Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Vicdan Uzerine

evrensel-insan

Önerilen İletiler

isin ilginci ; bir matematik kitabi da fizik otesi kitabidir ;

matematikte 0 ile 1 arasina kac tane sayi koyabilirsin ? sonsuz ! istedigin kadar ... matematikte 0 ile 1 arasi sonsuzluga acilir

isin ilginci bir tarih kitabi da fizik otesidir ;

tarih tekrar eder ; tarih bilgisi surekli kendini tekrar eden bir anahtardir ; tarihteki olaylar ve kisiler de her defasinda yeni roller ustlenirler ..

isin ilginci bir psikoloji kitabi tam olarak metafiziktir ;

hangi kitabi okursan oku ; o metafizik bazli bir kitaptir ;

biyoloji kitabi TAM ANLAMIYLA metaFIZIKtir , hersey metafizik bir temele ulasmaktadir !

o organellerin insan aklini asan akli emir aldiklari gucu gostermektedir ! DNA , enzimler , isleyis muazzam bir alemi isaret eder ..

insan ise olayin hakiki tarafini gormekten korkar, odu patlar ..

e korkutucaz rolleyes.gif

Matematikteki bilgiler; mantiksaldir.

Tarihteki bilgiler olaysal yani sosyaldir.

Psikolojideki bilgiler hemfiziksel hem sosyal olabilir.

Ayrica metafizigin felsefenin varliksal bir dali olarak; ontolojik, teolojik ve fizik otesi farklari vardir. Mesela materyalizm/idealizm ontolojiktir. Teizm/ateizm teolojiktir, cennet/cehennem fizik otesidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Matematikteki bilgiler; mantiksaldir.

Tarihteki bilgiler olaysal yani sosyaldir.

Psikolojideki bilgiler hemfiziksel hem sosyal olabilir.

hepsi fizik otesidir ;

tarihteki olaylar ilginc bir bicimde benzerleri olarak siranagelmektedir ; tarihciler bunu soyler ! tam metafizik ;

sen sosyal olaylar desen de 3. dereceden derinine iniyorsun :D ben 1. dereceden derinine iniyorum .. dolayisiyla sen uslubuna sarilip ortunuyorsun ..

psikoloji de adami hipnoz ediyorsun ; sana sarimsagi uzum diye cigneye cigneye yiyor :P

adama elvis presley oldugunu telkin ediyorsun kendini o zannediyor :D onun gibi oynamaya basliyor ( bunlar kayda gecmis kayitlar)

tam metafizik ! hicbir fiziksel dayanagi yok !

bana herhangi bir bilim dali soylesin biri ; ben de onun neden metafizik oldugunu gostereyim ! hic farketmez herangi bir bilim dali soleyin ; sizi onun bilinmeyen tarafini soyliyeyim ..

butun kainat bi kere metafizik kanunlar temelinde var olmustur ; isin hakikati budur ; fiziksel kanunlari isleten ve surekli faal tutan guc kendi kendine organize olabilecek bir guc degil ; insan ustu ve insanin icine sinen bir guctur ..

cennet ve cehennem kavramlari de ; dunya ne kadar metafizik ise o kadar metafiziktir ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

insan madde otesine gecemedigi icin kasilir hep : ))

maddenin hakikati ise bir yogunluktan baska bir sey degildir ;

maddeyi olusturan atomlar ; dans etmeyi birakirlar ise bir elma aninda silinir ; bir masa saniyesinde kaybolur ..

son bilimsel arastirmalar atomun 1000 de 999,999 unun bosluk oldugunu ispatlamistir ;

bosluk demek yokluk demektir ! cunku en kucuk yapi tasi atomdur ve atomun icine basla bir atom giremeyecegi icin atom yokluk temel alinarak olusmustur ...

bugun atom muhendisleri Manhatenin butun atomlarinin icinde hicbir bosluk kalmayacak sekilde bir futbol topuna tam anlami ile yogunlasabilecegini ortaya koymuslardir ;

cunku bir atomun cekirdeginin etrafindaki yorungesine olan uzakligi istanbuldaki bir apartman dairesinin ankaraya olan uzakligina denk oldugu kiyasla bilinen biseydir ...

madde mutlak metafizik bir varliktir ve onu asla gerektigi gibi goremeyiz .. bilinen kanunlar ve cekim kuvvetleri maddeyi muhafaza etmektedir ; ama Allah kanunlari yaratandir ; oyle kanunlar yaratir oyle akilli manyetik alanlar yaratir ki Allah maddeyi olusturan atomlar cozulur de kainat siliniverir ! gunes soner ; yorungener bozulur ..

biz sadece sonsuz olasiliklar evreninde sonsuz yaratma gucu olan Allahin hakimiyetinde yasamaktayiz ... cennet ve cehennem oyle bir manyetik temele oturtulabilir ki kisi son derece dogal da karsilayabilir .. haktir cunku , madem haktir ona uygun altyapi insana verilicektir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hepsi fizik otesidir ;

tarihteki olaylar ilginc bir bicimde benzerleri olarak siranagelmektedir ; tarihciler bunu soyler ! tam metafizik ;

sen sosyal olaylar desen de 3. dereceden derinine iniyorsun biggrin.png ben 1. dereceden derinine iniyorum .. dolayisiyla sen uslubuna sarilip ortunuyorsun ..

psikoloji de adami hipnoz ediyorsun ; sana sarimsagi uzum diye cigneye cigneye yiyor tongue.png

adama elvis presley oldugunu telkin ediyorsun kendini o zannediyor biggrin.png onun gibi oynamaya basliyor ( bunlar kayda gecmis kayitlar)

tam metafizik ! hicbir fiziksel dayanagi yok !

bana herhangi bir bilim dali soylesin biri ; ben de onun neden metafizik oldugunu gostereyim ! hic farketmez herangi bir bilim dali soleyin ; sizi onun bilinmeyen tarafini soyliyeyim ..

butun kainat bi kere metafizik kanunlar temelinde var olmustur ; isin hakikati budur ; fiziksel kanunlari isleten ve surekli faal tutan guc kendi kendine organize olabilecek bir guc degil ; insan ustu ve insanin icine sinen bir guctur ..

cennet ve cehennem kavramlari de ; dunya ne kadar metafizik ise o kadar metafiziktir ..

Evet her turlu teoloji temelindeki ateizm haric, butun izmler tanrilarini inandiklarini dogrulasyarak fizik otesi gerceklestirmislerdir.

O yuzden de konu ne bilimi ilgilendirir, ne de bilimseldir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O yuzden de konu ne bilimi ilgilendirir, ne de bilimseldir.

sen bilime ''dur'' daha fazla ilermele diyorsun

bilim seni dinler mi ?

John O’Keefe (NASA’da astronom) : Bizler astronomik standartlarda şımartılmış ve şefkat ile muamele edilmiş yaratıklarız. Eğer evren büyük bir hassasiyetle yaratılmış olmasaydı biz hiçbir şekilde var olmazdık. Benim görüşüm bu koşulların evrenin, insanların içinde yaşaması için yaratıldığıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

insan madde otesine gecemedigi icin kasilir hep : ))

maddenin hakikati ise bir yogunluktan baska bir sey degildir ;

maddeyi olusturan atomlar ; dans etmeyi birakirlar ise bir elma aninda silinir ; bir masa saniyesinde kaybolur ..

son bilimsel arastirmalar atomun 1000 de 999,999 unun bosluk oldugunu ispatlamistir ;

bosluk demek yokluk demektir ! cunku en kucuk yapi tasi atomdur ve atomun icine basla bir atom giremeyecegi icin atom yokluk temel alinarak olusmustur ...

bugun atom muhendisleri Manhatenin butun atomlarinin icinde hicbir bosluk kalmayacak sekilde bir futbol topuna tam anlami ile yogunlasabilecegini ortaya koymuslardir ;

cunku bir atomun cekirdeginin etrafindaki yorungesine olan uzakligi istanbuldaki bir apartman dairesinin ankaraya olan uzakligina denk oldugu kiyasla bilinen biseydir ...

madde mutlak metafizik bir varliktir ve onu asla gerektigi gibi goremeyiz .. bilinen kanunlar ve cekim kuvvetleri maddeyi muhafaza etmektedir ; ama Allah kanunlari yaratandir ; oyle kanunlar yaratir oyle akilli manyetik alanlar yaratir ki Allah maddeyi olusturan atomlar cozulur de kainat siliniverir ! gunes soner ; yorungener bozulur ..

biz sadece sonsuz olasiliklar evreninde sonsuz yaratma gucu olan Allahin hakimiyetinde yasamaktayiz ... cennet ve cehennem oyle bir manyetik temele oturtulabilir ki kisi son derece dogal da karsilayabilir .. haktir cunku , madem haktir ona uygun altyapi insana verilicektir

Bu yazilanlar da tamamen ontolojik temelli bakis acisi. Bunun da bilimsel ve bilissel bir icerigi yok.

Cunku tanri ile madde ontolojik olarak, ayni icerikteki farkli temellerde birlesir. Biri maddeyi, digeri tanriyi akilci inancsal ideoloji olarak "mutlak, ilk, tek, kesin" kilar.

Her ikiside bilimin bilimselligine ters duser. Ayrica her ikisinde de zamansal oncelik sorunu vardir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sen bilime ''dur'' daha fazla ilermele diyorsun

bilim seni dinler mi ?

John O’Keefe (NASA’da astronom) : Bizler astronomik standartlarda şımartılmış ve şefkat ile muamele edilmiş yaratıklarız. Eğer evren büyük bir hassasiyetle yaratılmış olmasaydı biz hiçbir şekilde var olmazdık. Benim görüşüm bu koşulların evrenin, insanların içinde yaşaması için yaratıldığıdır.

Aksine bilim bana "sinirsiz olarak gozle, algila, kavramlastir ve bil" diyor.

Evren bizim icin yaratilmadi, evren bu durumda oldugu icin biz evrildik. Faarkli olsaydi farkli evrilirdik. O yuzden ortada ne bir mukemmellik ne de bir kusur var. Olan ne ise o. Ne bir duzen ne de bir duzensizlik yok, olan ne ise o. Iste insanoglu da bu "olan ne ise o" yu gozlemleyerek ve bilimsel bilissel her turlu sorgulayarak "o" nun ne oldugunu bilmeye calisiyor. Ama "o" nun altinda buzagi aramadan. Yani her bilgisini test ederek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu yazilanlar da tamamen ontolojik temelli bakis acisi. Bunun da bilimsel ve bilissel bir icerigi yok.

benim bahsettigim kasilma bu iste

ole kala kaliyorsun ve ayni seyleri yineliyorsun ;

ama ben farkli yollar ve tekniklerle yaziyorum ... sen durdugun yerde iken ben esnek hareket ediyorum ...

iste bu da senin baglantili gecislerinde sikinti oldugunu gosteriyor :) ayriyetten de kacamak cevaplar ile politika yapiyorsun : ))

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sinirsizlik ? sonsuzluk ?

s-o-n-s-u-z-l-u-k !

Evet insanoglu beyninde hic bir inancsal ideolojik dogrusal veri deger ve tabu sinirinin bulunmamasi, yani serbest zihniyet. Cunku her sinir, hem gozlemi hem algiyi hem bilgiyi siniri temelinde kisitlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

benim bahsettigim kasilma bu iste

ole kala kaliyorsun ve ayni seyleri yineliyorsun ;

ama ben farkli yollar ve tekniklerle yaziyorum ... sen durdugun yerde iken ben esnek hareket ediyorum ...

iste bu da senin baglantili gecislerinde sikinti oldugunu gosteriyor smile.png ayriyetten de kacamak cevaplar ile politika yapiyorsun : ))

Hangisi? Sen ne yazarsan yaz, donup Allah'inas bagliyorsun. Ben ise gozlemimi yaziyorum. Yalniz yeni bir dusunce bilgi ve gozlem yazma olanagim olamiyor. Cunku sen hep ayni Allah nakaratininda demir atiyorsun. O yuzden de sen ilerleyemedikce, ben de ilerlemiyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sen Allah gordugun yere X deyerek oku ..

denklem haline gelsin ;

sonra da neye X dedigimi anlarsin .. belki biggrin.png

Merak etme, ben indirgemeci ve determinist akilciligi artik ezberledim. "temcit pilavi"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

benden daha ilerdeysen benle zaman kaybetmektesin ?

unsure.png

Rica ederim. Burasi kitleye acik bir platform. Dolayisi ile yazilanlari ikimiz disinda baskalari da okuyor ve gerekli gorurse de basliga katiliyor.

Ben de her farkli katilimcinin yanitina gore yanit yaziyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

iste bu seni acti dostum biggrin.png

vallahi rahatladim mutlu-dis1.png

Guzel o yuzden, senin indirgedigin Allah'ina gelince senin icin konu bitiyor. Devam ettirirsen de benim yazacak yeni bir seyim de kalmiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Rica ederim. Burasi kitleye acik bir platform. Dolayisi ile yazilanlari ikimiz disinda baskalari da okuyor ve gerekli gorurse de basliga katiliyor. Ben de her farkli katilimcinin yanitina gore yanit yaziyorum.

tamam da neden benim seviyemi baz aliyorsun ?

ben ilerlemeyince ilerleyemiyorsan ; baskalari icin biseyler neden yazmiyorsun ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ihtiyac duymadigina gore bana biraz fazla zaman ayirmis olmadin mi ? hm ?

itiraf et kacamak yazilarlar yazmaktasin ..

Dedigim gibi kimden yanit gelirse, ona yaziyorum. Dolayisi ile "zaman ayirimi" karsilikli.

"kacamak yazilar!?"

Bende hersey gayet seffaf ve nettir. Yani yazimin amaci bunu vermektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tamam da neden benim seviyemi baz aliyorsun ?

ben ilerlemeyince ilerleyemiyorsan ; baskalari icin biseyler neden yazmiyorsun ?

Dedim ya onlasr yazinca da onlara yaziyorum. Basligi bir dolas istersen. Eger sadece sen yaziyorsan, sana yanit yaziyorum. Yani benim yanitim yazana degil; onun yazisinadir.

Ayrica basliktaki yazi zaten benim. Yani ben konu ile ilgili kendimce gerekeni yazmisim. Gerisi gelen yanitylara veruilecek cevaba kaliyor, ya da yazi ile ilgili algi ile ilgili sorulara.

O yuzden baslik yazisi daha bir anlasilir kilinacaksa, bunu ben degil basliga katilanlar ve benim onlara verdigim yanitlar saglayacak. Boylece konu daha bir aydinlanacak, detaylanacak ve netlesecek.

O yuzden senden basliga sadik kalmani istiyorum. Konu dagilmasin diye.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Guzel o yuzden, senin indirgedigin Allah'ina gelince senin icin konu bitiyor.

konu bitmiyor ; ben 120 den fazla bilim adami ile ; son derece degisik bilimsel gelismelerle konuya dahil olmaya calisirken

sen bilimsel ve bilissel degil diye yanitlar veriyorsun .. neden curutucu bilimsel verileri kullanmadan tek kararla karsi cikiyorusn ?

bilimsel kanunlari acikladin ama hicbir bilimsel kanunu ornek olarak veremedin

Devam ettirirsen de benim yazacak yeni bir seyim de kalmiyor.

e bole yaparsan kalmaz tabi ; sen bilimi degil felsefeyi cevirmektedin ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.