Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

OLSADA YESEK! :)

simin

Önerilen İletiler

• 3 ay sonra...
  • 1 yıl sonra...

AnneKurabiyesi-800x445.jpg

Hıdırellez Kurabiyesi

Malzemeler :

• 3 adet yumurta (oda sıcaklığında beklemiş olmalı)
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 su bardağı sıvıyağ
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 paket kabartma tozu
  • Yaklaşık 6-7 su bardağı un
  • Portakal veya limon kabuğu rendesi

Hazırlanışı :

• Oda sıcaklığında bekleyen yumurtaları derin bir kaba kırın.
  • Yoğurt, sıvıyağ ve tozşekeri katın.
  • Tuz ve kabartma tozunu ilave edin.
  • Aroma için portakal kabuğu veya limon kabuğu rendesi ekleyin.
  • Unu azar azar ekleyerek yoğurmaya başlayın.
  • Kulak memesi kıvamında ve ele yapışmayan bir hamur elde etmelisiniz.
  • Hamurdan pinpon topu büyüklüğünde parçalar koparıp avuçlarınız arasında yuvarlayın ve üzerlerine hafifçe bastırın.
  • Hazırladığınız kurabiyeleri fırın kağıdı serilmiş ya da yağlanmış tepsiye aralıklı olarak dizin.
  • Fırını 200 dereceye ayarlayıp ısıtın ve kurabiyeleri sıcak fırında üzerleri sarı- kahverengi oluncaya kadar, en az 25 dakika pişirin.
  • Çıkarın ve soğuyunca servise sunun.

Not : Arzuya göre yumurta beyazlarından birini kenara ayırıp az bir su ile inceltip kurabiyelerin üzerine sürün. Üzerine bir fiske toz şeker gezdirip fırınlayın... Ama mutlaka üzerine şeker serpiştirin...  Ben bu akşam Trakya Cumhuriyetine gidiyorum "ederleziii" kutlamaya sevgilerimle... bookmark-kalp1.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

keskek-tarifi.jpg

Keşkek istiyorum ben! İstanbul topraklarında güzel yapan bir yer varmı ki? 

Ya simin eger yapanı bulursan bana da haber ver, aslında bizim memlekette yaparlar ama sadesinden... bayram sabahı geleneğidir bizim memlekette, bayram namazından çıkan erkekler keşkek kaynatır sonra da onu tencerelere bölüp evlerine götürürler smile.png

Aslında samsun'da yemiştim bir kere de muhacirler günüydü. Tavuk etli yapmışlardı, harikaydı tadı, ilk defa etli yemiştim... 

Sonra birgün annemden yapmasını istedim o da beceremedi, tam olarak o yakalamak istediğim tadı yakalayamamıştı, kendi kendime düşünüyorum, acaba ben yapabilir miyim diye... 

Kendim yapsam diyorum, şöyle iyi bir tarifle... 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Ya simin eger yapanı bulursan bana da haber ver, aslında bizim memlekette yaparlar ama sadesinden... bayram sabahı geleneğidir bizim memlekette, bayram namazından çıkan erkekler keşkek kaynatır sonra da onu tencerelere bölüp evlerine götürürler smile.png

Aslında samsun'da yemiştim bir kere de muhacirler günüydü. Tavuk etli yapmışlardı, harikaydı tadı, ilk defa etli yemiştim... 

Sonra birgün annemden yapmasını istedim o da beceremedi, tam olarak o yakalamak istediğim tadı yakalayamamıştı, kendi kendime düşünüyorum, acaba ben yapabilir miyim diye... 

Kendim yapsam diyorum, şöyle iyi bir tarifle... 

Bulan arayana haber veriyor ok. flowers.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kızlar size benim icadım kolay keşkek tarifimi vereyim..tongue.png

Bir tencereye 1 su bardağı yulaf kepeğı koyun. Üzerini geçecek kadar su ekleyin tuz karabiber de ekleyip pişirin. Muhallebi kıvamına gelince içine haşlanmış tavuk eti tiftebilirsiniz. Üzerine tereyağında kızdırılmış ev salçası veee afıyet olsun..:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kızlar size benim icadım kolay keşkek tarifimi vereyim..tongue.png

Bir tencereye 1 su bardağı yulaf kepeğı koyun. Üzerini geçecek kadar su ekleyin tuz karabiber de ekleyip pişirin. Muhallebi kıvamına gelince içine haşlanmış tavuk eti tiftebilirsiniz. Üzerine tereyağında kızdırılmış ev salçası veee afıyet olsun..smile.png

Teşekkürler, deneyeceğim ablamm wub.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 7 ay sonra...
  • 2 yıl sonra...

Şöyle hafif acılı bir midye dolma olsa.. Korona korkusundan alamıyorum..☹️

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.