Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Türkler kimlerdir?

Önerilen İletiler

TÜRKLERINDIR.

Ben TÜRKLER KIMLERDIR basligi altinda baslattigim fakat siz ve bir baskasinin ideolojik müdahalelerinizle saptirmaya calistiginiz bilimsel arastirmanin hemen her cümlesinde belge ve isim vererek ve kaynaginida göstererek bu yazdiklarimin bilimsel calismalar oldugunu belirtmis olmama ragmen hala benden BELGE istemek herhalde verdigim belgelerin ve isimlerin gözünüzden kacmis oldugu sonucunu cikariyor,yeniden okuyun hem ögrenirsiniz hem de belgeleri görürsünüz.

Sizin bilimsel belge dediginiz aynen bir dönemler üniversite hocalarina talimat vererek Kürtlerin "dag Türkleri" oldugunu kanitlayan "bilimsel arastirmaya" benziyor.
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye Cumhuriyeti vatandasi olarak herkes Türktür.Bunun öylesi böylesi ancak ayristirmakla mümkündür.Vatandaslik herkesi kucaklayan bir fenomendir.Siz hep irklara

.

.

.

saygilarla

Ilk cumle zaten ayristirmadir. "Turk olmayanlar TC vatandasi degildir." demektir. Bir etnik koken eger hayali ise, turkluk de hayalidir. Vatandaslik herkesi kucaklayacaksa, sadece turke indirgenemez. Bu Anadolu'nun tarihi ile celisir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kelime oyunu yapmadan tartisin.Kacak güresmeyin.Türkiye Cumhuriyeti kimligi tasiyan herkes Türktür.Bu tespiti tekrarlamamdaki maksat belki anlarsiniz diye.

Dolayisiyla bana kalkipta hala Türk olmayan gibi bir kelime oyunu yapmaniz amacinizi belli eder.Türkiye Cumhuriyeti kimligi tasimayan birisi zaten Türk degildir,ya turisttir ya da kacak birisi.Sizin cabaniz,herkese ayri bir kimlik verilmesi yönündedir bu nedenle Türklüge karsisiniz.Bir devletin icinde sadece o devletin vatandaslari olur.Almanya da Alman vatandasi,Ingilterede Ingiliz vatandasi,Amerika kitasinda bile Amerikan vatandasligi gecerlidir.Kimsenin ayri bir kimligi yoktur.

Vatandaslik herkesi kucaklar,Türkiye Cumhuriyeti vatandaslarina Türk denerek zaten herkes kucaklanmaktadir.Türkiye bir devlettir.

Siz neyi savundugunuzu bile karistirarak kendinizle celiskiye düsüyorsunuz.Türkiye Cumhuriyeti Türkler tarafindan kurulmus bir devlettir.Türk kavramini illa da irk olarak algilamak istiyorsaniz bu sizin sorununuzdur.Bizim böyle bir sorunumuz yok.Bizim icin,Türkiye'nin hangi kösesi olursa olsun orada yasayan Türkiye Cumhuriyeti vatandasi olan herkes TÜRKTÜR.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kelime oyunu yapmadan tartisin.Kacak güresmeyin.Türkiye Cumhuriyeti kimligi tasiyan herkes Türktür.Bu tespiti tekrarlamamdaki maksat belki anlarsiniz diye.

Dolayisiyla bana kalkipta hala Türk olmayan gibi bir kelime oyunu yapmaniz amacinizi belli eder.Türkiye Cumhuriyeti kimligi tasimayan birisi zaten Türk degildir,ya turisttir ya da kacak birisi.Sizin cabaniz,herkese ayri bir kimlik verilmesi yönündedir bu nedenle Türklüge karsisiniz.Bir devletin icinde sadece o devletin vatandaslari olur.Almanya da Alman vatandasi,Ingilterede Ingiliz vatandasi,Amerika kitasinda bile Amerikan vatandasligi gecerlidir.Kimsenin ayri bir kimligi yoktur.

Vatandaslik herkesi kucaklar,Türkiye Cumhuriyeti vatandaslarina Türk denerek zaten herkes kucaklanmaktadir.Türkiye bir devlettir.

Siz neyi savundugunuzu bile karistirarak kendinizle celiskiye düsüyorsunuz.Türkiye Cumhuriyeti Türkler tarafindan kurulmus bir devlettir.Türk kavramini illa da irk olarak algilamak istiyorsaniz bu sizin sorununuzdur.Bizim böyle bir sorunumuz yok.Bizim icin,Türkiye'nin hangi kösesi olursa olsun orada yasayan Türkiye Cumhuriyeti vatandasi olan herkes TÜRKTÜR.

saygilarla

Benim neyi savun dugum gayet acik. Ben insan haklarini evrensel hukuku ve har turlu kisilik kimlik farkinin hak ve ozgurlugunu tanimini ve temsilini savunuyorum. Eger bu savunu yoksa zaten insanlik sucu islenmekte, kisilerin kisilik ve kimlik degerlerine mudahale edilmekte, baski kurulmakta, karisilmakta ve otekilestirerek distalanmaktadir.

Bunu hic bir farkin yapma hak ve ozgurlugu yoktur, yaparsa insanlik sucu ve ihlalidir.

Sen neyi savunuyorsun?

Turk milliyetciligini savunuyor ve baska farklara yasam tanimiyorsan, sen insanlik sucu isliyorsun. Bu sucu da ancak diktatorluk ile otokrasi ile bertaraf ile islersin.

Tarihte o kadar cok ornegi var ki!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Seninki de mantık mı şimdi? Ben gitsem Arabistan vatandaşlığına geçsem Arap mı olacağım? Yada bir Alman, TC vatandaşlığına geçse Türk mü olacak? Dolayısı ile bir Ermeni yada bir Kürt Türklüğü kabul etmiyorsa zorla mı kabul ettireceksin?

Demokrat geçiniyorsun ama demokratik olamıyorsun. Demokrasilerde ne etnik ne de inançsal dayatma olmaz. Kalkıp birisi de, tüm diğer inanırlar, TC sınırlarındaysa müslüman olmalıdır derse kabullenilebilir mi? Manevi değerlerde dayatma olabilir mi?

Bir ülke vatandaşı eğer, o ülkenin sosyal yaşam hukukuna uyuyorsa başka bir şey aranmamalı. Son tahlilde, milli duygularda manevi değerlerimizdendir. Soyut insani fikirlerdir. İnançlarımızdandır. Kimsenin alnında sen Türksün, Kürtsün diye kazınmamış. Metodlu mantık kullanılmalı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet sen gitsen Arap vatandasi olsan Arap olursun,etnik kökenin ne olursa olsun kimligin Araptir.Yani neyi ispatlamaya calisiyorsunuz.Türkiye'nin bölünmesini mi o zaman cikin acikca diyin ki LOZAN gayri mesrudur.korkmayin diyin bunu.Zaten demenizede gerek yok yazdiklarinizla Lozan'i gayri mesru yapiyorsunuz.

Kimsenin alninda sen Türksün sen Kürtsün kazinmamis,peki zorunuz nedir o zaman,illa herkesin alnina sen Kürtsün sen Türksün kazinmasimi lazim.Nedir istediginiz ki.

Insanlik sucunu Kürt fasistleri 30 yildir besleyip alkislayarak ülkede terör estienler isliyor.Benim ülkemi milletimi savunmam sizin icin Türk Milliyetciligi olabilir.Ama ben bu topraklarda büyüdüm,suyunu,havasini teneffüs ettim benim bu topraklari sevmem icin cok neden var sizin var mi.

sayglarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vatandaslik bazinda insanlarin kimligi yasadigi ülkenin ismi ile anilabilir ama bu o insanlarin etnik kimliklerini ortadan kaldirmaz. Mesela Almanya'da yasayan bazi Alman vatandaslari icin Türk kökenli, Fransiz kökenli,.... Alman deniliyor. Yani bir Alman anne ve babadan dogan cocukla vatandasliga gecmis birisi arasinda fark var, her ikiside kanun önünde Alman vatandasidir, Alman kimiligini tasir ama birisi irk olarak Almandir digeride sadece vatandaslik bazinda Almandir. Bunlari ayirt etmemek kelime oyunudur.

Türkiye'de vatandaslik bazinda T.C. kimligi tasiyan herkese Türk denilmez T.C. vatandasi denilir. Ama kendilerini etnik acidan Türk görenler Türküm derler ve sakincasida yok. Sorun olan kenilerini etnik acidan Türk görmeyenlere zorla yok sende Türksün dedirtilmesidir.

Kimlerin kelime oyunu yaptigi gözler önünde.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

turkler kimlerdir ?

turk olan kisi aslinda derin bir telkinin etkisi ile bunu soler ; cunku insan bolgesel degil evrenseldir !

fransada dogan ikizlerden biri arabistandaki bir aileye verilse biri canadadaki bir aileye verilse ; yillar sonra karsilassalar ikisinin de aslinda fransiz olduklarini ispatlamak en zor is olur

ki onlar aslinda kardes :D konuya fantastik girdim ama olay ortada : )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Almanya'da Alman kimligi almis olan kisi yasalar önünde Almandir.Ayni sey Türkiye icinde gecerlidir.Bir kisinin kim oldugunu belirtmek icin "Alman kökenli,Fransiz kökenli,Türk kökenli "diye aciklanir.Türkiye'de de farkli degildir.Bir Ermeni kendini Türk olarak tanitir soruldugunda Ermeni kökenliyim der.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslinda milliyetci zihniyet, sadece milliyetcilik uzerine yogunlastigi ve her turlu bu konudaki farki tek bu pencerede birlestirdigi icin vatandaslik ve etnik koken farklarini algilayamiyor, cunku inanci sadece tek milliyetcilik uzerine kurulmus.

Vatandaslik-bulundugun ulke ve toplumun kimligidir.

Etnik koken-dogdugun ya da ebeveyninin ait oldugu kimliktir.

Millet-toplumun ve farkli halklarinin farklarin farkinda olan ve farklari farklari ile butunlestiren topluiluktur.

Bir kisi diyelim britanya vatandasi olarak british olabilir. Bu kisi britanya millet toplulugunda diyelim ingiliz ya da turk etnik kokenine sahip olabilir. Ustelik turk olarak cifte milletin kimligini tasiyabilir.

TC bir yabanci TC vatandasligina gecmis olabilir. Bu yabancinin kendi milleti baska bir millettir ve bu yabancinin kendi etnik kokeni ne TC ne de kendi milletinden olmayabilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

turkler kimlerdir ?

turk olan kisi aslinda derin bir telkinin etkisi ile bunu soler ; cunku insan bolgesel degil evrenseldir !

fransada dogan ikizlerden biri arabistandaki bir aileye verilse biri canadadaki bir aileye verilse ; yillar sonra karsilassalar ikisinin de aslinda fransiz olduklarini ispatlamak en zor is olur

ki onlar aslinda kardes biggrin.png konuya fantastik girdim ama olay ortada : )

Ah bir de bu yazdiklarini dini bakis acisina tasiyabilsen; bir dinin de bolgesel oldugunu ve evrensel olmadigini algilarsin. O zaman da en azindan herkesi islama cagirmazsin ve bunun bir mantik hatasi oldugunu algilarsin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ah bir de bu yazdiklarini dini bakis acisina tasiyabilsen; bir dinin de bolgesel oldugunu ve evrensel olmadigini algilarsin.

islamin bolgesel tek bir yonu vardir ; o da o bolgenin dili ile inmesidir ;

o bolgenin dil bilimini arastirdikca da islamin evrenselligi ortaya cikar : )

O zaman da en azindan herkesi islama cagirmazsin ve bunun bir mantik hatasi oldugunu algilarsin.

olum otesi ;

ahiret

cennet cehennem

nefs , guzel ahlak ,

vs konular evrenseldir : ))

bu konularin Kuranda isleniyor olmasi bilimsel duzeydedir : )) yoksa gordugun gibi ben evrenselim ve ancak en akilli olan ogretiye reaksiyon verebilirim .. benim de bir klasim var laughing.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O saydigin konularin evrenselligi sadece kavram bazindadir. Ustelik her bir kavramin anlam ve icerigi de ona verilen temelinde farklilasir.

Konu zaten metafizigin fizik otesidir.

21. yuzyilda beyni dusunen ve sorgulayan artik bu masallara ragbet gostermiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Aslinda milliyetci zihniyet, sadece milliyetcilik uzerine yogunlastigi ve her turlu bu konudaki farki tek bu pencerede birlestirdigi icin vatandaslik ve etnik koken farklarini algilayamiyor, cunku inanci sadece tek milliyetcilik uzerine kurulmus.

Vatandaslik-bulundugun ulke ve toplumun kimligidir.

Etnik koken-dogdugun ya da ebeveyninin ait oldugu kimliktir.

Millet-toplumun ve farkli halklarinin farklarin farkinda olan ve farklari farklari ile butunlestiren topluiluktur.

Bir kisi diyelim britanya vatandasi olarak british olabilir. Bu kisi britanya millet toplulugunda diyelim ingiliz ya da turk etnik kokenine sahip olabilir. Ustelik turk olarak cifte milletin kimligini tasiyabilir.

TC bir yabanci TC vatandasligina gecmis olabilir. Bu yabancinin kendi milleti baska bir millettir ve bu yabancinin kendi etnik kokeni ne TC ne de kendi milletinden olmayabilir.

Alman vatandasi olan Türklere veya baska bir irkin üyesine Alman denir bu bir tanimlamadir,onun Türklügü bu vatandaslikla yok olmaz,ama vatanda olarak Alman aidiyetine gecer.Türkiye'de de bu böyledir siz bunu ne kadar carpitsanizda bu böyledir.Türkiye Cumhuriyeti vatandaslarina Türk denir bu sosyolojik bir tanimlamadir.Hic kimsenin kimlginde bilmem ne kökenli falan ülkenin vatandasi yazmaz.Hangi ülkenin kimligini tasiyorsa o ülkenin adiyla anilir.

Sizler,insanlarin ne istediklerini degil kendinizin ne istedigi zemininde calismalar yapiyorsunuz.Bakin PKK ortaya cikana kadar Türkiye'de ne bir Kürt sorunu vardi ne de bir PKK sorunu.Bu sorunu ortaya cikaranlar bilinmektedir.Ermeni Asala örgütünden terörü devralan PKK icinde barindirdigi Kürtten cok Ermeni teröristle Kürtlerin hakkin aramaya soyundu bu anlamda binlerce Kürt insani katlettiler.Bu gercekleri konusmadiginiz sürece sizin iddialariniz hicbirsey ifade etmez.Önce objektif olun.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Almanya'da Alman kimligi almis olan kisi yasalar önünde Almandir.Ayni sey Türkiye icinde gecerlidir.Bir kisinin kim oldugunu belirtmek icin "Alman kökenli,Fransiz kökenli,Türk kökenli "diye aciklanir.Türkiye'de de farkli degildir.Bir Ermeni kendini Türk olarak tanitir soruldugunda Ermeni kökenliyim der.

saygilarla

Ama genede ben Türküm, Fransizim,..... deyince gocunan yok, söyleyenleri hapse atan kanunlar yok, vatan haini ilan eden yok,.....

Alt kimligi degisik olan sayisiz milletvekili var ve hatta bakan, parti baskanlari dahi var ve bunlar hic cekinmeden, "vatan haini" damgasi yemeden kendi ana dillerinde konusabiliyorlar, siyasi calismalarinida yapabiliyorlar,....

Biz illada Türküm demeseini bekliyoruz, sadece Türkce konusmasini istiyoruz,.... 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Alman vatandasi olan Türklere veya baska bir irkin üyesine Alman denir bu bir tanimlamadir,onun Türklügü bu vatandaslikla yok olmaz,ama vatanda olarak Alman aidiyetine gecer.Türkiye'de de bu böyledir siz bunu ne kadar carpitsanizda bu böyledir.Türkiye Cumhuriyeti vatandaslarina Türk denir bu sosyolojik bir tanimlamadir.Hic kimsenin kimlginde bilmem ne kökenli falan ülkenin vatandasi yazmaz.Hangi ülkenin kimligini tasiyorsa o ülkenin adiyla anilir.

Sizler,insanlarin ne istediklerini degil kendinizin ne istedigi zemininde calismalar yapiyorsunuz.Bakin PKK ortaya cikana kadar Türkiye'de ne bir Kürt sorunu vardi ne de bir PKK sorunu.Bu sorunu ortaya cikaranlar bilinmektedir.Ermeni Asala örgütünden terörü devralan PKK icinde barindirdigi Kürtten cok Ermeni teröristle Kürtlerin hakkin aramaya soyundu bu anlamda binlerce Kürt insani katlettiler.Bu gercekleri konusmadiginiz sürece sizin iddialariniz hicbirsey ifade etmez.Önce objektif olun.

saygilarla

Almanlarda bizim gibi vatandaslarina alt kimliklerini inkar etmelerini talep etsin, kendi ana dilinde konusmasini yasaklasin,.... bakin neler yasaniyor. Basta  bizim Türkler ayaklanir, hemde kendi ülkesindeki azinliklari asimile eden zihniyete sahipler  ayaklanmanin basini cekerler. Almanlar akilli olduklari icin bu tip olaylarin gelismesini saglayacak sacma ve irkci kanunlar cikartmiyorlarki etnik kökeni farkli olan Almanlar kendilerini kötü hissetmesin, devlete karsi gelmesin,...

Bu konuda Almanlardan ögrenecegimiz cok seyler var.

Milyonlarca Alman vatandasi varki bunlarin cogu daha dogru dürüst Almanca dahi konusamiyorlar, cünkü hala kendi ana dillerini konusuyorlar. Biraz olsun bu Almanlardan ögrensek cok yol alacagizda niyetimiz yokki ögrenmeye, kendimizi düzeltmeye,....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

saygilarla

Peki bir kurdun kurtlugu vatandaslik ile yok olur mu?

Turkiye'deki kurd varligindan Ataturk'te bahsediyor. Dolayisi ile kurd varligi ayni turk ya da Osmanli'da yukselen diger milli kokensel etnik varliklar gibi ayni donemin ve zamanin bir urunudur.

Kurd varliginin ilk "ustune gidis" Dersim olaylaridir. Cunku pragmatist yanasim, Kurtulus savasindan ve TC kurulduktan sonra kurdlere bakis acisini tamamen degistirmis, onun onceden var saydigi varligini yok saymaya yonelmistir. Teklestirme politikasi baskici diktator bir asimilasyon politikasidir. Cunku tarihsel ve kulturel olarak ortada bir adaptasyon yoktur. Cunku Anadoludaki her fark zaten bir biri ile ic ice yasamakta ve adapte olmaktadir. Buradaki sorun bu birliktelige politik etnik kaos temelindeki cikarci ve ayrimci yanasmak ve gecinen farkli halklarin arasina set cekmeye calismaktir. 

Ayrica bir etnisitenin varligi zaten yasam ve iliskilerde gozlem vermektedir. O yuzden burada onlara has bir ulke sinirlamasi dusunulemez. Cunku ulkeleri su anki TC cografi sinirlari icindeki her alandir.

Buradaki objektivizm, zaten subjektif bir tek milliyetci penceresinden bakmamaktir. Yani objektif olmayan hem turk hem de kurd milliyetciligidir. Cunku ikiside biribirinden ayrim olarak bakmaktadir. Etnik fark olarak bakmak ise tam da objektif olandir. Cunku Anadoludaki her turlu olan etnik fark, senin, benim ya da baskasinin iradesinden bagimsiz olarak mevcuttur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben Almanyada örnek verdim bu örnekler her ülke icin ayndir.Kürt'ün Türk vatandasi olmasi onun Kürtlügünü kaybettirmez,zaten soruldugunda ben Kürt'üm diyor.Simdi ben burada yapilan arastirmalara girmek istemiyorum ancak cok kisa bir not seklinde vermem gerekiyor:Konda tarafindan,Kürtler arasinda yapilan anketlerde:Kimligini Kürt olarak aciklayanlarin orani 2006 yilinda yüzde 13,4 ken bu oran 2010 yilinda sadece yüzde 1,3 bir artis göstermis.Buna karsin,kendini Türk olarak tanimlayanlarin orani 2006 yilinda yüzde 76,7'den 2010 yilinda bu oran yüzde 78,1'e yükselmistir.Bu gerceklerden yola ciktigimizda karsimiza söyle bir tablo cikiyor:Kürt yurttaslarimizin büyük bir cogunlugu kendinI Türk olarak tanimlamaktan gocunmamaktadir.Kalan azinligi PKK olarak nitelemekte yanlistir,cünkü BDP'nin aldigi oy orani ortadadir.Kalan azinlik yüzde 22'i gibi bir rakamdir,bu rakamin BDP'ye oy verenlerini cikarsak geri kalan nüfusun hicbir aidiyet sorunu olmadigi ortaya cikar.Dolayisiyla Türkiye'de ki bölücülük hareketleri az bir kesim üzerinden yapilmaktadir,Kürtlern büyük cogunlugunu i temsil etmemektedir ve  de art niyettir.PKK'ya ragmen 35 yildir Türkiye'de bir kardes kavgasinin cikmamis olmasida bize bircok gercegi anlatir.

Türkiye'de sanki;ben Kürt'üm,BEN Laz'im,Cerkez'im,Gürcüyüm diyenlere karsi bir cephe varmis gibi yaniltici söylemlerde bulunanlar,eger marjinal olaylari büyütmüyorlarsa bu söylemlerinde art niyet sahibidirler.Bana hicbir Allahin kulu sunu kabul ettiremez:Türkiye'de insanlar ben Kürtüm.Lazim.Cerkezim,Gürcüyüm demeye korkuyorlar diye.

Almanya'da ve tüm Avrupa ülkelerinde duvarlara yazilan ve Türk düsmanligi iceren yazilari görmezden gelerek Türkiye'de etnik bir karsitlik varmis gibi lanse etmek ciddi olmamak demektir.Türkiye'de belirli bir grubun islemis oldugu cinayetleri farkli sekilde yansitarak tüm Türk toplumuna mal etmek akil ve izandan yoksunluktur.Bu kiskirtici ve asagilayici söylemleri ileri sürenlerin,Almanyada sistematik olarak öldürülen ve cogunlugunu Türklerin olusturdugu irkci cinayetlerden bahsetmemekte en büyük insafsizliktir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tüm dünyadaki hizli etnik olusum sürecleri,bilinen insan irklarinin bircogunun sekillenmesini tamamladigi ve etnogenetik birliklerin ilkel toplum ve akraba kabile gruplari döneminden  uzak mesafelere göcen,fetihler yapan,diger kabileleleri kendilerine tabi kilan ve bir  sonraki asama olarak da onlari özümlemeye baslayan büyük ölcekli kabile topluluklari  dönemine gectikleri "Neolitik Cag sonu ve Kalkalitik Cag baslarina  özelliklede M.Ö. 8000-3500 yillari arasina tekabül etmektedir.Beseriyetin  kendisini tanima durumundan üretici ekonomi safhasina atladigi  bu dönemde  Hint-Avrupa,Bantu,Sami,Cin-Tibet ve Türk dilleri gibi bazi büyük diller ve  dil aileleri de yapilanmaya baslamisti.

Türk halklarinin etnogenezi hakkinda fikir ve tezler ortaya atan arastirmacilar,tarihsel,linguistik,arkeolojik,etnografik ve antropoljik verilere dayanmak suretiyle elde ettikleri sonuclardan yararlanagelmislerdir.Bu gruba giren Rus arkeologlarindan Kisselev ve Cernikov' un kazi calismalarina göre,ayni bilimcilerin "Andronovo Insani dedigi tipin temsil ettigi beyaz ve yuvarlak basli irk,Türk ve Turan irkinin prototipini teskil eder.Yerli ve yabanci bilim adamlari,Andronovo insanlarinin M.Ö.1700 ile M.Ö.1200'ler arasinda  Yukari Yenisey bölgesinde yarattiklari  kültürün Afanasyevo(M.Ö.3200-1700)ve Okunevo (M.Ö.2000-1000)kültürlerinin ardili ve gelismis sekli,Karasuk(M.Ö.1200-700),Tagar(M.Ö. 700-300) ve Tastik(M.Ö 300-M.S.400)kültürlerinin ise öncülü oldugu konusunda hemfikirdir.

Bircok irklarin ortaya cikisindan cok daha önce Türk irki,dünyanin en büyük sahnesini olusturan Avrasya'nin her caginda ve her kösesinde büyük rol oynamisti.Bu irkin tam olarak nerede  ortaya cikip da Avrasya'nin geri kalanina yayildigi hususu ise  bilim adamlarinin son yüz elli yildir en cok tartistigi konulardan biri olmustur.

Yabanci bilim adamlarinin Türklerin türenegi  ve anayurdu olarak Altaylar,Baykal Gölü dogusu,Mancurya,Kuzeybati Asya,Anadolu ve hatta Kuzey Irak gibi cesitli bölgeler önerdikleri görülür.Diger yaygin kanaate göre de TÜRKLER Güney Sibirya'dan  cok evvel Ön-Asya'da varlik göstermis ve erken caglardan itibaren Avrasya'nin büyük bir bölümünü kaplamis bulunuyordular.

Degerli Macar Türkolog Gyula Nemeth,eski Türkce ile Ural dilleri arasindaki baglantiyi ve eski Hint sözcükleri ile Türkce sözlerin iliskisini ortaya koyduktan sonra  su sulai sorar:

"Acaba,hangi bölgede en eski Türklerle bugünkü Urallilarin atalari komsu bulunduklari sirada eski Hint sözlerini alabilirler?"

Nemeth'e göre söz konusu bölge güclü bir olasilikla Bati Asya bozkirlaridir ki bu takdirde Laypanov-Miziyev ikilisinin tespitleri büyük ölcüde dogrulanir.

"Malum oldugu üzere,Türklerin yasadiklari eski bölgeler umumiyetle Merkezi ve Dogu  Asya'dadir.Buna karsilik  ben,linguistik verilerle de uygunluk arz etmesi münasebetiyle ilk Türk vataninin Dogu Avrupa ve Bati  Asya'da arastirilmasini öneriyorum.Zira Türk kabilelerinin  Ural'dan cikarilmasi ve Ural kabilelelerinin ilk yasam bölgelerinin de Merkezi veya Dogu Asya oldugunun savunulmasinin ciddi bir dayanagi yoktur."

Yukarida ki aciklamalarda göstermektedir ki,Türkleri illede Dogu Asya'ya yerlestirmek cabalari biraz da Türklerin tarihini inkar etmekle iliskilidir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben Almanyada örnek verdim bu örnekler her ülke icin ayndir.Kürt'ün Türk vatandasi olmasi onun Kürtlügünü kaybettirmez,zaten soruldugunda ben Kürt'üm ,

.

.

.

saygilarla

"Herkes turktur" demek ne anlama gelir?

Turk nedir?

Millet mi, milliyet mi, etnik bir koken mi, vatandasligin adi mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Kürt yoktur, bunlar dag Türkleridir" olarak yillarca savunulan "bilimsel bir tesbiti" simdi Türkcüler tarafindan hic yasanmamis olarak lanse edilmeye baslandi. Baktilarki inkarla bir yerlere varamayacaklar simdide masumu oynamaya basladilar. Ama vatandas bunlari iyi taniyor.

Bu fikir "kotulemesi" bir ara oyle bir duzeye geldi ki "insanliktan cikti."

Ne o efendim, kurd kelimesi dagdaki turklerin yururken ayaklarindan cikan "kart/kurd" sesinden cikmis. 

Ayni asagicilik aleviler icin de "mum sondu" olayi olarak cikarilmisti.

Goruldugu gibi sadece yalan/dolan ile duygu somurusu ve su istismari. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fransada Fransiz olmak ne anlama geliyorsa Türkiye'de de Türk olmak o anlama gelir.

saygilarla

Fransa ile ilgili bilgiler burda var.

http://www.bilgesam.org/tr/images/stories/kitaplar/emeklier.pdf

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fransa ile ilgili bilgiler burda var.

http://www.bilgesam.org/tr/images/stories/kitaplar/emeklier.pdf

Benim o bilgilere ihityacim yok biliyorum Fransada ne oldugunu.Ben okuyarak degil yasayarak bilgileniyorum bu da sizden farkimi gösterir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.