Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Insanlik Algisinin Ters Isleyisi

evrensel-insan

Önerilen İletiler

Gunumuz ve gecmis olarak insanoglunun insanlik tarihine baktigimizda, o tarih ve donemde bazi bolgelere gore medenilesmis ve hatta cagdas olan ulkelerde degil de, insanlik dusunce ve davranisinin o tarih ve donemdeki cagdasliga gore geri kalmis diger bolgelerde insanligin dusunce ve davranista daha onde oldugunu goruruz.

Buradaki gozlemin verdigi ilk algi, insanligin gelismislik ve modern/medenilige ve cagdasliga gore geri gitmesidir.

Ikinci algi uygulanan insanligin bilisselsizligi sadece duygusal, inancsal temelde olmasi; uygulanmayaninin ise aklin cikari ile onlenmesidir.

Buradan cikan sonuc, aklin duyguyu her zaman yonetmesi kandirmasi ve yonlendirmesidir.

Bunun en guzel ornegini Avustralyalilar dile getirir. Bir zamanlar Britanya'dan Avustralya'yasurgunler oluyordu. Boylece Avustralyada bu bati beyinli surgunler zamanla toplumsal bir guc haline geldi.

Avustralyalilar dediki "Britanyalilar buraya gelmeden once bizim her seyimiz vardi, onlardasadece incil vardi. Zamanla bir baktik ki bizim herseyimiz onlarin olmus ve bizde incil sahibi olmusuz" iste bu aciklama aklin duyguyu nasil cikari ugruna somurdugunun ve su istismar ettiginin en guzel ornegidir. Iste burada somurulen ve su istismar edilen duygunun insanligi akil somurusunden ondedir.

Aslinda burada devreye vicdan girer. Yani vicdan duygu yukludur, akil ise vicdansizdir.

Gunumuze soyle bir bakalim. Kim sorunsuz, rahat, huzurlu, v.s. olarak halk deyimi ile "tuzu kuru" ise onun insanligi, rahatsiz ve sorunlu, huzursuz ve mutsuz hissedenden daha geridedir.

Kisaca bilincsiz ya da bilincli kendine hak ve ozgurluk savasi verenler, daha bir insanliga bu savasi vermeyenlerden ya da bunu kendine cikar etmis olanlardan yakindir.

Yani insanlik insanoglunun huzuru, rahati, sorunsuzlugu, v.s. "tuzu kurulugu" ile ters orantilidir.

Bugun dunyanin hangi cografya ya da toplumunda "diken ustunde" olanlarin verdigi mucadele bu mucadeleyi vermeyen "tuzu kuru" lardan dahas insanlik olarak ondedir.

Bu her turlu hakimiyet sahibi olan icin de gecerlidir. Mesela siyah irk beyaz irktan daha insanliga yakindir. Cunku ezilen ve hak ve ozgurluk savasi veren odur.

Bugun dogu batidan daha cok insanliga yakindir, cunku her turlu sorun icinde bogusan toplum dogudur.

Buradaki en onemli dikkat edilmesi gereken nokta, bu insanligin savasimi elde edilen anda gerilemesi olmasidir. Yani huzursuz huzura ererse, insanligi geriler. Cunku huzursuz iken duygu, huzurlu iken akil insanoglunu yonlendirir. Iste bu temelde DUYGU SOSYAL, AKIL BIREYCI/KISISELDIR.

INSANLIK SOSYALLIGIN BILISSELLIGI ILE PARALELDIR.

Iste burada insanoglu ne kadar cok kendi varligini birsel ve tursel olarak algiladikca ve bilisselligine tasidikca, insanliga o kadar yaklasir; aksi ya duygunun insanliga ihaneti ya da aklin insanligi somurusudur.

Yalniz ilginc olan sorgulanmayan core faith lerde yani bilincalti sartlanmisligin otomatik ideolojik inancsal dusunce ve davranis sahipligi ve sabitliginde; akil ile duygu ayni insanlik somurusunu gerceklestirir. Cunku amac ideolojik inancsal cikarin elde edilmewsidir ve bunun icin de her yol "mesru ve mubah" tir.

Tum bu temelde olan insanligimizi kaybetmek istemiyorsak; bunun bilisselligine varmamiz gerekir. Yoksa insanoglu her turlu ilerledikce insanligini tarihe gommektedir.

Aslinda buradaki ters oranti ayni marx'in dedigi ters orantidir. Marx "gelismis ulkelerde devrimi yapmak zor ama sosyalizmi yerlestirmek kolay iken, geri kalmis ulkelerde devrimi yapmak kolay, sosyalizmi yerlestirmek zordur" demis ve tarih bunu bize gostermistir. Peki neden?

Cunku sosyalist bilinci gelismis ulke beyni alabilir, ama tuzu kuru oldugu icin devrime yanasmaz. Devrim bilincini de gelismemis ulke alabilir, ama bilissellik olarak sosyalizmi algilayamaz.

Iste burada devrimi yaptiran da sosyalizmi getirmeyen de insanligindan uzaktir. Bunun en tarihi ornegi Stalindir.

Devrimi yaptiran cikar icin yaptirken, sosyalizmi onleyen de cikar icin onler.

Simdi dusunursek insanlik adina stalin ile hitler arasinda bir fark olmadigini algilariz. Cunku HER IKISIDE INSANLIGI KATLETMISTIR. BUNUN NEDENI NE OLURSA HANGI INANCSAL IDEOLOJIK CIKAR OLURSA OLSUN, BU GERCEK DEGISMEZ VE ONLARI HAKLI KILMAZ.

Iste o yuzden insanlik algisi ve bilisselligi sosyal olmasina ragmen; ancak BIREYSEL OLARAK KAZANILABILIR.

Ilk bilincalti yasam bolgesel, parcasal, ayrimsal, degersel v.s. iken-toplumsal kisilik-duygusal

Ilk bilincli yasam bireysel, kisisel kendinsel, bencil, bananeci, bireyci cikar, guc ve otorite temelindedir.-Bireyci akilcilik

Iste asil insanligin bilisselligi bu parcasalligi evrenlestirerek tum insanligin mekanina yaymak ve de bireyciligi turlestirerek tum insanoglu turunu kapsamak. Iste BIR TOPLUMSAL KISILIGIN BIREYCI AKILCILIGININ EVRENSEL VE TURSEL BUTUNLUGUNU BIR KISININ KENDI BIREYSEL DEVRIMI SAGLAR.

Yani insanlik ne turden ne de toplumdan baslar, BIRDEN BASLAR.

Iste bu da birin turu ile butunlugudur.

O yuzden kim "diken ustunde" ise "tuzu kuru" olana kadar insanligini bilincsiz korur. Tuzkurur, insanlikta kurur.

Bu tuzu kuruluk ve diken ustundelik her turlu deger veri tabu ideoloji inanc icin gecerlidir. Cunku diken ustu ile baslayan mucadele tuzu kuruluk ile sona erer. Cunku DEVRIMCI SORGULAMA BILISSELLIGI YOKTUR.

Devrimci sorgulama bilisselligi ise tuzu kuruluk ve diken ustundelikten bagimsizdir. Sadece insanlasmadiginin bilinc ve farkinda olarak kendini insanlastirmaya devam eder.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Diken üstündelik"in de "tuzu kuluğun" da olumsuz sonuçlanmaması için "DEVRIMCI SORGULAMA BILISSELLIGI" nasıl kazanılacak? O dürtü nasıl elde edilecek? Durup dururken böyle bir dürtü insanlarda oluşmuyor.. 

Sanırım artı değeri kaldırıp, iktisadi eşitliği sağlamakla mümkün olacak. Bu da sanırım devrimci zihniyetlerin işbirliğiyle mümkün.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Diken üstündelik"in de "tuzu kuluğun" da olumsuz sonuçlanmaması için "DEVRIMCI SORGULAMA BILISSELLIGI" nasıl kazanılacak? O dürtü nasıl elde edilecek? Durup dururken böyle bir dürtü insanlarda oluşmuyor.. 

Sanırım artı değeri kaldırıp, iktisadi eşitliği sağlamakla mümkün olacak. Bu da sanırım devrimci zihniyetlerin işbirliğiyle mümkün.

Iki baslik var biri "insanlasamamak" digeri "evrimci/devrimci sorgulama" istersen onlara bir goz at. ya da benim imzamda yer alan gri kisima bir goz at.

Cunku bu is evrimin isi degil; yani biyolojik/fiziksel v.s. degil; tasmamen numenal. Yani insanoglunun kendi beynini zihniyet olarak kendi yonlendirmesi ve kontrolu. Yani olan yonlenim ve kontrolu deger vermenin tam tersi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Iki baslik var biri "insanlasamamak" digeri "evrimci/devrimci sorgulama" istersen onlara bir goz at. ya da benim imzamda yer alan gri kisima bir goz at.

Cunku bu is evrimin isi degil; yani biyolojik/fiziksel v.s. degil; tasmamen numenal. Yani insanoglunun kendi beynini zihniyet olarak kendi yonlendirmesi ve kontrolu. Yani olan yonlenim ve kontrolu deger vermenin tam tersi.

Daha önce de okunması gerekli bir başlık söyledin, kelimeleri bu sitenin "ara" sına arattım bulamadım. Link vermek te senin için zor oluyor. Neyse yine arayap okumaya çalışacağım.

"Numenal" diyorsun. Numenal'ın anlamını bu güne kadar kişinin düşünsel yetisi olarak algıladım. Kişilerin tümünde düşünsel yeti vardır. Ancak düşünsel yetisini hangi yönde(ideolojik) yönlendireceğini kişinin kendisinin seçemeyeceğini, çevresinin dayatmaları ve yine çevresel kültürel etkilerle/eğitimle belirlenebileceğini düşünüyorum. Tıpkı bir bilgisayar gibi. Zira bilgisayara hangi işletim sistemini yüklersen beceri yönünü o şekilde yönlendirmiş oluyorsun.

İnsanoğlu da öyle. Değil pratiğini, vicdanını bile aldığı bilgiler çerçevesinde kullanmakta. Yetişkin iyi bir insanla kötü bir insanın farkı gibi. İnsan yararına ögeler taşıyan bir eğtimin, insan yararına bir insan yetiştireceğine olan inancım çok fazla. O dürtüyü almış bir insan daha sonra düşünme yetisini pozitif yönde geliştirebilir.

Zaten düşünme yetisini hangi yönde kullanacağının -belirlenmiş olan bir insanı- düşünürsek, kader olgusuna inanmamız gerekecek.

Bunların içinden çıkamıyorum. smile.png

Kısacası insanlaşıp/insanlaşamamanın insanoğlunun kendi elinde olduğunu düşünemiyorum. İdeolojiler, fikirler, öğretiler neden var ki?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Daha önce de okunması gerekli bir başlık söyledin, kelimeleri bu sitenin "ara" sına arattım bulamadım. Link vermek te senin için zor oluyor. Neyse yine arayap okumaya çalışacağım.

"Numenal" diyorsun. Numenal'ın anlamını bu güne kadar kişinin düşünsel yetisi olarak algıladım. Kişilerin tümünde düşünsel yeti vardır. Ancak düşünsel yetisini hangi yönde(ideolojik) yönlendireceğini kişinin kendisinin seçemeyeceğini, çevresinin dayatmaları ve yine çevresel kültürel etkilerle/eğitimle belirlenebileceğini düşünüyorum. Tıpkı bir bilgisayar gibi. Zira bilgisayara hangi işletim sistemini yüklersen beceri yönünü o şekilde yönlendirmiş oluyorsun.

İnsanoğlu da öyle. Değil pratiğini, vicdanını bile aldığı bilgiler çerçevesinde kullanmakta. Yetişkin iyi bir insanla kötü bir insanın farkı gibi. İnsan yararına ögeler taşıyan bir eğtimin, insan yararına bir insan yetiştireceğine olan inancım çok fazla. O dürtüyü almış bir insan daha sonra düşünme yetisini pozitif yönde geliştirebilir.

Zaten düşünme yetisini hangi yönde kullanacağının -belirlenmiş olan bir insanı- düşünürsek, kader olgusuna inanmamız gerekecek.

Bunların içinden çıkamıyorum. smile.png

Kısacası insanlaşıp/insanlaşamamanın insanoğlunun kendi elinde olduğunu düşünemiyorum. İdeolojiler, fikirler, öğretiler neden var ki?

Beynin fonksiyonu olan numenal yeti ve isleyisi, bilisselbilimin konusudur. Kisaca varligi ya da inanci ideolojiyi icermez. 

Yani kisaca sunu demektedir "insanoglu beyninde yer etmis her turlu degerin esiri olacagina, numenal yetisinin bilisselligi ile bu degerlerin kendine ait oldugunun ve kendi yarattiginin ve bu temelde de onlarin kontrolunu kendine alabileceginin v.s." anlamini tasir. 

Bu temelde insanoglu beyninin esiri degildir. Beynini yani  numenal yetisini bilisselligi ile yonlendirebilir. Yani kavramlar kisiyi degil; kisi kavramlari yonlendirir. Iste bu alginin temeli yapilandirmaci epistemolojidir. Qua felsefesi kavrama tutunmadan tum resmini verir, Bu konularda detayli basliklarim var. 

http://www.turkish-media.com/forum/topic/292636-numenal-insanlasamamak-konusu/

Digerini de bir dahaki sefere veririm.

Fark sudur, varliksal ideolojik inancsal metafizik temelinde mesala ahlak kavrami insanoglunu kontrol eder ve yonlendirir; bilgisel bilimsel ve bilissel temelde ise insanoglu ahlak kavramini yonlendirir ve kontrol eder.

Ilki ahlak kavramina insanoglunun esaretidir, madde mal meta kole kul etik v.s., adina. Ikincisi ise insanoglunun ahlak kavramini kullanimi ve paylasimidir. Ustelik insanlik adina. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

http://www.turkish-media.com/forum/topic/290358-evrimci-ve-devrimci-sorgulama/

Kisinin numenal yeti degerlerine teslim olmasi yerine, kisinin numenal yetisi ile numenal degerleri (herr turlu soyutlama ve somutlastirilmis soyut deger, etik, metafizik v.s.) kendi kontrolu altina almasi farkini ise, istersen su baslikta;

http://www.turkish-media.com/forum/topic/293783-beynin-norokimyasal-konektom-yapisi-minumenal-yetinin-kendisini-sorgulamasi-mi/

yazisabiliriz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.