İçeriğe atla


Psikoterapist Kimdir ? Psikoterapi nedir? Psikolog Kimdir?

psikoterapi psikoterapist psikoterapistler psikolog

Bu başlığa hiç cevap verilmemiş

#1 Misafir_istanbulpsikolog_*

Misafir_istanbulpsikolog_*
  • Misafirler

Gönderi Tarihi: 29 Nisan 2013 - 22:46

Psikoterapist Kimdir ? Psikoterapi nedir? Psikolog Kimdir? Pedagog Kimdir? Psikiyatrist Kimdir?

Psikoterapi almak için araştırma yaptığınızda insan kendisini ucu bucağı görünmez bir ormanın karşısında kalmış gibi hisseder: Çok sayıda psikoterapötik yönelim ve metotlar mevcuttur, bunlara bir de psikiyatrlar, psikologlar, yaşam koçları ve kısmen çoğu kendi kendilerini “Terapist” olarak adlandıran diğerleri eklenmektedir.

Ancak kişi en başarılı yardımı almak için kime başvurması gerekir?

İlk görüşmede aşağıda belirtilen konularda açıklama alınız:

Öncellikle, acaba ilgili kişi bir Psikoterapist mi yoksa sadece bir Psikolog mu ya da bir Psikolojik danışman mı veya Psikiyatrist mı? Lütfen, şunu unutmayınız: Bir Psikoterapist, asla bir Psikolog veya Psikiyatrist ile karşılaştırılmamalıdır! Psikoterapi eğitiminden mezun olmadığı sürece, bir Psikologun ne teorik uzmanlık bilgisi, ne de pratik tecrübesi vardır. Psikoterapi eğitimi, iki ile beş yıl arasında sürmektedir. Almanya’da sadece Sosyal hizmet uzmanların, Klinik psikologların ve Pedagogların bu tip Psikoterapi eğitimlerine katılmasına müsaade edilmektedir. Psikoterapist ise, ancak iki ile beş yıl arasındaki Psikoterapi eğitimi başarıyla tamamladıktan sonra olunmaktadır.

Psikoterapi eğitiminden mezun olmuş mu? Eğer cevabı “evet” olursa, bu eğitim kaç saat veya kaç yıl sürmüştür? (Avrupa standartlarında olan bir Psikoterapi eğitimi, en az 1000 saat olmak zorundadır).

Psikoterapistin nasıl çalıştığını ve kendi işinde nelere önem verdiğini anlatmasını isteyin. Verilen açıklamalar sizin için yeterice anlaşılır düzeyde mi ve bunlarının üzerinizde olumlu etki edeceğini düşünüyor musunuz?
Sizin sorularınızı cevaplıyor mu?

İlk saat özellikle, terapistin uyguladığı yöntem ve çalışma şekline ilişkin sorularının sorulması için çok uygundur. Profesyonel Psikoterapi uzmanlarının bu tip sorulara karşı açık ve net olması gerekmektedir. Belki de sizin danışan olarak neden bu tip sorular sorduğunuz ilgisini çekebilir, ancak size açık ve net cevaplar vermek için, çaba sarf etmesi gerekmektedir. Bu tavrınızdan alındıysa ve sorularınızı tersleyip cevaplamadıysa, o takdirde kendisiyle bir işbirliği ve çalışma yapmamalısınız.

Amaçlara ilişkin ve amaçların başarılma şekli konusunda bir anlaşma yapıldı mı? Bu kapsamda, mümkün mertebe terapinin ne kadar süreceğine ilişkin bir öngörü ve tahmin yapılır.

 

Kaynak: İstanbul Aile Danışma Merkezi

Cevap ekle