Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Tanrıya Sormak istediginiz bir soru olsaydı ?

JohnnyTaylanFalls

Önerilen İletiler

name='JohnnyTaylanFalls' timestamp='1357085747' post='1015198'] Yanlış cevap. Neden milyonlarca aç cocugu açlıktan öldürüyorsun demelisin. [/b]

tanrinin bakis acisi sonsuzdur ; insaninki ise belli araliklardadir ..

milyonlarca ac cocugun durumu tanri katinda farklidir ;

* bu sayede onlari ac birakanlar ve bu politikayi yurutenler omuzlarina yuk almislardir

* aclik acliga aliskin biri icin siradan iken bizler icin korkunc bir manzaradir (bu tanrinin bir nevi lutfudur)

* acliklardan gelen insan tokluklardan gelen insandan daha anlayisli ve makul bir ruhsal gelism gosterir

* acliktan olen kisi ile tokluktan olen kisi temelde ayni kisidir ; cunku varlikli insanlarin zenginlikleri ancak onlardan yoksun insanlar icin manidardir, zengin kisinin otomobili kendisi icin icin gorundugunden daha onemsizdir .

* yildizli tefekkurlerin hikmetlerini cogaltabiliriz ama Allahin aklini gecemeyiz ...

Allah acliktan olduruyorsa ve tokluktan simartiyorsa bu bir ibret icin olabilecek iken o ayni zamanda kisiler icin de ruhsal bir antrenman hukmundedir ..

yoklukta isyanlara kapilmamak ve varlikta simarip azmamak temelde ayni seydir ..

Allah herseyi bir nefsani denge ile yaratmaktadir .. Allahin adaleti heryerdedir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Milyonlarca ac cocugun olmesi tanrinin sucu degildir, tuketim cilginligi icinde yasayan, dunyanin %5'i zenginlik icinde yasarken geri kalani bu % 5'i icin esek gibi calisirken, bir kitada obezite gunden gune artarken, diger kitada deri kemiklere yapisirken, bir kitanin sadece cope attiklariyla diger kitayi doyurmak mumkunken, sucu tanriya atmak bence, sinavdan kotu not aldiginda sucu ogretmene atmakla ayni seydir....

Acikcasi insanlarin birbirlerine yaptiklarinin sonra tanriya mal edilmesini anlayamiyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Milyonlarca ac cocugun olmesi tanrinin sucu degildir, tuketim cilginligi icinde yasayan, dunyanin %5'i zenginlik icinde yasarken geri kalani bu % 5'i icin esek gibi calisirken, bir kitada obezite gunden gune artarken, diger kitada deri kemiklere yapisirken, bir kitanin sadece cope attiklariyla diger kitayi doyurmak mumkunken, sucu tanriya atmak bence, sinavdan kotu not aldiginda sucu ogretmene atmakla ayni seydir....

Acikcasi insanlarin birbirlerine yaptiklarinin sonra tanriya mal edilmesini anlayamiyorum...

Peki peygamberler, Dinler, din uğruna yapılan savaşlar vs.. tüm bunlar olmayacaktı..
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki peygamberler, Dinler, din uğruna yapılan savaşlar vs.. tüm bunlar olmayacaktı..

Peygamberler insanlari asla zorlamaz ;

ama insan Peygamberi kiskanir ;

onun iktidar gucunu, etkileme yetenegini , ikna kabiliyetini , sevgisini , merhametini , aklini

herseyi kiskanir ... kiskanclik kendini ********** gormesine yok acar : ))

cunku bir peygamber bir insan icin olabilecek en gelismis canlidir : ))

din savaslarina gelince ; bunlarin hepsi savunma savasidir .. yani inkarcilarin saldirisi ve tehdidi olmasaydi savaslar cikmicakti ..

mesela Hendek savasi : ))

yahu insan derin cukur kazacagi enerjiyi savasta harcasa soykirimla kokten isi bitirir .. adi ustunde hendek savasi ...

iste savunma psikolojisi azginlarda daha istahli saldiriya yol aciyor ; bunun tahrik edeni ancak inanmayanlardir ...

inanmayanlarin tepkisiz kalmasi neden bu kadar zor ? biz insan mi yiyoruz :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sucu tanriya atmak bence, sinavdan kotu not aldiginda sucu ogretmene atmakla ayni seydir....

iste bu harika bir bakis acisi : ))

Hiç te öyle değil. Öğretmen yeteneksiz olabilir. Vaziyeti idare edemeyebilir. Ya tanrı?

Doğal felaketlerde milyonlarca çocuk ölürken, Tanrı yeteneğini kullanamıyor olabilir mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hiç te öyle değil. Öğretmen yeteneksiz olabilir. Vaziyeti idare edemeyebilir. Ya tanrı? Doğal felaketlerde milyonlarca çocuk ölürken, Tanrı yeteneğini kullanamıyor olabilir mi?

bu ifadenle tanri yeteneksizdir der gibisin .. ama sen tanriya inanmiyorsun ki ;

sana gore dogada zaten dengesizlikler hukum suruyor gordugun gibi ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dogal afetleri tanrinin bir adaletsizligi olarak gormek bir uyarlamadir, bagdastirma cabasidir ...

bir depremin ne zaman olacagi kaderde bellidir .. tipki havaya atilan bir paranin yazi mi yoksa tura mi geleceginin daha havada iken belli olmasi gibi ..

o paranin kac birim kuvvetle dondugu harcadigi kuvvete gore kac kare daha donecegi , yerde hangi noktaya ilk carpma ile carpip ; yerden alacagi darbe ile nasil bir yorunge izleyecegi nasil , para daha havada iken belli ve mutlak bir netice ise ;

bu nasil en basit ornek ise ; kaza ve kader de olup bitmistir .. zaman diye bisey yoktur tek bir an esastir ..

depremlerin gunun hangi saatinde olucagi anda bellidir .. yani kaderde bellidir .. yerin basinci , dunyanin donusu , mevsimlerin etkisi vs etkenlerin herbiri matematikte bir hasap iledir ve islemin sonucu kaderin asla sasmayacagini gosterir ...

Allah herseyi bir kaderle yani olcu ve hesap ile yarattigini soyluyor :

insanlarin da bir kaderi vardir .. herkes icin bir omur bicilmistir ..

adaletsizlik insanin bakis acisindadir cunku zengin bi insan ancak fakir bi insanin tanimlamasi ile zengindir ; o halde kimse kimsenin gercekte nasil bir hal altinda oldugunu kesin olarak bilemez ..

hele ruhsal deneyimlerini asla bilemez ...

kimse icin bir haksizlik yoktur aslinda ... garip ama gercek ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili @@crazy mom;

Şu Başlığa bir göz at istersen...

http://www.turkish-media.com/forum/topic/292973-baska-tanrinin-cocuklari/

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hiç te öyle değil. Öğretmen yeteneksiz olabilir. Vaziyeti idare edemeyebilir. Ya tanrı?

Doğal felaketlerde milyonlarca çocuk ölürken, Tanrı yeteneğini kullanamıyor olabilir mi?

Cumleyi tam olarak anlamamissiniz. Konu ogretmen degil, ogretmen burada etkisiz eleman. Ogretmen verdi oluyor. Ogrenci ben aldim demiyor.

- kac aldin, 40 vermis

- kac aldin, 90 aldim

Yani sizlerde iyi olanlari insanliga, kotu olanlari da tanriya bagliyorsunuz. Ayrica, tanri hakem degil, birileri kotu bisey yapiyor, kirmizi kartini cikarip sen oyun disisin demiyor. Sorun insanlar, kotulugu insanlar birbirlerine yapiyor.

Amerika kitasi kesfedildiginde, yerliler, avrupadan gelen bu insanlara yardim ettiler, ekmeklerini, evlerini paylastilar, ama avrupalilar ne yaptilar hepsini somurduler, kullandilar. Tipki afrikadakilere yaptiklari gibi, afrikanin butun guzelliklerini somurduler, kuruttular, icine edip ciktilar. Bunu yapan insanlar, tanri degil.

Konu burada ben dindarim sen ateistsin degil. Anlamaniz gereken sey, kotu olan INSANLAR....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili @@crazy mom;

Şu Başlığa bir göz at istersen...

http://www.turkish-m...inin-cocuklari/

Sayin GeceKusu,

Yaziyi okudum. Ben deistim. Dedigim gibi insanlar yapiyor, tanriyi goremiyorum ben bu yazida.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin GeceKusu,

Yaziyi okudum. Ben deistim. Dedigim gibi insanlar yapiyor, tanriyi goremiyorum ben bu yazida.

sevgili @@crazy mom ;

Bunların nedeninin insan aklı ve davranışı olduğu üzerine seninle aynı görüşteyim.

Sanırım aramızda ufak bir nüans farkı var, sen deist olduğunu düşünerek tanrının bu konularda masum olduğunu, bense "Seküler düşünceyi benimseyen bir bakış açısıyla" olmayan bir varlığın zaten sorumlu olamayacağını savunuyorum...

http://youtu.be/APn3KpXr4qQ

Sevgilerimle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili @@crazy mom ;

Bunların nedeninin insan aklı ve davranışı olduğu üzerine seninle aynı görüşteyim.

Sanırım aramızda ufak bir nüans farkı var, sen deist olduğunu düşünerek tanrının bu konularda masum olduğunu, bense "Seküler düşünceyi benimseyen bir bakış açısıyla" olmayan bir varlığın zaten sorumlu olamayacağını savunuyorum...

Sevgilerimle...

Kesinlikle herkesin kendi dusuncesi diyorum, saygi duyuyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cumleyi tam olarak anlamamissiniz. Konu ogretmen degil, ogretmen burada etkisiz eleman. Ogretmen verdi oluyor. Ogrenci ben aldim demiyor.

- kac aldin, 40 vermis

- kac aldin, 90 aldim

Bir de anlamamışsınız demez mi? smile.png

İnasanlar doğuştan boş bir levha(tabula rasa) gibidir. Ne verirsen onu alırlar. Tıpkı bilgisayarlar gibi. Bilgisayara ne program yüklersen becerisi o kadardır.

Gelişmiş beceri, bilgi öğretmendedir. Çocuk programlanacak boş bir levha gibidir. Onun iyi veya kötü not alma durumu çevre koşullarına bağlıdır. Çevre koşulları, aile durumu, ekonomi, siyaset, eğitim müfredatı, öğretmen, arkadaşları vs.

Doğa yada Tanrı(inanca göre) insanları kötü/iyi olarak oluşturmaz.

Dahası bana göre kötü insan yoktur. Koşullar tarafından kötü/iyi oluşturulmuş insanlar vardır. Hatta iyiyi/kötüyü seçme yeteneği, vicdanı bile çevre koşulları tarafından oluşturulur.

Aksini düşünürsek eğer, Doğa yada Tanrı için bazılarına "torpil geçmiş" şeklinde düşünmeliyiz.

Bence eşitlikçi Tanrı(!) torpil geçemez. Doğa ise görecelik yapısından dolayı faklılıklar oluşturabilir. Bu da sadece fiziki yetenek farklılığıdır. İyi veya kötü olgusu bilgiden gelmektedir. Tabi hangi bilgi iyi, hangisi kötü, hangi yapı iyi, hangisi kötü konusunun tartışılması ise ayrı bir konudur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir de anlamamışsınız demez mi? smile.png

.

.

.

Bence eşitlikçi Tanrı(!) torpil geçemez. Doğa ise görecelik yapısından dolayı faklılıklar oluşturabilir. Bu da sadece fiziki yetenek farklılığıdır. İyi veya kötü olgusu bilgiden gelmektedir. Tabi hangi bilgi iyi, hangisi kötü, hangi yapı iyi, hangisi kötü konusunun tartışılması ise ayrı bir konudur.

Konuyu 'state of nature' a getirdik smile.png yani doga durumuna teoride sizin dediginize katiliyorum, insanlar baris icinde yasayabilirler, ama Hobbes'un da savundugu gercek pratikde bana yasadigimiz dunyayi animsatiyor. Herkes kendi cikarlari icin yasiyor. Bence insanlar iyi olabilrler ama surekli sahip olmadigina sahip olma istegi onlari kotu yapiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konuyu 'state of nature' a getirdik smile.png

Hangi konuyu, olguyu alırsan al "öz"e gitmek zorundayız. Öz ise doğa koşullarıdır.

yani doga durumuna teoride sizin dediginize katiliyorum, insanlar baris icinde yasayabilirler,

Elbette yaşarlar. İnanç ve ideolojileri kaldırıp ta insanları doğa ile baş başa bırakırsan, farklılık ve ötekileşme de kalmaz. Sadece senin de dediğin gibi "benci" yapı kalır. O da, paylaşımcı bilgi ile yok denilecek kadar pasifleştirilebiliyor.

ama Hobbes'un da savundugu gercek pratikde bana yasadigimiz dunyayi animsatiyor. Herkes kendi cikarlari icin yasiyor. Bence insanlar iyi olabilrler ama surekli sahip olmadigina sahip olma istegi onlari kotu yapiyor.

Söylemiştim. Bu, eğitimden, yoz eğitimden kaynaklanıyor. Doğadaki diyalektik değişimi görüp, bilginin de doğa ve insan yararına olanı üretilmeli.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Herkes kendi cikarlari icin yasiyor. Bence insanlar iyi olabilrler ama surekli sahip olmadigina sahip olma istegi onlari kotu yapiyor.

insanlari kotu yapan dunyayi gercek yasam alani sanmak ve ahiretten ****** olmaktir ..

her tecrubeli insan sunu soyler : hayati fazla ciddiye almayin

ama bunun icin derin bir ilimsel altyapiya ihtiyac vardir ; cunku insanlar materyalist bir dunya gorusu ile hayatlarini madde bazli kurmaktalar ..

ev araba is zengin yasam vs konular insanlari diger insanlarla cekisicek derecede etkilemektedir ..

halbuki maneviyatin olusmasi ile zaten insan bereket ve bolluga kendiliginden ermektedir ...

dunya oyle bisey ki ; kovalarsan kacar , dunyadan kacarsan da dunya seni nimetlerle kovalar ..

dunyadan gecmek demek dunyanin sana kapilarini acmasi ve seni kendi kanunu ile cennete hazirlamasi demektir .. ama insanlar dunya hirslari ile Allahi inkarda ayak diretiyorlar .. neticesinde ise debelenip duruyorlar ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Elbette yaşarlar. İnanç ve ideolojileri kaldırıp ta insanları doğa ile baş başa bırakırsan, farklılık ve ötekileşme de kalmaz. Sadece senin de dediğin gibi "benci" yapı kalır. O da, paylaşımcı bilgi ile yok denilecek kadar pasifleştirilebiliyor.

Bence konu sadece inanc ve ideolojiler degil. Inanci hic eklemeyelim, insanlar guc, mal, mulk, hersey icin diger kisiin hakkini cignerler. Kim demisti hatirlamiyorum Rousseau olabilir, insanlar ozunde iyi, ama ozel mulkiyet olayinin ortaya cikmasiyla o ozdeki hersey bozuluyor. Ben gercekten ne dini ne de tanriyi olaya katmiyorum, bana gore insanlar kotu. Iyi degiller.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence konu sadece inanc ve ideolojiler degil. Inanci hic eklemeyelim, insanlar guc, mal, mulk, hersey icin diger kisiin hakkini cignerler. Kim demisti hatirlamiyorum Rousseau olabilir, insanlar ozunde iyi, ama ozel mulkiyet olayinin ortaya cikmasiyla o ozdeki hersey bozuluyor. Ben gercekten ne dini ne de tanriyi olaya katmiyorum, bana gore insanlar kotu. Iyi degiller.

Sanki özel mülkiyet bir ideoloji yada inanç değil mi? İnsanların sahip olduğu bir şeyler olmalı/olmamalı bir fikirdir(idea, ideoloji), ideolojidir, inançtır. Özlel mülkiyet, hem ideolojik kaynaklarda hem de kutsal kitaplarda istemediğin kadar hükümdür. Bu hükümlerle düzenler oluşturulmuştur.

İnsanların %50 den fazla kötü olduğuna inanmıyorum. Daha önce söylemiştim insanlar doğuştan boş bir levhadır. Çevre ve yaşam koşulları onu bilgilendirir. Tarihsel bilgiler onu iyi veya kötü yapmak için vardır. Sonuçta iyi veya kötü inanç ve ideolojilerden gelir. Toplum içerisinde özel mülkiyet kalksın de bakalım. Hemen önüne inanç ve ideoloji engellerini getireceklerdir.

Hangi taşı kaldırsan mutlaka altından ideoloji ve inanç çıkar. Kaçamazsın. smile.png Fikir(idea) ne ise zikir(davranış) odur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.