Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Allah varmı yokmu? Herkes fikrini yazsın...

metematik

Önerilen İletiler

Arkadaşlar Lütfen allahın var olup olmadığını tartışalım.

Benim fikrime göre ;

Şu anda içinde bulunduğumuz evren çok karmaşık ama bir okadar da düzenli bir yapıya sahip. Bu mükemmel düzen , yıllardır insanın kafasını kurcalamıştır." Bukadar mükemmel bir evren nasıl kendi kendine var olur?Bu harika düzeni ancak bir veya birden fazla yaratıcı yaratmış olabilir."

Elbetteki kendi kendine var oldu demek , saçma . FAKAT;

Allahın var olduğunu iddia edenler "HARİKA EVREN" i göstermektedirler. Eğer Allah olsaydı , "HARİKA EVREN" den daha "HARİKA" bir varlık olacaktı,öyle değil mi?

Şimdi Soruyorum;

" 'HARİKA EVREN' nasıl olurda kendi kendine var olur" diyen dinciler

"HARİKA EVRENDEN" daha "HARİKA" olan Allah nasıl olur da kendi kendine var olur?????

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dini konular altında bu konu binlerce kez işlendi. üstelik kimse de saçmalamadı smile.png önce başlıklara bir göz atsaydın keşke.

allah'ın varlığı ve yokluğu tartışması çerçevesinde yeni başlık açılırken, orijinal fikirler sunulması daha uygun olur bence.

Ben de aynısını söyleyecektim ama bu başlıktaki her konu zaten bir yerden sonra buraya bağlanıyo varsın bir konu daha olsun blush.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah var smile.png

kendi kendini Allah olarak tarif eden ve 99 farkli gizem ve sir ile her olaydan surekli yansiyan bir alametler silsilesi var kainatta...

insan psikolojsinden ; dogal dengeye

mikro alemden makro aleme kadar

ilk yaratilistan son gune kadar herturlu bilgi ve ana deginmelerin mevcut oldugu bir kaynak

gunumuze kadar gelebildi ise iste bu mucizedir .. ustu kapali mucize hem de ..

cok mu zordu pyasaya sahte Kuranlar salarak kafalari karistirmak .. kitabi yok etmek cok mu zordu ?

Kiyamete kadar korunucak bir kaynak tertemiz bir sekilde parlamaktadir .. hatta bilgi caginda kendini daha da gostemektedir ..

Allah ; herangi bi gezegende oturan yasli-beyaz sakalli bir fitrat degil ki ;

99 tane kuvvet ile kainati sarip kusatmis ve kendine genelleme olrak Allah demis bir Rab su an bile is ve olusu aksatmadan tecelli etmektedir ..

dua edildigi zaman karsiliksizca tevekkule sarilarak ve iman edildigi zaman icabet edilmesi bile bir harikaliktir ..

Allahi tarif etmek icin kisinin Allahi bulabilecegi sekilde yaratilmis olmasi onemlidir :) cunku bazi kisiler Allahi bulamayacagi ya da kavrayis yettiremeyecegi sekilde yaratilir .. bu bile bir alamettir ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah ; herangi bi gezegende oturan yasli-beyaz sakalli bir fitrat degil ki ;

- Peki bir gezegende değilse nerede?

- Her yerde..

- O "her yer"in ismi bir mekan ise, yaratıcınız o mekanın içinde. Mekan ondan büyük değil mi?

- !..

- Peki sakalı varmı?

- Bilmiyorum..

- Neye benziyor?

- Bilmiyorum..

- Aynı anda her yerde nasıl olabilir?

- Bilmiyorum.

- Mirac'a çıkarken bir kaç kat yükseldiğinden bahsedilir. Her yerde ise yolculuk niye?

- !..

- Fıtratın anlamı ilk var olandır. Yaratıcıdan önce hiç birşey yokmu idi?

- Yoktu..

- Yaratıcı kendi kendini mi var etti?

- Bilmiyorum?

- Ama diğerlerini onun var ettiğini biliyorsun?

- !..., inanıyorum.

- İnanmanın anlamını biliyormusun?

- Az da olsa biliyorum..

- Peki benden dinlermisin?

- Söyle..

- Birisinin anlattıklarını itirazsız kabullenmek.

- !..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dini konular altında bu konu binlerce kez işlendi. üstelik kimse de saçmalamadı smile.png önce başlıklara bir göz atsaydın keşke.

allah'ın varlığı ve yokluğu tartışması çerçevesinde yeni başlık açılırken, orijinal fikirler sunulması daha uygun olur bence.

Evet, binlerce kez tartışıldı binlerce kez yapılan tartışmaların sonucu yine en başa döndü, sonuçlanmayan tartışmalar yeni başlıklara büründü.

Bu konularda daha önce kimse saçmalamadı düşüncenize izninizle katılmayacağım, hatta tam tersi bir iddia da bulunacağım, tartışma konuları içinde en fazla saçmalanan konudur bence Tanrı'nın varlığı yokluğu konusu.original.gif

Konu hakkında herkesin kabul edeceği nesnel,somut, kapsayıcı bilgiler mevcut olmadığından herkesin kendi inanç düzeyinde geniş bir çerçevede yorum yapabileceği,düşünce geliştirebileceği,inanç tavrı belirlediği bir konu inanç konusu, konuş konuşabildiğin kadar kendince, kendi gerekçelerince dolayısıyla.original.gif

Sayın Matematik'in sorusuna gelince daha önceki Tanrı-inanç konulu tartışmaların içinde ''Tanrı varsa Tanrı'yı kim yarattı?'' sorusunun da diğer tartışmaların içinde tartışılmış olduğunu hatırlıyorum, hafızam beni yanıltmıyorsa.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar Lütfen allahın var olup olmadığını tartışalım.

Benim fikrime göre ;

Şu anda içinde bulunduğumuz evren çok karmaşık ama bir okadar da düzenli bir yapıya sahip. Bu mükemmel düzen , yıllardır insanın kafasını kurcalamıştır." Bukadar mükemmel bir evren nasıl kendi kendine var olur?Bu harika düzeni ancak bir veya birden fazla yaratıcı yaratmış olabilir."

Elbetteki kendi kendine var oldu demek , saçma . FAKAT;

Allahın var olduğunu iddia edenler "HARİKA EVREN" i göstermektedirler. Eğer Allah olsaydı , "HARİKA EVREN" den daha "HARİKA" bir varlık olacaktı,öyle değil mi?

Şimdi Soruyorum;

" 'HARİKA EVREN' nasıl olurda kendi kendine var olur" diyen dinciler

"HARİKA EVRENDEN" daha "HARİKA" olan Allah nasıl olur da kendi kendine var olur?????

Sayın Matematik, mantıken yerinde bir soru, sorunuz.Eğer Allah'ın varlığının delili olarak ''Harika evren varsa bunu da var eden biri vardır, o da Allah'tır.'' mantık kurgusu doğal olarak sizin de sormuş olduğunuz ''Madem harika evreni var eden harika birinin olması gerekliliği mantıken düşünülüyorsa, harika yaratıcıyı da var eden bir harika yaratıcı neden olmasın ve bu nasıl oluyor?'' sorusunu aynı mantık temelinde akla getiriyor?

Bu sorunun cevabını sınırlı bilgiler ışığında akıl yürüterek sınırlı sonuca bağlamak mümkün, bulunan cevap/cevaplar da felsefi inanç düzeyinde olacaktır.

Kutsal kitaplarda yaratıcının kendisinin varlığıyla ilgili verdiği bilgi, kendisinin yaratılmamış olduğu, hep var olduğu şeklindedir.Bu iddiayı hangi bilimsel araçla veya ne ile doğrulayıp yalanlayabiliriz,bu mümkün değil, bu konuya gelene kadar evrenin bir yaratıcı tarafından yaratılıp yaratılmadığı sorusunun cevabı herkesin kabul edebileceği bilimsel bir gerçeklikte cevaplanamamışken daha da ötesinde bu yaratıcı nasıl var sorusunun cevabı teferruat olarak kalıyor.

Ortaya konan evren varsa yaratıcısı var, yaratıcı varsa onun yaratıcısı da var olmalı mantığının sınırını dahi bilmediğimiz, tam anlamıyla neyi ifade ettiğini ortaya koyamadığımız ''sonsuz'' a kadar böyle sürer gider mantığı da bir sonuç vermez, vermiyor da.

Peki, Tanrı yoksa madde kendi kendini yarattıysa hadi madde aynı zamanda Tanrı ise yine aynı mantıkla harika sıfatıyla nitelendirdiğimiz en ince hesaplarla işleyen evrenin hep var olması,evrendeki enerjinin her zaman, sonsuzca var olması ne demektir, bunun cevabı var mı veya buna inanmak mantıklı mı, Tanrı'ya inanmakla aynı mantığı kullanır bu düşünce de, aynı derecede mantıklı aynı derecede cevapsız.

Bu sorunun cevabını bazı geceler uyumadan önce düşünmüşümdür, aklım Tanrı fikrine kadar ulaşır ve dediğiniz der, peki Tanrı'nın varlık sebebi ne ve nasıl oluyor bu iş, hani hiçlikten bir şey nasıl var oluyor bu Tanrı veya bildiğimiz manada evreni Tanrı'sız enerji olarak düşünürsek?

El cevap: ?original.gif

El-başka cevap:original.gif

''İdrak-i maali bu küçük akla gerekmez

Zira bu terazi bu kadar sikleti çekmez ''

(Ziya PAŞA )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

- Her yerde..

- O "her yer"in ismi bir mekan ise, yaratıcınız o mekanın içinde. Mekan ondan büyük değil mi?

- !..

- Peki sakalı varmı?

- Bilmiyorum..

- Neye benziyor?

- Bilmiyorum..

- Bilmiyorum.

- Mirac'a çıkarken bir kaç kat yükseldiğinden bahsedilir. Her yerde ise yolculuk niye?

- !..

- Yoktu..

- Bilmiyorum?

- !..., inanıyorum.

- Az da olsa biliyorum..

- Söyle..

- !..

dostum ne guzel bi bakis acisi gelistirmissin smile.png

harika buldugumu itiraf etmeliyim smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

- Her yerde..

- !..

o mekani yaratan, omekandan munezzeh o mekanin tum fizik ve uzay kesismelerini bilmis ve haber vermis olan kuvvet sahibine inaniyoruz ...

yere dusen bir bardak daha havadayken ; hangi noktasindan ilk darbeyi alicagi ve icindeki suyun halinin ne kadararini islatabilecegi harita gibi cizilmistir ; daha bardak havada iken is ve olus fizik kurallari icinde olup bitmistir ... baska bir olasilik asla yoktur .. o su alakasiz yere degil fizigin emrine gore dokulup sicrayacaktir ...

en kucuk su damlalarinin sicramalarindan molekuler bazda porselende olusucak catlaga kadar her is evrilip cevrilmitir ; zaman ve mekan yoktur .. cunku bardak daha havada iken hukmu verilmistir .. yani bardagi pek te enterese eden bir durum yok ///

- Peki sakalı varmı?

- Bilmiyorum..

- Neye benziyor?

- Bilmiyorum..

biseye benzese idi tam anlami ile put olurdu ... her tanimlama bir sinirlamadir ... putlar bu yuzden yikilir ...

Kuran oyle izah edilmistir ki sinirlari ve hikmeti alabildigine genis olmakla birlikte bakis acilarinin sonu yoktur .. iste bu dar kafali musrikleri ruhen korkuttu :D illa dar kaliplara siginarak sakinlesiyorlardi :D

maddeyi asiri benimsemek boledir ; insan engin olmaktan korkar :D

- Bilmiyorum.

kendin gibi gorursen bilemezsin ; ancak sen ayni anda iki yerde olamazsin biggrin.png

iki seye ayni anda odaklanamiyorsun diye ; Allahin butun tecellilerinin tek bi planda uyumlu ve harika gorunmesi sana biraz olanaksizligi cagristiriyor olabilir ...

- !..

Peygamberin SAV miraca cikmasi astral seyehat dedigimiz psisik bir yetenek hukmundedir ..

- Yoktu..

- Bilmiyorum?

yaraticinin ozelligi zaten zamani ve mekani yoktan var etmesidir ..

zamani yaratan yaratici icin bundan oncesini sormak akilsizcadir ...zaman yokken zamanin oncesini sormak belli bir zaman cizelgesini gerektirir ki o cizelgeyi komple var eden zaten Allahtir ...

o halde Allah oncesi ve sonrasi olmayan ismi ile kainati kusatmistir ...

- !..., inanıyorum.

- Az da olsa biliyorum..

- Söyle..

- !..

inanmak akil ve super zeka gerektirir : ))

inanmayan insanlarin kivrak ve cevrilek izahlari gercek manada hicbir uyandiricilik ya da etki olusturmaz ...

akil ve zeka tam anlami ile dindedir .. hatta Kurandadir .. akil, zeka ve darmadagin edicilik smile.png)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

inanmak akil ve super zeka gerektirir : ))

inanmayan insanlarin kivrak ve cevrilek izahlari gercek manada hicbir uyandiricilik ya da etki olusturmaz ...

akil ve zeka tam anlami ile dindedir .. hatta Kurandadir .. akil, zeka ve darmadagin edicilik smile.png)

Dostum bu son paragrafına verdiğim cevaplar zaten diğer söylemlerinle de ilgili.

"inanmak akil ve super zeka gerektirir : ))"

Babaannem de tam böyle dedi geçen gün smile.png

Stephen Hawking'i aptal buluyor.

"Evrenin oluşması için tanrıya gerek yoktur" sözünü aptalca buluyor

"Gelsin de benle tartışsın aptal adam" diyor.

"inanmak için benimki gibi akil ve super zeka gerektirir" diyor.. smile.png

"inanmayan insanlarin kivrak ve cevrilek izahlari gercek manada hicbir uyandiricilik ya da etki olusturmaz ..."

"Çevrilek" ne demekse, çevrilerek mi yazmak istedin? Yani çarpıtmak gibi.. Pasifiğe yazmıştım. Biz bilimsel görüşlü insanlar, bilim ne demişse onu söylemeğe çalışırız. Yanılırsak ta kavratıldığında düzeltiriz. Çarpıtma yok.

İnanan insan yukarda yazmıştım itirazsız kabul eder. İtirazsız kabuller için, süperi şurada dursun, bir zekaya gerek varmı?

İlave edeyim, itiraz olmadığı gibi, tez'e, sorgulamaya, gözleme, deneye, belgeye, bulguya ve iknaya da gerek yoktur. Zira küçükken korkuyla ezberletilmiştir o öyle gider. Büyüyünce de, şekildeki gibi korktuğu için inandıklarına sözüm ona mantık bulmaya çalışır.

"akil ve zeka tam anlami ile dindedir .. hatta Kurandadir .. akil, zeka ve darmadagin edicilik smile.png)"

İnaçlı olmak için bir zekaya gerek yoktur demiştik. İnancın etimolojik anlamına bakarsan eski dillerden teslimiyet anlamında gelişmiştir. İnançlarda bilgiler gibi mantık aranmaz. Zira dayatma ne olursa olsun itiraz edersen zaten inançtan çıkarsın. İnancın özelliği peşin kabuldür. İtiraz etmemektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bende cevaplayayım bari..

Ben Tanrıya inanan bir insanım ve hiçbir şekilde ne önyargı nede peşin kabulüm vardır..O'na imanım büyüktür..Varlığı kanıtlı en azından bana kanıtlandı..O'nun var olduğunu bilmek benim için sevindirici rolleyes.gif

Tanrı nurluların nurlusudur..En muhteşem olandır..Rabbim bizi bağışla,hepimizin kötülüklerini ört ve merhametini göster..Amin

Not:Tartışmaya girmiyorum @@dennise ile kapışınız :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnanan insan yukarda yazmıştım itirazsız kabul eder. İtirazsız kabuller için, süperi şurada dursun, bir zekaya gerek varmı?

Hz. Muhammed sav super zeki idi .. o kadar zeki idi ki kainat ona karsi onun anlayabilecegi bir frekansa donustu ve hakiki temel bilgilere o frekansi desifre ederek ulasabildi .. vahiy sonsuz aklin kaynagi olarak beliriverdi ...

bi ses duymadi ; ama hakikat bilinmezlik perdesi ona karsi kelimelere endexlendi ..

Allahin ses telleri yok ki bi soz solesin ; ))

di mi ama ...

ama

"akil ve zeka tam anlami ile dindedir .. hatta Kurandadir .. akil, zeka ve darmadagin edicilik smile.png)"

insan zekasi beyni rahat iken kendini belli ediyor ;

korku ve onyargilar insanin zihinsel potansiyeline herzaman set ceker : )) sinavda heyecan yapmak formulleri unutturur ...

tahtada heyecan yapmak siiri unutturur ; endise ve telas kisilerin anlatim carpiciligini ve ikna kabiliyetlerini bertaraf eder ..

dinin ozu ise teslimiyet yani full emin bir ruh potansiyelini yakalayarak ; Allahin sonsuz akilda ve gucte oldugunu ve herseye guc yetirebildigini tecrube etmektir ..

su halde super zeka ve derin akil ve karsi tarafi mutlak etki altinda birakmanin tek sirri dindedir ...

dostum benim :))

İnaçlı olmak için bir zekaya gerek yoktur demiştik.

gerek yok ama zeka imanla artan ve kusatan bir yetenektir ...

İnançlarda bilgiler gibi mantık aranmaz.

mantikli biseyler bulmak o seyi asmak demektir ..

Allah kendi gucunu ve yaratma sanatini mantikli bir sekilde kavrayisa sunmamistir ..

o guce anca teslim olunur .. o gucun verdigi zihin acikli ile de deha olunur ...

dostum

Zira dayatma ne olursa olsun itiraz edersen zaten inançtan çıkarsın. İnancın özelliği peşin kabuldür. İtiraz etmemektir.

iste bu senin bakis acin ..

sen farkinda olmadan yanlis ellerin sunumlari ile muhattap olmussun : ) hakli olarak ta karsi cikiyorsun

bu cok harika bi baskaldiris :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Not:Tartışmaya girmiyorum @@dennise ile kapışınız biggrin.png

wtf ! laughing.gif

uzun paragraflar yazan yasi bizden cok buyuk bir arkadas vardi

uzun zamandir yok ..

sanirim yaptigim KabaLa yontemi tuttu .. alien.gif

bi daha gelir mi acep :D

@ arkadas gercekten esprituel ve capkin biri gibime geliyor ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

wtf ! laughing.gif

uzun paragraflar yazan yasi bizden cok buyuk bir arkadas vardi

uzun zamandir yok ..

sanirim yaptigim KabaLa yontemi tuttu .. alien.gif

bi daha gelir mi acep biggrin.png

Maşallah..Ateistsavar ilan edildin smile.png

@ arkadas gercekten esprituel ve capkin biri gibime geliyor ..

@ gerçek ismini söylede öyle hitap edelim artık smile.png Bir Gecekuşu vakası daha yaşattırma bana kahkaha.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Maşallah..Ateistsavar ilan edildin smile.png

Böyle şeyler demgoji, polemik ve boş konuşmalar. O arkadaşımızın bilgisinin yüzde birine erişmeniz imkansız. Bilgi diyorum dikkat et, ezber değil. Ben onu sadece burada okumuyorum. Uzun yıllardır okuyorum yazılarını. Senelerdir yüzlerce insanla tartıştı. Şu sıralar İşi başından aşkın birisi.

@ gerçek ismini söylede öyle hitap edelim artık smile.png Bir Gecekuşu vakası daha yaşattırma bana kahkaha.gif

Al bir tane daha.. Yahu ne kadar boş konuşuyorsun sen Omar. Ne yapacaksın ismimi? Ben senin ismini soruyormuyum? Forumda olduğunu unutuyorsun galiba. Burada hiç kimse ismini vermez ki ben vereyim. Gören de net'e forum'a ilk defa girdiğini sanacak.

İsim, lakap, nick gibi boş işlerle uğraşacağına, sana söylenilen bilgilerle uğraş. smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

ben @@omar123 ile @@dennise arkadaşları çok takdir ediyorum. çünkü Allah'ın varlığını tartışmaya açabiliyorlar, bu konuda bir tartışma açıldıysa da derhal katılıyorlar. bütün bunlar yetmezmiş gibi inandıklarını söylüyorlar ve kesinlikle eminim ki inanan biri gibi dini gereklilikleri yerine getirmiyorlar. dini gereklilikleri yerine getirmemelerinin nedeni de, konuya tartışılır bir konu olarak bakmalarıdır. yani esasen kendileri de inançsızlarla konuşmaktan fikirlerini dinlemekten büyük keyif duyuyorlar. bana sorarsanız doğru yoldalar :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben @@omar123 ile @@dennise arkadaşları çok takdir ediyorum.

kendi adima tesekkur ederim

çünkü Allah'ın varlığını tartışmaya açabiliyorlar,

elbette smile.png koru korune inanan kisiyi SEytan 9 donduruyor

sorgulamadan inanmak aklin katmanlarini zedeler ..

bu konuda bir tartışma açıldıysa da derhal katılıyorlar.

muhabbetine ; ))

bütün bunlar yetmezmiş gibi inandıklarını söylüyorlar ve kesinlikle eminim ki inanan biri gibi dini gereklilikleri yerine getirmiyorlar.

OPPAA

ibadet te gizli gunah ta ; ))

gunah ta gizli sevap ta : ))

senin zihninde yelpazesi genis ; isikli eglence mekanlarina cikan , genc ve herseyi soleyebilme ferahligi olan biri (yani ben tongue.png )

elbette ki dinin hukumlerine gevsek kalir gibi bir imaj var sanirim ;

ya da takke-cubbe-seccade muslumanligi ve seriatciligin daralticiligini o kadar islamla ozumsemissin ki ;

sana bu sekilde bi yansima ile yansiyabiliyoruz biggrin.png

ustune alinma ; sozlerini genel kabul ettigim bi yoruma baglama kastiyla yaziyorum

dini gereklilikleri yerine getirmemelerinin nedeni de, konuya tartışılır bir konu olarak bakmalarıdır.

ha, simdi oldu biggrin.png

tartisma goturmez bi gercek elbette var : ))

ama tartismaya acik olucak ki surekli ozgur platformlarda parlicak ... kendini belli edicek .. tekellerde olmaz ;)

yani esasen kendileri de inançsızlarla konuşmaktan fikirlerini dinlemekten büyük keyif duyuyorlar. bana sorarsanız doğru yoldalar smile.png

keyif aldigim solenemez ;

keyif verdigim belki solenebilir, tabi bana kalirsa tongue.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"ya da takke-cubbe-seccade muslumanligi ve seriatciligin daralticiligini o kadar islamla ozumsemissin ki ;

sana bu sekilde bi yansima ile yansiyabiliyoruz biggrin.png"

islam dediğin zaten bundan başka bir şey değildir ki. bunlar dışındaki diğer anlamları ona sen yüklüyorsun :)

ama yine de doğru yoldasın mayki :) geelll...bizim tarafa geelll...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"ya da takke-cubbe-seccade muslumanligi ve seriatciligin daralticiligini o kadar islamla ozumsemissin ki ;

sana bu sekilde bi yansima ile yansiyabiliyoruz biggrin.png"

islam dediğin zaten bundan başka bir şey değildir ki. bunlar dışındaki diğer anlamları ona sen yüklüyorsun smile.png

Allah beni ehl-i Kudret yaratmis demek :D ahkam kesmekteki gonul rahatligim hemen hemen kimseye batmiyor : ))

ana :P bu pek guzel bi nimet : ))

ama yine de doğru yoldasın mayki smile.png geelll...bizim tarafa geelll...

gelmesine geliim de ; huysuz bi adamim ben, napcem belli olmez :P yine de yer var mi mayki :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.