Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Neşet Ertaş'ı Kaybettik Dostlar Başımız Sağolsun :(

gloria

Önerilen İletiler

Çok çok üzücü bir haber, hani gazeteler böyle haberleri klasik ve kalıplaşmış cümlelerle tanımlarlarya; mesela, "TÜRKÜLER ÖKSÜZ KALDI" diye ilk defa katıldım o sözlere, ilk defa duygu hissettim yazdıklarında... Türküler gerçekten de öksüz kaldı...

İzmir'de bir hastanenin onkoloji servisinde 15 gündür kanser tedavisi göre Neşet Ertaş bu sabah saatlerinde hayatını kaybetmiş. 74 yaşındaki usta, Kırşehir'de toprağa verilecekmiş.

Ne desem bilemedim, ölüm herkes için ama acı...

• 1988 – Gönül Ne Gezersin Seyran Yerinde
  • 1988 – Kendim Ettim Kendim Buldum
  • 1988 – Kibar Kız
  • 1989 – Hapishanelere Güneş Doğmuyor
  • 1989 – Sazlı Sözlü Oyun Havaları
  • 1990 – Gel Gayri Gel
  • 1992 – Türküler Yolcu
  • 1992 – Gitme Leylam
  • 1993 – Kova Kova İndirdiler Yazıya
  • 1995 – Seçmeler 2
  • 1995 – Seçmeler 3
  • 1995 – Seher Vakti
  • 1995 – Altın Ezgiler 3
  • 1996 - Polis Lojmanları
  • 1997 – Benim Yurdum
  • 1998 – Gönül Yarası
  • 1999 – Zülüf Dökülmüş Yüze
  • 1999 – Gönül Dağı
  • 1999 – Muhur Gözlüm
  • 1999 – Zahidem
  • 1999 - Neredesin Sen
  • 1999 - Gönül Dağı

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Unesco tarafından yaşayan kültür hazinesi olarak seçilmişti, bunu da eklemek istedim. Artık kendisini kaybettik ama hala o bizim hazinemizdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

NEREDESİN SEN

Şu garip halimden bilen işveli nazlı

Gönlüm hep seni arıyor neredesin sen

Datlı dillim güler yüzlüm ey ceylan gözlüm

Ben ağlarsam ağlayıp gülersem gülen

Bütün dertlerim anlayıp gönlümü bilen

Sanki kalbimi bilerek yüzüme gülen

Sinemde gizli yaramı kimse bilmiyo

Hiç bir tabip bu yarama melhem olmuyo

Boynu bükük bir Garibim yüzüm gülmüyo

Gönlüm hep seni arıyor neredesin sen...

neset_ertas_yogun_bakima_alindi_h31053.jpg

EVVELİM SENSİN

Cahildim dünyanın rengine kandım

Hayale aldandım boşuna yandım

Seni ilelebet benimsin sandım

Ölürüm sevdiğim zehirim sensin

Evvelim sen oldun ahirim sensin

Sözüm yok şu benden kırıldığına

idip başka dala sarıldığıma

Gönülüm inanmıyor ayrıldığına

Gözyaşım sen oldun kahirim sensin

Garibim can yıkıp gönül kırmadım

Senden ayrı ben bir mekan kurmadım

Daha bir gönüle ikrar vermedim

Batınım sen oldun zahirim sensin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sabahtan beri ağlamaklı bir hal var üzerimde.. Türkülerini taa yüreğinin derinliklerinde hisseden milyonlardan biri olarak, dün sağlık durumunun bozulduğunu öğrendim. Haberde özel bir hastaneye kaldırıldığından ve durumunun ciddiyetinden bahsediliyordu. "Acaba hangi özel hastane, gitsem görebilir, bir geçmiş olsun dileyebilir miyim?" diye düşünürken, bu sabah ölüm haberini alacağım aklımın ucundan bile geçmemişti. Bıraktığı kültürel mirasın yanında, o her zamanki mütevazı ve mahcup halleriyle yaşarken efsaneleşmiş birine ölümü yakıştıramıyor insan. Sanıyorum yalnızca Neşet Ertaş ile aynı hayat dönemini paylaşan nesil değil, O'nun ölümünden sonra doğacak nesiller de bizler gibi o türküleri yüreklerinin derinliklerinde hissedecekler ve O'nu saygıyla anacaklardır. Yazık ki, bir koca çınarımız daha devrildi... sad.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye bir degerini daha kaybetti,degerler teker teker aramizdan ayriliyor yerlerini dolduran yok maalesef.

Neset Ertas usta,sadece bir sanatci degildi,o Türkiye'nin kendisiydi.Halkin icinden cikmis bir halk ozaniydi.Ruhunun derinliklerinden Anadolu akiyordu.Ruhu sad olsun onu saygi ve sevgiyle anacagim.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kalbimize dokunan türkülerin seni bu dünyada daima ölümsüz kılacak..Yolun aydınlık ve açık olsun değerli usta..53.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zahidem Kurbanım...

Bir ozan öldüğünde sevdası nereye gider?..

Bir piyanist öldüğünde parmaklarındaki hüner?..

Bir ressam öldüğünde yüreğindeki renkler?..

Bir heykeltıraşın okşayışı…

Bir mimarın hayal gücü…

Bir hesap adamı öldüğünde, beynindeki rakamlar?..

Bir anne öldüğünde, içindeki şefkat?..

Bir baba öldüğünde sarılma duygusu?..

Bir sevdalı öldüğünde

acılarına ne olur?..

Yerde kar vardı…

Soğuk Ankara gecesinde neredeyse sabaha karşı, müzisyen arkadaşlarımla birlikte Samanpazarı yokuşunu çıkıp deveci hanlarından birisine girdik…

Alt kata develeri koymuşlardı…

Tahta merdivenlerden çıktık…

Tahtaların aralıklarından develerin kulakları gözüküyordu…

Üst katta geniş bir odaydı, dört bir yanında halı örtülü divanlarla, eski bir bey konağıydı sanki…

Odanın baş köşesinde sadece tek başına bir adam, üzerine paltosunu almış, köşeye büzülmüş uyuyordu…

Yanında sazı vardı…

Üniversitenin henüz birinci sınıfındaydım, gurbete alışamadığım, burnuma çok uzaktaki evimizden yemek kokularının geldiği günlerdi…

Müzisyen olarak çalıştığım barın yetişkin müzisyenlerinin peşine takılmıştım…

Bir evliyayı ziyarete gider gibiydiler…

Odaya girip köşedeki adamın uyuduğunu görünce, birbirlerine “susun” işareti yaptılar…

Kapının hemen girişine sıralanıp sessizce oturduk…

Ben öksürdüm…

Dört bir yandan “sus” işaretleri geldi…

Bir daha öksürdüm…

Köşedeki adam uyandı, gelenler olduğunu görünce telaşla toparlandı, elini göğsüne koyarak “Hoş geldiniz beyler ağalar” dedi…

Biraz sonra sazını aldı…

Ve söyledi:

“Zahidem kurbanım nolacak halim?..” *

O sesi hiç unutmadım…

Canım yandığında…

Hani yüreği alev aldığında insanın…

Ankara sokaklarında gözlerimi silerek çaresiz kendimi aradığımda…

İçimde o türküyü söyledi bana…

Köşedeki adam…

Dün Neşet Ertaş öldü…

Ozan öldüğünde

sevdası nereye gider?..

Deve hanından girdim içeri yine…

Dört bir yanı halı örtülü divanlar… Köşedeki adam gözlerini açıp elini göğsüne bastırarak selam verdi…

Ben sormadım bu kez…

O söyledi:

“Zahidem kurbanım nolacak halim?..”

B. Coşkun

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neşet Ertaş

Hep dinledik onu…

Ama, türkülerini dinledik.

Ne dediğine kulak vermedik.

Söz’lerini dinlemedik.

*

Senelerce “kendim ettim kendim buldum, gül gibi sarardım soldum, eyvahh” diye haykırdı… İktidar tercihlerimizin nakaratını bundan daha güzel özetleyen var mıydı?

*

“Dane dane benleri var yüzünde, dünyada yârden datlı var m’ola”yı bilirsin… Buram buram Anadolu kokar ve şöyle devam eder: “Küpeleri ağır düşer kulaktan, zülüfleri tel tel etmiş yanaktan…” E hani türban?

*

Rakı’ya bira’ya karşıysan…

“Aman yârim gez de gel, sarhoşum ben çözemem, düğmelerin çöz de gel”i nerenle dinledin birader?

“Atım araptır benim, yüküm şaraptır benim”i Fransızlara mı söyledi?

*

“Doyulur mu doyulur mu, canana kıyılır mı, cananına kıyanlar, hak’kın kulu sayılır mı”yı anlasaydı bu memleket, kadın cinayetleri olur muydu?

*

“Seviştiğimde mutlu olurum, sevgisiz imanı nasıl bulurum, böyle inandım böyle bilirim, sevişmek ibadettir sevgi imandır” diyordu mesela… El ele tutuşup, parkta oturan gençlere bile fuhuş diyorsun hâlâ.

*

“Nedeceksin bu kadar malı…

İşte görünüyor dünyanın halı.”

Kime diyordu bunu sence?

*

“Aman, kader kader derler de…

Bu nasıl kader?”

Kime soruyordu?

*

Alt kültürüz, üst kültürüz, etnik kökeniz, aynı sazın teliyiz filan da… “Türkü söyler dillerimiz, ne güzeldir ellerimiz, bağlamada tellerimiz, türkü sever, türkü söyler, Türk’üm diyen” demiyor muydu?

*

“Atı olan el atına biner mi…

Yigid olan ikrarından döner mi?”

A liboş.

*

“Zeki Müren, halk müziğimizi nakış nakış işlemişti, telifini ödeyip, Aşık Ali İzzet’in Mühür Gözlüm şiirini satın almış, aranjman olarak okumuştu, şarkıyı Zeki Müren’in filminde seyrettim, sazı alıp, köylü yüreğimle ezgiledim, köy düğünlerinde söyledim, bi zaman geçti, son model bi araba geldi, Zeki Müren seni İzmir Fuarı’na çağırıyor dedi, gittim, bir ay çaldım, telif hakları bana ait olan şarkıyı nasıl çalarsın diye tek kelime etmedi, bi gün biri geldi, Zeki Müren seni çağırıyor dedi, gittim, gazino patronuyla aynı masada oturuyor, ayağa kalkıp, ağabey hoş geldin dedi, önünde viski var, ne içersin dedi, rakı dedim, türküye başladı, tarif etmem imkânsız, ikinci dörtlüğü yakaladım, devam ettim, gene ayağa kalktı, olamaz böyle ses diyerek, başını duvarlara vurdu, rahmetliye çok şey borçluyum…”

*

Biri “yüreğim köylü” diyen, mahcup bozkır çocuğu… Öbürü, sözde erkeklerin kıvır kıvır kıvırdığı ülkemde, cinsel kimliğini saklamadan, sahneye apartman topuk, mini etekle çıkma cesaretini gösteren “mangal yürek” şehirli… Türkülerini dinlediğinizden eminim de, emin misiniz Neşet Ertaş’ı kavradığınızdan?

*

Açılım maçılım ayaklarıyla, kendilerine destek veren halk ozanı gibi göstermeye çalıştılar onu, kendilerine oy vermeyenlerin panzehiri olarak sunmaya çalıştılar. Rahatsız edilmesin, polemiklere maruz kalmasın diye, rahmetli olana kadar, bugüne dek, satır yazmadım…

İzmirli olmuştu.

*

Ömrünün 30 senesini yurtdışında geçirip, neden 16 sene önce İzmir’den ev aldığını, neden 3 sene önce İzmir’e yerleştiğini… Çoğunuzun ilk kez okuyacağı, şu şiirinde anlatmıştı.

*

Gezdim tüm dünyayı gördüm

Güzel İzmir sana geldim

Benim şirin güzel yurdum

Güzel İzmir sana geldim

Güzelsin asil duruşlu

Medenisin hoşgörülü

Olduğun gibi içli dışlı

Güzel İzmir sana geldim

Gönüllere ışık saçan

Unutamaz görüp geçen

Gariplere kucak açan

Güzel İzmir sana geldim

Kimdir necidir sormayan

Kimseyi hakir görmeyen

İnsanlıktan ödün vermeyen

Güzel İzmir sana geldim

Nice yıllar çok uzağım

Seni seviyor yüreğim

Güzel yurdum, son durağım…

Güzel İzmir sana geldim

*

Dedim ya…

Anlamazdın.

Y. ÖZDİL

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 11 ay sonra...

Neşet Ertaş'ın çocukları Anadolu geleneklerine göre 1 yıl bekledikten sonra babalarının mezarını yaptırdı.

Dün geceyarısına kadar çalışılarak tamamlanan Neşet Ertaş’ın mezarının baş kitabesinde “Sakın ola ha İnsanoğlu, incitme canı incitme. Her can bir kalp Hakka bağlı, incitme canı incitme. Sevgi, Saygı,Hoşgörü” yazısı bulunuyor. 

Altında ise “Garip” Neşet Ertaş yazıyor. Mezarın ayak kitabesinde ise “Muharrem Oğlu Neşet Ertaş” yazısıyla beraber doğum ve ölüm tarihleri yer aldı.

Neşet Ertaş’ın 2’si Almanya ’da 1 ‘i de Türkiye ’de yaşayan 3 çocuğu bulunuyor. Anadolu geleneklerine uyarak bir yılın dolmasını bekleyen Ertaş’ın çocukları mezarı babalarının ölüm yıldönümüne yetiştirdi. 

nes%CC%A7et-ertas%CC%A7-mezari.jpg

Neşet Ertaş geçen yıl bu vakit aramızdan ayrılmıştı. Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük ozanlardan olan Neşet Ertaş bugün türküleriyle herkesin dilinde. 

Sosyal medyada en çok paylaşılan Neşet Ertaş'ın "Neredesin sen" isimli türküsü oldu. Ertaş'ı anan çok sayıda kişi usta ozana olan saygısını sundu. 

http://www.youtube.com/watch?v=W5YQoCEG7vE

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Basbakan Erdogan yine oy malzemesi buldu kendine.Kirsehir'e giderek orada yaninda tasiyacagi birtakim yagdanlik türkücülerle "Neset Ertas'in,Gönül dagi"türküsünü okuyacakmis.

Neset Ertas'in ailesi törene katilmayacak.

Oy ugruna ne taklalar atiyor bu basbakan,Neset Ertas'i bile kullanarak oylarinin artmasini hedefliyor.Neset Ertas ölmüstür,ama basbakan buna ragmen onu kullanmayi icine sindirecek cünkü ucunda oy var bu isin.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neset Ertas'i anmaya gitti,ama Neset Ertas'in anmak yerine secim propagandasi yapti yine verip veristirdi kendi uslübunda,Halbuki sen bir ölüyü anmaya gitmissin birakmissin ölüyü anmayi veya iki kelimeyle gecistirmissin olayi ve baslamissin atip tutmaya.Yok efendim elinize dilinize dursun gibi birakin bir basbakani adam gibi bir adamin agzina yakismayacak türden kelimeler sarfediyorsun.Edep ya hu!

Neset Ertas'i anacakmis hadi oradan,sen Neset Ertasi kullanarak kendi kirli secim propagandani yapmak icin Kirsehir'e gittin kime yutturuyorsun.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.