Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

TÜRBAN VE BAŞÖRTÜSÜ / SIKMABAŞ ARASINDAKİ FARK... (Sevgi Suheda arkadaşımızın sorusuna atfen tartışmaya açılmıştır...)

DİPNOT

Önerilen İletiler

Genelde, bilgiler örtüyü aşıp (!) beyinlere aksetmiyor.

Sayın Bilimselci ve Dilku;

Ne kadar da bilimsel,saygı çerçevesinde bir söz bu böyle.Biri söylüyor diğeride sanki marifetmiş gibi onaylıyor.Hani üslup ne oldu?Öncelikle karşınızdaki bir hanım.Bilmiyorsanız öğrenin.Hani forumda izin verilmiş olsa,neredeyse küfür edeceksiniz artık..Kınıyorum sizi :angry:

Baş örtüsü ve türban arasındaki fark şudur.Eskilerin deyişiyle;Biri Mehmet Ali diğeri Ali Mehmet.Niyet saçı gizlemekse ikiside kullanılabilir.Konu siyaset olunca genellikle türban anılır tabi.Sayın bilimselci'nin saygıdeğer(sağ ise ellerinden öperim)annesi de örtülüymüş okuduğum kadarıyla.O örtüye ne isim veriyor acaba.Sıkmabaş gibi abuk sabuk bir ifade hiçte hoş değil.

Sizi rahatsız eden,insanların inandıkları dinin gereğini yerine getirmeleri..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bizi acı acı gülümseten bir yandan "olmayan" deyip diğer yandan "eyvALLAH" diyecek kadar kör bir zihniyete sahip olmanızdır.

kullandığıızı sandığınız dinin adı İslam olduğu müddetçe kendi karanlığınıza gömülmeye mahkumsunuz.

Aynı cevap senin içindirde sudamlası...

Yanılıyorsun, bilim kör bir zihniyet değil GÖR BİR ZİHNİYET...

Sizinkisi, görmeden (körbir) zihniyet...

Eleştirimiz, islam değil tüm inançlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

siyasetçi yada herhangibir partıylede alakam yok,fakaattt her görüşteki ıktıdar da gördük soylenenle yapılanın tezatını..

insanları fıkırlerıne göre ayırt edıp nıfak yaratırsanız ülkemizin gelişeceği de yokkk.bırakın bunları tartışmayı da faydalı neler yapılabileceğini tartışın :excl:

ve ben,alevısını kürdünü, sunnısını,kavgasız ortamda eğitmeye çalışan;öğrencıler görerek öğrensın dıye dışardan solucan dahi bulup sınıfa getıren,hertur deneyı yaptıran,ımkansızlıklar içinde kolejlerı sollayıp derece alan öğrenci yetiştiren bır eğitimciyim...

işte bu sebeble bildıklerıni görduklerınle sınırlama derim :excl: ve bilgim örtumu öyle aşıyor ki işte,ülkeme bölucu olmayan,faydalı,kendıne güvenıp toplumda söz hakkı alabılecek,3.dünya ülkesı olarak görülüp aşağılanamayacak bireyler yetiştirmek için kendımden ödun verıp,özel hayatımı bile unutuyorum çogu kezzz :excl:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yanlışın var sedelena...

Bilimde görerek bilgi edinilir...

İnançta, görmeden edinilir...

sayın bilimselci herşeye o kadar kendı ekranınızdan bakıyorsunuzkı,burada bılımden bahsetmedım ben :excl:

bıldıklerınız görduklerınızle sınırlı derken turbanlıya bakış açınızı kasdettım...düşünerek okuyun bı zahmet.kafanızda kı şablonları her düşünceme yapıştırmayın :excl:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sedelenanın bayanlığının önünde saygıyla eğilirim...

Benim karşı çıktığım zihniyeti...

benim zihnıyetımı ve hayatımı ne kadar tanıyor sunuz?deneysız gözlemsız yargı olmaz dıyen siz değil miydiniz efendım :excl:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aynı cevap senin içindirde sudamlası...

Yanılıyorsun, bilim kör bir zihniyet değil GÖR BİR ZİHNİYET...

Sizinkisi, görmeden (körbir) zihniyet...

Eleştirimiz, islam değil tüm inançlar...

görmeyen sizsiniz. skolastik bir zihniyet üzere "akılcılık" da kilitlenmişsiniz. oysa ağzınız açık seyrettiğiniz batı bile sadece aklın "üstün" bir insan oluşturmaya yetersiz bir unsur olduğunu vurguluyor. "ruhsal zeka, duygusal zeka..." insanda keşfedilmemiş nice yetenek ve sırları çözmeye kabiliyetli anahtarlar var. siz sadece biriyle hareket ediyorsunuz. sonra da "görmüyorum o halde o yok" gibi komik bir mantık yürütmeyle salt yasalar içinde mahkum yaşıyorsunuz.

ve eleştirileriniz.

türban konusu İslam dahilinde bir konu ve siz örtü ile bilgi arasındaki ilişkiyi komik bir bilimsel(?)likle ele aldınız.

baştan ayağa çelişkiler içindesiniz. bu tuhaf düşmanlığınızı bilimsel(?)lik ya da Kemalizm(?) adıyla yansıtmaya çalışsanız da niyetlerinizle gün gibi ortadasınız.

yazık...!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

görmeyen sizsiniz. skolastik bir zihniyet üzere "akılcılık" da kilitlenmişsiniz. oysa ağzınız açık seyrettiğiniz batı bile sadece aklın "üstün" bir insan oluşturmaya yetersiz bir unsur olduğunu vurguluyor. "ruhsal zeka, duygusal zeka..." insanda keşfedilmemiş nice yetenek ve sırları çözmeye kabiliyetli anahtarlar var. siz sadece biriyle hareket ediyorsunuz. sonra da "görmüyorum o halde o yok" gibi komik bir mantık yürütmeyle salt yasalar içinde mahkum yaşıyorsunuz.

ve eleştirileriniz.

türban konusu İslam dahilinde bir konu ve siz örtü ile bilgi arasındaki ilişkiyi komik bir bilimsel(?)likle ele aldınız.

baştan ayağa çelişkiler içindesiniz. bu tuhaf düşmanlığınızı bilimsel(?)lik ya da Kemalizm(?) adıyla yansıtmaya çalışsanız da niyetlerinizle gün gibi ortadasınız.

yazık...!

Niyetimiz kafaların örtülü değil aydınlık olması...

Niyetimiz evrensel uzlaşı,kardeşlik ve barış...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ve eleştirileriniz.

yazık...!

Bilimsel düşüncenin ilkelerini bilmeden konuşuyorsun...

Bilimsel ilkelerden soyut "akılcılık" sadece inançlarda vardır...

Bilimselliğin ilkelerini bir kaç kez vurgulamıştım...

Lütfen bir kez daha okuyun...

— Konuyu belirleme

— Gözlem

— Varsayım

— Deney

— Ölçme

— Doğrulama

-- Yorumlama

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

komik olmayın. Türkiye'deki müslüman çoğunluğa, geleneksel yapıya ve tarihine bakmadan

Allah a yok

Kuran'a bozuk, yalan

Peygambere yalancı

örtüye de siyasi terör deyip; kendi ülkenizde ki halkı bu şekilde dışlayıp sonrada "evrensel uzlaşı, kardeşlik, barış" etiketlerine sığınamazsınız.

dinim örtüm namazım kitabım sizi ilgilendirmez. vergimi ödüyorsam, evladımı askere şerefle gönderiyorsam, komşuma "şucu bucu" demeyip bir kab yemek götürüyorsam, sizin beni ülke adına eleştirmeye haddiniz asla olamaz.

ve tüm bunların bilimsel(?)likle bir alakası da yok. bilim kafaların içindekileri görmeyi başarabildiğinde bu konuda konuşmaya hakkınız olabilir. yoksa dışındaki örtüye bakıp da "bilgi girmiyor, siyasi..." gibi hakaretlerinizi sıralamak ancak saygısızlık ve hadsizliktir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Niyetimiz kafaların örtülü değil aydınlık olması...

Niyetimiz evrensel uzlaşı,kardeşlik ve barış...

sağolun sayın bilimselci elektrot görevını üstlendınız galiba.

beyınlerımız örtülü değil,nıyetlerımız bızım de aynı

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

komik olmayın. Türkiye'deki müslüman çoğunluğa, geleneksel yapıya ve tarihine bakmadan

Allah a yok

Kuran'a bozuk, yalan

Peygambere yalancı

örtüye de siyasi terör deyip; kendi ülkenizde ki halkı bu şekilde dışlayıp sonrada "evrensel uzlaşı, kardeşlik, barış" etiketlerine sığınamazsınız.

dinim örtüm namazım kitabım sizi ilgilendirmez. vergimi ödüyorsam, evladımı askere şerefle gönderiyorsam, komşuma "şucu bucu" demeyip bir kab yemek götürüyorsam, sizin beni ülke adına eleştirmeye haddiniz asla olamaz.

ve tüm bunların bilimsel(?)likle bir alakası da yok. bilim kafaların içindekileri görmeyi başarabildiğinde bu konuda konuşmaya hakkınız olabilir. yoksa dışındaki örtüye bakıp da "bilgi girmiyor, siyasi..." gibi hakaretlerinizi sıralamak ancak saygısızlık ve hadsizliktir.

Son kelimelerinde kendini dağıttın...

Üstelik bilmediğini ifade ettiğim konuları da hemen atlıyorsun...

Ama ben kendimi dağıtmayacağım...

Bir bilmediğin daha...

Bilim insanın kafasının içindekilerini de okuyor...

Örnek;

Psikoloji bilmi, IQ testleri, yalan makinaları, EEG testleri...

En önemlisi de fikirleri...

Şu sıralar beyindeki kötü anılar, tıbben silinmeye bile başladı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sağolun sayın bilimselci elektrot görevını üstlendınız galiba.

beyınlerımız örtülü değil,nıyetlerımız bızım de aynı

Ha şöyle, sadede gel.

Ortak bir payda bulduk galiba...

Evrensel dayanışmayı kabullenip,

O halde benim gibi bir yahudi ile kardeş olabilirmisin ?...

Bir ermeni ile kardeş olabilirmisin ?...

(Tabii sağduyulu olmaları şartı ile...)

Cumhuriyeti, demokrasiyi, tüm halkı, emeği herşeyden önde savunurmusun ?...

Cevap veriniz lutfen, ortak paydalar bulalım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Son kelimelerinde kendini dağıttın...

Üstelik bilmediğini ifade ettiğim konuları da hemen atlıyorsun...

Ama ben kendimi dağıtmayacağım...

Bir bilmediğin daha...

Bilim insanın kafasının içindekilerini de okuyor...

Örnek;

Psikoloji bilmi, IQ testleri, yalan makinaları, EEG testleri...

En önemlisi de fikirleri...

Şu sıralar beyindeki kötü anılar, tıbben silinmeye bile başladı...

şu sıralar mı,yıllardır var o dediğiniz..(kötu anıların silinmesı ki ınsan kendı kendıne terapiyle yapabılıyor bunu..)

bilim o an ne düşündüğünü nasıl bilebılıyor,düşünsenıze sayın bilimselci kafadan geçen herşey okunabılse dünyada savaş eksık olmaz.. :)

bilimin kafadan geçenı okuma dediğiniz yalan söylediğini fızıksel tepkılerden anlamasıdır.goz bebeklerındekı farklılaşma gibi fizyolojık değişikliklerdır..fakat vucud hakımıyetı sağlayıp ta testleri şaşırtan çok insan mevcut..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ha şöyle, sadede gel.

Ortak bir payda bulduk galiba...

Evrensel dayanışmayı kabullenip,

O halde benim gibi bir yahudi ile kardeş olabilirmisin ?...

Bir ermeni ile kardeş olabilirmisin ?...

(Tabii sağduyulu olmaları şartı ile...)

Cumhuriyeti, demokrasiyi, tüm halkı, emeği herşeyden önde savunurmusun ?...

Cevap veriniz lutfen, ortak paydalar bulalım...

insan olabilene kapım açıktır,yukarıda yazmıştım cumhurıyetı yıkmayacak,alevı kürt sunnı,öğrencılerı barışla yetiştirdiğimi okudysanız..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bahsettiğiniz testlerin doğruluk ihtimalleri %100 doğru diyelim. müslümanların hepsine uygulandı mı, örtülülerin fikirleri okundu mu? ya da siz yök e haber verin kapılara güvenlik görevlileri yerine yalan makinaları ve psikolog/psikiyatristler koysun bu şekilde örttülü örtüsüz sakallı sakalsız herkesi tarasınlar. olmadı hapse atalım test sonuçlarına binaen insanları. emin olun böyle bir şart koşulursa ilk olarak mağdur müslümanlar kabul edeceklerdir.

SİZ oradan üstelik beni uğraşlarımı ve bilimsel geçmişimi bugünümü bilmeden ölçÜN biçİN bakalım.

ders kitaplarından tırtıkladığınız bilgilerle bilimsellik satIN. biz yine sizin bilimselliğinizin hiç uğramadığı "objektiflik, değişkenlik ve bu değişkenlikteki süreklilik" ilkeleri ile sizin bilimsel yazılarınızı kâh şaşarak, kâh gülerek okuyalım.

bilimsellik kisvesiyle dinimizi ve dinimizi yaşayanları bize anlatmayın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şu sıralar mı,yıllardır var o dediğiniz..(kötu anıların silinmesı ki ınsan kendı kendıne terapiyle yapabılıyor bunu..)

bilim o an ne düşündüğünü nasıl bilebılıyor,düşünsenıze sayın bilimselci kafadan geçen herşey okunabılse dünyada savaş eksık olmaz.. :)

bilimin kafadan geçenı okuma dediğiniz yalan söylediğini fızıksel tepkılerden anlamasıdır.goz bebeklerındekı farklılaşma gibi fizyolojık değişikliklerdır..fakat vucud hakımıyetı sağlayıp ta testleri şaşırtan çok insan mevcut..

15 gün önceki Cumhuriyet bilim ve teknikte ilaçla kötü alıntıların silinme olayı...

Söylenilen şeyler beyini okumak için bir başlangıç...

Gelişecek...

Abaküsten, bilgisayara gibi...

İyi bir psikolog, beyni okuyor biliyorsun...

İyi geceler, ayrılıyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

15 gün önceki Cumhuriyet bilim ve teknikte ilaçla kötü alıntıların silinme olayı...

Söylenilen şeyler beyini okumak için bir başlangıç...

Gelişecek...

Abaküsten, bilgisayara gibi...

İyi bir psikolog, beyni okuyor biliyorsun...

İyi geceler, ayrılıyorum...

evet bı çalışma daha vardı,dunyadaki seslerın hapsolduğu bir tabaka var atmosferde o tabakadaki seslerin kayıt edılmesı üzerine..yani geçmişte ki bütün seslerinde..çok ilginç olur değil mi

iyi geceler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ders kitaplarından tırtıkladığınız bilgilerle bilimsellik satIN. biz yine sizin bilimselliğinizin hiç uğramadığı "objektiflik, değişkenlik ve bu değişkenlikteki süreklilik" ilkeleri ile sizin bilimsel yazılarınızı kâh şaşarak, kâh gülerek okuyalım.

Bizlere vahiy gelmiyor naparsın...

Ders kitaplarımız var...

Sizler, bilimsel konuşmuyor, gerçek değil diye,

Bilim adamlarına da laf atıyorsunuz, hatta kötülüyorsunuz...

Örneğin, Darwin, Giordano Bruno, Galileo vs...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben sizin dinimize hakaret içeren onlarca yazınızı buraya aktarabilirim. ama siz kendi savınıza delil olacak bir hakaret bulamazsınız yazılarımda.

çünkü ben inançların insanlar için ne kadar önemli olduğunu ve bazı inançlar bana saçma gelse dahi onlara saygı duymam gerektiğini biliyorum.

siz yine de inanmak için vahiy beklemeyin derim. zira haberiniz olsun vahiy tamamlandı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Önce Nur suresi 31. Ayete bakalım..

Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler.

Ahzab suresi 59.

Ey peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına hep söyle de cilbablarından (dış elbiselerinden) üzerlerini sımsıkı örtsünler. Bu onların tanınmalarına, tanınıp da eziyet edilmemelerine en elverişli olandır. Bununla beraber Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Kimse kendi kafasindan yorum yapmasin.

DIPNOTUN BASÖRTÜSÜNE GETIRDIGI YORUM GIBI

DIPNOT: BAŞÖRTÜSÜ; yüz yıllardır Anadolu kadınının, annelerimizin, başlarına koyup fazla sıkmadan çene altında bağlayıp uçlarını sarkıttığı bir alışkanlıktır. Başı güneşten, rüzgârdan korur. Saçları tümü ile kapatmaz, saçların bir kısmı açıkta kalır.

Başörtüsünün sıradan ve sevimli bir örtü olmaktan öteye, siyasal hiçbir amacı, hiçbir yanı yoktur. Bugüne değin bu konuda hiçbir sorun olmamış, başörtüsünden ötürü hiçbir sıkıntı yaşanmamıştır. Başörtüsünün dinsel bir yanı da yoktur.

Simdi siz hangi hakla allahin emirini yerine getirmek icin basörtüsü takan hanimlara yobaz,gerici,kökten dinci diyorsunuz ve yasagi destekliyorsunuz??? Bu aynen namaz kilanlara, KILAMASSIN demek gibi. Yada oruc tutanlara TUTAMASSIN demek gibidir cünkü sonucta farzdir. O binlerce basörtüsü magdurlarinin AHINI alanlarin vay haline.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.