Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Allah'a hala inanmıyor musunuz?

Müslüman_

Önerilen İletiler

Eğer kişi bile bile bu konuyu öyle açtıysa bile onu dinden çıkarmaz dini onun gözünde aydınlatıcı ve doğru yola gidiyordur oda buna inandirmak istemiş insanları. Kïşi birisine dinden çıkmış, kafir derse, kendisi dinden çıkmış olur hatta, bu kusurlu yorumuna diger kardeşlerini şahit etmiş olur. SAYGILARLA

Ewt, aynen katiliyorum ..

konuyu acan kisiye ayri bir parantez acmalim; Allahi cok sevdigine hic supem yok - niyetinin de halis oldugunu dusunuyorum :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Din ile bilim hic bir konu ve acidan bagdasmaz.

Oksijen verip Karbondioksiti alan bir geri donusum makinesi, hatta canli, ve ayni zamanda tatli meyve ikram eden bir servis elemani olan bir agaci bile Allah kendi bilgisi dahilinde yaratti ve mukemmel sistemine monte etti diyebiliyoruz biz ; )

bizim icin bu bilimden akla kar getirecek bir istifade etmek demektir : )

olay bu ... 

bilim bir agacin neden bize hizmet etmek zorunda olmasi gerektigine cavap veremez ama din ise bilime hakim oldugu gibi felsefeye yani dusunce mekanigine de hakimdir .. 

yani dinde bilim de var, felsefe de var, sanat ta var edebiyat ta var ilim de var smile.png e haliyle estetik te var

din iste boyle mukemmel bir akla kapi acan bir kaynaktir - Hak din bilimsel verileri olabilicek en guzel , en edebi, en sanatkarane  bir sekilde degerlendirebilecegimiz bir isletim sistemidir 

Dinsiz bilim topaldir der Albert Einstein ; ) bilim adami kimligi ile cok guzel ozetlemistir

bilim sadece bir vitaminidir dinin - din multi vitaminli bir kaynaktir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hic bir nesne hic bir sekilde kimseye hizmet etmez.

Bir agacin bir beyni ve dusuncesi de yoktur.

Ayrica nedensellik ve teleoloji bilimin degil, felsefenin konusudur.

Felsefeye verilen bilimsel nitelikte nesnelere ozellik oznellik ve ozselligi epistemolojik olarak sadece insanoglu algisi ve gozlemi verir.

Yani agac ile ilgili her soylem ne agaca ne tanriya ne de baska bir varliga ait degil, sadece insanoglunu aittir.

Bilimin konusu bir agacin neden meyve verdigi degil, nasil meyve verdigidir. Bu da gozlem ile tartismasiz ortaya konur,

Nedenselligin yaniti felsefidir, bilimsel degildir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir agacin bir beyni ve dusuncesi de yoktur.

ben var mi dedim ? 

Agac, kendisini yaratanin aklina hizmet eder smile.png Agac kendisini yaratana boyun egmistir (ayet)

Agac, dibindeki kokleri ile el ele vermis askerler gibi, toprak kaymasini engelleyen bir savunma komutasidir;

Agac, kokusuz topraktaki en guzel vitaminleri bizim istifade edebilecegimiz formata donusturebilen bir canli uretim fabrikasidir; 

Agac bir portakali bile dis etkenden korunsun diye kendi turuncu ambalajinda uretip bizim icin dilimlenmis yaratan bir yuksek muhendislik tasarimi fabrika dir .. uretim her yil devam eder

Agac insanin hizmetinde oldugunu bilmez ! Ama Allah bilir - bize agaci boyun egdiren Allahtir diyoruz biz .. bunu bilim soyleyemez bilimin bu luxu yoktur smile.png siz de bunu zaten solemiyorsunuz sizin de boyle bir derin tefekkur luxunuz yok gordugum kadariyla - pratikte kimseye faydasi olmayan bir bilim anlayisiniz var smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Agacin hizmet ettigini ve boyun egdigini soylemek ona akil yuklemektir.

Bu dediklerin insanoglu dusunce ve davranisidir. Agaci ilgilendirmez.

Agac ile ilgili yazdiklarin insanoglu algisi ve ifadesidir.

Nasil sorusu disinda kalan yazdiklarin sadece inanctir.

Birseyi Allahin bildigini soyleyen de insanogludur.

Beni bilimsel soylem disindaki hurafeler ve metafizik soylemler ilgilendirmiyor.

Asil pratikteki tek fayda bilimdedir, cunku onu yasarsin. Digerleri hayal urunudur.

Sadece teslimiyete sukretmeye caresizlige yol Acar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Agacin hizmet ettigini ve boyun egdigini soylemek ona akil yuklemektir. 

agaca akil yuklenmis zaten 

akilli olmak icin beyne gerek yok ki 

cep telefonuna bile akil yukleniyor ... Agaca mi yuklenmicek : )) ironi yapiyorum

zira et yigini olan beyinden bile akli denge kriterleri cikiyorsa e kusura bakmayin hersey akillidir smile.png 

yaratici agaclara kendi programini yuklemis .. nedir o program ? virusleri tara - yani karbondioksit gorunce truva ati gibi algila, al, oksijene donustur ..

iste bu Agacin olmasa bile agaci yaratanin - programlayanin - formatlayanin aklini gosteriyor smile.png

Nasil sorusu disinda kalan yazdiklarin sadece inanctir. 

zaten aksini soylemedim 

ben bilimi dine alet etmedim ki, bilakis bilim, dinimiz icin tarafsizligini ve ozgunlugunu korumak zorundadir !

bilimden istifade etmek baska biseydir ama onu soliyim .. 

bilimden kastimiz sudur ;

hicbir sekilde akilli olmayan varliklarin akilli davranmalarinin ardindaki sir nedir ?

hepsi bu .. bilim ilerledikce daha harika akilli donanimlar ve sanat eserleri ortaya cikiyor . bunu gormeyi seviyoruz .. 

haklisiniz ''nasil isliyor ?'' sorusunun disinda kalan hersey dini baglar ,bilimi baglamaz .. dini alakadar eden kisim hakkinda dine uzak biri olarak yorum yapmaniz zaten bilimden cok dine yuklendiginizi gosteriyor ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Klasik olarak, Allaha akli kim yuklemis ve Allahi kim yaratmis.

Kisaca her bir yaraticinin bir yaratan kisir dongusu vardir.

Ayrica beyni olmayan hic bir canli ya da varlik ta akil yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allahi kim yaratti ? 

Allaha inaniyoruz - Allahi biri yaratti ise onu da yaratana inaniyoruz .. Onu da biri yaratti ise Onu da yaratana inaniyoruz

yaratmaya en temelde gucu yeten sonsuz sondaki Ona inaniyoruz .. 

Allah sadece bir isimdir .. isimlere bagli kalmadan isimlerin KAstina iman ediyoruz 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yaratma bilimsel degil, insanoglunun bir yetisidir.

İnsanoglunun yarattiginin da bir ilk tek yaratan sorunu vardir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allahi kim yaratti ? 

Allaha inaniyoruz - Allahi biri yaratti ise onu da yaratana inaniyoruz .. Onu da biri yaratti ise Onu da yaratana inaniyoruz

yaratmaya en temelde gucu yeten sonsuz sondaki Ona inaniyoruz .. 

Allah sadece bir isimdir .. isimlere bagli kalmadan isimlerin KAstina iman ediyoruz 

Sonsuz sondaki.. Böyle bir terim bilimsel değil. Sonsuzluğun sonu mu olur?

"Yaratmak" kavramı da eğer yoktan var etmek ise, bu da bilimsel değil. Mitolojik uydurma olabilir. İnsanlığın bir yetisi de olamaz.original.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Yaratmak" kavramı da eğer yoktan var etmek ise, bu da bilimsel değil. Mitolojik uydurma olabilir. İnsanlığın bir yetisi de olamaz.:original:

İnsanoglunun yetisi olmasi, onun beyninin zihinsel ve soyutlamasinin ve soyutu yaratir yetisidir.

Tum soyutlamayi, soyut degerleri yaratan insanogludur, buna ifade kavramlar ve hertürlü etik metafizik estetik degerlerine dahildir.

Mitoloji de bir insanoglu yaratimidir, ayni inanc ve ideolojilere gibi

Ayrica yaratmak ile de kalmaz bu yarattigi soyutlama ve numenal kavramlar ile kendini yonlendirim ve yasar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Yaratmak" kavramı da eğer yoktan var etmek ise, bu da bilimsel değil. Mitolojik uydurma olabilir. İnsanlığın bir yetisi de olamaz.

sonsuzlugun sonu tabi ki olmaz :)

isin asli tek bir an vadir sanildigi gibi genis bir zaman yoktur .. 

zamana bagli bir mahlukan olan insan zaman ve mekan kavramini, zaman ve mekan kavraminin disindan aciklayamaz ..

cunku her kelime ve izah zaman ve mekanla baglantili ve zaman ve mekan telkin eden bir cagrisimda olucaktir :) 

Allahin zamandan munezzeh olmasini biz kendi akli dengemizle kolay anlayamayacagiz - zamanin ve mekanin disina cikmamiz gerekir ki bunun nasil bisey oldugunu ancak ongorebiliriz veya tahminde bulunabiliriz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zaman insanoglunun urunudur, Doga evren dahil hic bir nesne de zaman yoktur.

Buna hayvanlar da dahil.

Mekan zamandan ve insanoglundan bagimsizdir.

Zaman ise mekana ve insanoglunu baglidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zaman insanoglunun urunudur

isin asli ''mekan'' da oyle

zaman ve mekan insani hapsetmis gibi gorunebilir - ama insan ilim sahibi ise zamanin da mekanin da disina cikabilicek guctedir .. 

tabi Allahtan bir ikram ve bir hakikate sahitlik olsun diye - yoksa insan imtihanini zaman ve mekana tabi olarak vermekle yukumludur .. yani insan hic yaslanmayabilir zamanda geriye de gidebilir dilerse ama sonsuza kadar bunu yapmaya gucu yetmiyecegini Allah haber vermis ..

Ama Allah ilim olarak insanin onune hicbir sinir koymadigi gibi isin ic yuzunu gorup ogrenmeye de tesvik etmistir ..

Islamiyette isin dorusu ve isabetli olani budur

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mekan oyle degil. Mekan insanoglunun uzerinde yasadigi yerdir ve daimidir.

Mekan olmadan uzerinde yasam olmaz.

İste insanoglu uzerinde yasadigi mekanda her turlu Yasami davranisini ve ifadesini zamana Baglamis.

O yuzden Algida mekan sabit, zaman ise degiskendir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mekan oyle degil. Mekan insanoglunun uzerinde yasadigi yerdir ve daimidir.

mekan derken insanin vasitasiz mekan degistirebilecegini soledim .. 

A noktasinda olabilirsinz ama B noktasindaki olaylari dorebilirsiniz 

bu mekanin sonsuz evrende denklemlenmistir - 

Mekan olmadan uzerinde yasam olmaz.

bu baska bi konu - tabi ki oyle

O yuzden Algida mekan sabit, zaman ise degiskendir

ikisi de degiskendir .. 

bahsettigimiz sey ''Algi'' ise 

sabitlikten bahsedemeyiz artik ... hersey alginin musade ettigi kadardir . gercek anlamda kainatin aslinda nasil bir hakikate bina olundugu hicbir zaman bilinemeyecek ..

bilim ilerledikce onune yeni soru isaretleri cikicak cunku .. o yuzden bilinemeyecek diyorum . Dinde bilinmezcilik esas oldugu icin degil smile.png

dikkatli dusunurseniz bilimde de bilinmezcilik esastir - hersey bigun bilinir diye bisey yok .. bunun siniri yok .. esas olan bilicek seylerin sonsuza kadar pes pese siranicak olmasidir .. yani bilinmezcilik esastir 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bİlimler nitelik olarak mekan zaman birlikteligine spatiotemporal denir.

Bunun iki farkli algisi vardir.

Birincisi mekanik sabitligi ve noktasal ifadesi ve zamanin noktassal geciciligi.

İkincisi, mekanin gorsel boyutlulugu ve zamanin yasamsal uclemi.

Buradaki sabitlik gorsel hareketsizlik temelindedir. Zamanin geciciligi ise Yasamin atom ya da hucrenin hareketindendir.

Bunlar tamamen insanoglu algisidir ve mekani Baglamaz.

İnsanoglu zamani fenomeni tarihsel belirlemek ve sureci ortaya koymak icin ve de mustakil var olan fenomenin baslangic ve dogumunu belirlemek ve de dogum ile olum arasindaki yasam hareketini dile getirmek icin yaratmistir.

Mekanin hareketi de zamansaldir.

Zaman uclemleri, dogum yasam ve olum ile dun gecmis bugun simdiki ve yarin gelecek zamandir.

Aslinda yasam sadece simdiki ve bugunku andir. Gecmis tarih, gelecek ise tahmindir.

Burada onemli olan, mantik sal olabilirligin olmus olmasi ve gelecekte mantiksal olabilirligin olabilme olasiliginin bilimsel temele oturtulmasidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 4 ay sonra...

Allah herşeye kadirdir herşeyin sahibi ALLAH tir her canlı cansız yerlerin göklerin sahibi Rebil Alemi dır basit örnek bunca meyve sebzeyi yetiştiren Allahtir herşey onun emriyle olur ALLAH sadece emir eder ve kendiliginden herşey olu verir ve ALLAH merhametlilerin en merhametlisidir cömert lerin en cömerdi ALLAHtir sabirkardir bekler sürekli bu aciz bir yudum suya mutac olanlari bekler yoluna gelirler die ALLAH inanırlar der belki yoluma dönerler der ve sabreder bekler siz zavalli insanları ama her insan ölümü tadacaktirrr kiyamet gününde herkes kendi ameliyle yargilanacaktir kim burda ne yaptıysa ona göre yargilanacaktir ALLAHI inkar edenler yemin olsunki ALLAHIN en kötü azabını verecektir cehennemin 1 dakkasi cekilmezz okadarki yandiricidir azab vericidir siz siz olun ALLAHI alaya almayın hiç bir zaman seni baştan aşağı ya kadar yaratandır sana nefes verendir sendeki hücreleri damar kanı verendir şükrünü et ALLAHA aff dileee kendine senin için en hayırlısı bu olur tövbe et

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Bence bir çoğu inanmıyor hep kotuleme bi koreliyle tanıştım dedim Allaha inanıyormusun dediki hayır niye peki dedim ben onun görmeden inanmam sen inanıyormusun dedi bende evet tâbikkde inanıyorum dedim sizin gibi diğer dünyada yanamam dedim dediki yanmak mi bende evet yanmak dedim biz yanmayiz dedi bana ona orada vurmadigima çok pismanim Koreli işte ne beklersin Hristiyan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aynen doğru mesela onlar inanmıyor inanmasınlar mesela bendeki mantık sendeki mantık mantık harikulade bir şey gerçektende mükemmel her şeye mantık verebiliyorsunuz.Yani isteyen mantıkla inanır isteyen inanmaz.Yada türkiyedeki açık kadın profilinde kalır

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...
Misafir hasret-im sana /resu

Ateistler ruhlara inanmazlarr neden inanmazsiniz diye sordugumuzda ise gormuyoruzz diye cevap veririlerr ama hayale inanitlar aciya inanirlar ruyaya inanirlar sevgiye umuda hasrede ozlemevs vs gibii Bana Allahi goster derlerr bizde Allahi gorecek goz yok ki ee ozaman gormedigin seye neden iman edersin derler madem gormediginiz seye inanmiyorsunuzz fakat neden aciya ruyaya inabiyorsunuz bana bunun mantikli aciklamasini yaparmisinizz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Evet müslüman arkadaş varsa tartışma istiyorum hodri meydan. şimdi önce ayeti bir inceliyelim.

(67/MULK-1: Hükümranlık elinde olan Allah, yücedir. O, her şeye hakkıyla gücü yetendir.) / (67/MULK-1: Saltanat, tasarruf ve tedbîr, elinde olan mâbûdun şanı yücedir, münezzehtir ve onun her şeye gücü yeter.)

şimdi ayeti incelediğimizde allah olduğu iddia edilen arap tanrısı diyorki:

benim gücüm herşeye yeter imkansiza bile pekala o zaman neden? allahınız.

1: islamı yaratırkan peygamberlere.

2: kitaplara.

3: meleklere

4: cinlere.

5: şeytana 

6: ve bir evrene  ihtiyac duyuyor. 

herşeye güçü yeten allahınız. bu tarz insancıl ihityaçları olması sizlerede oldukça garip gelmiyormu???

herşeye gücü yeten allahınızın demekki dinleri vermek için herşeye gücü yetmiyor.ki bu tarz eylemlerde bulunuyor. bir kere

kendimizi kandırmayalım . beylerr...

tanrının herşeye güçü yetseydi.kuranıda kendi yazardı. ve evrenin dışından biz insanlara ışınlardı.kitabı yazdırmak için bir melege ve bir peygambere ihtiyac duyuyorsa tanrının gücü herşey yetmiyorki: arabulucu kullanıyor demektır. hatta ispatıdır. 

meleklere ihtiyacı olmazdı. abra kadabra der. melek olurdu. abra kadabra der.. cin olurdu yada şeytan olurdu.işte bu örnek islamı çöketmeye yeterde artar bile örnekler çogaltılabilir. ama sanırım bu örnek oldukça etkili olucaktır.

şimdi bu güçlü örnekten  sonra hala arabın allahına inanıyorsanız acırım sizlere. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.