Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Modern Cagda Evrim !

dennise

Önerilen İletiler

Ayrıca tüm canlıların evrensel bir ortak atadan ya da ortak gen havuzundan geldiği kabul edilir

kendi kaynagina bak !

kabul ediliyormus ! varsayiyoruz diyor ! bilimsel gecerliligi yok

iste tam da bu noktada

ortak gen havuzunun olanakliligi imkansizdir !

evrim buradan cokuyor cunku genetik ve katim yasalari butun genlerin ayri ayri olusmasi haricinde asla ayni genden olusamayacagini ispatliyor

hic dusundun mu neden ortak ata ?

ben sana acikliyayim ;

pervasizlik var burda ; nasi olduysa bi ortak ata oluverdi o kadari tesadufen zaten olabilir ve nasi olduysa dunya da oldu ve mevsimler ve cografyalar degistikce yeni canlilar o ortak atadan degise degise cikmaya basladi biggrin.png

ilk canliyi tesadufen olabilecek bir sekilde tanimlamak akla yatkin gibi dursa da ; butun canlilarin ayni anda farkli mucizelerle yaratilmis olabilecegi akla durgunluk verir ve yaratilisin itina ile oldugunu ispatlar nitelikte olucaktir ....

evrimcilerin ortak ataya tapmalarinin sebebi tesadufen de olsa bi ortak ata olsun da gerisi evrimle kolay aciklanir seklindedir !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kusura bakma evrimin her turlu olgu ve teorileri isdlamin her turlu hurafesi ve fizik otesinden daha mantiklidir.

Cunku hurafelerin olabilme olasiligi yoktur. Sadece aklin uydurmasidir.

Ev rim ise verilere bulgulara olgulara ve gozleme dayanir.

O yuzden senin her firsatta evrimi "curutmen" sadece senin aklindaki fizik otesi ve hurafelerin curumesidir.

Ama dedim ya sen inanmak icin inanmaya devam et. Cunku sonunda cehennemde yanma korkun var.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tesaduften ne algiliyorsun?

Senin Allah'inin ortaya cikisi biler tesaduf degil. Insanoglu aklinin akilciligini tatmin etmesi.

Bilim ve bilimsellikte tesaduf yoktur. Sartlarin olusturdugunun gozlemi vardir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tesaduften ne algiliyorsun?

elindeki bir avuc fasulyeyi yere sacarsan tesadufen dagilir giderler ;

ama big bang kainattaki butun galaksileri ve gecegenleri oyle bir etrafa sacarak patlamistir ki

burada planli ve neticesinden emin bir akil hukumsurmustur ...

evrimciler kainatin nasil yaratildigini tesaduflere baglarlar ;

'ama biz tesaduften bahsetmiyoruz' derler ; 'o halde nasil bu kadar ince ayar ile bir evren ortaya cikti' diye sorunca 'cikti' diyorlar :D

tesadufen demiyorlar ama dolayli yoldan bosvermis bir cabalari var ; evrimcileri buradan yakalamak en kesin neticeyi vermektedir ..

ben de hep oyle yapiyorum ; simdiye kadar sen dail kimse bu mesajima alinti yapamadi :D cunku bi sonraki adimi iyi biliyorlar :D

Senin Allah'inin ortaya cikisi biler tesaduf degil. Insanoglu aklinin akilciligini tatmin etmesi.

evrimcilerin asil geldikleri nokta !

dinden ve herturlu dini akimdan odleri patliyor ;

Allah Kuranda aslandan urkmus otobur hayvanlara benzetiyor dinden bosuna korkan kisileri .. bosa telas :D

Bilim ve bilimsellikte tesaduf yoktur. Sartlarin olusturdugunun gozlemi vardir.

tesadufun olmadigini acikca zaten vurgularlar :D

ama is gene tesaduflerle aciklamaya kalir sonunda seslerini kisarlar :D bu duzenin farkina vardikca sasakalirlar :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayir "tesadufen" dagilmaz. Gozlem veren dagilisini olanakli kilan bir olasiliklarin sartlari zamani v.s. soz konusudur.

Big bang henuz teoridir ve evrenin zamansal teorisidir. Yani gozlem veren evrenin bir yerinde bir zamandaki patlamisligin teorisidir. Cern'de de gozlemi icin calisilmaktadir.

Hayir tesaduflere basglamazlar. Sadece gozlemi olabilirlik olasiliogi teorisine baglarlar.

Evrimin din ile bir bagi yoktur. Ayni kulvar degildir. Birisi bilim digeri hurafedir. Bilim ile hurafe biribiri ile mukayese edilmez.

Bilimin bilimselliginde tesaduf yoktur. Epistemolojik olarak alinan gozlemin aciklamasi vardir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dinde bir tane hurafe gosteremiyecekken sen dini hurafe olarak tanimlaman komik :D

en azindan suraya ortaya 1 tane hurafe goster : )

Allah insanin beynini ve zihnini ancak islami iyi kavradiktan sonra uretkenlikle feveran edegi sekilde yaratmistir ..

oncelik sirasisi sasirmayan insan her daim en onemli islere agirlik vericektir .. ahireti hedefleyen ne kadar zengin olursa olsun hicbir uyusuk zengine benzemez ..

islam saf vahiydir .. heryonu ile en hikmetli en kaliteli en kusatici en karsikoyulmaz bir metafizik hakikattir .. beynin verimini artiran insani zihnen guclendiren hususlar en guzel sekilde verilir ...

sen bir tane bile hurafe gosteremezsin : )) hepsini sana akilci ve hikmeti ile aciklarim EvelAllah : )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

insanlarin ruhunda kibir ve kendisinin yaratilmis oldugunu kabullenememe tutkusu vardir ;

imkani yok gozle gormeden inanmaz ;

ama gozu de aciz yaratan Allahtir ; goz karanlikta gormez ; suda nerdeyse gormez ; sinyalleri ve frekanslari gormez, ; hizli cisimleri gormez .. elcebuklugunu goremez ...

5 parmagini 'gule gule' derken iki yana salladigi gibi sallasa 10 parmak gorucek kadar acizdir insan guzu :D

simdi bu akillica bi soz oldu ama

goz ile Allahi aramak zaten akil ile bunu basaramamaktan dogar ... Allah akilla bilinir .

insan kendisinden daha ustun bir yaratici olabilecegine ihtimal bile vermek istemez ; yaraticiyi ustun akli ile kendinin yarattigini savunur

halbuki Allah insana uretken bir akil vermistir ve o akilla insan yine kendine karsi celismektedir !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinin herseyi hurafe.

Insanoglunun olusumu

Dunyanin ve evrenin olusumu

Kisaca varliksal bakis acisinin fizik otesi yanidir.

Yani varliksal bakis acisinin ideoloji yanina ters duser.

Bak cok basit. Bilim gozlemden yola cikar, bu kadar.

Ortada bir gozlem veren var ve bilim bunu gozlemler ve gozxlemini aciklar. Bunu ne akilciliga, ne metafizige, ne teolojiye, ne teleolojiye v.s. tasimaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dedigim gibi bilim gozlemler gozlem de sadece gozle ilintili degildir. Akilise okuzun altinda buzagi arar, yaratici gibi.

Cunku o gordugunu algilayamaz, bilim ise gordugunu algilar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinin herseyi hurafe.

Insanoglunun olusumu

Dunyanin ve evrenin olusumu

cunku Allahi bir gezegende oturmus elinde asa beyaz sacli beyaz sakalli bir zat olarak tanimliyorsun :D

elbette ki iki eli ile ve yasli hali ile dunyayi mayalamaya gucu yetmez ; insanlarin duasina yetisemez vs ...

iste sen dini kendine gore inkar edebilecegin sekilde tanimliyor ; sonra da kisa bi felsefi baglantilar silsilesi ile dini acikca inkar ediyorsun :D

olay bu : ) )

ne diyor Ayette ; isin ic yuzunu bir bilselerdi ,

onlar ancak zahirde olani bilirler

Allah materyalislerin korelmis tutumlarina dikkat cekiyor ! bicok seye akledemediklerine dikkat cekiyor .. zeminleri kaygan yani ..

Kuran ile tartisan bir insan icin her materyalist dusunce sevkini kaybedicidir : ) pes edicidir .. ben solemiyorum Allah soluyor ... batilin beyninin dagilici zeminde yaratilicagini Allah soluyor ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gozden bahsedelim ;

goz saniyede 24 kareden sonrasini algilamada zorlanir ; karanlikta goremez ; suda goremez , ters isikta ve yaniltici acilardan yanlis gorur ..

goz ancak belirli araliklarda gormeye elverislidir ..

bilimsel bir verinin gozlemlenmesi ise daha mucizevidir ;

gozlemlerin sonuca baglanmasi gozun goruyor olmasindan cikan AKIL ile tascillenir ... burada akil dogru tespitin onayini veren en onemli faktordur ...

simdi canliligin olusumunu gozlemlemek icin tek insanin gozden daha fazlasina ihtiyaci olucaktir .. cunku goz neyi gorurse gorsun ; akil onu tasdik edicektir ...

hic dusundumuz mu neden gozun sabit gordugu cesitli olaylara insanlar birbiri ile zit yorumlar getirmektedir ?

iste bu sorunun cevabi insanlarin akil duzeyi kavrayislarindaki kusaticilik oraninda degismektedir ...

bugun tesadufen oldu bittiye getiren izahlardan oteye gidemeyen felsefeler ve hurafeler gercekten ortadan kalkmaktadir !

evrimde tesaduf yok denebilir ilk basta ; ama aciklamalarin hikmetle ele alinmasindan sonra oldu bittiye getirilen bir netice ortaya cikmaktadir :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hala bana varligin var ve ol temelli yanasimlarindan ornekler veriyorsun. Bilim ve bilimselligi var, olinan degil; bil uzerine kurulmustur.

Bilim bilir ve bildirir, o kadar.

Metafizik ise ya senin gibi varligi ol temelinde bir yaraticiya yaratir, ya da materyalizm/idealizm gibi varlik olarak ortaya koymaya calisir.

Farkindaysan bana verdigin hic bir ornek ve yanitin bilim ve bilimsellik ile ilgisi yok.

Hepsi metafizigin ontolojik ve teolojisi bunyesinde.

Ayrica ben Allah kavraminin yaratilip kuran ile ozdeslestirildiginin de bilinc ve farkindayim. Cunku baska her turlu aciklama bilim disidir.

O yuzden bana varliktan bahsetmekten ve varligi baska bir guce ol temelinde teslim etmekten vazgec. Bunlarin bilimsel hic bir yani yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gozden devam edelim ;

bi hayvan yemi gorur ama kurulan kapani goremez ; gozunun onundeki kapani gorse de bunun neye sebebiyet verecegini goremez ...

insan ise hayvanin gordugu ayni seyleri gormektedir ; ama akil ve kavrayis farkiyla ...

Allahi gozle aramak akil disidir ; akil bir maddenin ardindaki sira aklin ermesi ile olusan bir meziyettir ..

orumcegin akli yok ama agini usta ellerle oruyor ; orumcegin gozleri de yok ..

arilar tam 6 gen petekler insa ederken bunu bir muhendisten daha ustaca yapilarlar .. karincalar ise oyle gelismis bir toplumsal altyapi ile yasamaktalar ki

beyni olmayan bu canlilara bu duzeni ogreten nedir ?

Allahi tanimlarken once dogayi incelemek lazim ... hurafelere takili kalan kisiler baz alinmaz ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Farkindaysan bana verdigin hic bir ornek ve yanitin bilim ve bilimsellik ile ilgisi yok.

farkindaysan son derece ikna edici makul ve bilime hakim olmak icin bilim adami olmak gerekmedigini iyice vurgulamaktayim : ))

sen diger konulara hic bakmamissin : )) aradigin sey diger actigim konularda ... evrimcilerin itiraflarina basladim ; 120 ye yakim evrimci gelisen bilim ile pes etti ;

geriye kaldi bi davkin ve bikac inatci profesor ... sana bunlari yan yana getirerek sunmak niyetindeyim biggrin.png evrim sandigindan daha top tweet oldu ..

ama

bu konu sohbet icerikli olsun dedim ; ben sohbet etmekteyim sadece ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

farkindaysan son derece ikna edici makul ve bilime hakim olmak icin bilim adami olmak gerekmedigini iyice vurgulamaktayim : ))

sen diger konulara hic bakmamissin : )) aradigin sey diger actigim konularda ... evrimcilerin itiraflarina basladim ; 120 ye yakim evrimci gelisen bilim ile pes etti ;

geriye kaldi bi davkin ve bikac inatci profesor ... sana bunlari yan yana getirerek sunmak niyetindeyim biggrin.png evrim sandigindan daha top tweet oldu ..

ama

bu konu sohbet icerikli olsun dedim ; ben sohbet etmekteyim sadece ..

Evrimin temelini metafizige dayandiranlar bilimsel degildir.

Ne materyalizm ne idealizm ne de kavramcilik metafizik ideolojiler olarak bilimsel degildir ve bilim ile de ilgisi yoktur.

Modern bilim metafizige degil; epistemolojiye dayanir.

O yuzden materyalizmin evrime bakis acisi bilimsel degildir.

Evrime bilimsel olmayan sekilde karsi cikmak ile sohbet olmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ilk cumle su ;

Gözün evrimi, taksonlarda geniş ölçekte rastlanan özel bir homolog organ örneği olarak anlamlı bir çalışma konusudur. Gözün görsel pigmentler gibi bazı bileşenleri ortak bir atadan geliyor gibidir.

gibiymis :D

kesin oyledir desene :D diyemezsin .. bilim hemen onu curutur ... cunku ilkelden gelismise dogru bir evrim agaci zihne kurgular ve tesaduflerin olabilitesini hipnoz ediyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Teoriye karşı haklı olarak yöneltilmiş itirazların ve teorinin karşılaştığı güçlüklerin ağırlığı altında yıllarca ve onların ağırlığından kuşkulanamayacak kadar çok ezildim. Bu çalışmaların (Türlerin Kökeni için kullandığı çalışmaları), bunları yaparken harcadığım zamana değip değmediğinden şüphe ediyorum. Görüşlerimin, sayısız miktarda zorluklarla dolu olduğunu göremeyecek kadar kör olduğumu sanma..

charl Darvin !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Teoriye karşı haklı olarak yöneltilmiş itirazların ve teorinin karşılaştığı güçlüklerin ağırlığı altında yıllarca ve onların ağırlığından kuşkulanamayacak kadar çok ezildim.7Bu çalışmaların (Türlerin Kökeni için kullandığı çalışmaları), bunları yaparken harcadığım zamana değip değmediğinden şüphe ediyorum.8Görüşlerimin, sayısız miktarda zorluklarla dolu olduğunu göremeyecek kadar kör olduğumu sanma...9

charl Darvin !

Eeeee, ne olmus!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

J. D. Hooker'a yazdığı mektubundan:

Bazen, yakında tamamen yenilgiye uğrayacağımdan şüpheleniyorum.14

Görüşlerime ters düşen bazı büyük zorlukları ortadan kaldırdığımı düşünüyorum, fakat bunların hepsi bir halüsinasyon olabilir. 15

Tamamen yanlış bir inancın içinde olduğumu düşünmeye başladım. Bana bu konunun on sene içinde tamamen unutulacağını söylediğinde haklıydı.16

Bana kitabımı soruyorsun, sana söyleyebileceğim tek şey intihar etmeye hazır olduğum

darvin melankonik bir adamdi bilmeyen varsa : ))

darvin zavalli bi adamdi ... gunumuz darvincileri de darvinin artigini hicbisekilde toparlayamiyorlar ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Iyi de Darwin'in kisisel sorunlarindan ideoloji ve inanclarindan, bilime ne?

En azindan bunu bilim kisisi olmanin sorumlulugunda acik yureklilik ve samimiyert ile yapmis. Ne var bunda!?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

onemli olan ; kendisi de teoriye inanmiyordu .. ama bi sekilde dini egale etmek gerekiyordu ...

Lyell'e yazdığı mektubundan:

Çeşitli konularla ilgilenen pek çok insanın yıllardır bir illüzyon içinde olduğunu düşünerek oldukça seviniyorum. Sık sık üzerime soğuk bir ürperti geliyor ve kendi kendime bütün hayatımı bir fantaziye adayıp adamadığımı soruyorum.

En yakın dostu A. Sedgwick'in Darwin'e yazdığı mektuptan:

Bazı bölümlerine hayranlık duydum. Bazı bölümlerine ise karnım ağrıyana kadar güldüm. Okuduğum diğer bölümler bana büyük bir acı verdi. Çünkü bunların tamamen yanlış ve zarar verici olduklarını düşünüyorum… Çıkardığın sonuçların büyük bir bölümü, bazı tahminlere dayanıyor… Doğal seleksiyonu, seçici bir organ tarafından bilinçli olarak yapılmış birşey gibi yazmışsın.
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.