Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Dan Brown Cehennem Kitabında Bahsedilen Sanat Eserleri ve Tüm Yerler

gloria

Önerilen İletiler

"Bu sakin yerin son bulduğu yerde üzerinde harikulade mozaiklerin yer aldığı dört kapı vardı. Langdon her zaman bu mozaiklerin hayranlık verici olduğunu düşünürdü."

Dan Brown'un, İç narteksi anlattığı bu bölümde yazarın bir yanlışı ya da unutkanlığı söz konusu olmalı. Genellikle Bizans kiliselerinde narteksten ana ibadet mekanı naosa, ordaki diğerlerinden daha geniş ve yüksek 3 giriş ile geçiş sağlanır. Bu olasılıkla Roma Zafer taklarından gelen bir özelliktir. Ancak Ayasofya'da bir istisna özellik vardır. Burada Naosa geçişi sağlayan kapı sayısı ne 3 ne de yazarın dediği gibi 4 değildir. Burada ortadaki geniş ve yüksek olan toplam 9 kapı vardır.

Bu vesile ile Gloria'ya ben de teşekkür etmek isterim. Bu albümün değerlendirilmesi gerçekten çok güzel olur. Kitaba geçenlerde ilk başladığımda forumla tanıştım hemen sonuna kadar okumadım. :) Sindirebilmek açısından günde 50-100 sayfa okuyordum ve her okuma sonrası, forum sayfalarında ilerleyerek kitabi bir kez daha zihnimde ve gözümde canlandırmış oluyordum.

Söz konusu albüm okuyucuya ileri ufuklar açıyor ama bu resimdeki yerleri gördü iseniz kitaptan aldığınız zevk daha da artıyor, özellikle benim gibi bir sanat Tarihçisi için.

Geçen yıl eşimle Roma'ya gitmiştik. Yolculuk öncesi tamamı Roma'da geçen Melekler ve Şeytanlar filmini TVde izlemiştik. Roma'daki gezilerimizi yaptığımız bir akşam üstü yorgunluğunu odamızda çıkarırken İtalyan TV kanallarını karıştırırken bir film başlangıcına denk geldim. Garip bir önsezi ile eşime istermisin "Melekler ve Şeytanlar" başlıyor olmasın dedim. Ve aynen film başladı, Romanın büyük bölümünü görmüş olan biz bu defa filmi farklı gözlerle izlemiş, Türkiye'de izlediğimizden daha fazla keyif almıştık.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hepsini de okudum aslında ama okumayan bir arkadaş belki yapabilir ya da yeniden okuyabiliriz bir ara, ne güzel olur gerçekten de... Sonuçta insan Dan Brown'un kitaplarını okurken sırf okumuyor ciddi ciddi öğreniyor da smile.png

Böyle bir çalışma yaparsanız açıkçası çok çok sevinirizzzz. Ben de kitabı okumaya başlayınca adı geçen eserleri görmek istedim ve sizin sayfanıza rastladım. Tek kelimeyle mükemmel olmuş. Elinize ve klavyenize sağlık. Hiç kolay bir iş değil sizin için. Ama benim için kitabı okurken sanki olayı yerinde görüyor gibi oldum. Dediğim gibi mükemmel bir çalışma. Diğer kitaplar içinde düşünürsünüz umarım.   

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sf. 484 Rehber Mirsat   / Profesyonel Rehber Serhan GÜNGÖR  w/Dan Brown

663639750733.jpg   180520130141430382773.jpg

Bunu tahmin etmiştim biliyor musun? Çünkü daha önce Serhan Güngör'ün İstanbul ile ilgili röportajlarını okumuştum, Mirsat karakterini de okurken kafamda hep Serhan Bey canlanmıştı, teşekkür ederim bilgi için :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

merhaba.bende kitapta bahsi geçen yerlerle araştırma yaparken buldum burayı.konuyu açan ve bilgi görselleri paylaşan arkadaşlara teşekkürler.

kitabı yeni bitirdim ve en üzüldüğüm şey 11-18 mayıs arasında romadan başlayıp floransa venedik ve bir uçtan bir uca toscana seyahati yapmıştım maalesef kitabı döndükten sonra okudum.kitapta bahsedilen bir çok yere gitmeme rağmen şimdi gitmiş olsaydım daha bilerek gezerdim oraları.dan brownın önceki kitaplarında bahsedilen yerleri ayrı bir merakla inceledim.vatikan sistine şapeli gibi.şimdi sadece floransa gezisi planlıyorum 2 gün yetmemişti zaten.

Mesela "Melekler ve Şeytanlar" romanını ilk çıktığı zaman okuduğumdan aradan epey zaman geçmiş kitabı neredeyse unutmuşken Roma seyahatine gitmiştim. Dönünce kitabı o mekanlar hakkında ayrıca bilgi edineyim ya da hafızamda tutması kolaylaşsın diye tekrar okudum. Çok iyi bir rehberimiz vardı bize Roma'yı çok iyi anlattı ama mesela Pantheon Tapınağını ben yalnız geçmiştim. Doğal olarak Rafael'in de mezarının orada olduğunu unutmuşum, dönünce bu bilgiyi kitaptan öğrendiğimde çok üzüldüm, keşke gitmeden önce kitabı tekrar okusaydım diye... Sonuç Raphael'in mezarını görmeden geri döndüm ama bir daha gidersem artık biliyorum :)

Toscana turuna gelince önümüzdeki sene Nisan'da oradayım ve kitabı mutlaka bir kez daha okuyup öyle gideceğim :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ellerinize emeginize saglık , çok faydalı paylaşım olmus, kitabı okuyorum ve sizin bilgilendiriminizle harika oldu, sanki nerdeyse gidip gezmiş kadar oldu, çok çok teşekkürler smile.png) calışmalarınızı ve sizi tebrik eder devamını da bekleriz. Hakîlerini bundan böyle.. Sevgiler ..

Ben de okurken ve resimleri ararken aynı hissi yaşadım :)

kitabı okurken görsel ararken rast geldim çalışmana gloria, sayende kitabı okumak çok daha keyifli oldu emeğine sağlık. sana teşekkür etmek istedim 

Ben de çok teşekkür ederim sevgili iguazu :) inceliğin için flowers.gif

Kitap nasıl güzel mi ? 

Zevk meselesi tabii :) Ben güzel derim de sen beğenmezsin omar :)

smile.png oldu nihayet bu iş baya uğraştırıcıymış emeği gecenlere tekrar teşekkürler

Teşekkür ederim tekrar :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba.

Dan Brown ile Floransa Venedik  İstanbul turu atarken bu turumuzda bana/bize rehberlik ettiniz.

Öncelikle Gloria veardından  i_can emeklerinden ve paylaşımlarından dolayı teşekkür ederim. Yukarıda  arkadaşlar tebrik ve teşekürlerini sunmuşlar ben de onlara yürekten katılıyorum. Elinize emeğinize sağlık.

Okuma hızımı sayenizde kesmemiş oldum. Kitabı elime aldığımda 'bitmez bu kitap'demiştim 2 satır oku 10 dakika araştırma yap. Agır aksak ilerlerken sizi gördüm.Gerçi siz bitirmişiniz ama bende kısa sürede bitirdim. Dün başladım yeni bitirdim. 

Aslında uzun zamandır elimin altındaydı ama  Jean Cristohe Grange nin KAİKEN ile Carl SAĞAN ın Milyarlarca ve Milyarlarca adlı kitaları ağır basmıştı.

Özellikle Carl SAĞAN ın Milyarlarca ve Milyarlarca adlı kitabı güzel bir tesadüf oldu.O kitap da  aşırı nüfus 

artışı ,ozan, kürtajın ahlaki boyutları, vb alanlarda  dünyanın geleceğine ilişkin bireysel değilde tüm insanlığın artık bir şeyler yapması gerektiğini/gerekliliğinin altını çiziyor.

573 sayfada olduğu gibi Longdon kendisinin de dünyada yaşayan milyonlar kadar bu konuda suçlu olduğunu biliyordu.Söz konusu dünya meseleleri olduğunda inkar,küresel bir salgın haline gelmişti...

Kaiken'i şu an ben de okuyorum :) Grange'ın da sıkı takipçisiyim, kitap ile ilgili fikirlerinizi buradan da paylaşırsınız bir ara bizimle değil mi?

Jean Christophe Grange : Kaiken

Bu arada Carl Sagan'ın bahsettiğiniz kitabını henüz okumadım ama en kısa zamanda başlayayım ben de :) Çok teşekkürler, ne güzel bir fikir alışverişi oldu işte :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

muhtesem kıtapı okumak artık daha gercekci tesekkürler smile.png

clover.gif  Mutlu oluyorum ben böyle işte :)

Merhabalar,

Bu başlığı diğerleri gibi ben de kitabı okurken araştırayım diyerek buldum. Gayet başarılı ve faydalı bir çalışma olmuş emeğiniz için teşekkür etmek isterim.

Çok teşekkür ederim güzel sözler için clover.gif

çok hoş oldu çok...)))

:hug:wub.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Bu sakin yerin son bulduğu yerde üzerinde harikulade mozaiklerin yer aldığı dört kapı vardı. Langdon her zaman bu mozaiklerin hayranlık verici olduğunu düşünürdü."

Dan Brown'un, İç narteksi anlattığı bu bölümde yazarın bir yanlışı ya da unutkanlığı söz konusu olmalı. Genellikle Bizans kiliselerinde narteksten ana ibadet mekanı naosa, ordaki diğerlerinden daha geniş ve yüksek 3 giriş ile geçiş sağlanır. Bu olasılıkla Roma Zafer taklarından gelen bir özelliktir. Ancak Ayasofya'da bir istisna özellik vardır. Burada Naosa geçişi sağlayan kapı sayısı ne 3 ne de yazarın dediği gibi 4 değildir. Burada ortadaki geniş ve yüksek olan toplam 9 kapı vardır.

Bu vesile ile Gloria'ya ben de teşekkür etmek isterim. Bu albümün değerlendirilmesi gerçekten çok güzel olur. Kitaba geçenlerde ilk başladığımda forumla tanıştım hemen sonuna kadar okumadım. smile.png Sindirebilmek açısından günde 50-100 sayfa okuyordum ve her okuma sonrası, forum sayfalarında ilerleyerek kitabi bir kez daha zihnimde ve gözümde canlandırmış oluyordum.

Söz konusu albüm okuyucuya ileri ufuklar açıyor ama bu resimdeki yerleri gördü iseniz kitaptan aldığınız zevk daha da artıyor, özellikle benim gibi bir sanat Tarihçisi için.

Geçen yıl eşimle Roma'ya gitmiştik. Yolculuk öncesi tamamı Roma'da geçen Melekler ve Şeytanlar filmini TVde izlemiştik. Roma'daki gezilerimizi yaptığımız bir akşam üstü yorgunluğunu odamızda çıkarırken İtalyan TV kanallarını karıştırırken bir film başlangıcına denk geldim. Garip bir önsezi ile eşime istermisin "Melekler ve Şeytanlar" başlıyor olmasın dedim. Ve aynen film başladı, Romanın büyük bölümünü görmüş olan biz bu defa filmi farklı gözlerle izlemiş, Türkiye'de izlediğimizden daha fazla keyif almıştık.

Aslında söylüyorlar hani bazen kitaplarında yazdıklarıyla gerçekliğin ilgisi yok diye ama sonuçta bu roman ve kurgu olduğu için o hataları affedebiliyor insan yine de değil mi?

ayrıca bu bilgi için de teşekkür ederim, faydalı bir bilgi oldu benim için...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Böyle bir çalışma yaparsanız açıkçası çok çok sevinirizzzz. Ben de kitabı okumaya başlayınca adı geçen eserleri görmek istedim ve sizin sayfanıza rastladım. Tek kelimeyle mükemmel olmuş. Elinize ve klavyenize sağlık. Hiç kolay bir iş değil sizin için. Ama benim için kitabı okurken sanki olayı yerinde görüyor gibi oldum. Dediğim gibi mükemmel bir çalışma. Diğer kitaplar içinde düşünürsünüz umarım.   

Ya aslında yapmak çok isterim ama bir yandan da okumak istediğim o kadar çok kitap var ki; eskilere geri dönmek bazen cazip gelmiyor... Fakat belki yapacak bir arkadaş olur diye umuorum. Yine de ola ki baştan okudum tabii burada paylaşacağım  :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dan Brown'ın The Da Vinci Code ve Angels and Demons kitaplarının resimli baskıları daha evvel ülkemizde çıkmıştı. Umarım Inferno için de benzer bir baskı yapılır. Kitabın belli bir yerine kadar sanat eseri ve tarihi mekanlar bombardımanına tutulunca ister istemez webden bu eser/yerleri görmek istedim. Ben de birçokları gibi burada yapılan eşsiz çalışmayı keşfettim ve üşenmeyip üye oldum.

Sevgili gloria ve i can; Cehennem'i anlamamıza yardımcı olan Cennetliklersiniz siz. Çok teşekkür ederiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dan Brown'ın The Da Vinci Code ve Angels and Demons kitaplarının resimli baskıları daha evvel ülkemizde çıkmıştı. Umarım Inferno için de benzer bir baskı yapılır. Kitabın belli bir yerine kadar sanat eseri ve tarihi mekanlar bombardımanına tutulunca ister istemez webden bu eser/yerleri görmek istedim. Ben de birçokları gibi burada yapılan eşsiz çalışmayı keşfettim ve üşenmeyip üye oldum.

Sevgili gloria ve i can; Cehennem'i anlamamıza yardımcı olan Cennetliklersiniz siz. Çok teşekkür ederiz.

Çok teşekkür ederim sevgili arkadaşım. Hoş geldin :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkürlerimi iletmek için üye oldum. Elinize sağlık. ..Kitabı çok amerikanvari buldum ama sayenizde sanat tarihi dersi gibi oldu...Keyifli bir hale geldi...

Evet kesinlikle aynı fikirdeyim, kitap sond erece Amerikanvari ama artık Floransa bizim için çok bilindik bir yer oldu değil mi? 

hem kitabı okuyup hem oralarıgeziyorum sayenizde. tabi biraz zaman alıyor ama maceranın  önünde onlar arkasından ben gidiyorum çok güzel oluyor. teşekkürler

İnsan anlatılan yerleri görünce kitabın kahramanı oluyor, ben bilmiyorum kendimi sürekli Langdon gibi hissettim. Sanki ben Langdon'muşum gibi... Empatimi hep onunla kurdum, size de öyle mi oluyor?

Herhangi bir kitabı okurken ne hissediyorsunuz, kitabın kahramanlarından birisi mi oluyorsunuz yoksa sadece okuyucu mu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kitabı okurken la mappa yazıp google'a baktım haritayı görmek için ve burada buldum kendimi. Ve tabi ki belki klasik olacak ama ben de size teşekkür etmek için üye oldum foruma. Muhteşemsiniz. Binlerce kez teşekkürler.

:) olsun klasik olsun ben çok mutlu oluyorum siz üye olup bu inceliği gösterdiğinizde :) Teşekkürler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

valla ben de sırf teşekkür etmek için üye oldum. çok çok tşekkürler. bu kadar eseri hayal etmek zordu. sayenizde hepsi gözümüzün önünde artık. tek tek araştırıyordum ben de. çok sağol. böyle giderse bir sonraki iznimde floransaya gitmezsem ayıp olur sanırım. bu kadar eserin olduğunu bilmiyordum gerçekten.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba.. Ben de size teşekkür etmek için foruma üye oldum.

O kadar kitap kurduyumdur  ama hayatımda kurgusu harikalar yaratan başka bir kitap daha okumadım.

Bu gün sabah 6:30'da bitirdim kitabı. Hala etkisindeyim.

Bu nasıl bir zekadır , nasıl bir ilhamdır diye düşünmekten alamıyorum kendimi.

Keşke sizin başlığınıza daha önce rastlasaymışım. Sizde satır satır harikalar yaratmışsınız. Çok teşekkürler.

Dan Brown ile gerçekten tanışmayı isterdim ve tabi sizinle de Gloria. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.