Korkmak ne de Cesaret olmalıdır.

Eğer insan zihni doğuştan bir tabula rasa ise, bir fenomene bağlı gözlem sonucu oluşan algı / duyu ile genelleştirilmiş bilgi edinilmemelidir.

Ben pek bir bag kuramadim. Insanoglu kavramla dogmaz. Sadece kavram yaratabilecek yeti ile dogar. Bu da gozlem algi ifade v.s. dir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Efendim, Cesaret doğuştandır demedim. Korku doğuştandır dedim.

Ayrıca, 1-3 yaş arasını değil, 0-1 yaş arasını değerlendirmek daha doğru olur.

0-1 yaş arası Oral Dönemdir.

Cok bilinen bir ornek vardir. Bir anne 1.5 yasindaki bir cocugu ile pinikte otururken,su almak icin bir ara ayrilir. Geldiginde ise saskinlik icindedir. Cocugunun elinde bir yilan boynundan tutmus, sute batirip yaliyor. Nerde korku?

Bu dönemde bebeğin dış dünya ile tek alışverisi ağız üzerindendir.

Ve çocuğunu sevemeyen anne, onda hayatı boyunca sürecek temel güven duygusunun eksikliğine neden olur.

Bu da beslenememe korkusunun ( hayatta kalma ile direk bağlantılı iç güdü ) giderilememesi ihtimali kaynaklıdır.

Kedi yavrularında da aynı. Deneyimledikçe, sevildikçe korkular asgariye iniyor.

Bu korkunun degil; ilginin bir tezahurudur. Her cocuk ilgi ister.

Korku hem soyut hem de yaşamsal öneme haiz evrimsel temel içgüdü.

Hayvanlarda da ayni duyum vardir. Onlar da yasamdan ogrenirler.

Her turlu bilgilenim ogrenim deneyim v.s. yasamdadir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir yerde yasama suuru ile bilincin farki da budur. Bir bebek yasamak icin annesinin memesini emer, yalniz miye emdiginin neyi emdiginin hatta emdiginin bilincinde degildir. Bunu zamanla ogrenir. Bu temelde bilinc te yasamdan kazanilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vicdan ise, Süper ego kaynaklıdır.

Süper Ego 3-6 yaş arası gelişir. Oedipus kompleksinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Vicdanın temellendirilmesi kişiden kişiye değişir. O nedenle tek bir vicdandan değil ancak belli ortak ilkeler üzerinden toplumca / toplumlarca kabul edilen ortak vicdandan, herkesin üzerinde hemfikir olabildiği " kamuoyu vicdan"ından söz edilebilir.

Vicdan tamamen bilincin konusudur, suurun degil. Hayvan da vicdan yoktur. Vicdan bilgilenme ogrenme ve yapilani degerlendirebilme yetisi ile paraleldir.

Vicdan akil ve duygu paralelligini genelde insanoglu saglayamaz.

Ya duygusu one cikar vicdanini yaralar, yaakli one cikar vicdani onemsemez.

Eger akil ve de ya da duygu vicdani yonlendiriyorsa, genelde ve bilincaltinda sorun vardir.

Eger vicdan akli ve duyguyu yonlendiriyorsa, kisi rahattir.

Insanoglu beyninin qualm ozelligi vardir. Bu ozellige gore beyin rahatsiz olamaz. Iste aklin bencilligi buradan gelir. Kisinin beyninin rahat olmasi gerekir. Duygu ise genelde kendini dusunmemektir, vicdan ise hem kendini hem de baskasini dusunmektir.

Bu temelde akil bencil, bananeci v.s. yapar.

Duygu da kisi yoktur, sadece iliskide olduklari vardir ve onlar onemlidir.

vicdan ise kisi ile baskalari arasindaki iliski koprusudur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben pek bir bag kuramadim. Insanoglu kavramla dogmaz. Sadece kavram yaratabilecek yeti ile dogar. Bu da gozlem algi ifade v.s. dir.

Korku bir kavram değildir. Korku, düşünsel faaliyetle ulaşılan bir bilgi değildir.

Korku bir duyumdur ve kaynağını ilkel benlikten ( Id ) alır.

Kurulacak bağ bu noktadadır. Yani, bilgi / kavram-duyum-duyu farklarının farkına varmak noktasında.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.