Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Plak Mı Cd mi

goldenarmy

Önerilen İletiler

Yeni sanatcilar icin sanirim gunumuz ses teknolojisine uyarak CD dinlemek en dogru yol gibi gorunuyor. Cunku bilindigi gibi ses kalitesi oldukca iyi. Ama gelgelelim eski muziklerve sanatcilarin guzel sesleri icin bunu diyebilmek zor. Evet, o muzikler de yeni teknoloji ile daha net bir ses kalitesine sahip ancak her cag, millet ve kusaga hitap eden yonuyle evrensel olan muzikler ayni zamanda ortaya ciktigi zamanin duygularini da icerir. Sozkonusu duygu yogunlugunu kusursuz hissedebilmek icin, o gunun kosullarinda dinlendigi sekliyle dinlemek bir baska keyif dogrusu.

Ozellikle her iki kusagi da yasamis muzikseverler, plaktan kendi genc kusaklarinin muziklerini dinlemeyi tercih eder. Velev ki plaktaki kayit oldukca arizali olsun... Ben de kisisel olarak, eski muzikleri orjinal kayitlarindan dinlemeyi tercih ediyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...
  • 1 ay sonra...

Babalar elbette plak daha iyidir çünkü analogtur. albüm kayıtları akustik ortamda yapıldığı için sesler doğal olarak analog olarak çıkar. bunlar digitale çevrildiğinde veri kaybı olur. bu sebeple plaklardaki ve kasetlerdeki haz hiçbir digital audio formatında bulunamaz. çünkü o diğerinin örneklenmesi ile oluşmuş kötü kopyalarıdır. bu arada hiçbir veri 50 yıl boyunca dir digital ortamda saklanamaz. ama biliyorsunuz plaklar bundan daha eskidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

evet , netlik bakımından cd tabi. Ancak ; o zamanın duygusunu yaşamak bambaşka birşeydir. Elimde 40 yıllık 45 likler var ve onları dinlerken başka bir aleme gidiyorum. bunun hazını bana cd ler vermiyor. Bu anlamda plaklarım cd lerimden herbakımdan daha önemli ve değerlidir. Tını olarak bakmamak lazım olaya. Tını da bir duygu meselesidir. Duyguyu tatmak için o zamana gitmek gerekir ki plaklar bunu gayet kolaylaştırıyor. selam ve saygılarımla.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 4 ay sonra...

Tabiiki plak dinlemenin tadı bambaşka. Mesela eski fotoğrafların üzerindeki kokusu, renginin sarılığı bize o zamanları anlatabiliyor ve onlara baktığınızda çekildiği zamanı içinizde bir yerlerde hissedebiliyorsunuz. Ancak dijital makinelerden çektiğinizde 1000..lerce fotoğraf bilgisayarınızın bir köşesinde bekliyor. Aynen bunun gibi plak dinlerken 1 defada yapılan kaydın samimiyetin hazzına varıyorsunuz. Ama cd ler bana daha yapay geliyor. Ben plak dinlemek için sahafların altını üstüne getiriyorum. Ya da internetten alıyorum. Geçenlerde sibebakkal.com diye bir siteden Behiye Aksoy, mediha Şen ve Berkant'ın (Samanyolu) plaklarını buldum. Cidden onları dinlemek harika. Her zaman nostalji diyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Babalar elbette plak daha iyidir çünkü analogtur. albüm kayıtları akustik ortamda yapıldığı için sesler doğal olarak analog olarak çıkar. bunlar digitale çevrildiğinde veri kaybı olur. bu sebeple plaklardaki ve kasetlerdeki haz hiçbir digital audio formatında bulunamaz. çünkü o diğerinin örneklenmesi ile oluşmuş kötü kopyalarıdır. bu arada hiçbir veri 50 yıl boyunca dir digital ortamda saklanamaz. ama biliyorsunuz plaklar bundan daha eskidir.

BÖYLE BİRŞEY MÜMKÜN DEĞİL ASLA ANOLOG BİR KAYIT DİGİTAL KAYIT KADAR KENDİNİ MUHAFAZA EDEMEZ -KASET VE PLAK ANOLOG KAYITTIR YANİ BENZERDİR.DIGITAL KAYIT OLAN CD İSE SAYISAL OLARAK 1 VE 0 LARLA DATA LARI SAKLAR.BU DURUMDA VERİ KAYBI OLMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR VE 1000 LERCE DEFA DİNLESENİZDE CD DE SES VE KALİTE KAYBI OLMAZ(TABİ CD Yİ ÇİZMEZSENİZ)PLAK VE KASETSE DEFALARCA DİNLEME SONUCU MEKANİK OLAAK BİR KRİSTAL VE YA İĞNE İLE OKUNDUKLARI İÇİN YÜZEYLERİ AŞINMAKTADIR VE SES KALİTESİNDE KAYIPLAR OLMAKTADIR...(GERÇİ GÜNÜMÜZDE LAZER TEKNOLOJİSİ İLE PLAK OKUYAN PİKAP LARDA BULUNMAKTADIR)AMA SONUÇ NE OLURSA OLSUN KALİTE HERZAMAN DIGITAL DE YANİ CD DE(BURDAKİ CD DEN KASTIM MP3 CD LERİ DEĞİL -ÇÜNKÜ MP3 TEDE KALİTE KAYBI VAR-BAHSTTİĞİM CD LER PİYASADA SATILAN DIGITAL AUDIO YANİ ORJINAL CD LER...

BU ARADA OTORİTELERİN YAPTIĞI BİR TESTTE CD LERİN(ORJINAL DUPLICATION)1000 YIL ÖMRÜ OLDUĞU SÖYLENMİŞTİR... ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

arkadaslar nostalji olmasi bakimindan plak dinlenir ona ok ama o zamanki kayitlari olusturan sanatcilar sindi o kayitlari o zamanki performanslariyla okuyabilse ve plak ta biz bunu gunumuz teknolojisiyle kayit edebilseydik sunu soylemek istiyorum cd yani digital plaktaki ses kalitesinin eline su dokemes arkadaslar fakat malesef o zamanki teknoloji ile kayit ancak o kadar olabiliyormus , bence digital cihazlarin hic birisi plagin yerini tutamaz ama o sanatcilari o saz ustadlarinida geri dondurme imkani yok burasini dusunmeye gerek yok cikar yolda yok ..... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 7 yıl sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.