Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Erol Günaydın Hayatını Kaybetti

gloria

Önerilen İletiler

Türk Tiyatro ve sinema sanatçılarından Erol Günaydın, 79 yaşında vefat etti. Günaydın'ın vefatı kızı Günfer Günaydın tarafından Twitter'dan "Babamı kaybettik" şeklinde duyuruldu.

Günaydın, bir süre önce KOAH alevlenmesine bağlı gelişen solunum, dolaşım ve böbrek yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma alınmış ve bilinci kapanmıştı.

erol-g%C3%BCnayd%C4%B1n.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Erol Günaydın'ın Oynadığı Filmler:

• Yukarı Bak 2009 Carl (Ses)
  • Güneşi Gördüm 2009 Samet
  • Orada 2009 Erol Gümüş
  • Kanal-İ-zasyon 2009
  • Yedi Kocalı Hürmüz 2009
  • Balkan Düğünü 2009 Kemal Çavuş
  • Nekrüt 2008 Ali Rıza
  • Destere 2008 Hazım Dede
  • O Kadın 2007
  • Beyaz Melek 2007 Komutan Vahit
  • Sinekli Bakkal 2007 Ali Küçük
  • Geçmiş Zaman Olur ki 2006
  • İlk Aşk 2006 Arif Arifoğlu
  • Kınalı Kuzular: Bedeli Çanakkale'de Ödendi 2006 Artin
  • Pardon 2004 İbrahim
  • Ömerçip 2003 Kamil
  • Menekşe Koyu 1991 Teffaf
  • Karartma Geceleri 1990
  • Herşeyi Bitirdik 1990
  • Kocakarılar 1990
  • İnsanlar Yaşadıkça
  • Aile Pansiyonu 1987
  • Biz Doğarken Gülmüşüz 1987
  • Kuşatma 2 / Şok 1987
  • Hoşgeldin Ramazan 1987
  • Otobüs Yolcuları / İhsaniye - Karasu 1987
  • Çantada Keklik 1987
  • Acı Lokma 1986 Dayı
  • Ağa Bacı 1986 Osman
  • Gelmeyin Üstüme 1986
  • Hayroş 1986
  • Kıratlı Süleyman 1986 Kenan Ağa
  • Savunma 1986 Rıza
  • Yaygara 86 1986
  • İki Milyarlık Bilet 1986 Kanun Kazım
  • Bu Muhtar Başka Muhtar 1986
  • Kocamın Nişanlısı 1986
  • Duyar Mısın Feryadımı 1985
  • Ekmek Elden Su Gölden 1985
  • Herşeyim Sensin 1985 Manav Kadir
  • Yavru Kuş 1985
  • Sessiz Ölüm 1985 Baba
  • Pehlivan 1984 Mestan
  • Şaşkın Gelin 1984 Memiş
  • Bir Yudum Mutluluk 1982 Erol
  • Renkli Dünya 1980 Patron
  • Dağılın Kazımlar Geliyor 1976
  • Nereye Bakıyor Bu Adamlar 1976 Otelci
  • Tepedeki Ev 1976
  • Ayıkla Beni Hüsnü 1975
  • Canım De Bana 1975
  • Curcuna 1975 Saffet
  • Tokmak Nuri 1975
  • Diyet 1974 Mevlüt
  • Ben Doğarken Ölmüşüm 1973 Doktor
  • Düğün 1973 İbrahim
  • Hamsi Nuri 1973 Patron
  • Tatlım 1973 Zarif
  • Yeryüzünde Bir Melek 1973 Şemsi
  • Yılmayan Şeytan 1972 Bitik
  • Casus Kıran / Yedi Canlı Adam 1970
  • Vur Patlasın Çal Oynasın 1970 Şaban
  • İntikam Yemini 1969
  • Casus Kıran 1968
  • Sinekli Bakkal 1967 Kız Tevfik
  • Çelik Bilek 1967
  • Yarın Çok Geç Olacak 1967 Ressam Nevzat
  • Eşrefpaşalı 1966
  • Kibar Haydut 1966
  • Kovboy Ali 1966
  • Nuh'un Gemisi 1966
  • Ölüm Tarlası 1966 Bekir
  • Pembe Kadın 1966
  • Yalnız Adam (Kibar Haydut) 1966
  • Güzel Bir Gün İçin 1965
  • İsyancılar 1965
  • Erkek Sözü 1964
  • On Güzel Bacak 1964
  • Varan Bir 1964
  • Başımı Belaya Sokma 1963 Ahmet
  • İki Gemi Yanyana 1963 Nuri
  • Yedi Kocalı Hürmüz 1963
  • Battı Balık 1962
  • Kardeş Uğruna 1961
  • Yaman Gazeteci 1961
  • Yeşil Kurbağalar 1960

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Erol Günaydın'ın Oynadığı Diziler:

• Köşe Dönücü 1984
  • Saat Sabahın Dokuzu 1987
  • İnsanlar Yaşadıkça 1989
  • Doktorlar 1989
  • Bir Ömrün Bedeli 1991
  • Mahallenin Muhtarları 1992
  • Rüstemin Gazinosu 1993
  • Çiçek Taksi 1995 Ramazan Ay
  • Köşe Kapmaca 1996
  • Tatlı Kaçıklar 1996 Beton Raziye
  • Bir Demet Kahkaha 2000
  • Bir Demet Yerli Film 2000
  • Yeşilçam Denizi 2003
  • Cennet Mahallesi 2004 Deli Kadir
  • Geçmiş Zaman Olur ki 2006
  • Hırsız Polis 2005-2006 Dursun
  • Sinekli Bakkal 2007 Ali Küçük
  • Genco (dizi) 2007 Konuk Oyuncu
  • Akasya Durağı 2008 Ramazan
  • Balkan Düğünü 2009 Kemal Çavuş
  • Geniş Aile 2009 Konuk Oyuncu

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Erol Günaydın'ın Rol Aldığı Tiyatro Oyunları:

• Çehov Makinası : Matei Vișniec - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 2012
  • Namussuzum ki Namusluyum : Nokta Tiyatrosu
  • Uzun Donlu Kişot : Ferhan Şensoy - Orta Oyuncular - 2005
  • Soyut Padişah : Ferhan Şensoy - Orta Oyuncular
  • İstanbulu Satıyorum : Ferhan Şensoy - Orta Oyuncular
  • Kahraman Bakkal Süper Markete Karşı : Ferhan Şensoy - Orta Oyuncular
  • Yaygara Yetmiş
  • Yolcu
  • Martı
  • Kalbin Sesi Halkın Gözü
  • Ayı Masalı
  • Altın Yumruk
  • Papaz Kaçtı

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çok üzüldüm duyunca, uğurlar ola...gittiğin yerde de 53.gif ve 53.gif dür...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Erol-G%C3%BCnayd%C4%B1n-Foto%C4%9Fraflar%C4%B1.jpeg

Mimiklerini kullanımın, farklı yüz ifaden ve mükemmel oyunculuğunla çok önemliydin, büyük usta!

Emre Altuğ'un ''çırpıntı'' klibinde de hayat arkadaşının ölümüne ağlayan görüntünle içimizi dağlamıştın. Şimdi kavuştun sevgili eşine. Rahat uyu!

kalp.gifclover.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Erol Günaydın... Ayşe ARMAN

Sutyenden çıkan genç kız memesinin bile taklidini yaparım

Türkiye'de onlardan çok yok. Duayenlerden. Erol Günaydın, tiyatro konusunda işte öyle biri. İsmi geçtiğinde ya da düşündüğünüzde, yüzü hemen gözünüzün önüne gelenlerden.

Ve o yüzünde iyi insan olduğu yazar. Ondan kötü bir şey beklemezsiniz. Ya iyilik gelir ya da sizi güldürür, rahatlatır. Sanki o başkalarını mutlu etmek ve karşılığında sadece alkış almak için yaratılmıştır. Bu röportajda da beni o kadar çok güldürdü ki, Allah da onu güldürsün...

HAMİŞ 1: Başlıktaki taklidi nasıl yaptığını bana bizzat gösterdi. İnanılmaz bir şeydi. İnşallah bir gün size de denk düşer.

HAMİŞ 2: Söz konusu Erol Günaydın olunca, iş kolay bitmez, yarın da devam edecek...

Artık siz, yarı insan, yarı tanrı, yarı filozof, yarı deli, yarı guru vaziyetindesiniz. Neleri biriktirdiniz de bu konuma geldiniz?

- Ben aslında yarı bile değildim. Noktaydım. Karadeniz Akçaabat'ta doğdum. Babam, ‘Ben bu uşakları İstanbul'da okutacağım' dedi. Kalktık geldik. Hálá küçücük bir nokta halindeyim. Beni Galatasaray'a verdiler. Hafta sonları Beşiktaş Bahçesi'ne İsmail Dümbüllü'yü seyretmeye gidiyorum. Yavaş yavaş bende çizgiler oluşmaya başladı. Dümbüllü'ye çok gülüyorum, çünkü çok neşeli bir adam. Hatta bir gün gittim, ‘Amca, biz seni çok seviyoruz her hafta sana geliyoruz' dedim, ‘Allah razı olsun evladım' dedi...

Aklınızda tiyatrocu olmak var mıydı?

- Yok canım. Sadece izliyorum. Okula geldiğim zaman da, etütlerde çocuklara izlediklerimin taklidini yapıyorum. Herkes kırılıyor gülmekten. Ben ‘sınıf komiği' oldum. Bir gün baktım temsil koluna adam seçiyorlar, gittim imtihana girdim, Moliere'den bir pasaj okudum, ‘Tamam' dediler, ‘Biz güldürdün, kazandın.' Jüride Haldun Taner, Reşit Baran, Necdet Mahfi, Ahmet Kutsi Tecer hepsi var, düşün. Öyle laf olsun diye girmişim, geleceğim şekilleniyor haberim yok! Hatta Haldun Bey'den haberler geldi: ‘Bu çocuk Galatasaray'ı bitirsin, ben onu Küçük Sahne'ye alacağım' diye. Çizgi aldık...

Bütün bunlar olurken hangi bedelleri ödediniz? Küt diye olmadı herhalde...

- E tabii. Pırıl pırıl okurken, temsil koluna girince, 3 kere çaktım. Gerçi Galatasaray'da 3 sene kaybetmek büyük keyiftir. Herkes 25. yılı 1 defa kutlarken, sen 3 sene üst üste kutluyorsun! Her seferinde plaket veriyorlar, hatta madalya takıyorlar. Bir de tabii şu var: O dönemlerde aktörlük makbul bir şey değildi. Meslekten bile sayılmazdı. Küçümsenirdi. ‘Artistlik yapma' denirdi. Hele Galatasaray gibi bir okulu bitirip ‘artist' oluyorsun, kafayı yemişsin demekti! Tam da o dönemler Haldun Dormen, Amerika'dan geldi ve onun gelmesiyle bu düşük seviyedeki aktörlük, aktrislik biraz kalite kazandı. Tiyatro o zamana kadar avamdı, daha halktı. Haldun gelince prodüksiyon başladı. Dekor, kostüm, her şey başkalaştı...

İnsanın kaç tahtasının eksik olması gerekir ki, bu meslekte 50 yıl direnebilsin?

- Bilmem ki, anlatamayacağım kadar çok sıkıntı ve parasızlık çektim. Ama sahneye her çıkışımda bütün her şey kaybolup gidiyordu. O ışıklar yandığı zaman ne hissediyorsam artık? Uçma hissi mi geliyor nedir. Ben seyirciye de bakmam. Baloya, davete de gidemem mesela utanırım, ama sahnede... Bambaşkayım. Binlerce insan izlesin beni, görmüyorum, düşünmüyorum. Nasıl gökyüzünde bir pilot uçuyorsa, ben de sahnede uçma zevkini tadıyorum. Oyunumu oynuyorum, sonra yüzümü gözümü silip, utana sıkıla sokaklara çıkıyorum. Ezik bir hayat yaşıyorum. Hatta bana derlerdi ki: ‘Fazla tevazu gösterme, inanırlar.' ‘Ya inansınlar tevazuuma' derdim, ‘Tevazu göstermenin bir zararı yok ki insana.' Tevazudan insanı ezerlermiş. Evet ezildim, çok ezildim. Ben hemen sıramı veririm, ‘Siz önden buyurun' derim. Hatta, sahnede selamda bazı aktörler birbirlerini iterler, dirsek vururlar öne geçmek için. Ben en arkada dururum, ne olacak, göreceğini görmüştür seyirci. Bir tek cümlem vardır mesela piyeste, ‘Neden bana iki laf vermediniz?' demem. O küçücük rolü, elimden geldiğince iyi oynamaya çalışırım.

Bu ülkenin yetiştirdiği en değerli tiyatroculardan birisiniz. Tiyatro, tam olarak sizin için ne ifade ediyor?

- Söylüyorum, uçmak. Benim için karşılığı bu. Bir de ben, sadece tiyatro yapmayı biliyorum. Rejisörlük, tiyatro patronluğu gibi rütbelerim hiç olmadı. Böyle hayallerim de olmadı. Ben sadece oyuculuğu seviyorum. Bana desinler: ‘Şunu yap, bunu ol. Duvar kağıdı ol... Fotoğraf makinesi ol... Kız memesi ol...' Sutyenden çıkan genç kız memesi bile olurum... Hakikaten bütün bunların bile taklitlerini yapan bir adamdım...

Rol yapmanın nesi sizi baştan çıkarıyor?

- Kendinden çıkıp, bir başkasının karakterine, hatta cismine bürünüp, o olmak, dünyadaki en büyük keyiflerden biri. Nasıl anlatılır ki? Palavra değil: 40 derece ateşin var sahnedesin ama hasta filan hissetmezsin kendini. Çünkü o sırada sen kendin olarak değil, bir başkası olarak sahneye çıkmışsındır. O hasta değil ki! Sahneden inersin ayvayı yersin, o ayrı...

Peki insan karşılığını alamadığı bir şeyden neden vazgeçemez?

- Çünkü bu bir manyaklık! Hiç para kazanmadan ‘İlle bunu yapacağım' diye üzerine gitmenin alemi yok değil mi? Ama aşk işte. Mantık aramayacaksın. Hálá bunun peşindeyim. Çünkü o alkış, yetiyor bana. Birileri çıkıyor hakkımda iyi bir şeyler mi söylüyor, bir iki satır iyi bir şeyler mi yazıyor? Bitti. Bu yetiyor. Gururlanıyorum. Bizim meslek bir gurur mesleği...

BEN GİBİ HATIRLANMAK İSTERİM

Nasıl hatırlanmak istersiniz?

- Ben gibi hatırlanmak isterim.

Ne desinler istersiniz? Hangi sıfatlarla ansınlar?

- ‘Allah rahmet eylesin, iyi çocuktu, iyi oyuncuydu. Kimseyi kırmadı. Amca, dayı gibi aramızda gezdi...' Ben hiç siyah gözlük takmadım, benim bodyguard'ım da olmadı.

İNSANLARI MUTLU ETMEK BENİ DE MUTLU EDİYOR

Neden kafayı bu kadar taklitlere taktınız?

- Kendim eğleniyorum. İnsanları mutlu etmek, güldürmek beni de mutlu ediyor. Herkesi mutlu görmek istiyorum...

En şahanesi, siz cansız şeylerin de taklidini yapıyorsunuz!

- E tabii. Diğeri kolay. Ben mektup olurdum mesela. Altan (Erbulak), beni yüzümden alıp okur, sonra buruşturup atardı. Daha başka şeyler de var. Ayıp taklitler, uzuv taklitleri filan... Bir kere de bir adamın g.tünü konuştum. İyi dublaj yaparım ben. Dediler ki, ‘Seks filmi var, orada bir g.t var, konuşur musun?' Konuştum vallaha. Akşam eve geldim, bizimkiler ‘Bugün ne yaptın baba?' dediler, ‘Pazara gittim alışveriş yaptım' dedim, ama bir g.t sayesinde demedim!

Hürriyet

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

erol.jpg

Erol Günaydın için Tören Düzenlendi!

Tedavi gördüğü hastanede pazartesi günü vefat eden tiyatro ve sinema sanatçısı Erol Günaydın için Ses Tiyatrosu'nda tören düzenlendi.

Törende, Günaydın'ın kızları Ayşe, Fatoş, Günfer Günaydın ile torunu Sofia Moro taziyeleri kabul etti.

Kızı Günfer, Günaydın'ın şapkasını, Derya Baykal da Günaydın'ın kendisine hediye ettiği "meddah kavukiyesi"ni tabutun üzerine koydu.

Galatasaray bayrağının da konulduğu tabutun önünde Günaydın'ın bir fotoğrafı yer aldı.

Günaydın'ın röportajlarından, filmlerinden ve oyunlarından kesitlerin yer aldığı kısa bir filmin sunulduğu törende konuşan Tuncel Kurtiz, "Sevgili Erol için ne söyleyebiliriz ki... İzlediğimiz film, onun hayatının küçük parçasıdır" dedi.

Kurtiz, anlatılacak pek çok hikaye olduğunu dile getirerek, Ferhan Şensoy'un Ses Tiyatrosu'ndaki işlerini kayıt altına aldığını, onlar sayesinde Erol Günaydın'dan bir şeyler öğreneceklerini söyledi.

Oyuncu Derya Baykal da gözyaşlarını tutamadığı konuşmasında, şunları söyledi:

"Çok büyük bir ustaydı, çok iyi bir babaydı. Beni her zaman bu tiyatrodan oyun bittiği zaman Güneş'e ve kızlarına gidişi çok etkilemiştir. Her zaman çok dingin, kendisinden çok dersler alabileceğimiz bir ustaydı. Aldık da. Kavukiyesini bana getirmişti. 'Zenne olarak bunu sana ödül olarak veriyorum' dedi. Onu yıllardır saklıyorum. Bundan sonra o da nesilden nesile Erol Günaydın'ı temsil etsin isterim. Ben emaneti bugün çıkardım buraya getirdim."

Rasim Öztekin ise "Babamı, ağabeyimi, arkadaşımı, en önemlisi konservatuvarımı kaybettim" dedi.

Demet Akbağ da Erol Günaydın'ı "yaşı olmayan müthiş bir usta" şeklinde tanımlarken, "Onu tanıdığım, onunla aynı sahneyi paylaştığım için teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Ferhan Şensoy ise Erol Günaydın ile 1976 yılında tanıştığını ve Fransa'dan döndükten sonra ona nasıl bir tiyatro yapmak istediğini anlattığını aktarırken, şunları söyledi:

"(Bu anlattığın deli işi, 25 tane deli lazım. Türk tiyatrosunda 25 deli yok ki) dedi. Anladım ki, öyle deliler yetiştirmem gerekiyor. Oyuncular yetiştirmeye başladık. Ortaoyuncular'da kadro çok kalabalıklaştı telefon ettim; 'Deliler hazır' dedim. Oyunu izledikten sonra 'Bu deliler harika' dedi. 17 yıl birlikte çalıştık. Çok büyük ustalık yaptı. O oyuncular şimdi ünlü. Onunla tiyatro oynadığım için çok mutluyum. Hepimiz ondan çok şey öğrendik."

Törene, Haldun Dormen, Tuncel Kurtiz, Erdal Özyağcılar, Salih Kalyon, Demet Akbağ, Ali Poyrazoğlu, Derya Baykal, Erkan Can, Nedim Saban, Mehmet Ali Alabora'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı ve oyuncu katıldı.

Törene katılanlar, sahnede Günaydın'ın tabutunun önünden geçerek, saygı geçişinde bulundu. Günaydın'ın cenazesi daha sonra Ses Tiyatrosu'ndan alkışlar eşliğinde çıkarılarak, Teşvikiye Camisi'ne götürüldü.

Günaydın'ın cenazesi, Teşvikiye Camii'nde ikindi vakti kılınacak cenaze namazı sonrası Feriköy Mezarlığı'nda eşinin yanına defnedilecek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.