Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Bakin elime ne guzel iki sey gecti : ))

dennise

Önerilen İletiler

201305142230121.jpg

201305142230361.jpg

201305142233211.jpg

201305142233401.jpg

koyde bir amcanin dedesi osmanli rus savasina katilmis ve eski esyalarinin oldugu bir sandigi o amca acmis ; gerci hep acikmis ta o amca simdi yasli ve huzur evine alindi bana da ona cok yardimi dokunan  koydeki dayim araciligi ile gecti denebilir ..

henuz detayli arastirma yapicak vaktim yok ama yine de sorayim ;

arapca bilen varsa ya da arapca bilen birini taniyan varsa yazi veya sembollerin anlamini ogrenmede yardim edebilir mi ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

En üsttekinden görmüştüm ama diğerini hiç bilmiyorum.Eski para kolleksiyonu yapan bir arkadaşım var yazı ve sembolleri bilir mi bilmem ama eski paralar konusunda epeyce bilgisi var ona bir göstereyim :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

201305142230361.jpg

Osmanlıcam var ama üzerinden epey zaman geçti o nedenle yavaş yavaş çözmeye başlayalım önce bu

Bunlar osmanlı'nın kullandığı rakamlar

arapca-rakamlar_4xe11.jpg

Buna göre bu para 1255 yılına ait bir paradır yani miladi takvime göre 1839/1840 yılına tekabül eder.

Bu Bakırdan yapılmış bir Osmanlı parasıdır.

Paranın değer 40 paradır. Bu da ortada yazan ters E harfine ve noktaya benzeyen işarete bakarsan zaten anlaşılıyor. 
Dönem Abdülmecit dönemidir. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

201305142230121.jpg

Bu paraya gelince üzerindeki mühür Sultan Birinci Adülmecid'e ait olduğunu gösteriyor. Bu galiba ikinci eklediğin paranın tura kısmı değil mi? BU durumda çok fazla anlatmama gerek yok sanırım. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

201305142233211.jpg

201305142233401.jpg

Üzerindeki tarih: 1223 e denk.
Bu da miladi takvime göre 1808/1809 yıllarını gösteriyor.
Bu durumda para 2. Mahmut dönemine ait bir paradır zaten ön yüzdeki tuğra da ona aittir. 

Bu paranın değerine tekrar tekrar bakıyorum ama göremiyorum. Muhtemelen bugün bizim altını çeyrek-yarım-tam gibi adlandırmamız şeklinde onlar da bu dönemde bu parayı öyle adlandırıyorlardı. O nedenle paranın çapı burada önemli oluyor. Paraya değer biçebilmek için paranın çapını bilmek gerekiyor sanırım. 

Ön yüzünde II. Mahmut'un tuğrası vardır. 
Arka yüzünde yukarıdan aşağı şöyle yazmaktadır. 

27
darebe fi (durube fi)
Kostantiniye 
1223
yazmaktadır. 

1223 yılı II. Mahmut Saltanatının başladığı yılıdır. 27 rakamı bu paranın saltanatın 27. yılında basıldığını gösterir.  Basım yeri Kostantiniye darphanesidir. 
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gümüş olan II: Mahmut parasıyla ilgili her şeyi çözdüm de şu birinci bakır olan Abdülmecit parasına tekrar bakmak istiyorum bakalım arkasındaki yazıları çözebilecek miyim. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dur bekle ugrasıyorum henüz, paslanmışım azıcık smile.png

bu arada gümüş olan parayla ilgili bir küçük dipnot:

Bu paralar zamanla kararırlar ama gümüş oranları yüksekse temizlenip yeniden parlatılabilirler de... Yani senin elindeki de temizlenebilir bir gümüş para... Fakat temizlemek asla tavsiye edilmez çünkü gümüş temizlenirken incelir ve değerini kaybeder, nümismatikte para asla temizlenmemelidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

201305142230121.jpg

201305142230361.jpg

Bu kadar olabiliyor benden:

Bu para da Kostantiniye yani İstanbul darphanesinde basılmıştır.

paranın tura tarafında da 20 yazıyor. bu para tarih olarak;

1255/20 olarak gösterilir

Mecit 1255/20 bakır 40 para şeklinde adlandırılıyor.

Sultan I. Abdülmecit'in saltanatı 1255 yılında başladığına göre bu para onun onun saltanatının 20. yılında basılmıştır.

40 para 1 kuruş anlamına gelmektedir. (100 kuruş da 1 lira ediyordu bu arada ama bunun konumuzla ilgisi yok)

Dediğim gibi para bakır bir paradır kullanılan bakır oranına göre de paranın kahverengilik oranı değişir. Koruma için hava geçirmez bir kartonun ya da plastiğin içinde saklanması tavsiye edilir. Aksi takdirde parada yeşilden maviye doğru çeşitli renklerde paslanma görülebilir. Bende bir tane yeşil var mesela :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gümüş parayla ilgili bazı yerlere takılmıştım düzeltme yaptım o yazıda haberin olsun. İlk bilgide biraz yanılmışlığım olmuş.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tabii ki @@dennise gönderirim ama var ya çok güzel yeşiller smile.png Ben seviyorum onların o yeşil hallerini smile.png Gerçi değerlerini yok ediyorlar ama ne yapayım... 

18052013630.jpg

18052013631.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu yukarıya fotoğrafını çekip eklediğim yeşil renkli param :) 1277 yani 1861 tarihli bir para o nedenle Sultan Abdülaziz'e ait.. Yani senin bakır parandan daha sonra basılmış smile.png Saltanatın kaçıncı yılında basıldığını bilmiyorum çünkü o kısmı çok belli olmuyor. Kaç para olduğunu yazan kısım da tahrip olduğundan maalesef o bilgi de belli olmuyor sad.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ama elimde yine aynı döneme yani Abdülaziz dönemine ait bir 10 para var. İstanbul Darphanesinde basılmış bu para da...

Bu para da saltanatın 1. yılında basılmış.

dsc0009md.jpg

dsc0010to.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

63262024.jpg

61897612.jpg

Bu para da 1341 yani 1922/1923 tarihli bir 5 kuruş var. 

Alimünyum ve bronz karıştırılara yapılmış.

Bu para Osmanlı'dan TC'ye geçişte basılan ilk paralardan birisi. 

Para henüz Türk alfabesi kabul edilmediğinden eski yazıyla yazılmıştır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu da 10 kuruş. 
Yine TC'ye ait bir para.
Tarih bu sefer miladi takvime göre atılmış; 1926 yılında basılmış bir para. 
Kullanılan maden pirinç.
Bu para aynı dönemde iki farklı kalıpta basılmış, benimki normal kalıp basımı bir çil kondisyon... Normal kalıp ile farklı kalıp baskısı arasındaki farkların en belirgini normal kalıplı olanın tarihinin daha büyük yazılı diğerinin ise daha küçük yazılı olması... Bunun dışında da ufak tefek farklılıklar da varmış ama ben henüz onları tam olarak belirleyemedim. Bunu şu açıdan söylüyorum; aynı döneme ait paralar eğer farklı kalıplarda basılırsa bu para koleksiyoncuları açısından önemli bir koleksiyon malzemesi haline geliyormuş. Ben de bunu elimdeki parayla ilgili araştırma yaparken öğrenmiştim.

Sanırım oldukça değerli bir para ama tabii ben değerinin ne kadar olduğunu çok iyi bilemem.. Bir koleksiyoncunun incelemesi daha doğru olacaktır :)

57102765.jpg

10749634.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunlar bana ait değil, bir sitede bulduğum fotoğraflar; üstte bahsettiğim 1926 yılı basımına ait iki farklı kalıp örneğini gösteriyor. Hani ne dediğim daha iyi anlaşılsın diye ekliyorum bu fotoğrafları buraya smile.png

normalkalip192610kurus.jpg

Normal Kalıp 1926 - 10 Kuruş - Çil

farklikalip192610kurus1.jpg

Farklı Kalıp (Büyük Tarihli) 1926 - 10 Kuruş - Çil

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
  • 4 hafta sonra...

BUNUN ÜZERİNDE BİR CAMİ HOCASINA VE TARİH ÖĞRETMENINE OKUTUGUM KADARIYLA BUNU YAPAN USTANIN İSMİ VE YAPTIGI TARİH YAZIYORMUŞ. 1100 LÜ YILLAR DEDI AMA TAM OKUYAMADILAR BILGILERI YOKTU.SİZE DANIŞMAK İSTEDİM. ALTIN DEĞİL YANİ ASİTLE TEPKİME VERMEDİ KUYUMCUDA biggrin.png

biggrin.png

Bunların üzerinde ben tarih göremiyorum bu tek bir parçanın iki ayrı yüzü mü?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.