Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KUR'AN'DA SAVAŞ AYETLERİ..

İNTERLOCK

Önerilen İletiler

..

Bakara: 2/216

Kutibe aleykumul kitâlu ve huve kurhun lekum,

Savaş, hoşunuza gitmediği hâlde, size farz kılındı.

Olur ki, bir şey sizin için hayırlı iken, siz onu hoş görmezsiniz.

Yine olur ki, bir şey sizin için kötü iken, siz onu seversiniz.

Allah bilir, siz bilmezsiniz.

"""""""""""""""""""""""

Bakara: 2/190

Ve kâtilû fî sebîlillâhillezîne yukâtilûnekum,

Sizinle savaşanlara karşı Allah yolunda siz de savaşın.

Ancak aşırı gitmeyin.

Çünkü Allah aşırı gidenleri sevmez.

"""""""""""""""""""""""

Bakara: 2/193

Ve kâtilûhum hattâ lâ tekûne fitnetun ve yekûned dînu lillâh

Hiçbir zulüm ve baskı kalmayıncaya ve din yalnız Allah’ın

oluncaya kadar onlarla savaşın.

Onlar savaşmaya son verecek olurlarsa, artık düşmanlık

yalnız zalimlere karşıdır.

"""""""""""""""""""""""

Bakara: 2/244

Ve kâtilû fî sebîlillâhi va’lemû ennallâhe semîun alîm.

Allah yolunda savaşın ve bilin ki, şüphesiz Allah hakkıyla

işitendir ve hakkıyla bilendir.

"""""""""""""""""""""""

Âl-i İmrân: 3/166

İki topluluğun/ordunun karşılaştığı günde başınıza gelen

musibet Allah’ın izniyledir.

Bu da mü’minleri ortaya çıkarması ve münafıklık yapanları

belli etmesi içindi.

Onlara/münafıklara:

"Gelin, Allah yolunda savaşın veya savunmaya geçin"

denildi de onlar:

"Eğer savaşmayı bilseydik, arkanızdan gelirdik" dediler.

Onlar o gün, imandan çok küfre yakın idiler.

Ağızlarıyla kalplerinde olmayanı söylüyorlardı.

Oysa Allah, içlerinde gizledikleri şeyi çok iyi bilmektedir.

""""""""""""""""""""""""

Nisâ: 4/71

Ey iman edenler!

(Düşmana karşı) tedbirinizi alıp, küçük birlikler hâlinde,

yahut topluca savaşa gidin.

""""""""""""""""""""""""

Nisâ: 4/72

Şüphesiz, aranızda öyle kimseler var ki,

(onların her biri savaşa gitme konusunda) hakikaten pek

ağır davranır.

Eğer başınıza bir musibet gelirse:

"Allah, bana lütfetti de onlarla beraber bulunmadım" der.

""""""""""""""""""""""""

Nisâ: 4/76

İman edenler, Allah yolunda savaşırlar.

İnkâr edenler de tâğût yolunda savaşırlar.

O hâlde, siz şeytanın dostlarına karşı savaşın.

Şüphesiz şeytanın hilesi zayıftır.

""""""""""""""""""""""""

Nisâ: 4/84

(Ey Muhammed!) Artık Allah yolunda savaş!

Sen ancak kendinden sorumlusun!

Mü’minleri de savaşa teşvik et.

Umulur ki Allah inkâr edenlerin gücünü kırar.

Allah’ın gücü daha üstündür, cezası daha şiddetlidir.

""""""""""""""""""""""""

Enfâl: 8/15

Ey iman edenler.

Savaş düzeninde iken kâfirlerle karşılaştığınız zaman

sakın onlara arkanızı dönmeyin/savaştan kaçmayın.

""""""""""""""""""""""""

Enfâl: 8/17

(Savaşta) onları siz öldürmediniz, fakat Allah onları öldürdü.

Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı.

Mü’minleri, tarafından güzel bir imtihanla denemek için Allah

öyle yaptı.

Şüphesiz Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

""""""""""""""""""""""""

Enfâl: 8/39

Baskı ve şiddet kalmayıncaya ve din tamamen Allah’ın

oluncaya kadar onlarla savaşın.

Eğer (küfürden) vazgeçerlerse, şüphesiz ki Allah onların

yaptıklarını hakkıyla görendir.

""""""""""""""""""""""""

Enfâl 8/65

Ey Peygamber!

Mü’minleri savaşa teşvik et.

Eğer içinizde sabırlı yirmi kişi bulunursa, iki yüz kişiye galip gelirler.

Eğer içinizde (sabırlı) yüz kişi bulunursa, inkâr edenlerden bin kişiye

galip gelirler.

Çünkü onlar anlamayan bir kavimdir.

""""""""""""""""""""""""

Tevbe: 9/14-15

Onlarla savaşın ki, Allah onlara sizin ellerinizle azap etsin,

onları rezil etsin, onlara karşı size yardım etsin, mü’min

topluluğun gönüllerini ferahlatsın ve onların kalplerindeki

öfkeyi gidersin.

Allah, dilediğinin tövbesini kabul eder.

Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

""""""""""""""""""""""""

Tevbe: 9/46

Onlar eğer savaşa çıkmak isteselerdi, elbette bunun için bir

hazırlık yaparlardı.

Fakat Allah onların harekete geçmelerini istemedi de onları

geri bıraktı ve onlara:

"Oturun, oturan âcizlerle beraber" denildi.

"""""""""""""""""""""""""

Tevbe: 9/111

Şüphesiz Allah, mü’minlerden canlarını ve mallarını, kendilerine

vereceği cennet karşılığında satın almıştır.

Artık, onlar Allah yolunda savaşırlar, öldürürler ve ölürler.

Allah, bunu Tevrat’ta, İncil’de ve Kur’an’da kesin olarak va’detmiştir.

Kimdir sözünü Allah’tan daha iyi yerine getiren?

O hâlde, yapmış olduğunuz bu alışverişten dolayı sevinin.

İşte asıl bu büyük başarıdır.

""""""""""""""""""""""""

Tevbe: 9/123

Ey iman edenler!

Kâfirlerden (öncelikle) yakınınızda olanlarla savaşın ve sizde bir

sertlik bulsunlar.

Bilin ki, Allah kendisine karşı gelmekten sakınanlarla beraberdir.

""""""""""""""""""""""""

Hac: 22/39

Kendilerine savaş açılan müslümanlara, zulme uğramaları

sebebiyle cihad için izin verildi.

Şüphe yok ki Allah’ın onlara yardım etmeğe gücü yeter.

""""""""""""""""""""""""

Ahzâb: 33/18-10

Şüphesiz Allah içinizden, savaştan alıkoyanları ve kardeşlerine:

"Bize gelin"

diyenleri biliyor.

Size katkıda cimri davranarak savaşa pek az gelirler.

Korku geldiğinde ise, üzerine ölüm baygınlığı çökmüş kimse gibi

gözleri dönerek sana baktıklarını görürsün.

Korku gidince de ganimete karşı aşırı düşkünlük göstererek sizi

keskin dillerle incitirler.

İşte onlar iman etmediler.

Allah da onların amellerini boşa çıkardı.

Bu, Allah’a kolaydır.

""""""""""""""""""""""""

Muhammed: 47/20

İnananlar:

"Keşke bir sûre indirilse!" derler.

Fakat hükmü apaçık bir sûre indirilip de onda savaştan söz edilince;

kalplerinde hastalık olanların, ölüm baygınlığına girmiş kimsenin

bakışı gibi sana baktıklarını görürsün.

O da onlara pek yakındır.

""""""""""""""""""""""""

Fetih: 48/11

Bedevîlerin (savaştan) geri bırakılanları sana:

"Bizi mallarımız ve ailelerimiz alıkoydu; Allah’tan bizim için af dile"

diyecekler.

Onlar kalplerinde olmayanı dilleriyle söylerler.

De ki:

"Allah, sizin bir zarara uğramanızı dilerse, yahut bir yarar elde

etmenizi dilerse, O’na karşı kimin bir şeye gücü yeter?

Hayır, Allah, yaptıklarınızdan haberdardır."

"""""""""""""""""""""""""

Fetih: 48/16

Bedevîlerin (savaştan) geri bırakılanlarına de ki:

"Siz, güçlü kuvvetli bir kavme karşı teslim oluncaya kadar

savaşmaya çağrılacaksınız.

Eğer itaat ederseniz, Allah size güzel bir mükâfat verir.

Ama önceden döndüğünüz gibi yine dönerseniz, Allah sizi

elem dolu bir azaba uğratır."

DİYANET İŞLERİ MEALİ - YENİ

..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu başlığı açana veya paralel düşünenlere soruyorum. Öyle ya sormak, sorgulamak insanların özünde vardır. Hatta insan olmanın tek koşulu sormak, sorgulamaktır..

Bakara: 2/244

Allah yolunda savaşın ve bilin ki, şüphesiz Allah hakkıyla

Tanrı Mazdah tarafından da şöyle bir ayet gerçekleşseydi(!):

Mazdah yolunda savaşın ve bilin ki, şüphesiz Mazdah hakkıyla

Bunu nasıl yorumlayacaktınız?

Veya:

Allah yolunda savaşmayın. İnsanlar farklı fikirlerde olabilir fakat kardeştirler. Ve bilin ki, şüphesiz Allah hakkıyla

Böyle bir ayet olsa idi.. Nasıl yorumlardınız?

Yorumlamaktan korkarmıydınız? Ya da "Ben bilmez Allah bilir" mi derdiniz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu başlığı açana veya paralel düşünenlere soruyorum. Öyle ya sormak, sorgulamak insanların özünde vardır. Hatta insan olmanın tek koşulu sormak, sorgulamaktır..

Tanrı Mazdah tarafından da şöyle bir ayet gerçekleşseydi(!):

Mazdah yolunda savaşın ve bilin ki, şüphesiz Mazdah hakkıyla

Bunu nasıl yorumlayacaktınız?

Veya:

Allah yolunda savaşmayın. İnsanlar farklı fikirlerde olabilir fakat kardeştirler. Ve bilin ki, şüphesiz Allah hakkıyla

Yorumlamaktan korkarmıydınız? Ya da "Ben bilmez Allah bilir" mi derdiniz?

İlk başta şöyle cevap vermek isterim..Bilmeyen bir adama bu savaş ayetleri göstermek aynı güzel bir filmin küfürlü,şiddetli sahneleri bölüp filmi izlemeyen bir adama "bak ne sadist bir film" demek gibidir..

Mazdah tek yaratıcının başka bir ismidir..Araştıran ve sorgulayan bir insan O'nun başka başka isimlerle tanıldığınıda görmüştür..

Gelelim şimdi "Allah yolunda savaşmayın. İnsanlar farklı fikirlerde olabilir fakat kardeştirler. Ve bilin ki, şüphesiz Allah hakkıyla

işitendir ve hakkıyla bilendir."

Biz neden Allah yolunda savaştık..Farklı fikirler neymiş..Duygusal bağları bir yana bırakalım şimdi..Hitler nasıl bir kardeş olabilir ? Hypatia,Galileoya yapanlar benimle kardeş nasıl olabilir ? İsa Mesih'in katilleri benim nasıl kardeşim olsun ? Sayacak olursak daha çok örnek verilir.. Nasılki buyuruyor

Allah, kimi de doğru yola iletirse artık onu saptıracak hiç kimse yoktur. Allah mutlak güç sahibi,

intikam sahibi değil midir?

Siz şu an ateistsiniz,toplum şu çağda bile dini inançlarından dolayı ateistlere şiddetle önyargılı davranmaktadır..

Muhammed yeni bir din açmıştı ve lideriydi..Halkın dini inancını biliyor sunuz size sorarım onların o çağda nasıl bir zulme,baskıyla karşılaştıklarını anlamak çok mu güçtür..

Kaldıki Hz.Bahaullah'ın bile uğradığı bu sorunlar ve halada günümüzde Bahai inancına sahip kişiler devlet tarafından bir zulme uğramakta..Yüce yazar öyle güzel bir dille açıklamışki bu durumu okumak gerek..

Yahudilerin bu adam Tanrı'nın çocuğu olduğunu iddia ederek bizim Tanrımıza küfür ediyor diye işkenceler etmediler mi ? Bunları anlamak çok mu zor..

Umarım anlatabilmişimdir..Sağlıcakla kalın

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

teroristler de farkli fikirlerdeler ... kardes miyiz onlarla ...

Kuran savasmayi emretmez ;

savasabilecek gucte olmayi yani hazir bulunmayi emreder ...

hz. Suleyman en buyuk ordulara en guclu askerlere sahipti ..

istese heryere saldirirdi ...

ama ikna ve stratejik yontemlere basvurdugunu goruyoruz ...

gerektigi zaman ordusunun kahredici gucunu hissettrdigini de goruyoruz ...

sav***a kesin galip gelicegini bildigi halde manevra kabiliyeti ile istedigi herseye ulastigini goruyoruz ..

demek ki neymis ? savasmak son secenekmis .. savasicak olsa Hz. Suleyman savasirdi .. birsuru askeri vardi ; )

Kuran caydirici guce dikkat ceker ... cunku akil erdiremeyen ve hayvani guduleri ile yasayan insanlar icin caydirici gucun hissettirilmesi hayvan terbiye etmek gibidir ... baska turlu anlamak istemeyen bu insanlar ancak bu sekilde anlamayi tercih ederler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Savaşmaktan, ganimetten, kindarlıktan başka yolu ütopya bilen insana kardeşliği tabiki izah edip kavratmak oldukça zor. Çok defa söyledim ama anlayabilmek önemli.. Dinler ve ideolojiler insanları bölüp parçalayıp birbirine düşman olmaları için üretilmiştir. Hayır öyle değil diyene İspatı gayet basit. Tarihe bakarsak milyonlarca, milyarlarca insan ya din ya da ideolojilerin ötekileştirdikleri tarafından katledilmişlerdir. En güzeli günümüzdeki örnekleri..

"Allah yolunda savaş" isteyen bir ideolojiye, "yok aslında o savaş değil barış istiyor" diye uydurulan kılıfa çocuklar bile inanmaz. Eğer onu söyleyen tanrı olsa idi, %100 eminim ki "Allah yolunda seviş" derdi.

Ortaçağ savaş törelerinin Mabutlar tarafından önerildiğine inanan arkadaşımızın birisi Hitler'i, diğerisi teröristleri örnek göstermiş. Aynı ezber tonlarında konuşuyorlar. Düşünmüyorlar ki "savaşmayın sevişin" isteği, savaş çığırtkanı dincilerden de marjinal ideoljilerden de isteniyor. Bunu akıllarına getirmek tabi işlerine hiiiiiiiiç gelmiyor.

Dinler de marjinal ideolojiler de sonuçta insan yararına olmayan oteriter fikirler.

Not: "Sevişin" kelimesi tarafımdan dost olun anlamında kullanılmıştır. İsteyen cinsel anlamda da okuyabilir bir mahsuru yok. smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mazdah tek yaratıcının başka bir ismidir..Araştıran ve sorgulayan bir insan O'nun başka başka isimlerle tanıldığınıda görmüştür..

Bunu çok defalar konuştuk ama herkes anladı sen hala anlamadın. Senden başka da diğer tanrıların da hep aynı tanrı olduğunu iddia eden yok aslında.

Bir misal daha vereceğim. Umarım bu kez anlarsın.

Ben eğer Mazdah'a veya diğer isimle üretilen bir yaratıcıya inansa idim sana şöyle derdim. " Benim tanrım senin tanrından apayrı. Zira onun söylediklerine bakılırsa bir tanrının sözlerine hiç benzemiyor. Savaş istiyor, kadınları 2. sınıf gösteriyor, işkenceci, kindar, el ayak kesiyor, gizleniyor, insan yakıyor, onarıp onarıp tekrar yakıyor(hitler bile tek celsede yaktı), istediğin kadar cariyeyle yatmayı öneriyor, akıl almaz doğa olaylarından bahsediyor, kuşları karıncaları savaştırıyor, insanları eşit yaratmadığını söylüyor, bazılarını sakat yaratıyor, babasına asi olacak diye çocuk öldürüyor, vs. vs." bu yüzden benim tanrım senin tanrın olamaz derdim..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsan yararına olmayan ne acaba..Acaba ne ? Dinler insan yararına olmadığını söyleyen ancak ve ancak o yarardan bir nimet görmemiş ve bütün yargısı dini kine duraklamış birisinden başka kim söyleyebilir..

Acaba birlik oluşturun öncekiler gibi parçalanmayın derken ne anlıyorlar ? Akrabalıkta sevgi ve birlik ön planda tutulurken acaba bunu gördüler mi ? Kötülüğe karşılık iyilikle cevap veren insanlara vaat edilen yer neresiydi ? Sadece İslamdan değil her dinden sayabilirim..

Keşke o perde diye soyutladığımız bu tabloyu yıkabilsek..Geçmişte ve günümüzdede islamcıların yaptıkları terörleri görüyoruz..Bu İslamdan değil İNSANdan kaynaklanmaktadır..Şu an ateist arkadaşlara soruyorum inançsızlığı benimsemiş insanlar terör yada her türlü faşistlik yaparsa bu ateizmin sadist bir akım olduğunu gösterir mi ? Eğer gösterir derseniz sözüm yok çünkü kendinizide sadit yapmış olursunuz..

Mesaj yazmışsın yeni okudum benden başka tabiki iddia eden olmayacak çünkü hepsini okuyan tek kişi benim :) Zerdüşt ilahi vahiy'in ilk aşamasında Allah'a çok çok sorular sormuştur benden önce kim vardı benden sonra ne olacak şurası neden lanetli burası neden güzel bu gibi soruları sık sık sormuştur..Hatta çok akıllı birisi olduğu bilinir ve Zerdüşt batılı bilim adamlarının ilgisini çekmiştir..Şu an Avesta bazı ayetleri kayıptır..Ahura Mazdah eşi benzeri olmayan,tek,herşeye gücü yeten Allah'ın ta kendisidir..Allah de Mazdah ne fark edicek kaldıki hiçbir ırkçı bunları farketmez çünkü kendisini aptal yapmıştır..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunu çok defalar konuştuk ama herkes anladı sen hala anlamadın. Senden başka da diğer tanrıların da hep aynı tanrı olduğunu iddia eden yok aslında.

Bir misal daha vereceğim. Umarım bu kez anlarsın.

Ben eğer Mazdah'a veya diğer isimle üretilen bir yaratıcıya inansa idim sana şöyle derdim. " Benim tanrım senin tanrından apayrı. Zira onun söylediklerine bakılırsa bir tanrının sözlerine hiç benzemiyor. Savaş istiyor, kadınları 2. sınıf gösteriyor, işkenceci, kindar, el ayak kesiyor, gizleniyor, insan yakıyor, onarıp onarıp tekrar yakıyor(hitler bile tek celsede yaktı), istediğin kadar cariyeyle yatmayı öneriyor, akıl almaz doğa olaylarından bahsediyor, kuşları karıncaları savaştırıyor, insanları eşit yaratmadığını söylüyor, bazılarını sakat yaratıyor, babasına asi olacak diye çocuk öldürüyor, vs. vs." bu yüzden benim tanrım senin tanrın olamaz derdim..

ama bunları söyleyen tanrı..

tanrı ise, kişisel bi şidir..

bi kartezyen koordinat..

ve din..

din'ler böyle bi ayrımcılığı yaparlar..

oysa Allah kitabında şöyle der:

Müminler,

"Allah'ın Resullerinden hiçbirini, ötekinden ayırmayız.."

demişlerdir.

İnananlar ile iman edenleri iyi tefrik etmek gerek..original.gif

..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Acaba birlik oluşturun öncekiler gibi parçalanmayın derken ne anlıyorlar ?

Okuduğunu söylesen de anlaması da zor tabi. Eğer böyle bir ayet varsa, bu sözü ortaçağ törecileri kendi kabilelerine söylüyor. Diğerlerine değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Müminler,

"Allah'ın Resullerinden hiçbirini, ötekinden ayırmayız.."

demişlerdir.

Bunu müminler söylüyor diğer inançlılar değil tabi. Omar'a da aynı şeyleri yazdım. Diğer dinler ve tanrıları müminlerin ağzıyla hiç konuşmuyor. Hatta tamamen tersi şeyler söylüyorlar. Müminler çok uyanık. Tüm dinlerin argümanlarına sahip çıkyorlar. Taaki Sümerlerin pagan din argümanlarına dahi.

Kıbleyi bile son aşamada kendi sınırlarına çektiler. Sınırsız gelir için..

Şimdiki bir müminimiz de(Omar) son peygamber Hz. Bahaullah'a bile sahip çıkıyor bizim peygamberimiz diye.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İspat et.. (imzama dikkat smile.png )

Pardon sonradan aklıma geldi. İnananlar zaten aynı din'e inananlardır. Son tahlilde yine aynı kabileye çıkar smile.png

Müminler diğer inananları inanan olarak kabul etmez. Onları da yakar.. smile.png

İnananlar ile iman edenleri iyi tefrik etmek gerek..original.gif
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ahura Mazdah = Tek,gözle görülmez,herşeye gücü yeten bir Yaratıcı..

Allah=Tek,gözle görülmez,herşeye gücü yeten bir yaratıcı..

Zerdüştler beden öldükten sonra dirilip Ahura Mazdah tarafından sorgulanırlar..Allah'ı söylemeye gerek yok biliyorsunuz..

Ehriman=Kötülük ve karanlığı temsil eder.. Şeytan=kötülük ve karanlığı temsil eder..

Ahiret Öğretisi’nde ise Ölenler’in Ruhları’nın, herkeste Korku ve Kaygı uyandıran Karşılık Köprüsü (Çinvat Peretu) geçeceği belirtilir. Ahura Mazda’nın Yargısı’ndan sonra İyi Ruhlar Sonsuz Mutluluk ve Nur Ülkesi’ne, Kötü Ruhlar da Havf ve Zulumat Ülkesi’ne gönderilecektir

İslamda Allah ahirette yargılar ve Cennet yada Cehennem gibi yerlere gönderir.

Son mesajına cevap olarak

Müminler kabul etmesi yada etmemesi hiçbirşeyi değiştirmeyecek kaldıki inandıkları DOST önemli..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İyi ya işte bu argümanlar taaki 4.000 yıl önce pagan dinlerde vardı. Bazı pagan dinlerde de tek tanrı vardı(iyilik). Bir de kötülük tanrısı(şeytan). Diğer dünya, cennet, cehennem, sırat, melek, cin vs. hepsi..

Şimdi sen kalkıp biz onlardan kopya çekmedik, aslında onlarınki bozuldu diyeceksin. Dersiniz.. İşte ben buna gönüllü Arap din kültürünü yaşatmak derim. Bir nevi Misyonerlik yani.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konuyu devam ettireyim. 22 adet savaşa teşvik ayeti yazılmış ilk iletiye. Sağ duyulu bir mabut, savaşı her ne sebep olursa olsun yasaklıyorum demeliydi o 22 ayette. Bak o zaman kimse savaşabiliyormu..

Savaş insan katliamıdır. Savaşın haklılığı olmaz. Savaş kışkırtıcısı otorite olmasa tüm dünya halkları kardeşçe geçinir. Bunu ben biliyorum da Mabut bilmiyormu? Savaş kışkırtıcı otoriteyi zabıt kuvvetleri/adalet yakalasın ve cezasını kessin demeliydi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konuyu devam ettireyim. 22 adet savaşa teşvik ayeti yazılmış ilk iletiye. Sağ duyulu bir mabut, savaşı her ne sebep olursa olsun yasaklıyorum demeliydi o 22 ayette. Bak o zaman kimse savaşabiliyormu..

Savaş insan katliamıdır. Savaşın haklılığı olmaz. Savaş kışkırtıcısı otorite olmasa tüm dünya halkları kardeşçe geçinir. Bunu ben biliyorum da Mabut bilmiyormu?

.Kardeş olarak benimsenmek ve kardeşçe yaşamak zaten Mabut'un önerisidir..İsa Mesih'e bak İncil'i okuduysan sevginin ne kadar çok önplanda olduğunu bilirsin.Şimdi diyeceğim şudur..Filistinliler'in İsrailden az kişi olmalarına rağmen savaş açtığını düşün ve kazandığınıda..Bu filistinlilerin sadist olduğunu mu yoksa intikam aldığını mı gösterir..

Kaldıki burası Cennet değil yada benzeri herhangi bir yer..Burası Dünya..Mabut'un meydana getirdiği doğaya baksana vahşi yaşam mesela..Ya öldürürsün yada ölürsün misali değil mi ? İnsanın aklına hemen şu gelir vahşi yaşamı böyle yapan bir Tanrı'nın kişiliği tabiki sadistliktir..Hayır,şu hayvanları birer pokemon gibi görsek sanırım yalan söylemiş olmayız..

Japon yazar ne güzel bir şekilde pokemonları yaratmış ve istediği senaryolarla onları dövüştürmüş hepsine doğada bulunan bir elementle süslemiş..Çocukluğumuzda izledik halada hafızalarımızdadır..Aynı bu şekilde japon yazarın hükmettiği gibi doğadada bir hüküm söz konusudur..Şu bukalemunun sineği yutmasında bir hüküm vardır,kaplanın tadına vardıktan sonra insan etini diğer etlere karşı etmesi bundada bir hüküm vardır..O yaratıcının hükme sahip olduğu yazılıdır ezberi boşverelim zaten doğaya baktığımız zaman bir akıl görmüyor muyuz...Bu sadistlik değildir..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tanrinin kisiliginde sadistlik yoktur

seytanin kisiliginde sadistlik vardir ..

seytan; seytan olarak degil tanridan bir esinti olarak gorunmeyi sever

isin asli da su ki ; seytan gercekten de Allahin kontrolu altinda olan bi varliktir .. yani gercekten de Allahtan bir esintidir ..

Allah dileseydi direk cennette yaratilirdik ; hersey hergun olmasini istedigimiz sekilde olurdu

herkez zengin, herkesin herseyi tastamam olurdu ...

ama o zaman da melek hukmunde olurduk .. yani elimizdekilerden zevk almanin ne anlama geldigini anlayamazdik .. biseyler mutlaka eksik olurdu ..

bu dunya kasten zitliklarla yaratilmistir ve dinamik kistaslar surekli bir donencededir ...

en sevdigimiz yemekten tok iken zevk alamayiz; aclik gerekmektedir ..

dunyadaki butun zorlu sartlari Allah bir kimya ile yaratmistir .. butun kontrol ve bilgi de kendindedir ..

neticede ; insanin basina ne geldigi degil ; basina gelen seye karsilik nasil tepki verdigi kalir insana ..

bu da imtihani ozetlemektedir .. insanin birinci onceligi imtihan oluyor olmasidir ; )

Kuran saf vahiy ve Alemlerin rabbinden bir goz kirpmadir : ))

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sadist bir tanrının, sadistçe istekleri peşinden giden, bir kişiyle tartışmak mangal gibi yürek ister. smile.png

Zaten o yazdıdan bir tek bunu anlaman süpriz değil..Biz sadist değil insanız..Ne varki kimlerle tartışıp dayak yedik birine bile karşılık veremedik.

Şu yazılarında inatla inanmak istemeyen birisi izlenimi veriyorsun..İnançsızlığına saygı duyuyorum ama tartışmalarda kendine benimsediğin kuralları çiğniyorsun..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şu yazılarında inatla inanmak istemeyen birisi izlenimi veriyorsun..

Dostum, inanmak istemediğimi, bilmek istediğimi defaatlerce söyledim anlamadın. İnanmakla bilmenin farkını izah etmiştim ama anlaşılmamış. Ben ne yapabilirim. Bir kez daha araştırmalısın.

İnançsızlığına saygı duyuyorum ama tartışmalarda kendine benimsediğin kuralları çiğniyorsun..

Ben de sana saygı duymasam ilk defa senin iletilerini cevaplamam. Sözünü imzam yapmam.

Kurallarım ise yanlışlar karşısında evrensel doğruları söylemek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.