Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

8 Mart Kadinlar Gunu

evrensel-insan

Önerilen İletiler

Aynen cunku sende kara algisi yok. Sadece ak algisi var.

biggrin.png

Zaten sorun da orda herseyin her beyne gore degisken olarak bir algi olmasi.

o zaman herseyin en guzeline en hosgurulusene en faydalisina bakmak lazim ..

bir ayetin olabilecek en hayirli haline odaklanildi mi olay zaten cozulur ; ama arinmis olmak lazim ; pesin olmuyor ..

demek ki neymis ; ayetleri hikmete ve ilme gore ele almak ; hurafeye gore de arindirarak ele almak lazimmis ..

Bu da zaten Kurani yazanin/yazanlarin insanoglu oldugunu gosteriyor.

e heralde ; insanlar icin olan Kuran insanlarin sistemine uyarlanicak ;

ayetleri okumak icin star warstaki gibi isin kilici mi ciksaydi .. ruhun kainata olan uyumundan gelen vahyin dogru oldugunu bilim ortaya koydu ise is bitmistir !

KURAN'IN BUNUN BOYLE ALGILANMASINA ACIK OLMASI VE MEYDAN VERMESIDIR.

her olay herturlu yoruma aciktir ;

adama 'seni seviyorum' dersin

ama oyle bir dersin ki tehdidinden onu oldurmek istedigini anlar biggrin.png ayni cumlede sevgi nerdeeeee nefret nerde .. niyetini bilmeden bilemezsin !

demek ki neymis her sey herturlu art niyet ile baltalanabiliyormus ;

kaldi ki Kurani en cok art niyet ile baltalamaya calisiyorlar

aka kara diyebiliyor olmak ise goz gore gore olan bir mucizenin beden bulmus hali olmus oluyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ozaman sana bir gorev dusuyor. Tum dunyada farkli cografya ve toplumlarda kuran'i kendisine etik bir yonlendirim ve yaptirim rehberi olarak almis ve her turlu insanligi sirf bu nedenden ihlal eden ve suc isleyen milyarlar var.

Bunlari egitmek bilgilendirmek senin gibilere dusuyor.

"Bir yasinda bir kizla evlenilir" diyen araplar.

Kadina hic bir hak ve ozgurluk tanimayan Afganlar.

Kadinlari kendileri istedikleri gibi olmadiklari nedeniyle asan Iranlilar.

Kadini taslayanlar, diri diri gomenler, zorla evlendirenler,

Dunyayi kana bulayan teroristler.

Her turlu kadina/kiza cocuga tecavuzu hakli bulanlar.

Cocuklarini baska erkeklere para ile satip evlendirenler.

Kiz cocuklarinin okumasina engel olanlar.

Kisaca saymakla bitmez.

Sen simdi cik yola ve bu kuranin yonlendirdigi bu insanoglunu "kuran da yazilanlar bu anlama gelmiyor" diye egitime cik.

Tabi basta da kendini egitmen lazim.

Cunku bu egitim bastan teslimiyete karsi olmaktan basliyor ve egitecek olduklarin bu yaptiklarini teslimiyet temelinde yapiyorlar.

O yuzden sen kurani bizlere degil; bu algiyi uygulayanlara anlat. Bakalim ne derece basaracaksin?

Ya da basari olanagin var mi?

Cunku bunu yapman demek, bizlerin seni aydinlatmak icin yaptiklarimizi senin yapman demektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cok dogru : ))

benim dunyayi duzeltecek gucum yok ..

ama benim gibi makul ve akilci cocuklarin dunyayi degistirebilecekleri acik : ))

Allah icin dunyanin en duzgun sekilde yasamasini gerektirecek bir hak dinin bu zor zamanda mensubu olmak herseye rahmen gurur verici ..

ahirette dusuncemiz niyetimiz ne ise o bize yeter ..

kaldi ki Kuranda bir kipirdama var .. foton caginda Kuran iyice cozulucektir .. 2012 den otesi hic olmadigi kadar aydinlik olucaktir ki Kurani o zaman anlicaklar ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen birak dunyayi da once kendin neden ve nasil insan haklarinin hak ve ozgurlugunu ve kadin hak ve ozgurluklerini nasil ihlal ettigini bir dusun once.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen birak dunyayi da once kendin neden ve nasil insan haklarinin hak ve ozgurlugunu ve kadin hak ve ozgurluklerini nasil ihlal ettigini bir dusun once.

basbaya ihlal ediyorum

kiz arkadasimin poposuna poposuna saplatiyorum arada ; cevire cevire ;

bayana el kalkar mi hic a aaa ..

ama bayan da bayan hani ; erkek arkadasinin cileden cikmasindaki bir kuvveti emercesine hissetmeyi seviyorsa napicak ? onun sucu ne simdi cnm aaa

basbaya bayan haklarini ihlal ettigim soylenebilir : ))

hele en temel haklarini ? UUUUUU gani gani ..

kiz arkadasim tam bi cadi olabilir ; dominant ve kaprisli de olabilir ; e kotu huylari da var ;

kontol edilmekten de hoslandigi soylenemez ;

bu durumda ben Kuranin ayetlerinden cikmadan ; Senden buyuk Allah var diye ona bir baktim mi ;

Aman Allahim ; 

o iri gozler cocuk gibi nasil da uysallasiyor ; sevkat ve sahiplenme duyusu nasil da onu esir aliyor adeta ..

ben tam bi caniyim dostum biggrin.png

sevgilime bi oyalanma ciksin diye yaptigim hersey bosa ciktigindan beri boyleyim tongue.png

dusun dedin dusundum nasi biri haline geldigimi

daha neler neler geldi aklima da neyse simdi sleep.png

psikopatlik; manevra kabiliyetinde mi sakli diye dusunurken ; bu ozellige kiz arkadasimin caresiz kaliyor olmasi beni korkutuyo desem yeri .. asik olmaktan korkmak ancak bu kadar olur hani

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence kiz arkadasina kendi dogrularini empoze etme ve uygulama yerine; onun kendi dogrularini uygulamasina izin ver.

Senden bir sey isterse de, kendi fikrini dogrunu soyle; ama diretme ve karisma.

Cunku sen baskasina karisir/mudahele eder/dayatirsan; ayni muameleyi sen de gorursun ve karsi cikma hakkini kaybedersin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence kiz arkadasina kendi dogrularini empoze etme ve uygulama yerine; onun kendi dogrularini uygulamasina izin ver.

ne empozesi yahu ..

Senden bir sey isterse de, kendi fikrini dogrunu soyle; ama diretme ve karisma.

tamam da bu ne simdi laughing.gif

Cunku sen baskasina karisir/mudahele eder/dayatirsan; ayni muameleyi sen de gorursun ve karsi cikma hakkini kaybedersin.

sanirim bosanmissin

babam da aynilarini soyler : )) ben de zaten birkac fantazi disinda kadina uyarim ..

amma velakin anlatmaya calistigim seyi anlamadin : ))

neyse bosver tongue.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

darisi

kadin olsun erkek olsun

bosanmanin tek cozum oldugunu iyice anladiklari halde

aliskanliklardan ve baskilardan kurtulamayip bosanamayanlara ve yillar sonra cok pisman olma tehlikesi altinda kalicak olanlara sad.png

bizimkiler asmis olayi laughing.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

darisi

kadin olsun erkek olsun

bosanmanin tek cozum oldugunu iyice anladiktan sonra

aliskanliklardan ve baskilardan kurtulamayip bosanamayanlarin ve yillar sonra cok pisman olma tehlikesi altinda kalicak olanlara sad.png

Aynen cunku bu bir "kader/alin yazisi" v.s. degildir.

Kisilerin kendi yasam ve iliskilerini kendileri tayin etme hak ve ozgurlugudur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dennise arkadas ters yazmis,dogrusu;4.Sure 124.ayet'tir Surenin  adi NISA SURESI'dir

saygilarla

Evet, bu anlasildi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dennise arkadas ters yazmis,dogrusu;4.Sure 124.ayet'tir Surenin  adi NISA SURESI'dir

saygilarla

ewt

surenin adi nisa Suresidir ;

Kadinlar suresin anlamina gelir

genel itibari ile kadinlardan bahsedilmektedir ;

kafaniza bisey takildi ise o sureden ayetleri sorun ; akilci, hikmetli ve makul bir degerlendirme ile aciklayalim ;

amac ; vahyi kafalardaki bir uyusukluga gore degil ; o uyusuklugu gideren bir ilhama gore oldugunu vurgulamak tabi ki : ))

Evrensel insan kadinlar cennete girer diye bir ayet var mi yok mu diye diretti mesela ;

gorduk ki girebiliyorlarmis : ))

hurafelere bakin nereye kadar dayanmis ! fitlener girmis ; neyse dinimiz kendi kendini temizleyecek bir ilahi kuvvette Allah tarafinda tutulmaktadir

kimsenin onun sayfalarini degistirememesi ile adeta kendi kendine ispat olur .. tak yapilmasi gereken makul bir uslup ile tebligattir ki ; kendi hakikatinden guc bulurcasina yeterlidir : )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ewt

.

.

.

hurafelere bakin nereye kadar dayanmis ! fitlener girmis biggrin.png neyse dinimiz kendi kendini temizleyecek bir ilahi kuvvettedir ki bunu ispati kimsenin onu degistirememesi ile adeta kendi kendine ispatlar : ))

Sen once yukaridaki sorulara yanit ver, sonra bakariz.

Sorular, 30. mesajda.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

onlara yanit verildi ..

hicbirsey yanitsiz kalmadi : ))

ben baska birilerinin aklina bisey takildi mi diye sordum ;

senden yapicagim alintilar icin acele etmiyorum ..

Sen demek ki kendi icinden kendine oyanitlari verdin, ben henuz gormedim de.

Tekrar soralim.

Ayrica, "salih ameller işlemek"ne demek?

Ilk ve ikinci siradaki ayetteki "temiz es" ne demek?

"Iki cennet ve baska iki cennet" ne demek?         

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

guzel sorular : ))

o kadar kolay sorular ki ;

bunlari sen bile cevaplayabilirsin : )

temiz es nedemek biggrin.png

ustunu basini keselemis hamamdan yeni cikmis bir es demek degil heralde

mesela salih amel ne demek ?

kimsenin rizasini hedeflemeden Allahin rizasi icin hareket etmek demek ..

boylece antipati duydugun kisiye de kayirdigin kisiye de adil olabileceksin : )) salih amel bu ..

cocugun haksiz; cocugunun dovdugu kisi mazlum ise cocugunu kayirmada en ufak bir gevseklige dusmeyeceksin !

bu cok zor ; imkansiza yakin bisey bu anlayana ..

salih kul demek kisaca evrensel insan demek .. ama ustune alinma .. biggrin.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

iste sordugun seylerin insana olan acilimlari bu kadar kolay ; cocuk bile anlar .. ama din antipatisi ile baktin miydi ;

isler degisir ..

insanlar bu yonde ikiye ayrilir ; dini kolay kabul edebilen ve dini ruhsal bir eziyet gibi gorenler .. eziyet olrak gorenlere baktigimizda ise tutarsiz felsefelere sarildiklari ortaya cikiyor .. herseyden once maddeye taparlar ; dunyaya kilitlenirler ; yasliliktan korkarlar ; olumu dusunmek bile istemezler ... bi cok yonden sarsilmaya acik yaratilirlar :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

iste sordugun seylerin insana olan acilimlari bu kadar kolay ; cocuk bile anlar .. ama din antipatisi ile baktin miydi ;

isler degisir ..

insanlar bu yonde ikiye ayrilir ; dini kolay kabul edebilen ve dini ruhsal bir eziyet gibi gorenler .. eziyet olrak gorenlere baktigimizda ise tutarsiz felsefelere sarildiklari ortaya cikiyor .. herseyden once maddeye taparlar ; dunyaya kilitlenirler ; yasliliktan korkarlar ; olumu dusunmek bile istemezler ... bi cok yonden sarsilmaya acik yaratilirlar biggrin.png

Ne de guzel demogoji yapip sorulari gecistirmeye calisiyorsun?

Acep neden ola ki!

Ayrica ben din disindan bakiyorum. Antipati ya da sempati ile degil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne de guzel demogoji yapip sorulari gecistirmeye calisiyorsun?

ben demogoji yapmayi ayriyetten severim : )) din ile ilgili konularda da muhabbetine yazarim o kadar ..

Acep neden ola ki!

demogoji dedigin seyden senin anladigin sey o :D

ben demogoji yapicaksam onu bile Ayetlerin hikmeti ile yapmayi tercih ederim ..

Ayrica ben din disindan bakiyorum. Antipati ya da sempati ile degil.

tabi ki antipatini cok belli ediyorsun  : ))

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben demogoji yapmayi ayriyetten severim : )) din ile ilgili konularda da muhabbetine yazarim o kadar ..

demogoji dedigin seyden senin anladigin sey o biggrin.png

ben demogoji yapicaksam onu bile Ayetlerin hikmeti ile yapmayi tercih ederim ..

tabi ki antipatini cok belli ediyorsun  : ))

Sorulasr ortada cevap veremiyorsan, o baska. Dogrudur, cunku dine sempatik bakan dinin disindan bakani algilayamaz. Ancak ona antipatik gelir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben her konuda herseyi yazabilirim : )) her ayeti hikmetlice yorumlayabilirim de ..

ama bunu yaparken gonul muhabbeti olursa guzel oluyor ..

birilerine biseyleri ispatlamak icin yazinca canim sikiliyor ; muhabbetin lezzeti kaciyor ; o yuzden de lafi dolandirmak zorunda kaliyorum :D e bana da sikinti basiyo, napim :D

olay kisaca bu .. 

verilmeyen cevap yok ama belli ki uzun bir forum yolculugunda bir aradayiz acele etmiyorum .. zaten yazdiklarimiz cok ta okunuyor gibime gelmiyo ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben her konuda herseyi yazabilirim : )) her ayeti hikmetlice yorumlayabilirim de ..

.

.

.

verilmeyen cevap yok ama belli ki uzun bir forum yolculugunda bir aradayiz acele etmiyorum .. zaten yazdiklarimiz cok ta okunuyor gibime gelmiyo ..

Anlasildi. Oynamak istemeyen gelin "yerim dar" dermis! smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.