Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Dan Brown Cehennem Kitabında Bahsedilen Sanat Eserleri ve Tüm Yerler

gloria

Önerilen İletiler

Bu akşam bakıp izleyeceğim eğer bulabilirsem... Merak ettim ben de smile.png

gloria özelden nasıl yazılır bilmiyorum

mesajını biraz önce gördüm daha önce göremediğim için çok üzüldüm acaba sizi nasıl görebilirim

bu akşam Ali Altay çıkacak konsere gidecekseniz anlaşalım orada buluşalım

metropol cafe ya da yörsan da siz bilirsiniz

mesajımı görmeniz umuduyla....

yok biz hep birbirimizi kaçırıyoruz, oraya gittiğimde bakamıyorum foruma, internet sıkıntım var... metropol de olurdu yörsan da olurdu ama döndüm... Neyse sonunda bir gün karşılaşacağız biliyorum :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu akşam bakıp izleyeceğim eğer bulabilirsem... Merak ettim ben de smile.png

gloria özelden nasıl yazılır bilmiyorum

mesajını biraz önce gördüm daha önce göremediğim için çok üzüldüm acaba sizi nasıl görebilirim

bu akşam Ali Altay çıkacak konsere gidecekseniz anlaşalım orada buluşalım

metropol cafe ya da yörsan da siz bilirsiniz

mesajımı görmeniz umuduyla....

Ali Atay olsa giderdim ama Ali Altay'a gitmedim :(

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar herkese,

Öncelikle ben de @@gloria ve i_can a mükemmel paylaşım hazineleri için teşekkür etmek üzere hesabımı açtım. Kendilerine gerçekten teşekkür ediyor, çeşitli nedenlerle sindire sindire okumamın nedenlerinden bir diğerinin de bu güzel paylaşımlar olduğunu içtenlikle söylemek istiyorum.

Malesef Italya'yı gezme imkanım olmadı fakat canım sıkılınca Google Maps i açarak mekan araştırma huyum sayesinde( ve tabiki Sokak Görünümü olarak bilinen kuantum sıçraması ) gezmiş gibi oldum. Bununla birlikte ben de bu yaz başında Paris'e gittim, Da Vinci Şifresinden aklımda kalan mekanları gezme imkanım oldu. Son bölümdeki ters ve düz piramitleri Louvre'da görünce altında bir şey olabileceğini hayal ederek gerçekten içim ürperdi. =D

Kitapla ilgili bir kısmı kaçırdığımı düşünüyorum, bağdaştıramadım. Okumayanlar için uyarım olsun.

!!!!!Dikkat dikkat, spoiler alert!!!!!

Kitapta Amir ile Brüder arasında geçen konuşmaların anlamı ne olabilir? TTD ekibi yoksa figuran mı?

Cevaplarınızı esirgemeyeceğinizi umarak, teşekkürlerimi sunarım. =) 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Biz başladık siz de bitirdiniz smile.png Bu da çok önemli bir iştir... Tekrar teşekkürler smile.png

Tamamladık yani kitabı öyle mi, artık Dan Brown'un Cehennem kitabındaki tüm fotoğraf, resim, çizim, eser ve gerekli tüm bilgileri buraya aktarmış olduk öyle miii smile.png Çok mutlu oldum, bitmesine çok mutlu oldum...

Çok teşekkürler smile.png

Evet gerçekten harika bi sayfa haline geldi burası. Çok beğendim ben de. Yaşadığım bi kaza sebebiyle ancak görebildim yazdıklarınızı.

Ayrıca ilk sayfalara bütün arşivin toplanması harika olmuş. Arayan herkes buradan takip ederek harika bi arşive ulaşabilir.

Harika oldu be :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet gerçekten harika bi sayfa haline geldi burası. Çok beğendim ben de. Yaşadığım bi kaza sebebiyle ancak görebildim yazdıklarınızı.

Ayrıca ilk sayfalara bütün arşivin toplanması harika olmuş. Arayan herkes buradan takip ederek harika bi arşive ulaşabilir.

Harika oldu be smile.png

Kesinlikle katılıyorum size... Bu arada çok geçmiş olsun, her şey yolunda değil mi? Kötü bir şey yok yani değil mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Reform ve Rönesans sürecinde Avrupa'da, özellikle İtalya'da artan sanat üretimi inanılmaz boyutlarda. O dönem mimarisi ve heykel, resim sanatları inanılmaz harika. 

Keşke İslam da böyle bir Reform ve Rönesans sürecinden geçseydi.

Michelangelo'nun yaptığı Musa heykeline son rötüşları yaptıktan sonra geri çekilip eserine baktığında, heykelin adeta canlanıp ayağa kalkacak ve konuşacak gibi durmasından kapıldığı coşku ile, elindeki keski ve çekici fırlatıp "konuş ey Musa!" diye bağırdığı anlatılır. Heykeldeki duruş, ifade, anlam kusursuzdur. Musa'nın sert mizacı yüzüne aynen yansıtılmış fakat bir peygamber olgunluğu da kaybedilmemiştir. 

Tabii ben ateistim, Musa benim için önemsiz bir figür ve bir insan yaratımı efsane. Fakat Michelangelo, bu yaratımı kusursuz yapmıştır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Reform ve Rönesans sürecinde Avrupa'da, özellikle İtalya'da artan sanat üretimi inanılmaz boyutlarda. O dönem mimarisi ve heykel, resim sanatları inanılmaz harika. 

Keşke İslam da böyle bir Reform ve Rönesans sürecinden geçseydi.

Michelangelo'nun yaptığı Musa heykeline son rötüşları yaptıktan sonra geri çekilip eserine baktığında, heykelin adeta canlanıp ayağa kalkacak ve konuşacak gibi durmasından kapıldığı coşku ile, elindeki keski ve çekici fırlatıp "konuş ey Musa!" diye bağırdığı anlatılır. Heykeldeki duruş, ifade, anlam kusursuzdur. Musa'nın sert mizacı yüzüne aynen yansıtılmış fakat bir peygamber olgunluğu da kaybedilmemiştir. 

Tabii ben ateistim, Musa benim için önemsiz bir figür ve bir insan yaratımı efsane. Fakat Michelangelo, bu yaratımı kusursuz yapmıştır.

Çok yakışıklı italyan erkeklerinin cazibesine kapılıp muhabbeti 5 dakika daha uzatmasaydım,  şimdi Musa heykelini görmüş bir kişi olacaktım. Bir onu göremedim, aklım kaldı hatta çok üzüldüm ama muhabbet de güzeldi, heykel orada duruyor nasılsa gider yine görürüm whistling.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar Gloria...

Ben de Dan Brown okurken kitapda gecen yerleri merak ettigim icin arama yaparken sayfayi buldum, gercektende cok süper bir calisma olmus bunlari tek tek bulmaya kalksaydim heralde epey bir zaman harcamak gerekirdi emegine ellerine saglik bende bu güzel sayfaya katki da bulunmak isterdim ama zaten gerek kalmamis her sey dolu dolu zaten eklenmis original.gif

esenlikler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar Gloria...

Ben de Dan Brown okurken kitapda gecen yerleri merak ettigim icin arama yaparken sayfayi buldum, gercektende cok süper bir calisma olmus bunlari tek tek bulmaya kalksaydim heralde epey bir zaman harcamak gerekirdi emegine ellerine saglik bende bu güzel sayfaya katki da bulunmak isterdim ama zaten gerek kalmamis her sey dolu dolu zaten eklenmis original.gif

esenlikler

Teşekkür ederim. güzel dileklerinle katkıda bulunmuş oldun :)

Sana da esenlikler :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim. güzel dileklerinle katkıda bulunmuş oldun smile.png

Sana da esenlikler smile.png

asil ben tesekkür ederim emek harcamissin emege saygi original.gif sadece bakip gecemedim ...... ayrica -- Acaba diyorum Dan Brown in diger kitablari icinde buna bir benzer sayfa hazirlansa nasil olur ? ( varsa kusura bakmayin forumu tam incelemedim )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yok aslında ama ben o kitapları okudum bitirdim tekrar okur muyum bilmiyorum, eğer okursam neden olmasın... Fakat arada belki yeni başlayan arkadaşlar olur onlar hazırlarlar öyle bir sayfa, hoş olur :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayfa 108:

Michelangelo tarafından Dante'nin korkutucu cehennem tasvirlerinden esinlenerek Sistine Şapelinin mihrabı üzerine resmettiği Son Hüküm isimli resim

Aynı resimden Kharon ayrıntısı

"Bu, Dante'nin öfkeli sandalcısı Kharon, ayrılan yolcuları küreğiyle dövüyor."

Yine Son Hüküm adlı eserden kitapta bahsedilen başka bir ayrıntı:

"Bu, kitabı Mukaddes'e göre asılarak öldürülen Haman ama Dante'nin şiirinde çarmıha gerilerek öldürülüyor. Resimde görüldüğü gibi, Michelangelo Sistine Şapeli'nde, Kitabı Mukaddes yerine Dante'nin anlatımını seçmiş."

Gerisi okudukça gelecek. Umarım işe yarar smile.png

Hoş oldu be wub.png

ellerinize sağlık, kitabı okurken ''bahsedilen eserleri görmek için iyi ki bilgisayar var,'' demiştim ama siz bonus gibi geldiniz, teşekkür ederim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yoktu ki, ben hiç görmedim biggrin.png

Eee? 5 dakika uzayan muhabbet yüzünden Musa heykeli güme gittiydi hani? 

Şaka bir yana da ben bu Michelangelo'ya hayret ediyorum. Davut heykeline gelelim, onda da bulunan tek kusur, sırtının yeterince yuvarlak olmayışı. O da yapamadığı için değil, mermer o kadarmış, az daha büyük olması gerekiyormuş, baştan bilememiş. Tabii yontmaya ön cepheden başlamıştır illa ki. Mermer bitmiş, mecburen sırta yuvarlaklığı verememiş. Yoksa duruş, vücut estetiği, bakış, yüz ifadesi filan olağanüstü.

Fakat Davut heykelinde savaş tanrısı Mars ve Meryem heykellerinde güzellik tanrıçası Venüs etkisi belirgin. İnsanın yaratılışı resmi ise kusursuz. Bu adamın üzerine heykeltraş tanımıyorum. Adam tek kelimeyle üstün yetenek. 

Davut heykeline biri çekiçle saldırmış ve yakalanıncaya kadar heykelin ayak parmaklarını kırmış. Kırılan parçalar analiz edilmiş. Yunanistan veya Anadolu mermeri olduğu anlaşılmış. Bence çekicin hedefi başka yerdi ama, görevliler yakalayınca parmak gitti. biggrin.png 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eee? 5 dakika uzayan muhabbet yüzünden Musa heykeli güme gittiydi hani? 

Şaka bir yana da ben bu Michelangelo'ya hayret ediyorum. Davut heykeline gelelim, onda da bulunan tek kusur, sırtının yeterince yuvarlak olmayışı. O da yapamadığı için değil, mermer o kadarmış, az daha büyük olması gerekiyormuş, baştan bilememiş. Tabii yontmaya ön cepheden başlamıştır illa ki. Mermer bitmiş, mecburen sırta yuvarlaklığı verememiş. Yoksa duruş, vücut estetiği, bakış, yüz ifadesi filan olağanüstü.

Fakat Davut heykelinde savaş tanrısı Mars ve Meryem heykellerinde güzellik tanrıçası Venüs etkisi belirgin. İnsanın yaratılışı resmi ise kusursuz. Bu adamın üzerine heykeltraş tanımıyorum. Adam tek kelimeyle üstün yetenek. 

Davut heykeline biri çekiçle saldırmış ve yakalanıncaya kadar heykelin ayak parmaklarını kırmış. Kırılan parçalar analiz edilmiş. Yunanistan veya Anadolu mermeri olduğu anlaşılmış. Bence çekicin hedefi başka yerdi ama, görevliler yakalayınca parmak gitti. 

onlar işte tanıştığımız en yakışıklı italyanlardı o yüzden kaçırdık Musa heykelini zaten... Olur öyle şeyler :D Ama şimdi geri dönüp baktığımda bir Musa heykeli edemezler o ayrı konu :D Keşke onlarla sohbet etmek yerine gidip Musa'yı görebilseydim ama göreceğim.

Michelangelo mükemmel bir heykeltraş ama Roma tarihinde bence Bernini de muhteşem, çok fazla eser vermiş ve özellikle Vatikan'dakiler neredeyse gerçek, sanki dokunsan canlanacaklarmış gibi, o eteklerdeki kıvrımlara kadar her şey ama her şey olağanüstü... Ben çok etkilendim Bernini'den.. Adı Michelangelo, Da Vinci, Raphael kadar iyi bilinmez çoğu insan tarafından ama (gerçi Ninja Kaplumbağalar olmasaydı biz belki onları da tanıyamazdık ya her neyse) Roma'daki eserlerin %70'i, ve Vatikan'ın neredeyse tamamı onun eserlerinden oluşmaktadır. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@@gloria, emekleriniz için teşekkürler çok güzel bir çalışma olmuş :)

ayrıca @@democrossian "Keşke İslam da böyle bir Reform ve Rönesans sürecinden geçseydi."

tememniniz çok yerinde, dinde resim günah, müzik haram diyecek kadar İslam'a düşman tüm yobazlardan arınmasını diliyor,

İslam'ı özüne döndürecek doğru insanların faaliyetleriyle önümüzdeki yıllarda güzel sonuçların alınmasını bekliyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@@gloria, emekleriniz için teşekkürler çok güzel bir çalışma olmuş smile.png

ayrıca @@democrossian "Keşke İslam da böyle bir Reform ve Rönesans sürecinden geçseydi."

tememniniz çok yerinde, dinde resim günah, müzik haram diyecek kadar İslam'a düşman tüm yobazlardan arınmasını diliyor,

İslam'ı özüne döndürecek doğru insanların faaliyetleriyle önümüzdeki yıllarda güzel sonuçların alınmasını bekliyoruz.

Ne güzel söylemişsiniz...hug.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bernini de muhteşem

9dde0180-ae68-4e95-922f-cb0108390161.jpg

Teresa'nın melek tarafından canının alınışı. Bernini özellikle kumaş kıvrımlarında çok ustalaşmış. Bir de heykele yüz ifadesi vermek zordur. Teresa'nın ölüm acısı ve tanrıya kavuşma mutluluğunun birarada oluşu, meleğin hem şefkat, hem acımasızlığı müthiş... 

Yani bu kadar olur. Elbisesinin ucundan nazikçe tutuşu, okunu hoyratça değil ama acımasızca kaldırışı, başını yana eğerek acımasızca gülümseyişi ürpertici. Ya Teresa'nın o dingin ama acılı huzur, teslim olmuşluk ifadesi... Çok müthiş. 

Heykellerin ilk nereden yontulmaya başlandığını hep merak ederim. Sanırsam tepeden. Önce meleğin saçlarını yapmış olmalı... Alt kısmın o sırada sadece bir mermer parçası olduğunu düşünmek sabrı zorlayan bir durum. O mermer bu hale nasıl geldi? İnanılmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kahretsin, bir saattir heykele bakıp duruyorum. Beni büyüledi, çiviledi. Tüm detay resimlerini indirdim. Olamaz ya, her detay olağanüstü. Şu meleğin elbisesinin rüzgarda uçuşan tül gibi kıvrışmasına bakıyor musunuz? Ruhani bir varlık hissini nasıl da vermiş! Teresa'nın elbisesi öyle değil. Kaba yün kumaş. Meleğin gülümseyişi beni çıldırtıyor. Bu gülümseme taşa nasıl verilir yahu? O gamzeler, o bakış... Vay canına... Olağanüstü.

Bir de Apollon'un Dafne'yi kaçırmaya çalışması heykeli var. Ya detaylar olağanüstü artık. olamaz böyle bir şey ya! Üstelik David heykeli de Michelangelo'nun David'inden daha güzel! Yani Angelo'nun David'i hiç düşmanına bakar gibi bakmıyor ve sapan atacak gibi de durmuyor. Bir kıza aşık olmuş aptal bir oğlana benziyor aslında. Fakat hakkı yenmez, hatlar kusursuz. Ona lafım yok. Bernini'nin David'i ise öfke, aksiyon ve adrenalin dolu. Tam Golyat'ı indirmek üzere olan bir David.

Bernini'ye şapka çıkarıyor ve saygıyla eğiliyorum.  

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.