Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Felsefe mi bilmiyorum

Kurabiye

Önerilen İletiler

• 8 ay sonra...

Mesela bir tabloya nasil deger bicilir? Piyasa yöneticileri belirler.

Bir ressam öldükten sonra neden eserleri deger kazanir? Miras tatlı olur, yöneticilere gün doğmuştur.

Dünya´nin en pahali tablosu su resimdir diye nasil belirlenir? Yöneticilerin başı etkiler, belirler. Büyük patronlar.

Çünkü batı sanatı tam bir pazar mantığıyla işler. Batı da sanat patronun kucağındadır. Patronun evinin duvarındadır.

Doğuda ise sanat halk arasında elden ele günlük tüketim düzeyine indirgenmiş ve halkın kucağındadır. Halkın malıdır.

Basite indirgemek doğu kültüründe yerleşiktir ve yaşar.

Ben de öyle yaptım şimdi.

Üzerinden çok zaman geçmiş ama olsun...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Ben de merak etmişimdir bir tabloya bu kadar büyük bir meblayı nasıl veriyorlar ve tablolar arasındaki kıymet farklarının kıstası nedir diye?Bir belgesel de biri, ismini hatırlamadığım yine birinin tablolarını içerik ve değer bağlamında anlatıyordu.Tabloda kullanılan boyadan,fırçadan tutun da tablodaki en küçük görsel ayrıntısına kadar bizim sadece resim olarak gördüğümüz ama gördüğümüz resimdeki göremediğimiz manalara vurgu yapıyordu.Anlattığı tablo tarihi bir kesiti yansıtıyordu.İnsanlar vardı tabloda.Anlatıcı resimde insanların duruş konumuna,yüz ifadelerinin yansıtılışına,bir gölge yansımasına, çizilen bir saçın şeklinin o tarih için taşıdığı anlama kadar daha birçok söyledikleri tabloyu sanki bir tarih kitabı,bir roman gibi hissettiriyordu.O tabloya ben baktığımda bilindik bir resim görüyordum ama karşımda görünmeyenler gördüklerimden daha fazlaydı anlatıcının anlattıklarında.Bir nebzede olsa fikir verdi tablonun değerinin nerden kaynaklandığına...Bakmak,görmek,bilmek ve hissetmek melekeleri vardı kıstas terazisinde...Bunlarla birlikte bir de piyasa tablonun dışında...

MUHABBETLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.