İçeriğe atla


Fotoğraf

Atatürk Orman Çiftliği

İmza kampanyası

Bu başlığa 1 cevap verilmiş

#1 Radya

Radya

    Süper Üye

  • Φ Süper Üye
  • 10.132 İleti

Gönderi Tarihi: 28 Eylül 2012 - 12:19

http://www.turkish-m...man-cift­li­gi/

Azıcık karate bilirim:)

twitter.png
 


#2 Canraşit

Canraşit

    Uzman Üye

  • Φ Üyeler
  • PipPipPipPipPip
  • 3.414 İleti

Gönderi Tarihi: 03 Ağustos 2013 - 06:31

AKP'nin talana açtığı Atatürk Orman Çiftliği arazisinin bir bölümünün ABD'nin Ankara Büyüklçiliği'ne tahsis edildiği ortaya çıktı.

Şevket Yaman'ın haberine göre, Ankara’nın güneydoğusundan kuzeybatısına kadar uzanan ve Mustafa Kemal’in vasiyetinde yaklaşık 52 bin dekarlık bir araziyle hazineye “emanet edilen” Atatürk Orman Çiftliği'nin bir bölümünün, canlı bomba saldırısının ardından daha güvenli bir yere geçilmesi gerekçesiyle ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne tahsis edildiği bildirildi.

Şubat ayının başında düzenlenen bombalı saldırının ardından elçilik binanın çevresindeki güvenlik önlemlerini üst seviyeye çıkaran ABD Büyükelçiliği'nin “daha
güvenli” bir alana geçmek için Türkiye'den arazi talebinde bulunduğu, Türkiye'nin ise AOÇ arazisinin içindeki bir bölümü ABD'ye önerdiği belirtilidi.

Ankara Mimarlar Odası Başkanı Ali Hakkan'ın veridği bilgiye göre; Ankara'nın Çukurambar semtindeki 6 bin 400 metrekarelik alan AOÇ tarafından 1983 yılında GAzi Üniversitesi'ne devredilmişti. 2010 yılına kadar boş kalan arazi ticari tesis kurulması için TOKİ'ye devredildi. TOKİ de sözkonusu araziyi ABD büyükelçiliği'ne tahsis etmek için anlaştı. Tahsis edilen arazi; Ankara Eskişehir yolu üzerinde; Marriott Otel, Armada Alışveriş Merkezi, AKP, NATO Kongre merkezinin bulunduğu bölge içinde yer alıyor. Bölge, arsa değeri açısından Ankara'nın en gözde yerleşim yerleri arasında bulunuyor. Ali Hakkan, "AOÇ, tüm mücadelemize rağmen ABD'ye peşkeş çekiliyor. Bunun bilgisini aldık. Ciddi bir mücadele kampanyası yürüteceğiz. AOÇ'ye karşı yürütülen ideolojik öfkenin boyutunu bu satış gösteriyor" dedi.

Atatürk Orman Çiftliği'nin bazı bölümleri bir süre önce yapılaşmaya açılmış, arazi içinde yeni Başbakanlık yapılacağı iddiaları gündeme gelmiş ve bu durum oldukça tepki çekmişti. AOÇ'deki katliam Sayıştay raporuna da yansımış, raporda AOÇ'nin, kamu kurumlarına ve özel kişilere parça parça dağıtıldığı ifade edilmişti. Çiftlik arazisinin yüzde 40'ının küçüldüğü belirtilen raporda, arazilerin bir bölümünün geri alınması gerektiği ifade edilmişti.

( haber.sol.org.tr )


Saygılar sunarım.

 

 

Kim okurdu kim yazardı, bu düğümü kim çözerdi,

koyun kurt ile gezerdi, fikir başka başka olmasa...
Cevap ekle