Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İyiki Dogdun Deniz…

SasukeUchîhâ

Önerilen İletiler

Arkadaslar konuyu dogru yere mi actim bilmiyorum, alismaya calisiyorum… Bugun 27 Şubat ve bundan 64 yil once yani 27 Şubat 1947'de o dogdu… Deniz Gezmis'in 64. dogumgunu kutlu olsun… İyiki dogdun Deniz…

Deniz Gezmis'in son mektubu

"Baba,

Mektup elinize geçmiş olduğu zaman,

aranızdan ayrılmış bulunuyorum. Ben,

ne kadar üzülmeyin desem, yine de

üzüleceğinizi biliyorum. Fakat, bu durumu metanetle karşılamanı istiyorum. İnsanlar doğar, büyür, yaşar ve ölürler… Önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde, fazla şeyler yapabilmektir.

Bu nedenle ben, erken gitmeyi normal

karşılıyorum. Ve kaldı ki, benden önce giden arkadaşlarım, hiçbir zaman ölüm

karşısında tereddüt etmemişlerdir. Benim

de etmeyeceğimden şüphen olmasın. Oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz

kalmış değildir. Bu yola bilerek girdi. Sonunda da bu olacağını biliyordu.

Seninle düşüncelerimiz ayrı ama, beni

anlayacağını tahmin ediyorum. Sadece

senin değil, (…) anlayacağını inanıyorum.

Cenaze için, avukatlarıma gerekli talimatı

verdim. Ayrıca savcıya da bildireceğim.

Ankara´da 1969´da ölen arkadaşım

Taylan Özgür´ün yanına gömülmek

istiyorum. Onun için cenazemi İstanbul'a götürmeye kalkma. Annemi teselli etmek sana düşüyor. Kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun bilim adamı olmasını istiyorum. Bilimle uğraşsın ve unutmasın ki, bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir.

Son anda, yaptıklarımdan en ufak bir

pişmanlık duymadığımı belirtir seni,

annemi ve kardeşimi devrimciliğimin

olanca ateşiyle kucaklarım…

Oğlun Deniz Gezmiş

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

DENİZ GEZMİŞ'İN SON MEKTUBU

Deniz Gezmiş in son mektubu

6 Mayıs 1972

Baba,

Mektup elinize geçmiş olduğu zaman, aranızdan ayrılmış bulunuyorum. Ben, ne kadar üzülmeyin desem, yine de üzüleceğinizi biliyorum. Fakat, bu durumu metanetle karşılamanı istiyorum. İnsanlar doğar, büyür, yaşar ve ölürler… Önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde, fazla şeyler yapabilmektir.

Bu nedenle ben, erken gitmeyi normal karşılıyorum. Ve kaldı ki, benden önce giden arkadaşlarım, hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. Benim de etmeyeceğimden şüphen olmasın.

Oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir.

Bu yola bilerek girdi. Sonunda da bu olacağını biliyordu.

Seninle düşüncelerimiz ayrı ama, beni anlayacağını tahmin ediyorum. Sadece senin değil, (…) anlayacağını inanıyorum.

Cenaze için, avukatlarıma gerekli talimatı verdim. Ayrıca savcıya da bildireceğim. Ankara´da 1969´da ölen arkadaşım Taylan Özgür´ün yanına gömülmek istiyorum. Onun için cenazemi İstanbul´a götürmeye kalkma.

Annemi teselli etmek sana düşüyor. Kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun bilim adamı olmasını istiyorum. Bilimle uğraşsın ve unutmasın ki, bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir.

Son anda, yaptıklarımdan en ufak bir pişmanlık duymadığımı belirtir seni, annemi ve kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşiyle kucaklarım…

Oğlun Deniz Gezmiş

Merkez Cezaevi

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Giremedim gun boyunca cevap yazamadim kusura bakmayin… Bazi kendini bilmeyenler, Deniz Gezmis'in teroristlerle is birligi yaptigini zannediyorlar sizce bunun sebebi nedir?

Soruna, soru ile yanit vereyim. Sence Sosyalist vari gerilla hareketi ile (che patentli) terorist hareketarassinda nasil bir bag ya da fark vardir?

Hem eylem hem de amac olarak?

Istersen her ikisinide bir anarsizm yani "duzene isyan" olarak degerlendirebilirsin?

Ayrica "isbirligi" derken kjimler hangi hareketini ve ic mi dismi "isbirligi" olarak degerlendiriyorlar ve neye dayanarak degerlendiriyorlar.

Dunya terorizmi ilk Usami bin Laden'in Afganistan hareketi ile 1960 sonlarinda tanidi. Gerilla hareketleri ise ta Amerikan kovboylarina yani nihilizme kadar iner.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Deniz Gezmis bir sure saklanmak zorunda kalmisti. Yanlis hatirlamiyorsam gerilla kamplarindaydi. Bu hareketine teroristlerle is birligi dendi. Sizce bu dogru mu?

Sene 70 ler daha ortada PKK da teror de ulke ve toplum acisindan yok. Onu saklayanlar onun davasina onun gibi inanmis olanlar, ya da onu yakindan taniyanlar sevenleri ya da dava arkadaslaridir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Deniz derken kimden bagsettigimizden haberiniz yok sanirim. Dogumgunu dileginizi malesef kendi duyamayacak cunku o adalet kurbani oldu. Asilarak olduruldu, konuyu bastan okursaniz ne demek istedigimi anlayacaksiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Deniz derken kimden bagsettigimizden haberiniz yok sanirim. Dogumgunu dileginizi malesef kendi duyamayacak cunku o adalet kurbani oldu. Asilarak olduruldu, konuyu bastan okursaniz ne demek istedigimi anlayacaksiniz.

Ayni izlenimi ben de aldim. Cunku arkadas siteye girdiginden beri dogum gunu kutlamak ile mesgul.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katiliyorum ama gel gor ki bunu anlayabilecek kimse yok…Kor bir milletin efendisi(!) hepsi…

Sence Deniz'in ve digerlerinin verdigi savasin "basarisizliginin" nedenleri nelerdi?

Ya da neyin savasimini verdiler? ve neyi ornek alarak verdiler?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim gorusume gore onlar bu ulkenin emperyalizm etkisinde kalmamasini istedi. Amerikan mandasina karsi ciktilar… Sizce nedir onlarin savasi?

Ben bunu bir baslikta aciklamistim.

Benim gorusume gore onlar bu ulkenin emperyalizm etkisinde kalmamasini istedi. Amerikan mandasina karsi ciktilar… Sizce nedir onlarin savasi?

Turkiye'deki ilk ogrenci hareketlerinin temeli FKF yani fikir Klupleri Fedarasyonu dur ve o devirde ki Isci partisi destekli SSCB icerikli bir harekettir. Bilindigi gibi daha sonra kendi bunyesinde dallara ve fraksiyonlara ayrilmistir.

Turkiye'deki en buyuk sorun, devamli kaos ve sicak savas icinde tutulan ulke ve toplumun bilinclenmeye bilgilenmeye, dusunmeye sorgulamaya v.s. vakit bulamadan ortamin da verdigi ivme ile kendini bir hareketin ortasinda yasamini da feda eden bir mucadelede bulmaktadir.

Bu hareketlerin tarihi 60 sonlaridir ve zaten her durum gibi on yillik bir donemdir.

Farkindaysaysan askerin iktidara gelis sureleri de 10'ar yillik ara iledir.

10 yil insanoglu omrunde belirli bir yer tutar ama tarihte cok kisa bir suredir.

Eger 60 darbesi Ataturk'un rayina oturma darbesi ise; ne olmustur da bu gencler bir kac yilda ayaklanmis ya da ne olmustur da bu darbe tamtesini 10 sene sonra topluma ve ulkeye yasatmistir.

Butun bunlar bir yerde olan herseyin bir doldurus ajitasyon orgutlenme temelli bir kaosu ayakta tutmak adina yapilan girisimler oldugunu gostermektedir.

Denizler'in en buyuk sorunu halktan kopuk olusu ve destek gormeyisidir. Ayrica gerilla gorunumlu fakat tam bir gerilla tipi orgutlenememis bir hareketin; Milliyetci mi sosyalist mi icerigi de algilanamamistir.

Cunku onlarin tam karsisinda olan "sag" hareket kendini milliyetci olarak lanse etmektedir.

Bir yerde ortada SSCB ve ABD kutuplasmasinin mucadelesi gorunumu vardir.

Buna bagimsizlik hareketi denemez. Cunku ulke isgal altinda degildir, sistem ya da rejim yikma hareketi de denemez. Cunku denizlerin cumhuriyete karsi bir soylemleri yoktur. Dolayisi ile ne bir bagimsizlik ne de bir devrim girisimidir.

Peki nedir, o zaman?

Bunun yanitini da onlari suclayip asanlar dile getirmislerdir, ama; bu da neden degildir. 

Ozaman tek akla gelen iktidarin gidisatina yonelik bir hareket oldugudur.

Denizler 60 askeri darbesine karsilar miydi? bu da belirsizdir.

Kisaca ozetlersek bugun oldugu gibi ABD'nin ulke ici ve disi politikalaerina yonelik bir harekettir.

Bir yerde bugunku TGB hareketine benzetebiliriz. Farki TGB hareketinin daha bilincli ve kitlesel olmasi ve arkasinda desteginin (TV ve parti) bulunmasidir.

Iste bu da bize TC tarihinde 1923'den sonraki her hareketin bagimsizlik hareketi olamayacagini ve de rejim degistirme hareketi olamayacagini gosterir.

Olan sadece o anki iktidara ve hareket sol ile ABD'ye karsi bir hareket; hareket sag ise de bu harekete karsi bir misilleme oldugu ortadadir.

Benim politika bolumundeki basliklarima bakarsan konu ile detayli baslik ve yazilari gorebilirsin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.