Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

HAY MAŞALLAH..İNŞALLAH..SUBANEKE ,DİNİMİZ AMİN!

simin

Önerilen İletiler

'Aldatan kocaya tahammül etmek ibadettir.' / Prof. Dr. Faruk Beşer

Bir TV Kanalındaki söyleşi programından;

Soru: “Aldatılan kadın ne yapmalı?”

Cevap: “Şimdi siz iki kötü durumla karşı karşıyasınız ve bunlardan birisini seçmek zorundasınIZ.Ya boşanır bunun zorluklarını göze alarak katlanırsınız ki, bu çok zordur ve hangi kötülüklere sebep olacağını bilemezsiniz. Ya da bu meseleyi içinizde sürekli taşır ve beraberliğe katlanırsınız.Şahsen ben size ikinci yolu tavsiye ederim. Çünkü böylece kocanızı da kurtarmış olursunuz.Tahammül için ve onun düzelmesi için Allah’a sürekli dua edersiniz.Bu da sizin ibadetiniz olmuş olur.Kısacası, Aldatan kocaya tahammül etmek, ibadettir.”Soruya Cevap veren Prof. Faruk Beşer....

Başbakanın “Dindar(!)” nesillerini işte bu öğretim üyeleri, BİZİM ödediğimiz vergilerle yetiştirecek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Prof Faruk Beşer bir ünüversitenin İslam hukuku ana bilim dalı başkanı ve öğretim üyesi olarak görev yapıyor.. ( islam hukuku )

Aldatılan erkek olunca bu konu niye böyle değerlendirilemiyor. Ben anlamıyorum..

Anlayabilende yoktur ! kadın olarak tabiki...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

faruk beser hocayi hic sevmem ..

cok sig ve hikmetsizce konusan bi daralmislikta oldugunu dusunuyorum ..

cok dinledim ama beni hic kesmedi ...

dinde fikiha girmekten sahsen nefret ederim .. kafayi fikih bilgileri ile bozanlardan da oldum olasi hoslanmamisimdir ..

bu konuya gelince de ;

bu alimin konuya bakisi olmamis ; aklin ozunden yakalayip , gonul almasi gerekirdi ...

islamda hissettirmeden etkilemek vardir ;

burada gizliden gizliye aldatan erkeklerin makuliyetine ve kadinlarin ise zor durumu kabullenmek zorunda olmasina bir tesvik var biggrin.png cahilce ...

farkinda degil ama bir tesvik sinyali yayiyor ...

onun yerine erkeklerin aldatmayanlarinin makul oldugunu vurgulamasi ve kadinlarin saygi duyacagi durust ve guvenilir erkeklerin dogal cezbeden haline vurgu yapmasi gerekirdi ..

Peygamberimiz SAv ogretirken ve ogutlerken bunu yapmistir .. kolaylastirip, mujdeleyen bi ic acici usluba ozen gostermesi gerekirdi ..

bu adamin hicbir konusmasini begenmiyorum .. cok soguk ... karamsar ve etkisiz .. hitabeti de cok zayif ... tahammul otesi :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

faruk beser hocayi hic sevmem ..

.

.

.

bu adamin hicbir konusmasini begenmiyorum .. cok soguk ... karamsar ve etkisiz .. hitabeti de cok zayif ... tahammul otesi biggrin.png

işte günümüz eğitimlerinden sonra bile yüzyıllar öncesinde yaşayan bir adam kadar zeki olamadıklarını görmek beni gerçekten nefrete sürüklüyor... dediğiniz gibi islam hissettirmeden etkilemeyi seçmiştir... ama bunlar zıvanadan çıkartıyorlar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Faruk beser arapca bilgisine ve temel Kuran bilgisine sahip olabilir .

agirbasli ve vakarli bi uslup ile hareket ediyor da olabilir ..

ama dini bir merci olarak kendisini son derece etkisiz buluyorum ..

Mevlana da Kurani biliyordu ama yerinde duramiyordu : ))

son derece olgun ve dingin tavirlarinda bile bir imani cosku ve feveran eden bir kuvvet vardi ,

insanlara ; neler anlatildigi ile degil ; nasil bir etki gucu ile anlatabildigi daha gizli ve daha mutlak bi nurani yetenektir

Allah vardir diyen ve tekduze tartismalara giren birsuru avamdan insan dinde tahribat yapiyorlar ama Allah var : ))

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Faruk beser arapca bilgisine ve temel Kuran bilgisine sahip olabilir .

agirbasli ve vakarli bi uslup ile hareket ediyor da olabilir ..

ama dini bir merci olarak kendisini son derece etkisiz buluyorum ..

Mevlana da Kurani biliyordu ama yerinde duramiyordu : ))

son derece olgun ve dingin tavirlarinda bile bir imani cosku ve feveran eden bir kuvvet vardi ,

insanlara ; neler anlatildigi ile degil ; nasil bir etki gucu ile anlatabildigi daha gizli ve daha mutlak bi nurani yetenektir

Allah vardir diyen ve tekduze tartismalara giren birsuru avamdan insan dinde tahribat yapiyorlar ama Allah var : ))

Eeee her insanın algı düzeyi, hitabet düzeyi ruh ve duygu hâli bir değil...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hocam hikmetli anlatim ve anlatim carpiciligi vardir ...

lafim Beser hocaya degil ; 5 yil oncesine kadar hep dinlerdim kendisini ,,

ama kafayi fikiha takan birsuru insan aptallasiyor sad.png

silav yemek; kavun ve hurma yemek sunnet ise sadece bu gibi besinleri tuketmeye ozen gosteren kisiler oluyor ..

namazin ne gibi hallerde bozulup bozulmadigi uzerine saatlerca tartisan ; oruc tutarken misvak kullanmanin ne derece caiz oldugu gibi Allahin onemsemedigi konularla dalanlardan oldum olasi nefret etmisimdir ...

dataylara takan insanlar ayetlerde soyle haber verilmistir ;

"Hani Musa kavmine: "Allah, muhakkak sizin bir sığır kesmenizi emrediyor" demişti. "Bizi alaya mı alıyorsun?" dediler. (Musa) "Cahillerden olmaktan Allah'a sığınırım" dedi.

"Rabbine adımıza yalvar da, bize niteliklerini açıklasın" dediler. (Musa, Rabbine yalvardıktan sonra) "Şüphesiz Allah diyor ki: O ne pek geçkin, ne de pek genç, ikisi arası dinç(likte bir sığır olmalı)dır. Artık emrolunduğunuz şeyi yerine getirin" dedi.

(Bu sefer) dediler ki: "Rabbine adımıza yalvar da, bize rengini bildirsin." O: "(Rabbim) diyor ki: O, bakanların içini ferahlatan sarı bir inektir" dedi.

(Onlar yine:) "Rabbine adımıza yalvar da, bize onun niteliklerini açıklasın. Çünkü bize göre sığırlar birbirine benzer. İnşaAllah (Allah dilerse) biz doğruyu buluruz" dediler.

(Bunun üzerine Musa, "Rabbim) diyor ki: O, yeri sürmek ve ekini sulamak için boyunduruğa alınmayan, salma ve alacası olmayan bir inektir" dedi. (O zaman): "Şimdi gerçeği getirdin" dediler. Böylece ineği kestiler; ama neredeyse (bunu) yapmayacaklardı." (Bakara Suresi, 67-71)

yani bi kurban kesicekler ve is biticek ama israrla detaya bogduklari icin Allah ta iyice detaylandiriyor .. akillarini ilk hamlade kullanamiyacak hale gelmisler ..

ruhlarindaki uyusukluk ve miskinlik asiri detayciliga gomuyor insanlari pratik zekadan uzaklasiyorlar ..

sari renkli inek ve alacasi olmayan bir inek bulmalarini istiyor Allah en sonunda ki bilen bilir bu tarz inekler nadir bulunur .. . biggrin.png

saka gibi smile.png bulunmasi zor bir inek olunca musrikler sanki onemli bir vazife almis gibi ise koyuluyorlar .. agir ve zorlu ruh halleri ile kendi kendilerine kuvvet altinda birakiyorlar :P

bazi insanlara ozgur secim sansi vermek ve onlardan akillica bir hareket etmelerini beklemek yaramiyor biggrin.png illa ki incik mincik herseyi anlaticaksin ki cocuklara anlatir gibi ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu arada faruk beser hocaya atifta bulunmadim ;

ama bazi hocalarin programlarina katilan genelde kadinlar ve avamdan halk

abuk subuk sorular yoneltiyorlar biggrin.png

mesela bosluga bakarak konusan, arkadan muzik sesi efektiyle sozde gulec yuzlu beyaz sacli bir hoca biggrin.png

yani bilimden ve devrin hukugundan habersiz olan ;

hak dini bulandiran felsefi akilmarin temeline bilimsel bazda inemeyen ; kafayi fikihla bozmus kisiler gercekten ziyandalar

aci ama gercek sad.png

insanlarin genelini ateizme surekleyen bilimsel dayanagi olmayan bir temele bir puta dokunmaya ilim yettiremiyorsa o kisi Allahin Alim ismi ile bence tecelli olmaz :(

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hoca ne diyor beni anlayan anlıyor, başka türlü anlamak isteyen de başka anlıyor, beni de kötü anlatıyor.

Kim eğri kim doğru anlamadım şimdi. smile.png

hoca hakli

smile.png

anlattiklarini da zaten uzun yillar dinlemis biri olarak her anlattigi hadise elbetteki dogru smile.png tabi kendi fikrimce yorumum bu benim

benim beklentim ne yazik ki baya yuksek oldugu icin ; hoca efendinin de hitap ettigi kesim ne yazik ki belirli bir goruse sahip bir kesim oldugu icin

bu hocayi ne yazik ki dini bir merci olarak etkili bulamiyorum .. benimki sitemdi biggrin.png

bi daha bi vurguliyim dedim ..

her devirde alimler ve tarihe gecen dini merciler olmustur ;

bunlarin temel ozellikleri devrin icinde bulundugu sartlari en iyi sekilde analiz ederek Kurani en kaliteli ve parlak bir sekilde teblig etmek olmustur ..

gunumuz bilgi devrinin gunlerinden sayiyor .. bilgi ve bilimsel patlamalarin feveran ettigi bir cagda yasiyoruz ve dini inkar eden birsuru gizli ve acik akimin bilimsel dayanagi olmadigi gibi ; bilimsen platformlarin dinin bir tasdiki oldugu ortaya cikiyor ...

bunu on planda tutmadikca kisi hikmetsizce hareket ediyor demektir ..

bana gore daha acil bir sey varsa ; aciliyeti onemsiz olan terkedilir daha acil olana yonelinir .. . bos ilser ve konusmalarla fazla vakit kaybedilmez ..

Kuran ayetleri icin bile bu gecerli ; acil ayetler varken ; muslumanim diye cennete gidecegine kanahat getirebiliyorsa insan hikmetsiz bir siralama yapiyordur ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben de dinlemediğim, takip etmediğim hocayı savunuyor intibası verdim.grin.gif Beş parmağın beşi bir değil beş hocanın da beşi bir değil gördüğüm kadarıyla...original.gif Faruk Hoca da gördüğüm, heyecanını kaybetmiş hoca, tek ses tonunda, uyku modunda, kendi aklının tonunda söylüyor söyleyeceklerini.original.gif

O değil de çay demleyecektim, tüp bitmiş, komşudan bir çay demlemelik tüp mü istesem ne yapsam?laughing.gif

Muhabbetle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peygamberimiz SAv ogretirken ve ogutlerken bunu yapmistir .. kolaylastirip, mujdeleyen bi ic acici usluba ozen gostermesi gerekirdi ..

islamda hissettirmeden etkilemek vardir ;

Hissettirmeden yapacaksın, kitabına uyduracaksın aldatmayı..

Ya peygamber SAV., ya şeyh HZ., yada imanlı bir herif..

Aldatan da imanlı olacak mutlak. Yine inanç söz konusu..

Bak o zaman imanlı karılar nasıl sıraya giriyor..

Kitaba uydurmadan yapılır mı zamparalık?

Mutlaka bir yerden kutsallk giydirilecek..

Hoca doğru söylemiş; cennet'i kazanmak kolay mı?

Bir şekilde itaatle. inançla kazanılır..

İnanarak, ya aklını, ya hakkını yada cinselliğini amade edeceksin.. smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hissettirmeden yapacaksın, kitabına uyduracaksın aldatmayı..

ewt :P

tatli dil ; yilani deliginden cikarir ..

hissettirmeden yapmak derken ben, kisinin onurunu ve gururunu yipratmadan bunu ifade etmeyi kastetmistim

yani kolaylastirip ; zorlastirmadan ..

islamda hissettirmeden etkilemek su demek ;

kisinin egosunu ve nefsini tahrik etmeden vijdanina yonelmek demek

kapis ; )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

islamda hissettirmeden etkilemek su demek ;

kisinin egosunu ve nefsini tahrik etmeden vijdanina yonelmek demek

Kavramların kaynaklarını açıklamaktan yorulduk. Kişilerde vijdan eşit değilse eğer, bilgi yada empoze görelidir değil mi?

10-15 adet kadınla evlenip, biribirilerinin haberi ola ola her gün birisi ile birlikte olmayı hangi kadın, hangi kadının vijdanı kabul eder? En azından bir çevrene sor bakalım. Bu uğurda cinayetler söz konusu.. Kutsallaştırıp kitabına uydurursan kimsenin korkudan, baskıdan sesi çıkmaz tabiki..

Sizlerin de burada yaptığı; kitaba uydurulanları yetmedi vicdana da uydurmak. Arab'ın sömürü kurnazlığı bitermi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kavramların kaynaklarını açıklamaktan yorulduk.

ben bole seylerden nedense hic yorulmam : )) demek ki insanlari yoruyorum diye bana bulasmak istemiyolar .. sad.pngbiggrin.png

Kişilerde vijdan eşit değilse eğer, bilgi yada empoze görelidir değil mi?

kisilerde vijdan esit degil evet : )) ama vijdan en temel seyleri kabul ediyorken ;

kibir ve buyuklenme dolayisi ile pratikte zaafiyet gosterip agirdan alma var insanda ..

ayeti bile var :

vijdanlari kabul ettigi halde ; kibir ve buyuklenme dolayisi ile hakki inkarda direttiler (ayet)

yani vijdani kanahat kisinin kendisine sormaz vijdan kisinin zevkine gore hareket etmez

ama kibir ve ego vijdani surekli bastirmak icin hazir ve elverisli yaratilmistir ...

ben de yukarda ne demistim ;

yumusak anlatim; ve hissettirmeden bi etkileme sanati gerekir smile.png tabi bunu yapmak kolay ama netice almak yillar surer ..

mesela dikkat et 3-5 yila kadar burada okudugun herangi bisey aklinda yer ederse farkinda olmadan kanahatin geliverir : ))

saka tabi ..

10-15 adet kadınla evlenip, biribirilerinin haberi ola ola her gün birisi ile birlikte olmayı hangi kadın, hangi kadının vijdanı kabul eder?

gercek su ki o devrin sartlari ile bu devrin sartlari bir degil : ))

dinde fikiha girmek zaten ilim gerektiriyor .. her devrin kendi sosyolojik kriteri vardir ..

En azından bir çevrene sor bakalım. Bu uğurda cinayetler söz konusu.. Kutsallaştırıp kitabına uydurursan kimsenin korkudan, baskıdan sesi çıkmaz tabiki..

kitabina uyduran kisileri savunmuyorum ki biggrin.png lanetliyorum ..

Sizlerin de burada yaptığı; kitaba uydurulanları yetmedi vicdana da uydurmak. Arab'ın sömürü kurnazlığı bitermi?

amma korkutmuslar seni meraba : )) icinde bi fobi olusmus resmen .. araplar bi de nasi yilisik nasil yapiskan oluyorlar tongue.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Boşuna konuşuyorsun dennise smile.png

olsun; benim gizli takipcilerim var :P

biri hatami kolluyo

birinin de kararsiz hala :D

ama @ gercekten klasi olan bir cocuk ; ) sahsen saygi duyuyorum

sen de biraz etraflica bak dostum .. aklin yolu bir ; sen sagdan cikarsin o yola ben soldan cikarim

aklin yolu ortak ; ) yontem farkliliklarina takili kalma

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.