Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

TÜRBAN VE BAŞÖRTÜSÜ / SIKMABAŞ ARASINDAKİ FARK... (Sevgi Suheda arkadaşımızın sorusuna atfen tartışmaya açılmıştır...)

DİPNOT

Önerilen İletiler

TÜRBAN VE BAŞÖRTÜSÜ ARASINDAKİ FARK...

BAŞÖRTÜSÜ; yüz yıllardır Anadolu kadınının, annelerimizin, başlarına koyup fazla sıkmadan çene altında bağlayıp uçlarını sarkıttığı bir alışkanlıktır. Başı güneşten, rüzgârdan korur. Saçları tümü ile kapatmaz, saçların bir kısmı açıkta kalır.

Başörtüsünün sıradan ve sevimli bir örtü olmaktan öteye, siyasal hiçbir amacı, hiçbir yanı yoktur. Bugüne değin bu konuda hiçbir sorun olmamış, başörtüsünden ötürü hiçbir sıkıntı yaşanmamıştır. Başörtüsünün dinsel bir yanı da yoktur.

TÜRBAN veya SIKMABAŞ; Filistin 'de, özellikle İran 'da çıkmış ve son otuz yıldır bizim ülkemize de girmiş siyasal içerikli, İslamcı bir simgedir. Saçların tümü görülmeyecek biçimde iyice kapatılır. Arap diline ilişkin ''tesettür'' sözcüğünün karşılığı Türk dilinde ''örtünmek'' sözcüğüdür. Başörtüsü olan ''türban'' , ''tesettür-örtünmek'' olgusu içinde algılanır. İngiliz ve Fransız dillerinde; bir tür deniz yaratığının helozonlu-burmalı sarmal kabuğu da ''turban'' sözcüğü ile adlandırılır.

Türban genel anlamıyla başörtüsü değildir; tartışma konusu olmasının nedeni de, başörtüsü olma özelliğinden kaynaklanmamaktadır. Tarikattan olanları ve tarikatları ayırt etmek anlamında ''ruhani kıyafet'' sayılmak gerekir. Ruhani kıyafet sayılmaması durumunda, her tarikat ve her cemaat tarafından ayrı ayrı belirlenmiş, tarikat ve cemaatlerin simgesel kıyafetidir. Bu anlamda da, yasadaki söylemiyle ''Türk inkılabına, rejimine ve vahdetine (birliğine) '' aykırı kıyafetlerdir.

Böylece, saçların ve başın hava alması bile önlenir. Üzerinde de ayrıca bir örtü çekilir. Boğazdan da sıkıca bağlanır. Bu tür baş bağlamanın, başörtüsüyle, türbanla hiçbir ilgisi yoktur. Dini en uygar biçimde yaşayan Anadolu kadını, böyle bir baş bağlama biçimi kullanmamaktadır. Bu tür baş bağlamanın dinsel bir yanı olsa Müslüman Anadolu kadınının böyle bir örtünmeyi uygulaması gerekirdi. Bu giyinme biçimi dinin bir gereği de değildir. Öyle olsaydı, İslam ülkelerinin, Peygamber soyundan geldiklerini bildiğimiz yöneticilerinin eşlerinin de bu tür baş bağlamaları gerekirdi.

Oysaki yakın zamanda, ülkemize gelmiş, Peygamber soyundan gelen Ürdün Kralı'nın, Suriye Devlet Başkanı'nın, Pakistan Devlet Başkanı'nın eşlerinin hepsinin başları açıktı. Onların uygar, çağdaş, pırıl pırıl görünümlerinin yanında, yalnızca bizimkilerin başları bağlıydı ve bu durum hepimizin yüreğini yaralıyor, ülkemizin aydınlık yüzüne aykırı düşmuyormu?.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

müslüman türk kadınının başörtüsünün dinsel bir tarafı nasıl olmaz.güneşten rüzgardan korumak içinmiş,çok komik,güneşin zarar vermediği,rüzgarın olmadığı evlerine yabancı bir erkek geldiğinde başlarını örtmeye gerek duymuyorlar mıymış acebaa -_-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili dipnot sizin açıklamanıza göre bir kıyas yapacak olursak karsımıza çıkan tablo da Türkiyede ki kapalıların hepsi siyasi amaçla takıyor çünkü günümüz de herkes sizin yaptığınız türban! tanımlamasına giriyor...

Bravo yani bu kadar olur...

Siz lütfen ilk önce başörtüsü nedir ve neden takılmaktadır öğrenin...

BAŞÖRTÜSÜ; Oysaki yakın zamanda, ülkemize gelmiş, Peygamber soyundan gelen Ürdün Kralı'nın, Suriye Devlet Başkanı'nın, Pakistan Devlet Başkanı'nın eşlerinin hepsinin başları açıktı. Onların uygar, çağdaş, pırıl pırıl görünümlerinin yanında, yalnızca bizimkilerin başları bağlıydı ve bu durum hepimizin yüreğini yaralıyor, ülkemizin aydınlık yüzüne aykırı düşmuyormu?.[/color]

Benimde yüreğim inanın sizin bu yazınızı okuduktan sonra yaralandı...

Medeniyet , çağdaşlık nedir efendim?

Bİr parça giysi mi insanı medeni yada medeniyetsiz yapacak!

İnsaf! ve yazık diyorum size sadece...

Ve Mehmet Akif sizin gibi aklına , fikrine göre değil de kişinin giysisinde medeniyeti arayanlar için şöyle demiş;

MEDENİYET AÇMAKSA BEDENİ

HAYVANLAR BİZDEN DAHA MEDENİ

Lütfen bir daha başörtüsünü siyasi amaçla takanlara karsıyım demeyin...

Siz başörtüye , başörtülülere ve islama karsınız!...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fark nedir bence fark yoktur,yanlız aşağıda yazılan gibidir.!!

Sevgili AGAM;

Gerçekten tebrik etmemek elde değil ne kadar güze bir yazı,ama görüyorum ki hala karanlıkta ve hala aydınlığı göremeyen insanlar var....

Baksanıza türban siyasiymiş başörtüsü gelenekselmiş hani dinimiz gereği örtülen onada bir isim bulsunlarda bu iş tamamen çözülsün bari...Türban takarsan yani sıkma baş yaparsan sen siyasi bir amaçla kullanıyorsun örtüyü yok yarısını örtüp yarısını açıkta bırakırsan buda geleneksel yani ne şekilde örtünürsen örtün bunun bir niyeti var ben ne geleneksel örtüden yanayım ki asıl bence dayatma budur yani çevreye göre davranma nede kendime İran yada Filistini örnek almışım ben dini inançlarım yüzünden türban kullanıyorum pardon başörtüsümü demeliydim acaba..

Üstelik buda yetmezmiş gibi başı açık olan uygar çağdaş pırıl,pırıl ama başı bağlı kadınlar bazılarının içini yaralıyor ne kadar acı değilmi bir bez parçası yüzünden insanları yaralamak ne var sanki fırlatıp atıversek başımızda ki örtüyüde kimseyi incitmesek ne trajikomik bir durum benim baş bağlamam sayın dipnotu yaralıyormuş varmı böyle bişey???

Ha başörtüsü ha türban sayın dipnot adı herne olursa olsun ben inançlarım doğrultusunda yaşarım ve bunu yaşarken kimseden müsade alacak değilim çünkü hiç kimse ama hiç kimse mevkisi,makamı ,konumu ne olursa olsun benim örtüme karışma hakkına sahip değildir helede benim örtümü şekillendirip yorum yapma hakkına hiç sahip değildir ben nasıl kimsenin kılık kıyafetiyle uğraşmıyorsam kimsede benimkiyle uğraşamaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili dipnot sizin açıklamanıza göre bir kıyas yapacak olursak karsımıza çıkan tablo da Türkiyede ki kapalıların hepsi siyasi amaçla takıyor çünkü günümüz de herkes sizin yaptığınız türban! tanımlamasına giriyor...

.

.

.

Lütfen bir daha başörtüsünü siyasi amaçla takanlara karsıyım demeyin...

Ben şahsen, kimsenin örtünmesine karşı değilim...

Örtünen insanda, örtünmeyen insanda, beyin yapısını,

dünya görüşünü, dışarı vuruyor...

Kendi bileceği bir şey...

Ancak;

Örtünüpte meclis kapısını zorlayan...

Okul kapılarını zorlayan...

Kamu kuruluşlarını zorlayan...

Yasalarla yasaklandığı halde, israrla bunu yapması,

yasaları hiçe saydığını gösteriyor...

Bu demektir ki, bu güne kadar geçerli olan yasaları kabullenemiyor...

Örtüyü bahane ederek anarşi yaratıyor...

Bu siyaset değilde nedir ?...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benimde yüreğim inanın sizin bu yazınızı okuduktan sonra yaralandı...

Neden yaralanıyorsunuz efendim doğru değilmi?

Onlar öyleyken bizimkiler böyle...

Ve asıl amaçları aslında temiz halkızın dinini sömürmek başka birşey değil...

Ben şahsen, kimsenin örtünmesine karşı değilim...

Örtünen insanda, örtünmeyen insanda, beyin yapısını,

dünya görüşünü, dışarı vuruyor...

Kendi bileceği bir şey...

Ancak;

Örtünüpte meclis kapısını zorlayan...

Okul kapılarını zorlayan...

Kamu kuruluşlarını zorlayan...

Yasalarla yasaklandığı halde, israrla bunu yapması,

yasaları hiçe saydığını gösteriyor...

Bu demektir ki, bu güne kadar geçerli olan yasaları kabullenemiyor...

Örtüyü bahane ederek anarşi yaratıyor...

Bu siyaset değilde nedir ?...

Evet politika değilmi? arkadaşlar...

sevdiklerin aşkına bilimselci ne dediğinin farkındamısın ya

adam okula gidiyo örtünme bilmem nereye gidiyo örtünme sonra bir araya gelip bunu dile getirince kötü onlar mı oluyor

Arkadaşım eğitim kurumlarının bir misyonu vardır ve dini giyinmelere, dini şekillere uygun değildir ve lütfen bunu anlayın artık... Bugün eğitim kurumları, yarın Ordu. Tabiki efendin neden olmasın, bu arada kahvenizi nasıl içirsiniz sade, sütlü! :lol: ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

peki ya hac taksam ?

hiç bişey deolmaz

o dini değilmi

Hayır hac ta takamazsınız...

Arkadaşım eğitim kurumlarının bir misyonu vardır ve dini giyinmelere, dini şekillere uygun değildir ve lütfen bunu anlayın artık... Bugün eğitim kurumları, yarın Ordu. Tabiki efendin neden olmasın, bu arada kahvenizi nasıl içirsiniz sade, sütlü!
:lol: düşüncem tüm dinler için geçerli sevgili ahirzaman...
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

örtunmenın belli bir şekli yoktur..siyasete alet eden de vardır doğru.örtü inanç için yaşanmalıdır.

örtünen ınsan da gerici değildir.sonuçta örtü benım bilgi sahıbı bır ınsan olmamı engellemez :excl:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

başörtüsüne bide cinsiyet yönünden bakın

başı örtülü genç bi kız üniversiteye gidemiyor ama aynı düşüncelere sahip bi erkek gidebiliyor

kadın-erkek ayrımcılığının daniskası

yaa bi insanın başına ne taktığı kimi niye rahatsız eder ki!!??

o zaman üniversitelerede formayla gidilsin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"örtunmenın belli bir şekli yoktur.."

Ulu Önder, anayasa, cumhuriyet Türkiyesinde bir örtünme kuralı getirmiştir...

"siyasete alet eden de vardır doğru."

Amaçları, Cumhuriyet Türkiyesine zarar vermek...

"örtü inanç için yaşanmalıdır."

Galiba inancı örtü için yaşıyorsunuz...

"örtünen ınsan da gerici değildir."

(!)

"sonuçta örtü benım bilgi sahıbı bır ınsan olmamı engellemez"

Genelde, bilgiler örtüyü aşıp beyinlere aksetmiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

beyne aksetmemesi olayı her çeşit insanda olabilir,örtülü de olur deyıpte genelleme zaten yapılamaz...

bildikleri,söyledikleri ve yaptıkları örtüşmeyen insanlar yüzünden sorunlar yaşıyoruz zaten :excl:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bildikleri,söyledikleri ve yaptıkları örtüşmeyen insanlar yüzünden sorunlar yaşıyoruz zaten :excl:

Nasıl yani.. bizim söylediklerimiz ile yaptıklarımız örtüşmüyor öylemi nasıl fark ettiniz peki...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nasıl yani.. bizim söylediklerimiz ile yaptıklarımız örtüşmüyor öylemi nasıl fark ettiniz peki...

sayın dıpnot,onu herhangi birine hıtaben yazmadım.genel bir düşünceydı bütün ınsanları kapsayan.

öyle değilmidir,her çeşit görüşte rastlarız; teoride vardır söylemler,pratıkte tam aksıdır..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Genelde, bilgiler örtüyü aşıp (!) beyinlere aksetmiyor.

bencede...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

haha güldürmeyın beni,herşeyi genelleyerek sızınde bıldıklerınız görduklerinizi aşamıyor :excl:

Gül o zaman kimse seni tutmuyor... bildiklerimize gülüyorsan eyvallah ama gördüklerimize asla gülmene izin vermeyiz bunu unutma... Çünkü onlar adım gibi gerçek ve varlar... Yok değil.. Yani olmayana inanmak değil gibi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bilgiler örtüleri, duvarları, betonları da aşıyor ancak bunun bilgisi size ulaşmıyor sanırım.

türbanı siyasi yapan, onu kullanıp müslüman halka zulmeden, bu büyük kitleyi eğitim, çalışma gibi pek çok kamusal alandan çeken, bayanları sömüren ve bu şekilde bayanlar üzerindeki erkek hegamonyasını arttıran ancak sizin bu yasakçı zihniyetlerinizin eseridir.

ve son bir söz: DİNİ EN ÇOK SİZ KULLANIYORSUNUZ. zira din mensubu olmadığınız halde din konusunda -bilhassa spekülatif- en çok başlık açan sizsiniz!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gül o zaman kimse seni tutmuyor... bildiklerimize gülüyorsan eyvallah ama gördüklerimize asla gülmene izin vermeyiz bunu unutma... Çünkü onlar adım gibi gerçek ve varlar... Yok değil.. Yani olmayana inanmak değil gibi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.