Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

LAMARCK'IN VARSAYIMI GEÇERLİ MİDİR ?

Canraşit

Önerilen İletiler

Bilimsellik zaten olgu ve teoriden olusur. Olgunun teoriden farki, gozlemi olmasidir. Gozlemsel yanlislanabilirlik hem teori hem de olgu icin gecerlidir. Ayni gecerlilik olgu ve teori icindir. Teori henuz gozlemi alinmamis fakat mantiksal olabilirlik olassiligi bulunan bir bilgidir.

Lamarck'ın teorisi de Canlıların türleşmesi ( Evrim )'i kendince açıklayan bir teori idi. Ama onun genetik bilgileri ile geçersiz hale gelmesi, evrimi gözlenen bir olgu ( gerçek ) olmaktan çıkarmadı.

Cikarmaz cunku su an evrim evrimselbiyoloji duzeyinde. Yani biyolojik evrim artik bir olgudur.

Ben şu andan değil, Lamarck'ın zamanından bahsediyordum. Hani Darwin'in çağdaşı olan.

Anladim evet turlesme ile evrim olgu oldu. Ben de sonraki tartisilmaz biyolojik evrim olgusuna genetige degindim. Lamarck ta hala gecerli.

Efendim, hiç olur mu öyle şey ? Lamarck Teorisi nasıl geçerli hala ?

Bunlar artık kullanılmayan açıklamalardır.

Lamarckizm, Dönüşümcülük ve Ortogenez evrim olgusunun açıklamaları olarak oluşturulmuştur. Artık bu açıklamalar itibar görmemektedir.

Lamarc'in itibar gormemesi baska; gecersizligi baska.

La·marck·ism (l-märkzm) also La·marck·i·an·ism (-k--nzm)

n.

A theory of biological evolution holding that species evolve by the inheritance of traits acquired or modified through the use or disuse of body parts.

Burda gecersizlik nedere?

Tam tersine ilgi var ama geçerli değil. Sözlüklerde yazmaz tabii ki. Bu teori daha doğrusu hipotez, sizin anlayacağınız, tutarlı ve geçerli olmadığı için doğru değildir çünkü deneylerle doğrulanmamıştır.

The basic concept of inheritance of acquired characters was finally widely rejected in the early 20th century. en.wikipedia.org

Epigenetik kalıtımdan bahsediyorsanız aynı varsayım değil ve araştırmalar devam ediyor.

Konuya dönersek;

Lamarck'ın teorisi de Canlıların türleşmesi ( Evrim )'i kendince açıklayan bir teori idi. Ama onun genetik bilgiler ile geçersiz hale gelmesi, evrimi gözlenen bir olgu ( gerçek ) olmaktan çıkarmadı.

Canlıların türleşmesi ( Evrim ) bir olgudur. Bunu açıklayan geçerli teori Evrim Teorisi ( Modern Evrimsel sentez )dir.

Bir cismin yere düşmesi bir olgudur. Bunu açıklayan geçerli teori Klasik Mekanik Teoridir.

Işığın ortama bağlı olarak belli bir hızla yol aldığı bir olgudur. Bunu açıklayan geçerli teori Elektromagnetik Teoridir.

Evrenin genişlemesi gözlemlenen bir olgudur. Big Bang bu olguyu açıklayan geçerli teoridir

Tabiki bilim zaten olgusal gecerlilik ve gozlemsel yanlislanabilirliktir. Ama atomun parcalarina erisilde diye atom yanlislanmaz. Yanlislanan "atomun bolunmezen kucuk parca oldugudur." Burada ctetolojiden bahsediliyor. Ayrica "widely" diyor, yani tumu kapsamiyor. Herhangibir konudaki yanlislama tamamen herseyin yanlislandigi anlamina gelmez. Sadece bir olgu olarak degerlendirilmiyebilir.

Lamarck’ın varsayımı evrimin mekanizması üzerine olduğu için yaygın ölçüde reddedilen bu açıklama.Yoksa, bu varsayımın reddeilmesi evrimin de reddedildiği anlamına gelmiyor örneğinize benzer olarak.

Aynen, yalniz teori eger bilimsel bir tabana dayaniyor ise, yani mantiksal olabilirlik olasiligi var ise gozlem verene kadar teoridir, ya da teori gozlem ile yanlislanabilir.

Yine doğru anlaşılmamışım. Efendim, onu örneğinizin yanlışlığını belirtmek için söylemiştim.

Bakarsanız itirazınız, verdiğim metindeki ‘’ widely ‘’ üzerine idi. Lamarck’ın varsayımı tümüyle geçersizdir. Burada ‘’ widely ‘’ nin anlamı, bazı sosyalist bilim adamlarının ideolojik gerekçelerle Lamarck’ın varsayımını, Darwin’in kapitalizmi çağrıştıran varsayımına tercih etmesi ile ilgili.

Bir daha soyluyorumevrim bir surectir ve bu surecte gecmis her bir teorinin evrimi aciklamada katkisi vardir, ustelik gelismewler de bu onceki katkilarin yardimi ile olmustur.

Bu neyi değiştirir ? Lamarck’ın katkısı olması, onun varsayımını geçerli yapmıyor ki. Ya da Varsayımının geçersiz olması Lamarck’ı değersiz yapmıyor ki. Nereden ne alaka kuruyorsunuz.

Senin kuramadigin belli zaten. Alaka sudur. Hersey zincirleme olarak biribirine bagli olarak bir butunu olusturur. Bu butunun bir parcasini ayirirsan butun bozulur. Bu bir zincirdir ve her halkasi o zincirtin olusmasinda pay sahibidir.

Anlayamadığınız şudur : Ben bu yazdıklarınıza karşı çıkmıyorum, Lamarck’ın evrim olgusuna yaklaşımı elbette bir katkıdır. Ama evrimin mekanizması için öne sürdüğü varsayım geçersizdir.

Gecerlilik baskadir, katki baskadir. Bir seyin gecerliligi yanlislanabilene kadardir. Yalniz bu onun katkisina mani degildir. Bu durumda katkisi vardir yalniz gecerliligini yitirmistir.

Fakat beyefendi, daha önce itibar edilmemektedir ama geçerlidir demiştiniz. Bakın aşağıda :

Anladim evet turlesme ile evrim olgu oldu. Ben de sonraki tartisilmaz biyolojik evrim olgusuna genetige degindim. Lamarck ta hala gecerli.

Bunlar artık kullanılmayan açıklamalardır.

Lamarckizm, Dönüşümcülük ve Ortogenez evrim olgusunun açıklamaları olarak oluşturulmuştur. Artık bu açıklamalar itibar görmemektedir.

Lamarc'in itibar gormemesi baska; gecersizligi baska.

La·marck·ism (l-märkzm) also La·marck·i·an·ism (-k--nzm)

n.

A theory of biological evolution holding that species evolve by the inheritance of traits acquired or modified through the use or disuse of body parts.

Burda gecersizlik nedere?

NOT: BU TARTIŞMA BAŞKA BİR KONUDAN ALT BAŞLIK OLARAK TARTIŞILMASI İÇİN TARAFIMDAN TAŞINMIŞTIR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.