Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Ne Mutlu Türküm Diyene ve Toplumsal Kişilik

evrensel-insan

Önerilen İletiler

AKP Bir Amerikan projesidir.Bunun aksini iddia edenler AKP'nin dümen suyunda gidenlerdir.

ABD'nin Orta Dogu projesi icin AKP gerekliydi.Her ne kadar ic dinamiklere dayanan bir siyasi hareket olsada iktidar gücünü daha cok dis dinamiklerden alir.Daha anlasilir olmasi icin;AKP ic ve dis dinamikler arasindaki örtüsme sonucu iktidara gelmistir.

Ergenekon,Türkiye'nin ve bölgenin Amerikanci dönüsümünün önündeki engelleri kaldirmaya yönelik bir siyaset planlamasi Cemaat ve AKP ortakliginda devleti ele gecirme,toplumu esir alma ve fasist bir doktatörlük kurma operasyonuydu.Siyasi siddet kullanilarak tüm engeller ortadan kaldirildi.En büyük engel olan TSK safdisi birakildi ve teslim alindi,Silivriye hapsedildi.Daha acik bir ifadeyle Harbiye Imam.Hatib'e yenildi.

Türkiye kollektif bir cinayete kurban edilmistir.

Nasil ki Mossad Hamas'in önünü actiysa,MIT'te PKK'nin yani Kürtcülerin önünü acmistir.

Bugünün Türkiye'sin de yasananlar akla hayale gelmeyecek olaylardir.Terör örgütleriyle isbirligi yapan bir iktidar ve halkina "düsman "diyen bir basbakan var ülkede.Kendisine biat etmeyen,gittigi yoldan gitmeyip karsi olan,gercek demokrasi isteyen,özgürlük diye bagiranlar bugünkü iktidarin düsmani sayilmakta ve iktidarin polis ordusu bu düsmanla savasmaktadir!

Dün Diyarbakir'da yasanan komedi aslinda büyük bir trajedidir Türkiye adina.40 bin kisinin katilleri ile elele vermek bir trajedidir,kim olursa olsun.Eger basimizi devekusu gibi kuma gömersek bu gercekleri haykiramayiz.Türkiye satilmis feda edilmistir.

"Not:Bir süre önce evimi polisler basti.Bir gazetenin haberine yapilan yorumlarda Cumhurbaskanina hakaret etmisim iddiasiyla laptopuma elkoydular emniyete götürüp ifademi aldilar ve gönderdiler.Simdi beklemedeyim.Cok acik söylüyorum.Muhakkak ki o anda irkiliyorsunuz,10 adet polis kapiniza gelmis sivilli resmi üniformali polisler evimde hem arama yapiyor hem de sorular soruyorlar.Ancak sunu acikca ifade edeyim ki;hakli oldugum her zaman sesimi cikarmaktan korkmuyorum."

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@@politika dostum, iletinin altını imzalıyorum. 

Maalesef ülke bir polis devleti oldu. İleri demokrasi!!! 

Ulke sadece polis devletine degil; "taraf olmayani bertaraf eden" bir devlet ve polis terorune dondu.

Hem teroru kendi estirmek, hem de ic ve dis terore destek vermek anlaminda.

Ustelik taraf olmayani "terorist" olarak ilan ederek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ulke sadece polis devletine degil; "taraf olmayani bertaraf eden" bir devlet ve polis terorune dondu.

Hem teroru kendi estirmek, hem de ic ve dis terore destek vermek anlaminda.

Ustelik taraf olmayani "terorist" olarak ilan ederek.

Bu iletinin de altını imzalıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sorun nerede neden bu hale geldik.... Atatürk milliyetçiliğini, Kemalizmi ya da Çağdaş Cumhuriyeti savunanlar neden bu hale geldi.... sorun aslında tekilci yönetim hastalığından kurtulamamamız, kurtarıcı aramamızdır. Her dönem ya Ecevit, ya İnönü ya ordu bir kurtarıcı önder aramamızla sorun ortaya çıkmıştır. Doğu mutlakiyetçiliğinden kurtulayım derken, Atatürkçülüğü de doğu mutlakiyetçiliği mantığına hapis etmemizden kaynaklanmıştır. CHP yönetimi 30 yıl politbüro gibi çalışmıştır. Baykaldı, Önder Savdı falan filan, değişemedinmi dogmatikleşirsin sonra yok olursun. Esaslı bir önder bulamadı Türk Milliyetçileri ya da Atatürkçüler. Kurtarıcı bekleme mantığı aşağıda, yukarıda da ben vazgeçilmezim mantığı klasik doğu yönetim biçimi. Şimdi Kılıçtaroğlu'nun icazetine kalmış bir Atatürkçülük... PKK bile daha iyi siyaset yapıyor. Önce mütevazi olacağız, Atatürkçülüğü felsefi açıdan yeniden değerlendirip fikir geliştireceğiz.  Atatürkçülük ve Posmodernizm, Atatürkçülük ve Hermönetik, Atatürkçülük ve kadroculuk gibi alt başlıklarla yeni düşünce ufukları açarak yolumuza devam edebiliriz. İran'ın Ruhban sınıfı var son sözü söyler, Pkk'nın bile son sözü söyleyeni var ama Atatürkçülerin son sözü söyleyeni yok. Atilla İlhan'dan sonra...  Acil olarak Atatürkçülerin akil adamlarına ihtiyaç var...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'nin sorunları iki süper devletin blokları arasında mengenede midye gibi sıkışmasından kaynaklandı. Tabii Osmanlıdan miras kalan devlet baba sorunu, mezhepçilik sorunu, dogmaları yıkamama sorunu, dört dönüm bostan, yan gel yat osman sorunu, bir yerlere güvenme, kendi çabasına güvenmeme sorunları da var. Atatürk Türk milleti zekidir, Türk milleti çalışkandır dedi ama bu bir gerçeğin ifadesinden çok, bir motivasyon idi. İşin aslı: Bıçak kemiğe, mum tahtaya dayanmadan davranmayan bir milletiz. 

Her varlık bir varolma sınavı verir. Doğa böyle işliyor. Olağandır. Rahat bırakılmış, beleşten yaşayan bir varlık yoktur.

Aslında sahip olmadıklarımızdan çok, sahip olduklarımız sınavımızdır. Sahip olmayı haketmiş miyiz, yetmedi bir de hâla hakediyor muyuz? Doğa bizi sürekli sınar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

democrossian

Sayın dostum biz bu topraklardan haçlıları geçirmedik, haçlı seferleriyle... vermedik, bırakmadık neden biliyormusun, biz gönül verdik bu topraklara... Anadolu bizim kabuğumuz olmuş neden biliyormusun. Üç tarafı deniz ve dördücü tarafı dağlar, bizim Ergenekonumuz olmuş. Düz asya ovalarında korkuyla yaşadık binlerce yıl. 10 kat nufusu fazla olan Çinlilerden hep korktuk, çok katliamlara uğradık ve Türk soyu yok olacak kadar da azaldık ve o günkü akil adamlar bizi dağların ardına Ergenekona götürdüler ve orada çoğaldık dağlardan geçit eriterek yeniden siyasi dünyaya döndük. Biz bu topraklara korkudan gönül verdik, biz Çanakkale de Ergenekonu kaybetmemek için yüzbinlerce can verdik. Onun için Kurtuluş Savaşında bizim üstümüze fazla gelmediler. Çanakkale de gördüler bizim bu topraklara gönül verdiğimizi, Churchill İngilizlerin komutanı der ki; " Fiziki üstünlük bizdeydi ama İradi üstünlük Türklerdeydi." Osmanlı felsefesi için Söğüt Ünüversitesi rektörü derki; " İlim, İrfan ve İrade" Osmanlıyı Osmanlı yaptı. İlimden, İrfandan koptuk, iradesizleştik ve kaybettik. Şu anda aslında yeniden irade sorunu var, Schopenhauer'ın  irade felsefesini önemsiyorum ve Türklerde Gönül felsefesinin inşası ile sorunları aşacağız. Gönül felsefesi yanlış anlaşılmasın, burada İradedir. Ama genelde yaşam felsefesidir, doktrini ve kategorileri yoktur. Türk insanı gönlünce yaşamayı ve yeri geldiğinde Ergenekonu için gönül vermeyi bilir. Burada gönül candan da öte dediğiniz gibi varolma mücadelesi oluyor.... saygılar....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Taraf olmayan değil, karşı tarafta yer alan terörist ilan ediliyor.

"taraf olmayan" zaten "bertaraf olandir" kah kendi secimi ile kah korkutularak. "Bertaraf olan da zaten karsi tarafta yer alan" demektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu bir kutuplaştırıcı deyiştir : " Bitaraf olan bertaraf olur ". Yani tarafsız olan yok olur, ortadan kalkar.

Bertaraf yok edilen, ortadan kalkan demektir. Bitaraf olan her iki kutup tarafından ortadan kaldırılır, bertaraf edilir.

Burada ise ülke polis devletine dönüştürülerek ve kutuplaştırıcı söylem kullanılarak, tarafsız olana ya benden ol veya karşı taraftan deniliyor. Karşı tarafta olununca da bir şekilde terör ile irtibatlandırılıp terörist ilan edilme durumu doğuyor.

Başka bir ifade ile bertaraf olanların tümünü değil, bir kısmının karşı tarafa itelenmesi ve akabinde terörist ilan edilmesi durumu var. Kalan bertaraf  (tarafsız ) olan kısım ise kendi tarafına çekiliyor. Bu da tam kutuplaştırma demek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu bir kutuplaştırıcı deyiştir : " Bitaraf olan bertaraf olur ". Yani tarafsız olan yok olur, ortadan kalkar.

Bertaraf yok edilen, ortadan kalkan demektir. Bitaraf olan her iki kutup tarafından ortadan kaldırılır, bertaraf edilir.

Burada ise ülke polis devletine dönüştürülerek ve kutuplaştırıcı söylem kullanılarak, tarafsız olana ya benden ol veya karşı taraftan deniliyor. Karşı tarafta olununca da bir şekilde terör ile irtibatlandırılıp terörist ilan edilme durumu doğuyor.

Başka bir ifade ile bertaraf olanların tümünü değil, bir kısmının karşı tarafa itelenmesi ve akabinde terörist ilan edilmesi durumu var. Kalan bertaraf  (tarafsız ) olan kısım ise kendi tarafına çekiliyor. Bu da tam kutuplaştırma demek.

Sadece kutuplastirma da degil. Ayristirma ve otekilestirme.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

E içermiyorsa o halde neden " Sadece kutuplastirma da degil. Ayristirma ve otekilestirme. " denmiş ? laughing.gif 

Icerdigi icin denmis!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O halde neden " Daha baska neyi iceriyor? " denmiş ? original.gif 

Meraktan, gerci sen sadece baskalarinin yazdiklari ile cumle oyunu yapip kendi tuzagina dusuyorsun da.

Sonucta bir seyin neyi icerip icermedigi bir algidir. Ben basta senin gibi icerdigini dusunmedigim icin o eklemeleri yapmistim.

Eminim bir sey daha eklesem sen onu da iceriyor diyecektin.

O yuzden benim eklemedigim baska neyi iceriyor diye sordum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@@Altinay, Türk tarihi önemli bir tarihtir. Türkler dünya tarihini formatlamış bir millettir. Bu hoşa gitse de gitmese de böyledir. Çinliler Türk bölgesinde arkeolojik araştırmalara izin vermiyorlar. Avrupa ise Osmanlı yüzünden Türklere antipati duyuyor. Halbuki Osmanlı asla Türkleri temsil etmez. Osmanlı bir emperyalist imparatorluktu.

Halbuki Türkler tarihte çeliği en iyi yapan millet olmuştur. Sürekli yayılım gösteren, dinamik bir millet olmuştur. Sümer, hatta Mısır uygarlıklarının temelini Türklerden alması fazlasıyla olasılık dahilindedir. Amerika yerli halkının Türklerle yakın ırktan olması fazlasıyla olasıdır.

Neden, çünkü Türkler hep Çin ile baş edememişler ve çareyi batıya doğru hareket etmekte bulmuşlar. Fakat olasıdır ki Çin'i kuzeyden dolaşıp Bering boğazına ulaşmış olsunlar. Zor koşullara dayanmakta ve yiyecek saklama konusunda ustaydılar. Yoğurt ve pastırmayı Türkler icat etmiş, uzun yolculuklarda et ve sütü dayanıklı hale getirmişlerdir. Bering boğazını ancak Türkler geçmiştir diye düşünüyorum.

Bu çetin ve dayanıklı millet, islam dini ile mistisizme, dogmatizme kapıldı. Osmanlıyı öyle savaşçı filan sanmayın. Çocukları devşirme ile toplayıp yeniçeri yapıyor, evlenmelerini yasaklayıp savaşları, yağmayı dört gözle beklemelerini sağlıyorlardı. Osmanlının marifeti emperyalist bir imparatorluk olmasından başka bir şey değildi. Onlarınki yağma savaşıydı. Bir Boşnaklar hariç, o da nasıl oldu bilemiyorum, kimseye de bir kültür götürememişlerdir. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama dostum reel politik diye bir gerçek var. Biz Türküz, Müslümanız ve Osmanlıyız, bundan kurtulamayız. Yurt dışına çıkınca kimliğinize göre muamele görüyorsunuz. Sevabı ve günahıyla bizim tarihimiz. Viyanada ki anıtta Türkleri durdurduk yazıyor. Onlar Osmanlıydı Türklerle alakası yoktur demiyorlar. Müslüman ülke olduğun için her zaman ikincil olmuşundur tabi petrolün yoksa, petrolü olanlarda zaten hiç bir zaman birincil olmamıştır. Algıyı değiştiremiyorsun, bireysel hayatımızda da böyle. Ben solcu olduğum için MHP'li arkadaşlarla muhabbet ederken bana hep Komünistten milliyetçi olmaz derler ve hep onlar için yabancıyımdır. Aynı şekilde sosyal demokrat yapılı bir insanlarda çevrelerinde onları kabul etmiyorlar. Bu menfaat ortak menfaat olunca griftleşiyor ama, normal ilişkilere dönünce bu saflaşma kendiliğinden oluşuyor. Milletler arasındaki ilişkilerde de bu geçerli, sonuç olarak bir Hristiyan için öncelik hristiyandır, tabi ki ortak menfaati yoksa. Müslümanlar aynı şeyi yapamıyor, ateistte olsan müslüman toplumuna aitsin. Nietzche sonuçta ateistte olsa onların ateistidir. Onların felsefesine hizmet etmiştir. Söylemek istediğim aslında bir İngiliz ve Fransızla karşılaşsak çok büyük muhabbet gösteririz. Bir Pakistanlıya veya Araba aynı muhabbeti göstermeyiz. Ama kurtuluş savaşımızda Pakistanlı kadınlar kollarındaki bilezikleri bize göndermişlerdir. Araplarla aynı siperde binlerce yıl beraber can verdik, ortak tarihimiz var. Ama İngiliz oyunu Araplara Türkleri düşman etmiş, Türklere Arapları, bizde bir İnglizin doğuya baktığı aşağılayıcı gözle bakıyoruz. doğuda ne var batıya dönelim diye ama batı seni istemiyor. Ortak menfaatimiz olduğu sürece batıyla iyi olmalıyız ama batı hayranlığını kırmalıyız. Onlar kurmuşlar Avrupa birliğini, biz İran'ı düşman görürüz, İran bizi düşman. Ama İngiliz, Fransız ve Alman birbirini düşman görmez. Ateistimiz ve dincimiz ve sosyal demokratımız ve bütün renklerimiz bu reel politiği kavramamız gerekiyor. Ben kendimde değişim yaparak anlatıyorum. Örneğin Yahya Kemal Beyatlı'yı kırkımda tadındım ki okuyan bir insan olarak, Nazım Hikmet'te bizim, Yahya Kemal'de bizim Necip Fazıl'da bizim, mesela Necip Fazıl'a  hiç ısınamamışımdır ama bizim. Bülent Arınç'a da hiç ısınamadım ama bizim, ne yapacaksın bizim gerçeğimiz. 

Saygılar....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kimseye düşman olalım diye bir şey zaten yok. Dostluk düşmanlık diye bir şey yok, çıkarlar vardır.

NF a gelirsem, "bir şapka, bir eldiven, bir maymun ve inkılap" diyen bir adamla bir işim olmaz.

Osmanlı değilim. Müslüman da değilim. Olmak gerekir diye bir şey de yok.

Bir de Kurtuluş savaşına en büyük yardımı Sovyetler yapmıştır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sovyetlerde gene menfaat için yapmıştır. Sovyetler deyince aklıma mahvolan milyonlarca Türk ve Müslümanlar geliyor. Sonuçta Komünizm de bir batı felsefesidir. Gücünü ordan alır ve doğuya başka gözle bakar.... Benim söylemek istediğim bizi öteki görene olan hayranlığımız.... Kendi iç hesaplaşmamızı yapmamız, İngiliz Komünisti İngiltereyi düşünür. Türk komünisti de önce Türkiyeyi düşünmeli, bizim komünistimiz ya da bizim dincimiz... Kendi dincisine sekter olmamalı aynı şekilde de dincimiz komünistimize sekter olmamalı, benim anlatmak istediğim bu... saygılar.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Toplumsal kişiliği bu coğrafyanın içinde barındırdığı realite üzerinden gerçekci ve samimi olarak bakalım. Bakalım neler göreceğiz?

Bir ülke kurulurken ismini genelde iki şeyden alır. Ya bulunduğu coğrafyadan ya da sınırları içinde ki ırkın adından. Bu pencereden baktığınız zaman Amerika bir coğrafya adıdır ve bir Amerikalının, ne mutlu Amerikanım diyene, demesi bizde ki birizinin, ne mutlu Sivaslıyım, Konyalıyım, İzmirliyim, demesi gibi doğaldır çünki üzerinde yaşadığı coğrafya ile aidiyet kurması insan doğasına ters düşmez. Dolayısıyla eyalet sistemi Amerikayı bölmez, birleştirir.

Almanya da durum gene farklıdır çünki ırk temelli bir birlik realitesi vardır ve eyaletler ırksal bir sınır değil, eski dere beyliklerinin sınırlarıdır. Bizde ki Anadolu beylikleri 18. yüzyıla kadar ayakta kalsaydı böyle bir birliğin temeli olabilirdi. Dolayısıyla Almanya'nın ırk temelli devlet ismi ve yapısı komünizmanın dağılmasıyla gölünmemiş tam tersine birleştirici olmuştur.

Bizim manzaramız, batı ülkelerinden farklıdır. Belki bu ülke baştan Anadolu Cumhuriyeti adıyla kurulsaydı içinde barındırdığı her unsur otomatikmen Anadolulu olacaktı ve kendisini hiç bir söylemle dışlayamıyacaktı. Sadece bu coğrafyadan çıkmakla buralı olmaktan çıkacaktı. Anadolulu bir Türk, Anadolulu bir Kürt, Anadolulu bir Laz, Çerkez, Arap, Rum, Ermeni.. Hepisi Anadoluda doğup büyüdüyse otomatikmen buralı olacaktı.

Adını bulunduğu coğrafyadan alan Amerika bu açıdan Türk köküne dayalı Türkiye ismini taşıyan bir ülkeyle model olarak asla kıyaslanamaz. Kendi sınırları içinde ırk birliğini barındıran Almanyayla hiç kıyaslanamaz. Fransa ve İspanya deseniz zoraki bir manzara arz etmekte ve çatırdamaya müsait pozisyon vermektedirler.

Kendi çaremizi bulmak zorundayız. Bulunduğumuz coğrafya müstakil bir isim taşımaktadır. Bu bizim için büyük bir avantaj..

Bunları düşünmekten ve tartışmaktan korkmamalıyız. Zira Avrupa Birliği de bir coğrafyanın ismidir. AB denince gözler kamaşıyor, çiçekler açıyor, tebessümler geliyor da biz neyden korkuyoruz? Neden dudaklarımız uçukluyor. Asıl böyle bir manzara karşısında başkalarının dudakları uçuklaması gerekmez mi? Kraldan daha kralcı olmuşuz ve başkaları adına kendimizden korkar hale gelmşiz..

Ne mutlu Anadolulu bir Türküm diyene, sözü bu minvalde bu topraklar üzerinde yaşayan hiç kimseyi rahatsız etmez diyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne mutlu Anadolulu bir Türküm diyene

Emperyalistler istiyor diye ne ülkemizin adını değiştiririz, ne Atatürk'ümüzün sözlerini. Avuçlarını yalasınlar. Atatürk ebedi liderimizdir ve Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.